Başkan Erat ile söyleşimiz devam ediyor

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ile söyleşimizin devamında, Başkan Erat, Bor ile ilgili bir konuda açıklama yaptı. Söyleşiyi sitemiz editörü Fatma TAN yaptı, Genel Koordinatör Selim GÖKEL ise düzenledi.

BOR-NİĞDE 19.11.2012, 23:17 19.11.2012, 23:17
1696
Başkan Erat ile söyleşimiz devam ediyor
banner830
 Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat ile söyleşimizin devamında, Başkan Erat, Bor ile ilgili bir konuda açıklama yaptı. Söyleşiyi sitemiz editörü Fatma TAN yaptı, Genel Koordinatör Selim GÖKEL ise düzenledi.

 

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Bor ilçemizde devam eden Belediye çalışmaları ve sorunlar konusunda açıklama da bulundu.

 

ESKİ HÜKÜMET MEYDANI İÇİN BAŞBAKAN’IN ONAYI GEREKİYOR

Eski hükümet meydanındaki dükkânlarla ilgili sorularımızı yanıtlayan Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat; “Konuyla ilgili olarak biz bir imar uygulaması yaptık. 500 metrekarelik bir alan Milli Emlak’a ait. Bu 500 metre karenin karşılığında şimdiki yeni hükümet binasının olduğu yerde 2 bin metre kare civarında yerimiz var. Biz istiyoruz ki ikisini takas yapalım. Üstüne para verilmesi isteniyorsa verelim. Takas işlemi Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nde bu işlem. Yeni bir genelge çıktı Başbakan’ında onayı gerekiyor. Yeni hükümet binasındaki Atatürk heykeli belediye arsası içinde. Orayı size verelim diyoruz.

Aslında oradaki dükkânlar istimlak sahasında. İstimlak edebilirdik fakat oradaki hemşerilerimiz mağdur olmasın istiyoruz. Anlaşma yoluna gitmek daha iyi olacak. O kısım tamamen açık kalacak ve bir meydan olarak kalacak. Bürokrasi yavaşlığı nedeniyle beklemedeyiz” dedi.

 

GÜNEŞİN BATIŞININ EN İYİ SEYREDİLDİĞİ YER BOR OLACAK

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat, Kayabaşı mevkiinde yapımına devam edilen parkın çalışmalarının devam ettiğini belirtti. Erat, “Biz bu alanda çok para harcamamak için kendi belediyemizin imkânlarını kullanmaya çalışıyoruz. Kepçelerimiz ve elemanlarımız orada çalışıyor. İşçilik anlamında destek alıyoruz. Burası Türkiye’de güneşin batışının en iyi seyredildiği yer olma özelliğini taşıyor. Orayı tamamlayacağız, şelale, havuz ve seyir alanları yapacağız bir amfi tiyatroda düşünüyoruz ama net değil. Büyük bir kısmını tamamladık gelecek yıl tamamını bitirmeyi ve kullanıma açmayı  planlıyoruz” dedi.

 

 

KİLİSE KENT MÜZESİ OLACAK

Başkan Erat, restorasyonu devam eden Sokubaşı Mahallesi’ndeki Ermeni Kilisesi hakkında da bilgiler verdi. Erat, “Biz burayı Kent Müzesi yapmak istiyoruz. Bor’un ilçe olması için verdiği ilk başvuru belgeleri günümüze kadar ulaştı. Bor’daki yaşayan vatandaşlardan tarihi anlamda Bor ile ilgili olan tüm tarihi değerleri toplayıp muhafaza edip restorasyon çalışmasının bitmesi ile Kent Müzesi haline getireceğimiz bu yerde sergilemek istiyoruz. Kilisenin restorasyonu Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay’ın desteği ile devam ediyor” diye konuştu.

 

BOR - BAHÇELİ YOLU SIKINTILI

Bor ve Bahçeli arasında Şeker Fabrikası civarında bulunan yolu da değerlendiren Erat, “Bu yol yıllardır sıkıntılı. Karayolları ağında değil. Bahçeli Belediyesi’ne verilmiş ama Bahçeli Belediyesi’nin bunu yapmaya gücü yok. Karayolları da yapmıyor. Birkaç kez o kesimde ölümlü kazalarda olunca biz buradaki bozuk yerleri ve kenar kısımdaki boşlukları doldurduk ve elimizden geldiğince düzenleme yaptık. Bahçeli Belediye Başkanı Zafer Tokgöz bu kısmı karayolları ağına aldırmak için elinden geleni yapıyor. Biz sadece kazaları önlemek amacıyla yardımcı olduk” dedi.

