16.06.2016, 03:56 4851

Niğdelinin Beklemekten Başka Yaptığı Bir Şey Yok!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergeleri, TBMM Konuşmaları, tespitleri ayrı ayrı ele alınması ve günlerce tartışılması gereken konuları içeriyor. Eskiden olsa bu açıklamalar hergün manşet olurdu. Ama Niğde yerel basının  durumu malüm  neyse konumuz bu değil. 

Bugün CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sözcü Gazetesine verdiği bir açıklama da, (burada tıklayın) Niğde’nin içinde olmadığı, Yüksek Hızlı Tren hattının Nevşehir’den geçmesinin, titreşimlerden dolayı Peribacalarına zarar vereceğini belirtiyor.  Bu açıklama  bize biraz geçmişi hatırlattı.

Bugün faal olan Nevşehir’e yapılan Havalimanının da geçmişte Peribacalarına zarar vereceğine dair raporlar hazırlanmıştı.
 
Nevşehir Kapadokya Havalimanı kararı 17 Aralık 1998 yılında hizmete girdi. Nevşehir’e Havalimanı yapılması gündeme geldiğinde uçakların SİT alanı olan  Peribacalarına zarar vereceğine dair raporlar  hazırlandı. Bu raporlar çok tartışıldı ama raporları takan olmadı, Nevşehir siyaseti  daha üstün geldi ve havalimanı inşaatı başladı.

Niğde’ye Havalimanı yapılması, Nevşehir’den çok önce 1992 yılında gündeme geldi.  1995 yılında ödenek ayrılarak tabela asılmıştı. Hatırlarım  Niğde ve Bor Belediyesi hopörlerinden “Müjdeler Olsun!” şeklinde yayın yapılmıştı.

Çok zaman geçti, zaman kavramı önem kazandı, uçakla seyahat  ucuzladı. Türkiye’de ilçelere dahi havaalanı yapılmaya başladı.  Niğde Havaalanı tekrar gündeme geldi. Bundan yaklaşık 4 yıl önce Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan Ak Parti Niğde Kongresinde Niğde’ye Havaalanı yapılmasının  ekonomik olmadığını  söyledi.

Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu Başbakan oldu. Niğde meydanında Hasandağı Havaalanı için söz verdi.  Söz verdi ama yatırım programına dahi alınmadı. Bu arada büyük masraflar yapılarak  Ordu-Giresun Havaalanı deniz doldurularak yapıldı. Bir çok ilde ve özellikle  Güney ve Doğu illerinde  otobüs garajı yapar gibi bir çok havaalanı açılışı yapıldı. Antalya, Yozgat, Edirne,  Karaman gibi illere yapılacak havalimanları  ise 2016 yatırım programında.  

Üç gün önce yine bir havalimanı haberi daha ulusal yayın organlarında yer aldı.  Aynı, Ordu-Giresun Havalimanı gibi model olacak deniz doldurularak yapılacak olan Rize-Artvin Havalimanı çalışmaları başladı.

Yeni Rize-Artvin Havalimanı projesi, deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. Havalimanı, Rize merkeze yaklaşık 34    kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için  750 milyon lira proje tutarı olarak belirlendi.
 
Yani Niğde’ye yapılacak havalimanından 10  kat fazla paraya mal olacak  havalimanı deniz doldurularak yapılacak.  Bingöl’ü, Yüksekova’yı ve üstüne üstlük denizi doldurup birbirine yakın iki ayrı havalimanı yapan aynı hükümet ne yazık ki, Niğde’nin havalimanını es geçiyor. Aslında es geçen hükümet değil. Hükümete Es geçirten, üzerlerine ölü toprağı serpilmiş, pasif   Niğde Ak Parti Milletvekilleri, Niğde Ak Parti il ve ilçe yönetimi ile Niğde merkez belediye ve ilçe belediye başkanlarıdır.

Karaman’a Havalimanı yapılıyor şeklinde haberimizin ardından Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen,   basına açıklama yaparak “ 2018’de uçağız, Niğde Havaalanını tartışma konusu artık yapmayalım” demişti.

Hükümet değişti… Başbakan ve Ulaştırma Bakanı da değişti… Konjektür değişti. 

O zaman bu haberimizi Ak Parti Milletvekili Erdoğan Özegen üzerine alınıp  tartışma konusu yapılmamasını ve 2018’de uçacağımızı belirtmişti.

