16.06.2016, 03:56 4823

Niğdelinin Beklemekten Başka Yaptığı Bir Şey Yok!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergeleri, TBMM Konuşmaları, tespitleri ayrı ayrı ele alınması ve günlerce tartışılması gereken konuları içeriyor. Eskiden olsa bu açıklamalar hergün manşet olurdu. Ama Niğde yerel basının  durumu malüm  neyse konumuz bu değil. 

Bugün CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sözcü Gazetesine verdiği bir açıklama da, (burada tıklayın) Niğde’nin içinde olmadığı, Yüksek Hızlı Tren hattının Nevşehir’den geçmesinin, titreşimlerden dolayı Peribacalarına zarar vereceğini belirtiyor.  Bu açıklama  bize biraz geçmişi hatırlattı.

Bugün faal olan Nevşehir’e yapılan Havalimanının da geçmişte Peribacalarına zarar vereceğine dair raporlar hazırlanmıştı.
 
Nevşehir Kapadokya Havalimanı kararı 17 Aralık 1998 yılında hizmete girdi. Nevşehir’e Havalimanı yapılması gündeme geldiğinde uçakların SİT alanı olan  Peribacalarına zarar vereceğine dair raporlar  hazırlandı. Bu raporlar çok tartışıldı ama raporları takan olmadı, Nevşehir siyaseti  daha üstün geldi ve havalimanı inşaatı başladı.

Niğde’ye Havalimanı yapılması, Nevşehir’den çok önce 1992 yılında gündeme geldi.  1995 yılında ödenek ayrılarak tabela asılmıştı. Hatırlarım  Niğde ve Bor Belediyesi hopörlerinden “Müjdeler Olsun!” şeklinde yayın yapılmıştı.

Çok zaman geçti, zaman kavramı önem kazandı, uçakla seyahat  ucuzladı. Türkiye’de ilçelere dahi havaalanı yapılmaya başladı.  Niğde Havaalanı tekrar gündeme geldi. Bundan yaklaşık 4 yıl önce Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan Ak Parti Niğde Kongresinde Niğde’ye Havaalanı yapılmasının  ekonomik olmadığını  söyledi.

Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu Başbakan oldu. Niğde meydanında Hasandağı Havaalanı için söz verdi.  Söz verdi ama yatırım programına dahi alınmadı. Bu arada büyük masraflar yapılarak  Ordu-Giresun Havaalanı deniz doldurularak yapıldı. Bir çok ilde ve özellikle  Güney ve Doğu illerinde  otobüs garajı yapar gibi bir çok havaalanı açılışı yapıldı. Antalya, Yozgat, Edirne,  Karaman gibi illere yapılacak havalimanları  ise 2016 yatırım programında.  

Üç gün önce yine bir havalimanı haberi daha ulusal yayın organlarında yer aldı.  Aynı, Ordu-Giresun Havalimanı gibi model olacak deniz doldurularak yapılacak olan Rize-Artvin Havalimanı çalışmaları başladı.

Yeni Rize-Artvin Havalimanı projesi, deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. Havalimanı, Rize merkeze yaklaşık 34    kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için  750 milyon lira proje tutarı olarak belirlendi.
 
Yani Niğde’ye yapılacak havalimanından 10  kat fazla paraya mal olacak  havalimanı deniz doldurularak yapılacak.  Bingöl’ü, Yüksekova’yı ve üstüne üstlük denizi doldurup birbirine yakın iki ayrı havalimanı yapan aynı hükümet ne yazık ki, Niğde’nin havalimanını es geçiyor. Aslında es geçen hükümet değil. Hükümete Es geçirten, üzerlerine ölü toprağı serpilmiş, pasif   Niğde Ak Parti Milletvekilleri, Niğde Ak Parti il ve ilçe yönetimi ile Niğde merkez belediye ve ilçe belediye başkanlarıdır.

Karaman’a Havalimanı yapılıyor şeklinde haberimizin ardından Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen,   basına açıklama yaparak “ 2018’de uçağız, Niğde Havaalanını tartışma konusu artık yapmayalım” demişti.

Hükümet değişti… Başbakan ve Ulaştırma Bakanı da değişti… Konjektür değişti. 

O zaman bu haberimizi Ak Parti Milletvekili Erdoğan Özegen üzerine alınıp  tartışma konusu yapılmamasını ve 2018’de uçacağımızı belirtmişti.

Ülke ve Niğde siyasi dengeleri de değişti. Şimdi bu yazımızın ardından açıklama sırası  Ak Parti Niğde  Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nda. O’da “2018’de uçacağız” diyebilecek mi?
 
