12.09.2014, 01:01 2828

Bor’daki Eğitimin MOR Hali

 Yandaş’dan yola çıkarak Eğitimin “Y” halini yazmıştım, çok okundu ve önemsediğim geri dönüşümü oldu… (Burada Tıklayın)
Şimdi de Bor’daki Eğitimin “MOR” halini yazdım… Bor İlçesinin Eğitimi için kötü günler yaklaşıyor. Bu aslında bir vicdan rahatlatma yazısıdır.  Sorumluların vicdanlarına havale ediyorum.  

***
Pazartesi günü okulların tamamında zil çalacak. 

Bor İlçesinde  uzun aradan sonra  Zafer Okuluda  ikili öğretime geçti. Bir çok okulda derslik sorunu var. Sınıflar sağlıklı eğitim yapılamayacak kadar kalabalıklaştı. Sosyal salonlar derslik yapıldı, etkinlikler yapılamıyor.  (Bunların detaylarını aşağıda kısmen verdim.)

Bor İlçesinde eğitim sorunlarına çare aramak şöyle dursun her geçen gün sorun büyüyor.

Bütün bu sorunlar karşısında Milli Eğitim ne yapıyor…

Müdür Geyiği!…

En çok üyesi olan hükümete yakın sendika yöneticileri,  Bor’da o kadar çok  eğitim sorunları yaşanırken,  müdür, müdür yardımcısı raporlama! peşinde…  Okullarda muhatap bulunamıyor,  idareciler bezmiş, öğretmenler daha “bismillah” demeden moralsiz, bitap düşmüşler. Müdür koltuğu kapan üç beş  kişi mutlu!...

Muhalif sendika temsilcileri tatilde… Muhalefet partileri  sadece tabela halinde… Bor’da yoklar. Seçime 90 gün kala peydahlanırlar, ondan sonra da nah! inandırırlar. 

Bir muhalefet parti ilçe başkanının veya "ot-kök!" işleri ile meşgül  il genel meclis üyesisinin,    Bor Badak Köyündeki okuldan haberi olmak zorunda. (İlgilenen olursa fotoğrafları bizde mevcut) Başpınar Mahallesindeki yapılaşmayı fark edip,  buradaki  okuldaki derslik sayısındaki durum nedir? diye öğrenmek zorunda…  Yoksa senin   sıradan bir bakkaldan  farkın yok! Bakkalın koltuğu da yok!

...

Bor İlçesinin en eski okullardan olan Zafer İlkokulu,  ikinci öğretime geçiyor. Bor İlçesinde ikinci öğretime geçen tek okul olma özelliğine sahip olacak olan okulun ikinci öğretime geçmesi velilerin tepkisine neden oldu.

Okula inceleme yapmak ve rapor tutmak için geçtiğimiz aylarda gelen iki Milli Eğitim Müfettişleri  hazırladıkları rapor sonucu okulun ikili öğretime geçmeleri  şeklinde rapor verdiği belirtiliyor.

Kendilerine danışılmadan, alternatif seçenekler olmasına rağmen ikili öğretime geçilmesine tepki gösteren  okul velileri bakın ne diyor;  Okulumuz, derslik sayısının yetersizliği gerekçe gösterilerek ikili öğretime geçirildiğini öğrendik.  İki müfettiş tarafından yazılan rapor ile bu karar verilmiş. Bu nasıl iştir, bizlere sorulmadan, okul aile birliği yönetimine danışmadan  "biz yaptık oldu" şeklinde bir dayatma ile karşı karşıyayız.  Derslik sayısı yetersiz ise çeşitli alternatifler vardı. Fahri Kirt Okulunda halen 3 derslik boş olduğunu öğrendik.  Bugüne kadar  okulumuzun derslik ihtiyacına çözüm bulamayanlar, çareyi ikili öğretimde mi buluyorlar. Çocuklarımız  kışın sabahın köründe okula gidecek, bir başka grup ise akşamın karanlığında evlerine dönecek.  İşimiz yoksa, çocuklarımızı okul kapılarında mı bekleyelim, başlarına bir şeyler gelirse sorumlusu bu yöneticilerdir” şeklinde konuşarak, ilginçtir… Şimdiden olacaklar için savcılığa güvenlik konusundaki endişelerinden dolayı  suç duyurusunda bulunmak isteyenler oldu. En kısa zamanda ikili öğretim kararından dönülmesini  talep ettiler.

Bir okurumuz Zafer Okulundaki durumu sitemize gönderdiği ileti ile şöyle özetlemiş;

***
İĞNE
- Zafer İlkokulu çift öğretim oldu.
- Nasıl mı ?
- Niğde'den gelen iki müfettiş kararıyla.
- Müfettiş okula geldi.
- Öğretmen, Okul-Aile Birliği ve Veli görüşü alınmadan.
- Biz dedik böyle oldu.
-300 öğrencinin vebali iki müfettişe nasıl bırakıldı.
- Anlayana Aşkolsun.
ÇUVALDIZ

***

Diğer yandan Bor İlçesinde merkezde başka okullarda da derslik sıkıntısı olduğunu öğrendik.

