18.11.2014, 23:02 4063

Önümüzdeki Seçimin Vekil Adayları !

 Milletvekilliği seçimi yaklaşıyor, yaklaşık 8 ay kaldı. 14 Haziran 2015 tarihinde yapılması planlanıyor ancak buna YSK karar verecek.
 
2011 seçimlerinde MHP ve CHP’den aday adayı  sayısı 10’u geçmez iken, Ak Parti’den 34 Aday adayı çıkmıştı.
 
Bugün itibari ile her üç partiden aday adayı olarak toplam 50 kişinin ismi geçiyor. Bunda yine iktidar olmasından dolayı Ak Parti aday adayları hayli fazla olacak. Şuan vekilliği hayal eden  çok ama aday adayı olarak çıkarlar mı zaman gösterir.
 
MHP’nin aday adaylarını kongre süreci belirleyecek. MHP’de  belirsizlik var, dengelerin gizli savaşı var. Bununla birlikte gelen olumsuz psikoloji ve  içine kapanma var… İlçeler dahil.
 
CHP’de ise hesaplaşmalı bir il başkanlığı kongresi geçti. Şimdi merkez ilçe kongresi var.  CHP Milletvekili Doğan Şafak’ın meclis karnesi hayli parlak. Milletvekillerinin meclis çalışmaları ayrı bir yazı gerektirir. Doğan Şafak yine aday adayı. Ama yanılmıyorsam adaylar önseçim ile belirlenecek. İl kongresinde görüldü karşısında blok var.
 
 CHP ve MHP’yi kongrelerinden  sonra yazalım.
 
Ak Parti’nin de kongresi var ama diğer partilerden farklı geçiyor. Tek aday çıkıyor, varsa başka aday adayı Ankara’ya çağrılıyor ara bulunuyor, aday belirleniyor, sönük bir kongreyle il, ilçe, belde başkanı seçiliyor!. Ak Parti’de demokrasi böyle.
 
Emrah Özdemir il başkanlığına tekrar aday, kurulduğundan beri çalkantılar geçiren  Niğde Ak Parti, ilk defa Emrah Başkan döneminde duraldı. Aslında başarılı bir profil çiziyor. Emrah Özdemir’in il başkanlığını çok keyif alarak yaptığı söylenemez, gözü vekillikte ama pabuç  bu dönem biraz pahalı, il başkanlığı için “elde var bir” diyecek.
 
Ak Parti’den milletvekilliği için onlarca kişi aday adayı olacak…. Ama üç kişi aday seçilecek. Bu üç kişi kimler olacak… Hiç yazıyı uzatmayayım…
 
Ak Parti’den milletvekili olmanın kriteri aşağıda.
 
Ak Parti kurulduğunda Başbakan Tayyip Erdoğan Milli Görüş zamanında da dillendirilen “Kollektif Akıl” kavramını kullanmıştı… Ardından “Ortak Akıl” dedi. Bugün geldiği noktada kendisi diktatörlükle suçlanıyor. Gördük ki ortak akıl Recep Tayyip Erdoğan aklı oldu…
 
Başbakanlığa teknokrat kimliği ile Ahmet Davutoğlu geldikten sonra bir başka akıl kavramını attı. 
 
Davutoğlu’nun kavramı “Devlet Aklı”
 
Niğde’de milletvekili adaylarını belirleyecek akıl da bu akıl, ve çok önemli bilin…
 
Ak Parti’den Niğde’de  aday adayı olacak kaç kişide bu “Devlet Aklı” var.
 
İsimlerin üzerinde düşünün… Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi, Faruk Akdoğan, Emrah Özdemir, Ahmet Özmen, Muharrem Selamoğlu,  Akın Gönen, Erdoğan Özegen, Mükerrem Levent, Cevahir Uzkurt,  Yaşar Ataç, Nuri Aydoğan, Erdal Koçyiğit,  Doğan Akdoğan, Doğan Gündoğdu, Özlem Sırakaya, Ömer Kılıç, İbrahim Bıçkı, Mansur Esen, Gülçin Yaşar,  Fatma Büyükakkaş, Muzaffer Yılmaz, Muzaffer Şahiner, Abdullah Arıöz…. diye uzar gider…
 
Bir kaç   kopya daha verelim…
 
2012 yılında yapılan Güvenlik Toplantısına Başbakan ve ilgili bakanların yanında katılan tek milletvekili kimdi?
 
Mecliste  güvenlik, savunma, terör ve emniyet gibi konularda 2  kanun teklifi, 10 araştırma önergesinde imza, 24 genel kurul konuşması yapan kimdi?
 