 

BOR’DA GİRİŞİMCİ SIKINTISI VAR

 

Borlu vatandaşların ve öğrencilerin sosyal etkinlikleri konusunda eksiklerinin de bulunduğunu söyleyen Başkan Erat, “Bu konu ile ilgili müteşebbis sıkıntısı yaşıyoruz. Üstün Park’ı düzenlerken öğrencilerimizi çok düşündüm. Öğrencilerin Bor’da vakit geçirmeleri gerekir. Esnaflarımız tarafından öğrencilerimize hitap eden işler yapılmalı. Sosyal faaliyetler anlamında Bor’da gerçekten sıkıntı var. Eski 50. Yıl sitesi içindeki düğün salonunu düzenledik. Güzel bir Kültür Merkezi ve konferans salonu yaptık. Cep sineması şeklinde de dizayn ettik fakat talep yok. Girişimcilerin sosyal etkinlikler anlamında Bor’a yatırım yapması şart” dedi.

 

KÜÇÜK ÖLÇEKLİ TOPLU TAŞIMA ARAÇLARI DÜŞÜNÜYORUZ

İftiyan Mahallesi’nin sorunlarına da değinen Başkan Erat; “İftiyan Mahallesi çevre köyler gelen vatandaşlarımızın olduğu bir yer. Biz orayı hareketlendirmek için elimizden gelen çabayı sarf ediyoruz. Alt gelir gurubu için TOKİ’yi oraya yaptırdık. Buranın özellikle ulaşımla ilgili problemleri var. Bu konuyla ilgili şunu söyleyebilirim. Hedefimizde küçük ölçekli toplu taşıma araçları ile her 15 dakikada bir kalkacak otobüs ağı oluşturmak. Fakat bunun için biraz daha beklememiz gerekiyor. İftiyan da oturan vatandaşlarımızın şimdilik sabretmesini istiyoruz” dedi.

 

BOŞ GÜNDEMLE KAMUOYUNU MEŞGUL ETMENİN ANLAMI YOK

YENİ PROJELERİ HAYATA GEÇİRMEMİZ LAZIM

Bor ve Niğde diye bir şey yok hemen hemen birleşti. Organize sanayi, Üniversite, TOKİ ile bizler birlikte ne yapabiliriz bunu sağlamamız lazım. Niğde’de asıl tartışılması gerekenler Niğde Üniversitesi’ne Tıp Fakültesi’nin kurulması, Ecemiş Suyu’nun Niğde’ye getirilmesi, Havaalanı, Gümüşlerden-Niğde-Koyunlu-Bor –Kemerhisar güzergâhında hafif raylı sistem taşımacılık, hayvancılık sektörüne yönelik çalışmalar yapılması ve Akkaya Barajı olması gerekirken boş gündemlerle Niğde kamuoyunu meşgul etmenin bir anlamı yok. Niğde için yapabileceğimiz ne varsa yapmalıyız. Hiçbirimiz bu koltuklarda kalmayacağız. Niğde Organize Sanayi, Bor Organize Sanayi’yi nasıl kalkındırmalıyız bizlerin düşüncesi bunlar olmalı. Yatırımcıları buraya çekmenin yoluna bakmalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.


 *******

SÖYLEŞİMİZİN İLK BÖLÜMÜNDE İÇME SUYU KONUSUNU GÖRÜŞMÜŞTÜK

 

Aşağıda bu bölümü alıntıladık

 

Göreve geldiği ilk günlerde kaçaklar ile mücadele eden Bor Belediyesi ayrıca henüz netleşmemesine rağmen  yeni su kaynakları  arayışında. Ama asıl konu Bor ilçemizde zaman zaman meydana gelen ishal vakaları sonucu gözler hemen suya çevriliyor. Aynı durum bu hafta sonu da Niğde’de yaşandı. Niğde gazeteleri ve sitemizde manşetten verildi bu konu.  