Okul Aile Birliği yönetiminden edindiğimiz bilgiye göre, Mehmet Güleç Ortaokulunda Fen Dersleri  komşu ilkokulun laboratuvarında yapılıyor. Okulun Sosyal Salonu yok, yine komşu ilk okulun sosyal salonu kullanılıyor. Bugüne kadar bir çok sosyal etkinliğe imza atan Mehmet Güleç ortaokulu uzun zamandır salon eksiliğinden, sıfır etkinlik faaliyetli bir okula dönüştü.

Mehmet Güleç  Ortaokulunda  sınıflarda 20 kadar öğrenci eğitim görürken, bu yıl sınıf mevcutlarının artığı mevcudun 30’un üzerine çıktığı öğrenildi. Bunun sonucunda da  Eğitim ve öğretim kalitesinin düşeceği  belirtildi.

Başpınar Mahallesinde çok hızlı yapılaşma olduğundan  Mehmet Güleç  Ortaokulunun gelecek sene  derslik eksikliğinden dolayı önlem alınmaz ise ikili öğretime geçebileceği  bilgisi edinildi.

Bor İlçesindeki derslik sorunu sadece Zafer İlkokulu ve Mehmet Güleç Ortaokulunda değil,  yine Bor İlçesinin en başarılı ve köklü okullarından Asım Eren Ortaokulunda da olduğunu öğrendim. En son okulun zaten küçük olan Sosyal Salonunun bölünerek sınıf yapıldığı geçici olarak bu yıl kalabalık sınıflarla çözüm bulunulduğu öğrenildi. Peki seneye...

Bor İlçe Merkezi böyle de köyler ve kasabalar nasıl… Badak köyünde bulunan birleştirilmiş okulun camları kırık, bakımsız, boyasız,  okul demeye şahit ister…. Ama okul demek için oraya öğretmen atandı.


Çocuklarımızın Eğitimi – Öğretimi, Geleceği..
Mevcut,
Susan, kayıtsız kalan, at gözlüğünden bakan, çaba sarf etmeyen yöneticilere bırakılmayacak kadar  ÖNEMLİ…
Bunu bilin, ona göre hareket edin…

