Niğde’nin Tartışmalı Nazım İmar Planı İçin Sunum

Niğde'nin 1/5000’lik Nazım İmar Planı tartışmalarında yeni bir boyut...

SİYASET 09.01.2013, 18:11 12.01.2013, 20:36
1733
 Niğde’nin Tartışmalı Nazım İmar Planı İçin Sunum
banner830

 MHP Niğde İl Başkanı Hakan Er, 1/5000’lik Nazım İmar Planı Taslağı tanıtım toplantısında halktan ve siyasi partilerden gizlenen bir planı onaylamamız mümkün değildir dedi.

 

Haber: Gökhan ÖZBEK

 

11 Ocak 2013’te Olağanüstü Belediye Meclis Toplantısı’nda gündeme alınması beklenen 1/5000 ölçekli Nazım İmar Planı Taslağı için dün Niğde Belediyesi Toplantı Salonu’nda MHP’li Meclis Üyelerine ve yöneticilerine sunum yapıldı.

Toplantıya MHP İl Başkanı Hakan Er’in net tavrı damga vurdu. ENT Yapı Firması tarafından hazırlanan Nazım İmar Planı için Hakan Er; “Görmediğimiz bir planı onaylamamız mümkün değildir” dedi.

2010 yılında ihalesi açılan ve ihaleyi kazanan ENT Firması tarafından 6 ay içinde bitirilmesi beklenen plan 2 yıl geçmesine rağmen hala Niğde Belediye Meclisi’nin önüne gelmemesi tartışma konusu oldu.

Firma Temsilcisi İsmail Çisil ve firma mühendisi tarafından açıklanan plan taslak notlarına MHP grubu sorduğu onlarca soru ile itiraz etti.

Planın içerik olarak harita mühendisleri ve şehir plancıları tarafından incelenmesi gerektiğini vurgulayan MHP’liler bunun için bu planın acelece meclisin önüne getirilip onaylatılmasını anlayamadıklarını vurguladı.

MHP İl Başkanı Hakan Er açıklamasında; “Bu plan ile ilgili olarak Ekim ayı Meclis Toplantısında İmar komisyonu üyemiz Hasan Sözer’in yazılı, bazı meclis üyelerimizin sözlü ve en sonmunda İl Başkanı olarak benim sözlü talebim üzerine Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan bizlere tüm meclisin önünde söz  vererek planın taslağının birer örneğini AKP- MHP- CHP İl başkanlıklarına verecekti. 4 ay geçmesine rağmen, gerek komisyonda, gerekse meclis toplantılarında bu talebimizi dile getirmemize rağmen, bir kez olsun plan bizlere verilmedi. Şimdi görmediğimiz, neyin ne olduğunu bilmediğimiz bir plan hakkında kimse bizden onay vermemizi beklemesin.

 Vahim olan nokta bu? Plan komisyon üyeleri dahil kimseye verilmiyor. Komisyon üyelerinden hiç birisi ne harita mühendisi, ne şehir plancısı hal böyle olunca komisyonun bu plana vakıf olma şansı yok! Daha da vahimi meclis üyelerinden kimse bu planı görmedi. Görmediğimiz, üstüne üstlük Niğde’nin 30 yıllık geleceğini planlayan bu plana onay vermemiz ne siyasitimize, nede şahsi etiğimize uyar. Umuyorum Niğde Belediye Meclis üyeleri de aynı hassasiyet içindedir.” Dedi.