Yoksa…  Niğde’de görevine başlayacak olan yeni Valimiz Ertan Peynircioğlu’nun ilk önemli demeci Niğde Havalimanı üzerine  mi olacak?
 
Bekleyeceğiz… Göreceğiz…

Zaten Niğdelinin başka bir şey yaptığı da yok!

Ama, çevre illerin siyasetçileri "bekleme" stratejini, "ısrarlı isteme" stratejilerine geçireli 15 yılı geçti. 

Bir başka konuyu daha hatırlalatım. Niğde'nin pasif, etkisiz ve dar çevre  siyasetine bu güne kadar Borlular katılmaz ve tepki gösterir iken... Bugün Niğde siyasetinin  Bor siyasetini de devşirdiğini, tembelleştirdiğini, aynen Niğde'deki gibi tekelleştirdiğini görüyoruz.  Oysa Bor her zaman bir çıkış yolu bulurdu. Kötüyü, tembeli, isteksizi teşhir eder, eteğindeki taşı döker yoluna devam ederdi. 

Bor'un bu durumu da,   Niğde geneli siyaseti için ayrı bir handikap.Havaalanı konusunda bazı haberlerimiz için TIKLAYIN

 
Yorumlar (20)
cafer 3 yıl önce
niğde tarihinin en kötü siyasi yönetimini yaşıyor erdoğan özegen ve dünürü arasına sıkışmış bir niğde siyaseti. niğde de eskiden sözü geçen hatırı sayılı insanlar çıkışlar yaparak bu duruma müdahale ederlerdi. ama artık yok. niğde yok, bor haberci kardeşim fazla yorma kendini ölmüş eşşek den birşey olmaz.
borluu 3 yıl önce
yorumculardan bırı senın sanayın yok tıcaretın yok havalanı bızım neyımıze demıs bende dıyorumkı be cahıl havalanı olmazsa ulaşım yeterlı değilse sanayı tıcaret canlanırmı hangı iş adamı buraya gelıp yatırım yapar sen organızede makınenın parcası bozulduğu zamn makınenın gunlerce istanbuldan teknısyen gelmesını bekledığını gördunmu agzı olan konuşur
ona yok buna yok ALLAH sonumuzu hayır etsın
Bi ferhat olup dağları delmediğiniz kaldı!!!!! 3 yıl önce
Ne havaalanıymış bilader görende sanki milyonluk şehir yek eksik havaalanı ve hızlı tren... Abi cahil olmayın ya işin siyaset boyutunu bi kenara bırakıp mantık ve ekonomik boyutunu sorgulayın... 350 küsür binlik bir sehirin 300 bini havaalanı ister.. Kimse fabrika iş aş bulalım istemez.. Yatırımlar ihtiyaçlar doğrultusunda yapılır.. Senin sanayin yok ticaret ortamın belli ekonomik düzeyin belli kalkmış havaalanı hızlı tren Vs.vs. Kimin ekonomik düzeyi İstanbul Ankara izmir Gaziantep Antalya Trabzon uçakla gidecek kadar iyi? Hadi diyelim ki iyi senede kaç defa gideceksiniz nerde o bolluk? Hadi diyelim yapıldı hangi havayolu şirketini kandırıp sefer koyduracaksınız? İçindeki yolcu uçağın masraflarını karşılaamayacak.. Niğde basınıda gerçekten ömrünü buna adamış gibi çalışıyor.. Bu arada belirtmek isterim amacım siyaset değil..
Öpöz Niğdeli 3 yıl önce
Doğru havalimanı yapılan; Muş, Iğdır, Şırnak, Hakkari, Artvin, Rize, Kars, Ağrı v.s. ekonomik anlamda Niğde'yi kaldırıp kaldırıp yere çarptığı için hak etti değil mi havaalanını? Yapıcı olun biraz.. O havalimanı yapılsa binmem hak etmiyorum demezsin ama değil mi?.. Mubarek ramazan günü insanı söyletmeyin kardeşim..
Özborlu 3 yıl önce
Ben köşenizde yazan akın gönen ağabeyede katılmıyorum. Siyasi olarak eline o kadar fırsat geçti Niğdeye kalıcı hiçbir eser bırakmadı.Şimdi herşeyi giderayak eleştiriyor.Kim ne derse desin son yıllarda Bor siyasetinin hakkını iki kişi verdi. 1. Doğan Baran Rahmetli. 2. Mahmut uğur Çetin. Hele Alpaslan bey de dağ fare bile doğurmadı....
Hukukçu 3 yıl önce