 

İÇME SUYU ÜZERİNDEKİ POLEMİKLERİ SORDUK

 

Başkan Erat, su konusunda belediyenin suçlanmasını haksız ve kasıtlı buluyor. Düzenli olarak tahlil yaptırdıklarını, su gibi bir konuda hayli hassas olduğunu gördüğümüz  Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat su konusunda samimice açıklamalarda bulundu.

 

"SUYLA İLGİLİ HİÇ BİR SIKINTIMIZ YOK"


Başkan Erat; “İçme suyu ile ilgi bir sıkıntımız yok. Ben göreve geldikten sonraki süreci değerlendirmek gerekirse eğer Bor’un beş tane su deposu var. Biz bu depoları temizledik, mebranla kapladık otomatik gaz klorlama koyduk. Hiçbir şekilde suyla ilgili sıkıntımız yok. Bütün su tahlillerimiz Halk  Sağlığı Merkezi tarafından yapılmaktadır. Şimdiye kadar suyla ilgili bir sorun olmadı. En ufak bir ishalde kabahatli su oluyor. Biz tahlil sonuçlarını hastane yönetimiyle de paylaştık. İshal vakaları mevsimsel geçişlerden, beslenmeden ya da çevresel etkinlerden de kaynaklanıyor olabilir. Sırf suya kabahat bulmak yanlış olur. Suyu tahlil eden Sağlık Müdürlüğü bir sıkıntı olduğunda kuyuyu kapatır” dedi.“BU SUYU HEPİMİZ İÇİYORUZ, TOPLUM SAĞLIĞI BU ŞAKA OLMAZ”

Bor Belediye Başkanı Sıtkı Erat konuşmasının devamında ; “Geçen yıl suda arsenik olduğu da iddia edildi bununda tahlillerini yaptırdık suyumuz temiz. Biz üç kuyu açtırmak için iller bankasına gittik, tahlil yapılmadan kuyu açamayız denildi. Orası tahlilleri yaptıktan sonra üç kuyu açıldı. Eğer olumsuz bir durum olsaydı zaten kuyuları İller Bankası en başında açmazdı.  Ankara Hıfsızsıha tarafından üç noktadan TOKİ su kuyusu, Pınarbaşı ve TOKİ marketten alınan sular incelendi arsenik yok, en son bu konu gündeme geldiğinde  07 Eylül 2012 tarihli yapılan tahlil sonuçlar elimizde. Bu tahlil sonuçlarını sizler de gördünüz. Düzenli olarak tahlil yapılıyor. Sorumluluk makamındayız bu suyu hepimiz içiyoruz. Toplumun sağlığı olan meselede şaka olmaz” dedi.

 

 

“ASBESLİ BORULARI BEN KOYMADIM Kİ… ÖNCEDEN NEREDEYDİLER”

“FERYAD EDİLECEK KONU AKKAYADIR”


Başkan Erat sık sık asbestli boruların gündeme getirildiğini belirtirken; “Asbestli borularla ilgilide bir şeyler yapılmaya çalışıyor. Asbestli boruları ben koymadım ki. Önce neredeydiler.  Biz yeni yerlerde asbestli boruları kullanmıyoruz. Peyder pey değiştiriyoruz. Asıl feryat edilecek konu Akkaya’dır ama kimse sesini çıkarmıyor. Şimdi temizlenmeye başlandı. Biz insanımızın sağlığı için çaba harcıyoruz. Bu temizleme yeterli değil. Bu konuda kamuoyu oluşmalıdır. Bu memleketin gerçekleri hepimizin gerçeğidir” dedi.

 

“BU İŞLERİN VEBALİ VARDIR… “

 

Sorumluluk mevkiinde olduğunu, bunun da bilincinde olduğunu söyleyen Başkan Erat; “Ben memleketimdeki insanların cebinden çıkacak bir kuruş bile fazladan harcattırılıyorsa bunda vebal var. Okçu suyu birçok çeşmeden akmıyor. Şu an çok az su akıyor. Çeşmelerden akan geçmişte de şimdi de de akan su şehir suyudur.  Hemşerilerimizi kandırmıyoruz. Okçu suyu diye verilen suyun %10’u Okçu suyudur geri kalanı şehir suyudur bunu da vatandaşlar bilsinler” diyerek açıklamasını tamamladı.  

