Ulaştırma Bakanı Hızlı Tren Projesi Şantiyesinde İncelemede Bulundu

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu Hızlı Tren Projesi Şantiyesinde İncelemede Bulundu

EKONOMİ 11.08.2022, 19:46 11.08.2022, 22:14 Faruk
Ulaştırma Bakanı Hızlı Tren Projesi Şantiyesinde İncelemede Bulundu

Türkiye çapında Yüksek Hızlı Tren Projesi hazırlandı ve yıllık planlama yapılarak inşaatları başladı, hatta bazı yerlerde faaliyet de girdi. Proje hazırlanırken çok yazdık, Niğde'de dahil edilsin diye... Yüksek Hızlı Tren'in illere getirisi karayolundan, havalanından daha fazladır diye...

Ülkede Yüksek Hızlı Tren projesine dahil edilmeyen bir kaç il var, onlardan birisi de Niğde. 

Proje hazırlanıp da Niğde'nin konumuna, coğrafyasına bakıp projeye dahil etmemek ayrı bir çaba gerektirirdi ve onu yaptılar. Aksaray dan geçen Yüksek Hızlı Tren Bor İlçesinin en uzak Obruk köyü sınırlarından geçerek, Emirgazi'den geçip Ulukışla ve Adana'ya doğru gidecek. 

Niğde'nin dahil edilmesi için hattın çizilirken sadece 30 kilometre Niğde Bor yönüne doğru yapılsa, Bor OSB civarından ile geçse Altunhisar ilçesi sınırları veya Bor sınırları üzerinde bir istasyon ile Niğde dahil edilebilirdi. 

Niğde Ak Parti Siyaseti bunu yapamadı, başaramadı, üstelik Parti liderlerinin sözleri olmasına rağmen bunu yapamadılar. Muhalefet ise yeteri kadar üzerine gitmedi. 

Hergün binlerce haber akışının yapıldığı mail adresimize Ulaştırma Bakanlığı Basın Müşavirliği  aşağıdaki haberi ve fotoğrafları gönderdi, haber aynen aşağıda... 

Haberin Niğde ile İlgisi Yok!

*********

ULAŞTIRMA VE ALTYAPI BAKANI KARAİSMAİLOĞLU:

-OSMANİYE, 2025’TE HIZLI TRENE KAVUŞACAK

-MERSİN-ADANA-OSMANİYE-GAZİANTEP HIZLI TREN PROJESİ’Nİ 2025’TE TAMAMLAMAYI PLANLIYORUZ

-HIZLI TREN İLE MERSİN-GAZİANTEP ARASI 2 SAAT 15 DAKİKAYA İNECEK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesi ile Mersin-Gaziantep arasının 2 saat 15 dakikaya ineceğine dikkati çekti ve “Hattımızı 2025 yılında tamamlayıp halkımız hizmetine açmayı planlıyoruz. Hızlı tren hattımız lojistik olarak en önemli hatlarımızdan biri olacak. Gaziantep’ten, Osmaniye’den binen bir vatandaşımız Mersin, Konya, Ankara ve İstanbul üzerinden Avrupa’ya ulaşma imkanına sahip olacak” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projesi’nin Toprakkale-Bahçe İstasyonları arasındaki tünel yapım şantiyesini ziyaret etti. Yetkililerden proje hakkında bilgi alan Karaismailoğlu, daha sonra açıklama yaptı. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, Türkiye’yi dünyanın en büyük 10 ekonomisi arasına yükseltme hedefiyle çalışmalara 7/24 devam ettiklerini kaydeden Karaismailoğlu, dünyanın gıpta ile takip ettiği projeleri bir bir hayata geçirdiklerini söyledi. 

