16.06.2016, 03:56 4833

Niğdelinin Beklemekten Başka Yaptığı Bir Şey Yok!

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in önergeleri, TBMM Konuşmaları, tespitleri ayrı ayrı ele alınması ve günlerce tartışılması gereken konuları içeriyor. Eskiden olsa bu açıklamalar hergün manşet olurdu. Ama Niğde yerel basının  durumu malüm  neyse konumuz bu değil. 

Bugün CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in Sözcü Gazetesine verdiği bir açıklama da, (burada tıklayın) Niğde’nin içinde olmadığı, Yüksek Hızlı Tren hattının Nevşehir’den geçmesinin, titreşimlerden dolayı Peribacalarına zarar vereceğini belirtiyor.  Bu açıklama  bize biraz geçmişi hatırlattı.

Bugün faal olan Nevşehir’e yapılan Havalimanının da geçmişte Peribacalarına zarar vereceğine dair raporlar hazırlanmıştı.
 
Nevşehir Kapadokya Havalimanı kararı 17 Aralık 1998 yılında hizmete girdi. Nevşehir’e Havalimanı yapılması gündeme geldiğinde uçakların SİT alanı olan  Peribacalarına zarar vereceğine dair raporlar  hazırlandı. Bu raporlar çok tartışıldı ama raporları takan olmadı, Nevşehir siyaseti  daha üstün geldi ve havalimanı inşaatı başladı.

Niğde’ye Havalimanı yapılması, Nevşehir’den çok önce 1992 yılında gündeme geldi.  1995 yılında ödenek ayrılarak tabela asılmıştı. Hatırlarım  Niğde ve Bor Belediyesi hopörlerinden “Müjdeler Olsun!” şeklinde yayın yapılmıştı.

Çok zaman geçti, zaman kavramı önem kazandı, uçakla seyahat  ucuzladı. Türkiye’de ilçelere dahi havaalanı yapılmaya başladı.  Niğde Havaalanı tekrar gündeme geldi. Bundan yaklaşık 4 yıl önce Ulaştırma Bakanı Lütfi Elvan Ak Parti Niğde Kongresinde Niğde’ye Havaalanı yapılmasının  ekonomik olmadığını  söyledi.

Prof.Dr. Ahmet Davutoğlu Başbakan oldu. Niğde meydanında Hasandağı Havaalanı için söz verdi.  Söz verdi ama yatırım programına dahi alınmadı. Bu arada büyük masraflar yapılarak  Ordu-Giresun Havaalanı deniz doldurularak yapıldı. Bir çok ilde ve özellikle  Güney ve Doğu illerinde  otobüs garajı yapar gibi bir çok havaalanı açılışı yapıldı. Antalya, Yozgat, Edirne,  Karaman gibi illere yapılacak havalimanları  ise 2016 yatırım programında.  

Üç gün önce yine bir havalimanı haberi daha ulusal yayın organlarında yer aldı.  Aynı, Ordu-Giresun Havalimanı gibi model olacak deniz doldurularak yapılacak olan Rize-Artvin Havalimanı çalışmaları başladı.

Yeni Rize-Artvin Havalimanı projesi, deniz üzerinde inşa edilecek bir havalimanı olmasına rağmen kara havalimanlarıyla aynı boyutlarda ve özelliklerde olacak. Havalimanı, Rize merkeze yaklaşık 34    kilometre, Trabzon merkeze yaklaşık 105 kilometre ve Artvin sınırına ise 75 kilometre uzaklıktaki Yeşilköy ve Pazar sahili mevkisine yapılacak. Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Başkanlığı projenin 2016 yılı yatırım programına alınması için  750 milyon lira proje tutarı olarak belirlendi.
 
Yani Niğde’ye yapılacak havalimanından 10  kat fazla paraya mal olacak  havalimanı deniz doldurularak yapılacak.  Bingöl’ü, Yüksekova’yı ve üstüne üstlük denizi doldurup birbirine yakın iki ayrı havalimanı yapan aynı hükümet ne yazık ki, Niğde’nin havalimanını es geçiyor. Aslında es geçen hükümet değil. Hükümete Es geçirten, üzerlerine ölü toprağı serpilmiş, pasif   Niğde Ak Parti Milletvekilleri, Niğde Ak Parti il ve ilçe yönetimi ile Niğde merkez belediye ve ilçe belediye başkanlarıdır.