 

 

Yorumlar (10)
Helal Olsun Başkan 8 yıl önce
ne sorulduysa cevap veriyor halka hizmet etmekten kaçmıyor helal olsun başkan bor senin gibi bir başkana hasretti
eser 8 yıl önce
raylı sistem çok geç kalınmış ama yapılmalı.fakat siyasi bir proje olarak düşünülmesi hata olur güzergah pek isabetli değil bence üzerinde çalışılması gerekir.gümüşler-niğde-koyunlu-bor-kemerhisar olabilir niğde-bor-kızılca olabilir bor organize sanayinin şehre uzak olması nedeniyle o yöne kesinlikle düşünmekte fayda var.geleceği düşünerek projelendirmek lazım.gümüşler koyunlu pek isbetli görünmüyor fakat ayrıntıları bilmiyoruz açıklanırsa değerlendirilebilir.
Mehmet Birgül 8 yıl önce
baskan neden bir iki dükkan icin eski hükümet meydaninin sorunlarini devlete yüklüyor, önce yap sonra elestiri yap,birde baskan neden hala borun icinde trafik lambalari yok, neden orta mah. eski klise binasi onarilmiyor. saygilar ve hizmet bekliyen bir borlu
Bor'lu 8 yıl önce
mehmet kardeş ayıptır günahtır ya hizmet yok deme bariya yediğin içtiğine inkar etmiş olursunyaa.daha adam ne yapsın ya bedavadan halka paramaı dağıtsın.eski hükümet meydanını herkes biliyor hangi sorun olduğu mahkemede olduğu . borun içinde trafik lambası yok diyon birde yavuz başkan yaptığında adama bir de neler dediniz nelerya ne gerek vardı diye.kiliseyide git o zaman kültür müdürlüğündeki yetkililer ile konuş restore etsinler. restorasyonlar bildiğim kadarıyla kültür ve turizm müdürlüğü bakıyor.adama sana daha ne hizmet yapsın söylede bizde isteyelim daha yapılacak ne hizmet varsa.....
Mehmet Birgül 8 yıl önce
t.c. bor belediyesinin görevi alt yapi sorunlarini cözmek,eski hümet binasi park alani olmasini kim ister,türkiye cumhuriyeti bor belediyesinin görevi öncelikle halka hizmetir ve bunu herkez iyice kafasinda yer etmeli,madem sular akmiyor,yap aksin, madem asbestli borular var,degistir bitsin,bu t.c. bor belediye baskaninin görevidir,bu kadar basittir,hizmet icin belediye ödenek aliyor,borun sorunlarini bilecek yerinde cözecek ve hic aglamadan yapacak bu kadar kolay bir istir, hizmet hizmet, laf degil,örneklerle bunu yaptim sunu yaptin desin,belge ve is,bizde biliyoruz bir günde olacak diye bir sey yok,fakat secim geliyor baskan seninle devam diyeceksek o zaman göster kendini,bitir su basit sorunlari.saygilar
Namık Uras 8 yıl önce
yaptığınız çalışmalar ve sarfettiğiniz emek için çok teşekkürler sayın başkanım.halk herşeyi görüyor,gözlemliyor.allah yardımcınız olsun
naciye ünlelen 8 yıl önce
saygilar başkan senin niyetini biliyor güveniyoruz.
estarabild 8 yıl önce
sayın fatma tan.
başkanımıza bir sonraki söyleşinizde.
borda esnaflar tarafından özllikle yaz aylarında pervasızca işgal edilen kaldırımnları sorunuz.

asım eren okulunun ordan yukarıya belediyeye çıkana kadar yaşadıklarım.
manavlar bölgesi malumunuz kaldırım işgaşl altında çoğu zaman yemin ederim yoldan yürüyerek geçiyoruz.ha yolu boş bulabilirsek yolda da manava mal indren kamyonlar oluyor.
karşı kaldırıma geçiyoruz ailemle çoluk çozcuğumla o kılıç mobilyanın karşısındaki kahvenin yarısı dışarı taşmış oluyor.adamlar utanmasa kaldımıa masa atıp okey çevirecek o drece yani.
az ilerde ömerin tekel bayi.kapısında bir kaç ayyaş bacak bacak üztüne atmış.şimdi sen gelde gç burdan.az daha git hırdavatçılar.yine manvalar falan filan.bu kaldırımlar esnafın yollar araçların ise biz ne yapalım.
sayın başklanım bize uçmayı öğretin lütfen bizde uçarak gezelim borda yukardan daha romantik olur heralde.