ÜLKEMİZİ YENİDEN DEMİR AĞLARI İLE ÖRÜYORUZ

“Bu emeğin karşılığında Türkiye güçlendi, bu emeğin karşılığında Türkiye kalkındı, bu emeğin karşılığında Türkiye büyüdü” diyen Karaismailoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Demiryollarımız, bu ülkenin ve bu toprakların ekonomik ve sosyal hayatının ötesinde, tarihi ve stratejik bir öneme sahiptir. Asya ile Avrupa arasında, Çin’den Londra’ya kadar demir ipek yolunun Orta Koridoru’nda yer alan ülkemiz, uluslararası yük ve yolcu taşımacılığında bir merkezdir. Hükümetlerimiz döneminde ülkemizin demiryollarının gelişmesi için yaptığımız yatırım herkesin takdirini kazanıyor. Ülkemizi yeniden demir ağları ile örüyoruz. 2003 yılında 10 bin 959 kilometre olan demiryolu uzunluğumuzu, 13 bin 50 kilometreye çıkardık. Toplam, 4 bin 693 kilometrelik demiryolu hattında da inşaatımız devam ediyoruz. Ayrıca, ülke genelinde, toplam 13 bin 978 kilometrelik demiryolu hattında yapım, ihale ve etüt-proje çalışmalarını sürdürüyoruz.” 

ÜLKEMİZİ, ULAŞIMIN HER MODUNDA ULUSLARARASI BİR KORİDORA DÖNÜŞTÜRDÜK

Türkiye’nin yıllardır süren altyapı probleminin büyük ölçüde çözüldüğüne vurgu yapan Karaismailoğlu, Türkiye’yi Asya, Avrupa, Kuzey Afrika, Ortadoğu ve Kafkaslar ve Kuzey Karadeniz ülkeleri arasında ulaşımın her modunda uluslararası bir koridora dönüştürdüklerini ifade etti. 

Marmaray, Avrasya Tüneli, İstanbul Havalimanı, Bakü-Tiflis-Kars Demiryolu Hattı, Filyos Limanı, Yavuz Sultan Selim Köprüsü, Osmangazi Köprüsü,1915 Çanakkale Köprüsü, İzmir-İstanbul, Ankara-Niğde ve Kuzey Marmara Otoyolları gibi dev ulaştırma projelerinin başarıyla tamamlandığını ve hizmete açıldığını aktaran Karaismailoğlu, “Durmaksızın milletimizin ihtiyacı olan projeleri hayata geçirdik. Milletimize hangi sözü verdiysek yerine getirdik. 7/24 çalıştık, çalışmaya da devam ediyoruz. Dev projeleri milletimizin hizmetine sunarken, illerimizdeki altyapı çalışmalarına da hız verdik. Hükümetlerimiz döneminde Osmaniye’nin ulaşım ve iletişim yatırımları için 3 milyar 755 milyon liraya yakın yatırım gerçekleştirdik. 2003-2022 yılları arasında Osmaniye’de toplam 2 milyar liralık demiryolu yatırım gerçekleştirdik. Osmaniye’de hükümetlerimiz döneminde; Yenice-Fevzipaşa-Narlı Hattı, Taşoluk-Fevzipaşa-Beyoğlu hattı arasında 55 kilometrelik demiryolunu yeniledik. Ayrıca, İskenderun-Toprakkale hattında 46 kilometrelik demiryolunun yenilemesini yaptık. Çukurova Bölgesi ve İskenderun Körfezi’ndeki sanayi tesislerine, Yumurtalık Serbest Bölgesi Sanayi Merkezlerine ve limanlara demiryolu iltisak hattı bağlantısının etüt çalışmalarını tamamladık” değerlendirmesinde bulundu. 

MERSİN-GAZİANTEP ULAŞIM SÜRESİ 2 SAAT 15 DAKİKAYA İNECEK

Osmaniye il sınırları içerisinde 74 kilometrelik demiryolu ağının mevcut olduğunun altını çizen Karaismailoğlu, Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Proje şu bilgileri verdi:

 “Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep Hızlı Tren Projemizi; Akdeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerini birbirine bağlayan; saatte 200 kilometre hıza uygun, çift hatlı, elektrikli ve sinyalli hat olarak planladık. Bu büyük projedeki çalışmalar, 6 kesim halinde şu anda devam ediyor. Mersin-Adana-Osmaniye-Gaziantep arası mevcutta 361 kilometre. Projenin tamamlanması ile bu mesafe 295 kilometreye, iki hat arasındaki ulaşım süresi de 6 saat 23 dakikadan, 2 saat 15 dakikaya inecek. Hattın tamamlanmasıyla birlikte ayrıca, Adana-Osmaniye seyahat süresi ise 80 dakikadan 40 dakikaya düşecek. Bu büyük projenin Toprakkale-Bahçe bölümü 58 kilometre olacak. Bu hat üzerinde; 16 bin 516 metrelik 32 adet tünel, 602 metrelik 6 adet köprü ve viyadük ile birlikte, 30 adet alt ve üst geçit yer alıyor. Güzergahta; 13 kilometrelik tünelli kesimin altyapı çalışmalarında yüzde 56’lik bir fiziki ilerleme sağladık. Kalan 45 kilometrelik güzergahın altyapısı ile hattın tamamının üstyapı ve Elektrik-Sinyalizasyon ve Telekomünikasyon yapım işleri de Altyapılar Genel Müdürlüğümüz tarafından tamamlanacak. Hattımızı 2025 yılında tamamlayıp halkımız hizmetine açmayı planlıyoruz. Hızlı tren hattımız lojistik olarak en önemli hatlarımızdan biri olacaktır. Gaziantep’ten Osmaniye’den binen bir vatandaşımız Mersin, Konya, Ankara ve İstanbul üzerinden Avrupa’ya ulaşma imkanına sahip olacaktır önümüzdeki 3 yıl içerisinde.”

MULTİMODEL BİR SİSTEMİ BENİMSEDİK

Karaismailoğlu, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı olarak, kara, hava, demir ve denizyolu hatlarında birbirlerini tamamlayan multimodel bir sistemi benimsediklerini anlatarak, tüm ulaşım modlarında olduğu gibi demiryolu yatırım ve hedeflerinde de önümüzdeki dönemin yol haritalarını belirlediklerini söyledi. “2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planımıza göre; demiryollarındaki yolcu taşımacılığı payını, yüzde 1’den, yüzde 6,2’ye çıkaracağız” diyen Karaismailoğlu, yük taşımacılığının payını yüzde 5’ten, yüzde 22’ye, hızlı tren bağlantısına sahip olan il sayısını da 8’den 52’ye yükselteceklerini kaydetti. Yıllık yolcu taşımacılığını 19,5 milyondan 270 milyona çıkaracaklarını dile getiren Karaismailoğlu, yıllık yük taşımacılığını da 55 milyon tondan, 448 milyon tona ulaşacak.

TEK DERDİMİZ VATAN; İLKEMİZ ÇALIŞMAK

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, “Emniyetli, hızlı, verimli ve etkin bir demiryolu altyapısını oluşturacağız. Demiryollarında, toplam enerji ihtiyacının yüzde 35'inin yenilenebilir enerji kaynaklarından karşılayacağız. Bizler, yoğun iş ve üretim tempomuzda, Cumhurbaşkanımızın işaret ettiği gibi ‘Durmak yok, yola devam’ ilkesiyle çalışıyoruz. Tek derdimiz vatan; ilkemiz, çalışmak, hedefimiz daha gelişmiş Türkiye’yi, bölgesinde lider dünyada öncü ülkelerden biri haline getirmekti” dedi.