Karaman’a Havalimanı yapılıyor şeklinde haberimizin ardından Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen,   basına açıklama yaparak “ 2018’de uçağız, Niğde Havaalanını tartışma konusu artık yapmayalım” demişti.

Hükümet değişti… Başbakan ve Ulaştırma Bakanı da değişti… Konjektür değişti. 

O zaman bu haberimizi Ak Parti Milletvekili Erdoğan Özegen üzerine alınıp  tartışma konusu yapılmamasını ve 2018’de uçacağımızı belirtmişti.

Ülke ve Niğde siyasi dengeleri de değişti. Şimdi bu yazımızın ardından açıklama sırası  Ak Parti Niğde  Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu’nda. O’da “2018’de uçacağız” diyebilecek mi?
 
Yoksa…  Niğde’de görevine başlayacak olan yeni Valimiz Ertan Peynircioğlu’nun ilk önemli demeci Niğde Havalimanı üzerine  mi olacak?
 
Bekleyeceğiz… Göreceğiz…

Zaten Niğdelinin başka bir şey yaptığı da yok!

Ama, çevre illerin siyasetçileri "bekleme" stratejini, "ısrarlı isteme" stratejilerine geçireli 15 yılı geçti. 

Bir başka konuyu daha hatırlalatım. Niğde'nin pasif, etkisiz ve dar çevre  siyasetine bu güne kadar Borlular katılmaz ve tepki gösterir iken... Bugün Niğde siyasetinin  Bor siyasetini de devşirdiğini, tembelleştirdiğini, aynen Niğde'deki gibi tekelleştirdiğini görüyoruz.  Oysa Bor her zaman bir çıkış yolu bulurdu. Kötüyü, tembeli, isteksizi teşhir eder, eteğindeki taşı döker yoluna devam ederdi. 

Bor'un bu durumu da,   Niğde geneli siyaseti için ayrı bir handikap.Havaalanı konusunda bazı haberlerimiz için TIKLAYIN