Daha çok eğitim haberi yapacağız…Yorumlar (53)
badak 6 yıl önce
diğer okullarla ilgili yorumlar tamam ama badakla ilgili yoruma katılmıyorum. milli eğitim yazın okulun kapalı olduğu dönemde köylüler okullarına sahip çıkmadığı için kırılan camları bilemez. suçlu okulu korumadığı için köylüsüdür. suçlu okuldaki durumu 1eylulden beri bildirmediği için okula yeni atanan öğretmenidir. atanan öğretmenin derdi nasıl faydalı olurum yerine nasıl burayı gündeme getirir kapattiririm kendimi merkeze aldırırım olunca böyle oluyor.
eğitimci 6 yıl önce
milli eğitim ve yandaş sendika yöneticilerinde biraz vicdan, biraz allah korkusu olsa bu yazıyı yazmana gerek kalmazdı. kalemine kuvvet tebirkler
sürgüç 6 yıl önce
Bor Tokide 2yıldır ikili eğitim yapıyor
sızıntı 6 yıl önce
müstehak akp oy vermeye devam daha kötü olun borlular hak ediyor
borlu yaşar 6 yıl önce
bor da göt kadar bir çok okul var, zaferi kapatacan, 29 ekim okulunu kapatacan, artık okulun olmaması gereken asım ereni kapatacan bucivara yakın büyük bir eğitim komplesi yapacak, her okula müdür, müdür yardımcısı, ısınma, görevli bir sürü masraf. ama bor ile ilgilenen yok ki zavallı halde nasıl araman akın göneni, doğan baranı
osmanlı torunu 6 yıl önce
borluya iki öğretim bile çok,,,,,,,,,
tamer 6 yıl önce
sabah 6 da cocular kışın o sogukta kalkıp nasıl okula gıdecek fahrı kırtte 3 derlık boş yer varmış 3, 5 velının sozuna bakıyor mudur bey kararverıyor
Ali KARA 6 yıl önce
borun sahipsizliği bir daha tecil edildi. zafer okulu öğrenci velilerinin yarıdan fazlası memur. ikili öğretimde bu veliler ne yapacak. sabahın köründe okul, akşam karanlığında yine okul. şu var çare olmasa tamam zafer ikili öğretim olsun. fahri kirt ilkokulunda 3 boş sınıf var. 3 sınıf fahri kirte giderse sorun çözülüyor ama kim neye hizmet ediyorsa yapmadılar. gelen 2 müfettiş öğretmen, veli görüşünü almadan karar veriyor bu nasıl vijdan.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah mesut etsin
nİĞDE NİN MATEMATİKSEL OLARAK KALMA ŞANSI VARDI.AMA BÜTÜN MAÇLARI KAZNACAK ETİMESGUTTA BÜTÜN MAÇLARI KAYBEDECEKTİ. BÖYLE BİR DÜNYA YOK ADAMALAR SALAK DEĞİLLER HERHALDE 6 HAFTADA 3-5 PUAN ALIRLARDI.DÜŞME İHTİMALİMİZ % 99.9 DU. HA ÜZÜLDÜKMÜ HAYIR AMA BURUK SEVİNDİK KALMAYI HAKETMEDİĞİMİZ BİR LİGDE KALDIK.KALMAK İÇİN ALTINORDU HİÇ ÇABA GÖSTERMEDİ BİLDİĞİ YOLDAN GİTTİLER BU ŞEHRE KARŞI SORUMLULUKLARI OLDUĞUNU HİÇ FARKETMEDİLER. BU KADAR GENÇ VE TECRÜBESİZ BİR KADRO DEĞİL 2. LİG 3. LİGİ DAHAİ GÖTÜREMEZDİ. MADEN KIYAK OLACAKTI KİMSEYİ DÜŞÜRMESELERDİ BİR TEK ŞANLIURFA VE KARABÜKÜMÜ İDARE EDEMEDİLER.
Türkiye ne uzar ne kısalır abuk subuk konular la insanımız meşgul olmaya devam eder... Nıgde ye gelince de kısalmaya devam
Sn. Akın Gönen'i kutlarım. Sn. Bakan Mehmet Nuri Ersoy için güzel bir konu önermiş. Fikir güzel. Uygulanabilir. Faydalı. Sanırım Niğde ve çevresi ile bir milyon kişiye fayda sağlar. Bu yazıyı tesadüfen okudum. Ben bu tip şansları "devlet kuşu" olarak tanımlarım. Bu şansı, öneriyi değerlendirmek çok iyi olur... Herkese selam ve saygı sunarım...
Niğde’de Şehre sahip çıkılmalı, kurum yöneticileri her yerde olduğu gibi bu şehirde kalıcı olan Niğdelilere verilmeli. Niğde, profesyonel ve amatör takımlara sahip çıkmanın çözümünü bulmalı. El elin eşeğini türkü çağırarak arar...
18°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Temmuz 2020
İmsak 03:39
Güneş 05:23
Öğle 12:52
İkindi 16:44
Akşam 20:11
Yatsı 21:48
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 32 66
2. Trabzonspor 32 62
3. Sivasspor 32 57
4. Beşiktaş 32 56
5. Galatasaray 32 52
6. Alanyaspor 32 51
7. Fenerbahçe 32 50
8. Gaziantep FK 32 42
9. Antalyaspor 32 41
10. Göztepe 32 39
11. Kasımpaşa 32 39
12. Gençlerbirliği 32 36
13. Denizlispor 32 35
14. Konyaspor 32 33
15. Malatyaspor 32 32
16. Çaykur Rizespor 32 32
17. Kayserispor 32 32
18. Ankaragücü 32 29
Takımlar O P
1. Hatayspor 33 63
2. Erzurum BB 33 59
3. Adana Demirspor 33 58
4. Akhisar Bld.Spor 33 57
5. Bursaspor 33 56
6. Fatih Karagümrük 33 53
7. Altay 33 51
8. Keçiörengücü 33 47
9. Ümraniye 33 44
10. Giresunspor 33 44
11. Menemen Belediyespor 33 43
12. İstanbulspor 33 40
13. Balıkesirspor 33 38
14. Altınordu 33 36
15. Boluspor 33 30
16. Osmanlıspor 33 27
17. Adanaspor 33 21
18. Eskişehirspor 33 12
Takımlar O P
1. Liverpool 35 93
2. Man City 35 72
3. Chelsea 35 60
4. Leicester City 35 59
5. M. United 34 58
6. Wolverhampton 35 55
7. Sheffield United 35 54
8. Tottenham 35 52
9. Arsenal 35 50
10. Burnley 35 50
11. Everton 35 45
12. Southampton 34 44
13. Newcastle 35 43
14. Crystal Palace 35 42
15. Brighton 35 36
16. West Ham 35 34
17. Watford 35 34
18. Bournemouth 35 31
19. Aston Villa 35 30
20. Norwich City 35 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 35 80
2. Barcelona 36 79
3. Atletico Madrid 36 66
4. Sevilla 36 66
5. Villarreal 36 57
6. Getafe 36 54
7. Real Sociedad 36 54
8. Athletic Bilbao 36 51
9. Valencia 36 50
10. Granada 35 50
11. Osasuna 36 48
12. Levante 36 43
13. Real Betis 36 41
14. Real Valladolid 36 39
15. Eibar 36 39
16. Celta de Vigo 36 36
17. Deportivo Alaves 36 36
18. Leganés 36 32
19. Mallorca 36 32
20. Espanyol 36 24

Gelişmelerden Haberdar Olun

@