Ülke ve Niğde siyasi dengeleri de değişti. Şimdi bu yazımızın ardından açıklama sırası  Ak Parti Niğde  Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nda. O’da “2018’de uçacağız” diyebilecek mi?
 
Yoksa…  Niğde’de görevine başlayacak olan yeni Valimiz Ertan Peynircioğlu’nun ilk önemli demeci Niğde Havalimanı üzerine  mi olacak?
 
Bekleyeceğiz… Göreceğiz…

Zaten Niğdelinin başka bir şey yaptığı da yok!

Ama, çevre illerin siyasetçileri "bekleme" stratejini, "ısrarlı isteme" stratejilerine geçireli 15 yılı geçti. 

Bir başka konuyu daha hatırlalatım. Niğde'nin pasif, etkisiz ve dar çevre  siyasetine bu güne kadar Borlular katılmaz ve tepki gösterir iken... Bugün Niğde siyasetinin  Bor siyasetini de devşirdiğini, tembelleştirdiğini, aynen Niğde'deki gibi tekelleştirdiğini görüyoruz.  Oysa Bor her zaman bir çıkış yolu bulurdu. Kötüyü, tembeli, isteksizi teşhir eder, eteğindeki taşı döker yoluna devam ederdi. 

Bor'un bu durumu da,   Niğde geneli siyaseti için ayrı bir handikap.Havaalanı konusunda bazı haberlerimiz için TIKLAYIN