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (5)
Basın yayın Öğrencisi 2 ay önce
Bütün Olumsuzlukları Alkışlayan Niğde İktidar milletvekilleri Var Bunlara OY Veren Halinden Memnun Halkı Var Ülke Gelir Pastasından Niğde'ye Bulaşık Tabak Kalıyor. Sadece Eski vekillere ikinci üçüncü maaşlı rantlar var yeter Niğde'lide Memnun gerek yok Havaalanına Yüksek hızlı Trene Başka yatırımlara Alkışlamaya devam Niğdem İYİ UYKULAR Midyat a Prince giderken evdeki bulgurdan olduk zaten açık ve kapalı standları kaybettik İlçe Olma yolunda hızla ilerliyor NİĞDEM....
Serdar 2 ay önce
Rezillik... Nıgde milletvekilleri topluca istifa edin
ULUKIŞLALI 2 ay önce
NİĞDE Yİ ULUKIŞLA YA BAĞLAYIN. HIZLI TREN O ZAMAN NİĞDE DEN GECMİŞ OLUR..
niğ deli 2 ay önce
Muhalefet ise yeteri kadar üzerine gitmedidemek utanmazlıktır ömer fethi bey yüzlerce binlerce dile getirdi üzerine gitmeyen iktidarın iki yalan makinesidir.secim yaklaşınca her seçim öncesi bor yapılan 50 çin fabrikası fışkırtılan badak petrolleri gibi niğde bor hızlı tren yalanı oyunu sahneye yeniden koyuldu. laan bütçede paramı var hazine tam takır kimi kandırıyorsunuz borun fabrikalarını sattınız borun borluların sesi çıkmadı. yine aynı uyurma kandırma şekeri emziğini vereceksiniz ama borlu makarnadan uyuştu bir daha kandırın bor sanki kasaba niğde ve bor 20 yıldır geri gitti niğde sahipsiz kaldı. olan fab işletme satıldı kapatıldı köy kasabalar da nufus bitti çiftçi köylü battı esnaf perişan üniversite mezunu gençler isisiz köyler kasabalarda uyuşturucu kol geziyor hırsızlıklar artı aşgari ücrete iş bulamıyor yandaşlar işe alınıyor.herkes seçim sandıgını sesizce bekliyor. 20 yıldır niğde - bor yalan dalaverler ile kandırılıyor. bu ülkenin niğde nin borun kurtuluşu bu iktidardan kurtulmak ile olacaktır kerkes aklını başına alması gerekir ben bu düşünceler içerisindeyim düşüncelerim bunlardır
Doruk 1 ay önce
Anlaşıldı bu akp vekillerinden bir halt olmayacak beceriksiz herifler
Hani hızlı tren nerede?herseyiniz yalan ve sahtekarlık.İnsanin aklıyla bu kadar alay edilmez insanlarla bu kadar dalga geçilmez ya.Ama ilk seçimde sandıkta keseceğiz cezanizi.
18
parçalı az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 27 Eylül 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 7 16
2. Galatasaray 7 16
3. Başakşehir 6 14
4. Beşiktaş 7 14
5. Konyaspor 7 14
6. Fenerbahçe 6 13
7. Trabzonspor 7 13
8. Kayserispor 7 12
9. Gaziantep FK 7 11
10. Kasımpaşa 7 9
11. Alanyaspor 7 8
12. Giresunspor 6 7
13. Karagümrük 6 6
14. Antalyaspor 7 6
15. İstanbulspor 6 5
16. Ankaragücü 6 4
17. Sivasspor 7 4
18. Ümraniye 7 2
19. Hatayspor 6 1
Takımlar O P
1. Eyüpspor 6 13
2. Bodrumspor 6 11
3. Keçiörengücü 6 11
4. Boluspor 5 10
5. Bandırmaspor 5 10
6. Sakaryaspor 6 9
7. Samsunspor 6 9
8. Pendikspor 6 9
9. Manisa FK 5 8
10. Tuzlaspor 6 8
11. Göztepe 6 8
12. Adanaspor 6 7
13. Rizespor 5 6
14. Gençlerbirliği 6 6
15. Altay 6 5
16. Altınordu 5 3
17. Erzurumspor 5 3
18. Ö.K Yeni Malatya 6 3
19. Denizlispor 6 2
Takımlar O P
1. Arsenal 7 18
2. M.City 7 17
3. Tottenham 7 17
4. Brighton 6 13
5. M. United 6 12
6. Fulham 7 11
7. Chelsea 6 10
8. Liverpool 6 9
9. Brentford 7 9
10. Newcastle 7 8
11. Leeds United 6 8
12. Bournemouth 7 8
13. Everton 7 7
14. Southampton 7 7
15. Aston Villa 7 7
16. Crystal Palace 6 6
17. Wolves 7 6
18. West Ham United 7 4
19. Nottingham Forest 7 4
20. Leicester City 7 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 18
2. Barcelona 6 16
3. Real Betis 6 15
4. Athletic Bilbao 6 13
5. Osasuna 6 12
6. Villarreal 6 11
7. Atletico Madrid 6 10
8. Real Sociedad 6 10
9. Valencia 6 9
10. Mallorca 6 8
11. Girona 6 7
12. Rayo Vallecano 6 7
13. Celta Vigo 6 7
14. Getafe 6 7
15. Sevilla 6 5
16. Almeria 6 4
17. Espanyol 6 4
18. Real Valladolid 6 4
19. Cadiz 6 3
20. Elche 6 1

Gelişmelerden Haberdar Olun

@