Hemen hepsi de “Devlet Aklı” üzerine… Bilginiz olsun…
 
TBMM’de kapalı genel kurulda konuşan milletvekili kimdi?
  
 Peki bugün!
 
Bugün Güvenlik ve İstihbarat Komisyonu Başkanı kim oldu? Bu en önemli komisyonlardan birisi…
 
Evet… Alpaslan Kavaklıoğlu…
 
Peki, Alpaslan Kavaklıoğlu “Devlet Aklı’na” hakim de… Niğde’ye hakim mi? Niğde’ye ne kadar hizmet etti. Neler yaptı?…
 
Bu soruyu da düşünün?
 
Evet… Yerele rutin vekillik harici bir şey yapılmadı.
 
 
Kavaklıoğlu bir sohbetimizde “…keşke birkaç dönem önce vekil olsaydım, çünkü o zaman bir milletvekilinin bölgesine hizmet getirmesi daha kolaydı” demişti.
 
Ak Parti farklı bir parti… Büyük yatırım ve icraatlar başbakan veya bakanlardan çıkıyor veya onların yoğun çabalarla ikna edilmesi gerekiyor. Buna, Alpaslan Kavaklıoğlu’nun Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı veya 3. Bölge Koordinatörü olması, bazı bakanlıkların komisyon üyeliklerinde bulunması da yetmedi.
 
Kavaklıoğlu’nu, bir araştırma şirketi, oylama sonucu en başarılı milletvekili olarak seçmişti. Bunu Niğdeliler anlamakta güçlük çekti. Demek ki diğer iller de durum daha kötü!
 
Yerel bir site yönettiğimden, diğer illerin sitelerini düzenli olarak takip ederim. Bazı tek tük istisnaların olmasına rağmen, diğer bölgelerin milletvekillerinin durumu daha vahim. İllerine ve parti teşkilatlarına hakim olmayan vekiller, hatta hemen çevremizde bakanlar var. Genel Başkan Yardımcısı olmasına rağmen, bölgesine yol yaptıramadığı için tepki gösterilen milletvekilleri var.
 
Tabi ki kötü örnek, örnek değildir. Niğde çok suskun ve mahsun bir şehir. İlçeleri ona keza… Her ne kadar araştırma öyle çıksa da memnuniyet eksikliği bariz hissediliyor. Ama ellerinde sihirli bir değnek de yok!
 
Alpaslan Kavaklıoğlu  hükümetin en önemli teknokratlarından. Bürokratlık tecrübesi ve bilgisi belki de vekilliğin önüne geçiyor. Yerel politikalardan çok, genel politikalarla kendini daha çok hissettiriyor. Ağırlığı daha çok o yönde ve devam edecek biliyoruz.
 
Eski Başbakan’a yakın, Şimdi ki Başbakan’a daha yakın… Günün “A” takımının içinde…
 
Böyle olunca da Bakanlığa daha yakın… Bakanlığa yakınlığını daha önce yapılan bir kabine değişikliğinde isminin bir önceki Cumhurbaşkanı’nın önüne gitmesinden dolayı biliyoruz.
 
Güvenlik ve İstihbarat Komisyon Başkanı olmasından sonra, bir seçenek daha netleşti.
 
O seçenek ise, “Devlet Aklı”nın Alpaslan Kavaklıoğlu’nu önümüzdeki seçimlerde Niğde dışından, Ankara’dan aday yapması. Aynı İzmir'den aday yapılan Akın Gönen gibi.
 
İşte o zaman, yukarıdaki isimlere 2. sırada Bor’dan bir isim daha ekleniyor.
 
 
Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat.
 
…?
 
Ömer Selvi’nin teşkilatçılığından  gelen genel merkez-aile çevresi var. Kendine nasıl bir formül bulur bilemem. 
Başbakan Davutoğlu’nun Niğde’ye ilgisi var. Bu şans…
 
Ak Parti’de post bir önceki dönemden daha pahalı… Birkaç yıl önce denenmiş, provokasyon, paçalardan çekme, ayak oyunları ile kirletme politikaları geliştirilme ihtimali hayli yüksek.
 
Bazıları bir sonraki dönem için rezerv  çalışmaları gereği bu dönem aday adayı olacak, söz isteyecekler.
 
Ne olur, ne yapılırsa yapılsın…  Niğde’de Ak Parti’nin seçimini “Devlet Aklı” belirleyecek.
 