 
Yorumlar (20)
cafer 5 yıl önce
niğde tarihinin en kötü siyasi yönetimini yaşıyor erdoğan özegen ve dünürü arasına sıkışmış bir niğde siyaseti. niğde de eskiden sözü geçen hatırı sayılı insanlar çıkışlar yaparak bu duruma müdahale ederlerdi. ama artık yok. niğde yok, bor haberci kardeşim fazla yorma kendini ölmüş eşşek den birşey olmaz.
borluu 5 yıl önce
yorumculardan bırı senın sanayın yok tıcaretın yok havalanı bızım neyımıze demıs bende dıyorumkı be cahıl havalanı olmazsa ulaşım yeterlı değilse sanayı tıcaret canlanırmı hangı iş adamı buraya gelıp yatırım yapar sen organızede makınenın parcası bozulduğu zamn makınenın gunlerce istanbuldan teknısyen gelmesını bekledığını gördunmu agzı olan konuşur
ona yok buna yok ALLAH sonumuzu hayır etsın
Bi ferhat olup dağları delmediğiniz kaldı!!!!! 5 yıl önce
Ne havaalanıymış bilader görende sanki milyonluk şehir yek eksik havaalanı ve hızlı tren... Abi cahil olmayın ya işin siyaset boyutunu bi kenara bırakıp mantık ve ekonomik boyutunu sorgulayın... 350 küsür binlik bir sehirin 300 bini havaalanı ister.. Kimse fabrika iş aş bulalım istemez.. Yatırımlar ihtiyaçlar doğrultusunda yapılır.. Senin sanayin yok ticaret ortamın belli ekonomik düzeyin belli kalkmış havaalanı hızlı tren Vs.vs. Kimin ekonomik düzeyi İstanbul Ankara izmir Gaziantep Antalya Trabzon uçakla gidecek kadar iyi? Hadi diyelim ki iyi senede kaç defa gideceksiniz nerde o bolluk? Hadi diyelim yapıldı hangi havayolu şirketini kandırıp sefer koyduracaksınız? İçindeki yolcu uçağın masraflarını karşılaamayacak.. Niğde basınıda gerçekten ömrünü buna adamış gibi çalışıyor.. Bu arada belirtmek isterim amacım siyaset değil..
Öpöz Niğdeli 5 yıl önce
Doğru havalimanı yapılan; Muş, Iğdır, Şırnak, Hakkari, Artvin, Rize, Kars, Ağrı v.s. ekonomik anlamda Niğde'yi kaldırıp kaldırıp yere çarptığı için hak etti değil mi havaalanını? Yapıcı olun biraz.. O havalimanı yapılsa binmem hak etmiyorum demezsin ama değil mi?.. Mubarek ramazan günü insanı söyletmeyin kardeşim..
Özborlu 5 yıl önce
Ben köşenizde yazan akın gönen ağabeyede katılmıyorum. Siyasi olarak eline o kadar fırsat geçti Niğdeye kalıcı hiçbir eser bırakmadı.Şimdi herşeyi giderayak eleştiriyor.Kim ne derse desin son yıllarda Bor siyasetinin hakkını iki kişi verdi. 1. Doğan Baran Rahmetli. 2. Mahmut uğur Çetin. Hele Alpaslan bey de dağ fare bile doğurmadı....
Hukukçu 5 yıl önce
öz Borlu rumuzlu yazı insan hafızasının ne çabuk unuttuğunu bana öğretti.Nigde üniversite Kanun tasarısının altında Devlet Bakanı Akın Gönen imzası vardır .Pozantı-Nigde(Kemerhisar) Otoyolunu programa koydurup zamanın cumhurbaşkanı rahmetli S.Demirel'e temelini attırıp tamamlatan odur.Bor organize sanayini proğrama koydurup kısa sürede sanayinin altyapısını o hizmete sunmuştur.Nigde ilini Diyarbakır gibi en üst teşvik statüsüne çıkartan yine o olmuştur.Ecemiş projesini D.S.İşleri bütçesine koydurdugu ödenekle resmi gündeme taşıyanını odur.İlçelerde açılan ilk Anadolu lisesini Bor ilçesine kazandıran yine Akın Gönen olmuştur.Hafızalar unutkanlık ancak Devlet arşivleri ve basın arşivleri hiçbir şeyi unutmaz.Allah her hizmet edenden razı olsun.
Çekirdekçioğlu 5 yıl önce
Ben bu tür tartışmaları hep popülist hep kısır bulmuşumdur. Bölgemize hiçbir yararı olmayacak böyle tartışmaları yapmak yerine yahut hazır olan bilindik projeleri tartışmak yerine yeni projeler üretip, siyasetçiye ve halka yeni hedefler, yeni projeler sunsak olmaz mı?
KURTULUŞ 5 yıl önce
Bir zamanlar Ak partili olmak; hizmete talip olmak , başarmak ve statiko nun değişmesi için halk hareketi gibiydi. Bunun içinde Millet vekilliği ve Belediye Başkanlığı da dahildi Bunları almak için yapılan çalışmalar. Şimdi, herkes Ak partili oldu gibi, Çalışan-çalışmayan, kuruluşta horlayanlar şimdi önde Ak partili oldu. Yani hesap soracak adam kalmadı. Allah muhafaza sormaya kalksan nelerle suçlanırsın ve dışlanırsın.
federal hakkı 5 yıl önce
niğde siyaseti için ve bor için söylenen son paragrafa katılıyorum, bor siyaseti de tekelleşti. muhalefet diye birşey yok.
yıldıray 5 yıl önce
niğde sayesinde bi yere gelip niğdeye hizmet etmeyeni Allaha havale ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
aynı maske dagıtmayı beceremedikleri gibi aşıyıda beceremediler 7-8 gündür saglıkçıları biremediler. günde 100 bin aşı yapılıyor bu aşı yapma başarısı ile nufus= 80.000.000/100.000= 800 günde 1. aşı bitecek bana sıra 50 yaş üzeri 2023 yıllı 10. ay seçimde sandıkda gürüşürüz.. yapılanları tüm halk biliyor görüyor hebabını sandıkda soracak
YA0ILAN GÖLET SU TURMAZ AMA.BUNLARIN KAZANI SU TUTAR. CUNKU KAZANLARINDA HERSEY KAYNADIGI İÇİN SU KAÇIRMAZ BAKIMINI YAPARLAR....
Bor ada dağıtım yapılacak mı
Bor ada gönderilecek mi
Bor ada gönderilecek mi
-2°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Ocak 2021
İmsak 06:21
Güneş 07:46
Öğle 12:58
İkindi 15:37
Akşam 18:00
Yatsı 19:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 19 41
2. Fenerbahçe 19 39
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Alanyaspor 19 31
6. Hatayspor 19 31
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 19 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Sivasspor 19 24
13. Rizespor 19 24
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 19 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Ankaragücü 19 18
20. Erzurumspor 20 17
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 19 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Burnley 18 19
17. Brighton 19 17
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 17 44
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 19 20
15. Eibar 19 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 19 16
20. Huesca 19 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@