 
Yorumlar (20)
cafer 4 yıl önce
niğde tarihinin en kötü siyasi yönetimini yaşıyor erdoğan özegen ve dünürü arasına sıkışmış bir niğde siyaseti. niğde de eskiden sözü geçen hatırı sayılı insanlar çıkışlar yaparak bu duruma müdahale ederlerdi. ama artık yok. niğde yok, bor haberci kardeşim fazla yorma kendini ölmüş eşşek den birşey olmaz.
borluu 4 yıl önce
yorumculardan bırı senın sanayın yok tıcaretın yok havalanı bızım neyımıze demıs bende dıyorumkı be cahıl havalanı olmazsa ulaşım yeterlı değilse sanayı tıcaret canlanırmı hangı iş adamı buraya gelıp yatırım yapar sen organızede makınenın parcası bozulduğu zamn makınenın gunlerce istanbuldan teknısyen gelmesını bekledığını gördunmu agzı olan konuşur
ona yok buna yok ALLAH sonumuzu hayır etsın
Bi ferhat olup dağları delmediğiniz kaldı!!!!! 4 yıl önce
Ne havaalanıymış bilader görende sanki milyonluk şehir yek eksik havaalanı ve hızlı tren... Abi cahil olmayın ya işin siyaset boyutunu bi kenara bırakıp mantık ve ekonomik boyutunu sorgulayın... 350 küsür binlik bir sehirin 300 bini havaalanı ister.. Kimse fabrika iş aş bulalım istemez.. Yatırımlar ihtiyaçlar doğrultusunda yapılır.. Senin sanayin yok ticaret ortamın belli ekonomik düzeyin belli kalkmış havaalanı hızlı tren Vs.vs. Kimin ekonomik düzeyi İstanbul Ankara izmir Gaziantep Antalya Trabzon uçakla gidecek kadar iyi? Hadi diyelim ki iyi senede kaç defa gideceksiniz nerde o bolluk? Hadi diyelim yapıldı hangi havayolu şirketini kandırıp sefer koyduracaksınız? İçindeki yolcu uçağın masraflarını karşılaamayacak.. Niğde basınıda gerçekten ömrünü buna adamış gibi çalışıyor.. Bu arada belirtmek isterim amacım siyaset değil..
Öpöz Niğdeli 4 yıl önce
Doğru havalimanı yapılan; Muş, Iğdır, Şırnak, Hakkari, Artvin, Rize, Kars, Ağrı v.s. ekonomik anlamda Niğde'yi kaldırıp kaldırıp yere çarptığı için hak etti değil mi havaalanını? Yapıcı olun biraz.. O havalimanı yapılsa binmem hak etmiyorum demezsin ama değil mi?.. Mubarek ramazan günü insanı söyletmeyin kardeşim..
Özborlu 4 yıl önce
Ben köşenizde yazan akın gönen ağabeyede katılmıyorum. Siyasi olarak eline o kadar fırsat geçti Niğdeye kalıcı hiçbir eser bırakmadı.Şimdi herşeyi giderayak eleştiriyor.Kim ne derse desin son yıllarda Bor siyasetinin hakkını iki kişi verdi. 1. Doğan Baran Rahmetli. 2. Mahmut uğur Çetin. Hele Alpaslan bey de dağ fare bile doğurmadı....
Hukukçu 4 yıl önce
öz Borlu rumuzlu yazı insan hafızasının ne çabuk unuttuğunu bana öğretti.Nigde üniversite Kanun tasarısının altında Devlet Bakanı Akın Gönen imzası vardır .Pozantı-Nigde(Kemerhisar) Otoyolunu programa koydurup zamanın cumhurbaşkanı rahmetli S.Demirel'e temelini attırıp tamamlatan odur.Bor organize sanayini proğrama koydurup kısa sürede sanayinin altyapısını o hizmete sunmuştur.Nigde ilini Diyarbakır gibi en üst teşvik statüsüne çıkartan yine o olmuştur.Ecemiş projesini D.S.İşleri bütçesine koydurdugu ödenekle resmi gündeme taşıyanını odur.İlçelerde açılan ilk Anadolu lisesini Bor ilçesine kazandıran yine Akın Gönen olmuştur.Hafızalar unutkanlık ancak Devlet arşivleri ve basın arşivleri hiçbir şeyi unutmaz.Allah her hizmet edenden razı olsun.
Çekirdekçioğlu 4 yıl önce
Ben bu tür tartışmaları hep popülist hep kısır bulmuşumdur. Bölgemize hiçbir yararı olmayacak böyle tartışmaları yapmak yerine yahut hazır olan bilindik projeleri tartışmak yerine yeni projeler üretip, siyasetçiye ve halka yeni hedefler, yeni projeler sunsak olmaz mı?
KURTULUŞ 4 yıl önce
Bir zamanlar Ak partili olmak; hizmete talip olmak , başarmak ve statiko nun değişmesi için halk hareketi gibiydi. Bunun içinde Millet vekilliği ve Belediye Başkanlığı da dahildi Bunları almak için yapılan çalışmalar. Şimdi, herkes Ak partili oldu gibi, Çalışan-çalışmayan, kuruluşta horlayanlar şimdi önde Ak partili oldu. Yani hesap soracak adam kalmadı. Allah muhafaza sormaya kalksan nelerle suçlanırsın ve dışlanırsın.
federal hakkı 4 yıl önce
niğde siyaseti için ve bor için söylenen son paragrafa katılıyorum, bor siyaseti de tekelleşti. muhalefet diye birşey yok.
yıldıray 4 yıl önce
niğde sayesinde bi yere gelip niğdeye hizmet etmeyeni Allaha havale ediyorum
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Fen lisesi ve yabancı dil birinciliği??? Fen lisesinde yabancı dil bölümü var mı? Varsa tebrikler ama yabancı dil bölümü yoksa ve öğrencimiz kendi gayreti ile bunu basarmissa okulun bı düşünmesi lazım neden fen ya da matematik alanında derecem yok diye???
Nerde satılıyor alsak
Satan arkadaşların telefon adres bilgileri var mı?
niğde tıbbın gerek üniversiteyle, gerek sivil toplum kuruluşlarıyla,gerekse de yerel ve ulusal medyada çok iyi tanıtılılması lazım. eksikleri varsa milletvekillerinin bunların giderilmesi için çalışmaları lazım. öğrencilerin gönül rahatlığıyla tercih edilebilir hale gelmesi lazım..
Kokuyor kocam kokuyor
29°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Ağustos 2020
İmsak 04:07
Güneş 05:42
Öğle 12:52
İkindi 16:41
Akşam 19:53
Yatsı 21:20
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurum BB 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@