öz Borlu rumuzlu yazı insan hafızasının ne çabuk unuttuğunu bana öğretti.Nigde üniversite Kanun tasarısının altında Devlet Bakanı Akın Gönen imzası vardır .Pozantı-Nigde(Kemerhisar) Otoyolunu programa koydurup zamanın cumhurbaşkanı rahmetli S.Demirel'e temelini attırıp tamamlatan odur.Bor organize sanayini proğrama koydurup kısa sürede sanayinin altyapısını o hizmete sunmuştur.Nigde ilini Diyarbakır gibi en üst teşvik statüsüne çıkartan yine o olmuştur.Ecemiş projesini D.S.İşleri bütçesine koydurdugu ödenekle resmi gündeme taşıyanını odur.İlçelerde açılan ilk Anadolu lisesini Bor ilçesine kazandıran yine Akın Gönen olmuştur.Hafızalar unutkanlık ancak Devlet arşivleri ve basın arşivleri hiçbir şeyi unutmaz.Allah her hizmet edenden razı olsun.
Çekirdekçioğlu 3 yıl önce
Ben bu tür tartışmaları hep popülist hep kısır bulmuşumdur. Bölgemize hiçbir yararı olmayacak böyle tartışmaları yapmak yerine yahut hazır olan bilindik projeleri tartışmak yerine yeni projeler üretip, siyasetçiye ve halka yeni hedefler, yeni projeler sunsak olmaz mı?
KURTULUŞ 3 yıl önce
Bir zamanlar Ak partili olmak; hizmete talip olmak , başarmak ve statiko nun değişmesi için halk hareketi gibiydi. Bunun içinde Millet vekilliği ve Belediye Başkanlığı da dahildi Bunları almak için yapılan çalışmalar. Şimdi, herkes Ak partili oldu gibi, Çalışan-çalışmayan, kuruluşta horlayanlar şimdi önde Ak partili oldu. Yani hesap soracak adam kalmadı. Allah muhafaza sormaya kalksan nelerle suçlanırsın ve dışlanırsın.
federal hakkı 3 yıl önce
niğde siyaseti için ve bor için söylenen son paragrafa katılıyorum, bor siyaseti de tekelleşti. muhalefet diye birşey yok.
yıldıray 3 yıl önce
niğde sayesinde bi yere gelip niğdeye hizmet etmeyeni Allaha havale ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 13 27
2. Fenerbahçe 14 25
3. Başakşehir 13 25
4. Beşiktaş 13 24
5. Trabzonspor 13 23
6. Alanyaspor 13 22
7. Malatyaspor 13 20
8. Galatasaray 13 20
9. Göztepe 13 17
10. Denizlispor 13 17
11. Çaykur Rizespor 13 17
12. Gaziantep FK 13 16
13. Gençlerbirliği 14 14
14. Konyaspor 13 13
15. Kasımpaşa 13 12
16. Antalyaspor 13 12
17. Ankaragücü 13 9
18. Kayserispor 13 7
Takımlar O P
1. Hatayspor 14 30
2. Erzurum BB 13 24
3. Bursaspor 13 23
4. Ümraniye 14 22
5. Akhisar Bld.Spor 13 22
6. Keçiörengücü 13 21
7. Menemen Belediyespor 13 21
8. Fatih Karagümrük 13 19
9. Balıkesirspor 13 18
10. Altay 13 16
11. Giresunspor 13 16
12. İstanbulspor 13 15
13. Adana Demirspor 13 15
14. Boluspor 14 11
15. Osmanlıspor 13 10
16. Altınordu 13 10
17. Adanaspor 13 9
18. Eskişehirspor 14 5
Takımlar O P
1. Liverpool 15 43
2. Leicester City 15 35
3. Man City 15 32
4. Chelsea 15 29
5. Wolverhampton 15 23
6. M. United 15 21
7. Crystal Palace 15 21
8. Tottenham 15 20
9. Sheffield United 15 19
10. Arsenal 15 19
11. Newcastle 15 19
12. Burnley 15 18
13. Brighton 15 18
14. Bournemouth 15 16
15. West Ham 15 16
16. Aston Villa 15 15
17. Southampton 15 15
18. Everton 15 14
19. Norwich City 15 11
20. Watford 15 8
Takımlar O P
1. Barcelona 14 31
2. Real Madrid 14 31
3. Sevilla 15 30
4. Real Sociedad 15 26
5. Athletic Bilbao 15 26
6. Atletico Madrid 16 26
7. Getafe 15 24
8. Valencia 15 23
9. Osasuna 15 22
10. Granada 15 21
11. Levante 15 20
12. Villarreal 16 19
13. Real Betis 15 19
14. Deportivo Alaves 15 18
15. Real Valladolid 15 18
16. Eibar 15 15
17. Mallorca 15 14
18. Celta de Vigo 15 13
19. Espanyol 15 9
20. Leganés 15 6
banner219
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@