Peki “Millet Aklı” ne yapacak?
 
 
…?
 
 
Yorumlar (31)
Saltuk Buğra(ANALİZ) 6 yıl önce
selim beyin tespitlerinin çoğuna katılmamak mümkün değil.evet alpaslan beyin geçmişi,aldığı devlet terbiyesi ve eğitimleri 'devlet aklını'işaret ediyor.alpaslan bey başarılı bir politikacı değil bu doğru.niğde ye çok büyük yatırımlarda getiremedi bu da doğru ama çok iyi bir teknokrat ve milli güvenlik ve istihbarat konusunda yetişmiş bir insan.2000 li yıllarda devlet aklının 'milli güvenlik akademisinin'başarılı bir öğrencisi.5000 yıllık devlet geleneğinin muafazakar kesimde yetiştirdiği bir vatan evladı.devlet aklı devlete hakim olmasa idi bu gün 'paralelcilerin'yaptığı hainlikleri hala çözememiş belki de çok kötü neticelerle karşı karşıya kalmış olacaktık.evet alpaslan beyi büyük bir şehirden vekil seçtirip taşra siyasetinde harcatmamak lazım.yetişmiş bir insanın, uzmanlık alanında devlete millete hizmet yolunu açmak lazım.diğer vekil adaylarından akdoğanlar dışında hangisi olursa olsun fena olmaz.akdoğanlara gelince önce belediye başkanlığını hakkıyla yapsınlar yeter.
halil ibrahim öztürk 6 yıl önce
brovo, 10 numara tespitler. alpaslan beyi ayrıcae tebrik ederim.
akdogan.... 6 yıl önce
Faruk akdoganin yeni hedefi vekillik degil.. Uzun soluklu bediye baskanligidir... Bilginize....
vekiller 6 yıl önce
akp 2; alparslan kavaklıoğlu ve emrah özdemir; diğer parti ise mhp; fikret çıtırğı bu 3 isim niğdenin yeni vekilleri olacak, ayrıca alparslan kavaklıoğlu bakan olacağı gün gibi ortada, niğdemize şimdiden hayırlı olsun, akdoğanları düşünüyorsanız aday dahi olmayacak, bu da benim tespitim
Kamer Bilen 6 yıl önce
Ankarada Niğdeli bürokratlar mv lik için yoğun bir çaba içerisindeler. Bu dönem yeni vekil adayları bürokrat olacak
sezar 51 6 yıl önce
tespitler ve yorumunuz tam anlamıyla on numara. alparslan bey siyaset adamı değil devlet adamıdır. bunun için niğde de popilist bir politika izleyememiştir.bu yüzden ak parti niğde de önümüzdeki seçim eğer alparslan beyi aday gösterirse sonuç 1+1+1 olur gibi gözüküyor. onun için devlet adamlığı ile öne çıkan ve bunu da hak etmiş olan sayın kavaklıoğlunun büyük illerden vekil yapılarak bakan olmasının önü açılmalı niğdeye de hem devlet adamı hemde siyaseti iyi bilen akın gönen gibi kapasiteli ve birikimli siyasetçinin aday gösterilerek seçimin 3+0 alınması gerekir. çünkü önümüzdeki 4 yıl türkiyede hiç bir seçim olmayacak yani her kes işine bakacak. iş bilen siyasetçi ve devlet adamları sayesinde niğde kurtulabilir. niğde bizim niğdemiz.onun için bu dönem hata yapmaya kimsenin hakkı yok.
mustafa şola 6 yıl önce
alpaslan beyi kutluyorum. memlekete bir şekilde faydası dokunuyorsa her kim olursa olsun allah razı olsun. bu ister genelde ister yerelde olsun. ama yzarın teklifimi desek öngürüsü mü desek ne olursa olsun çok uygun niğde nin 4 milletekili olur. eğer ankara veya istanbuldan koyarsa. selim bu işi biliyor.
ahkamzade 6 yıl önce
isimler eksik daha bir çok aday çıkacak.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
bunlarda kişi başı 12.000 dolar milli gelir ile doymayan çocuklar.
hiç alakası yokk
Allah rahmet eylesin..Mekanın cennet olsun inşaALLAH..
Bir tek baş komutan var. O da. Gazi Mustafa Kemal Atatürk. Gafil olma.
Bizde ne mucitler varmış haberimiz yok
16°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 13 Ağustos 2020
İmsak 04:16
Güneş 05:48
Öğle 12:51
İkindi 16:38
Akşam 19:45
Yatsı 21:10
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Ankara Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@