fatma hanım bunu mutlaka sorun başkana.
kaldırımlar kimin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Benim 4 ogrencim var esimde insaattan dustu is yapamiyor bizimde ihtiyacimiz var cocuklarim derse giremiyor
bunlar genç mülteci hani 65 yaş üzeri türk vatandaşlarına vurulacaktı.
önce suriyelilere mi vuruluyor bunlar suriyeli ya
Aksaray'a Kaptırmakta Olduğunuz NARLIGÖLÜ Niğde'ye Kazandırılması için ugraşılmalı Niğde'nin olanı Niğdeye kazandırılması lazım Bırakın Tebrikleri işe yarayın koltuk işgal etmeyi Niğdeye Bişeyler kazandırın...
Bu Toplantılarda Hibelerden bahsediliyor. Bu Hibeleri NARLIGÖLÜ Kazanmak için ve Turizm Sektörü Ayağına Katmak için Kullanılmalı ve O Çevrenin HAYAT bulması için ugraşılmalı Niğde'nin olanı Niğdeye kazandırılması Çevre illere değil
-9°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 21 Ocak 2021
İmsak 06:22
Güneş 07:46
Öğle 12:58
İkindi 15:36
Akşam 17:59
Yatsı 19:18
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 18 38
2. Fenerbahçe 18 38
3. Galatasaray 19 36
4. Gaziantep FK 19 34
5. Hatayspor 19 31
6. Alanyaspor 18 30
7. Trabzonspor 19 30
8. Karagümrük 18 27
9. Malatyaspor 19 27
10. Göztepe 19 25
11. Antalyaspor 19 25
12. Rizespor 19 24
13. Sivasspor 18 23
14. Başakşehir 19 23
15. Konyaspor 19 22
16. Kasımpaşa 18 22
17. Kayserispor 19 19
18. Gençlerbirliği 19 19
19. Erzurumspor 19 16
20. Ankaragücü 18 15
21. Denizlispor 19 14
Takımlar O P
1. Giresunspor 17 35
2. İstanbulspor 17 34
3. Samsunspor 17 33
4. Altay 17 32
5. Adana Demirspor 17 31
6. Tuzlaspor 17 30
7. Ankara Keçiörengücü 17 28
8. Altınordu 17 28
9. Bursaspor 17 27
10. Bandırmaspor 17 24
11. Adanaspor 17 21
12. Ümraniye 17 20
13. Boluspor 17 19
14. Menemen Belediyespor 17 16
15. Balıkesirspor 17 16
16. Akhisar Bld.Spor 17 13
17. Ankaraspor 17 9
18. Eskişehirspor 17 3
Takımlar O P
1. M. United 19 40
2. Man City 18 38
3. Leicester City 19 38
4. Liverpool 18 34
5. Tottenham 18 33
6. Everton 17 32
7. West Ham 19 32
8. Chelsea 19 29
9. Southampton 18 29
10. Arsenal 19 27
11. Aston Villa 16 26
12. Leeds United 18 23
13. Crystal Palace 19 23
14. Wolverhampton 19 22
15. Newcastle 18 19
16. Brighton 19 17
17. Burnley 17 16
18. Fulham 18 12
19. West Bromwich 19 11
20. Sheffield United 19 5
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 16 41
2. Real Madrid 18 37
3. Barcelona 18 34
4. Villarreal 19 33
5. Sevilla 18 33
6. Real Sociedad 19 30
7. Granada 19 28
8. Real Betis 19 26
9. Cádiz 19 24
10. Getafe 18 23
11. Celta de Vigo 19 23
12. Levante 18 22
13. Athletic Bilbao 18 21
14. Valencia 18 19
15. Eibar 18 19
16. Real Valladolid 19 19
17. Deportivo Alaves 19 18
18. Elche 17 17
19. Osasuna 18 15
20. Huesca 19 12

Gelişmelerden Haberdar Olun

@