Planın Niğde nüfusunun 240 bin olacak şekilde hazırlandığına dikkat çeken MHP’li Er, Niğde Kamuoyuna seslenerek; “Bizler planın hangi boyutta olduğunu, nasıl tasarlandığını, hangi bölgeye hangi imar planlanmasının yapılacağını ancak ve ancak planı hazırlayan firma yetkililerinin bilgileri ışığında görebiliyoruz. Oysa bu plan klasörlerce büyüklükte bir plan ve eksikliği noksanlığı olabilecek bir plan. Ama bırakın eksikliğini görmeyi, planın doğruluğunu bile taktir edecek bir bilgiye sahip değiliz. Verilen sözler tutulmadığı gibi, planı meclis toplantısına 40 saat kala bizlere yapılan 5 sayfalık slayt sunumu ile anlatılmak isteniyor! Burada tarihi bir çelişki var! Eğer plan madem bu ay geçecekti, böyle bir planlamanız vardı neden aralık ayında onlarca rant sağlayan imar tadilatı yaptınız! Firma hakkında şaibe iddialarını belediye meclisinde muhalefet partileri yazılı soru önergesi vererek sormasına rağmen neden bir açıklama yapmadınız? Dürüst olmaktan bahsedilyorsa, plan şeffaf olacak! Katkı vermemiz isteniyorsa, katkı vermemizi sağlayacak teknik olanaklar sağlanacak!

Ekim ayı meclis toplantısında Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan 3 partinin oy birliği ile geçireceğim demişti. CHP’nin kararı henüz nedir bilmiyorum ama partimizin grup kararı bu plana hayır vereceğimizdir. Eğer Faruk Akdoğan bizlerin desteğini istiyorsa şeffaf olacak, kapalı kapılar ardında planlar gösterilmek yerine, bizlere verilerek ilgili teknik uzmanlara inceletmemiz sağlanacaktır. 

Bu planda bilmediğimiz rantlar, çıkarlar olabilir ama aynı şekilde olmayabilir de! Ama bizler ne evliyayız bunları bilecek, nede bu planı hazırlayan uzmanlarız hal böyle olunca bizlerin görmediğimiz bir plana destek verme şansımız yoktur.

Üstüne üstlük Eylül ayında hazırlanan 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı taslağında revizyon yapıldığı söyleniyor. Şimdi sesli olarak soruyoruz?

1-

 Önceki plan taslağı nedir?
2- 

Şimdi ki plan taslağı nedir?

3- İki plan taslağı arasındaki temel fark nedir?
4- 

İki plan taslağı arasında kime, ne tür rant sağlanmış, kim ne tür bir mağduriyet yaşanmıştır?

Bu ve buna benzer sorular uzayabilir ama Niğde kamuoyuna açıkça deklare ediyoruz bu hazırlanan tüm gizli planlar bizim için müsvedde niteliğindedir. Bizleri yok sayarak plan hazırlamaya çalışanlar, gerek adalet önünde, gerekse Niğde Kamuoyuna hesap verir. Bunu hesaba katmayanlar MHP iktidarlığında acı bir ders vereceklerdir.

 

Komisyonda Plan Çatlağı!

Perşembe günü toplanacak İmar Komisyonu’nda ana gündem maddesi 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı Taslağı olacak.  Komisyonda 1/5000 Nazım İmar Planı Taslağına 5 üyeden 3’ü hayır diyeceğini açıkladı. CHP’li Abudder Zorba, MHP’li Hasan Sözer ve AKP’li Nail Songur gelecek taslağa hayır oyu vereceklerini açıkladı.


banner697
Yorumlar (8)
ister onaylayın isterse onaylamayın 8 yıl önce
çıksın şu nazım artık,er yada geç bu çıkacak,faruk bey sözünü tutar nazımsız bırakmaz niğdeyi,muhalefet öylede böylede zaten muhalefet,çıkarın şu işi bitirin
ister onaylayın isterse onaylamayın 8 yıl önce
çıksın şu nazım artık,er yada geç bu çıkacak,faruk bey sözünü tutar nazımsız bırakmaz niğdeyi,muhalefet öylede böylede zaten muhalefet,çıkarın şu işi bitirin
RANTİYECİLER 8 yıl önce
sizi gidi rantiyeciler.arsalariniza imarlari aldiniz nasilsa.çiksin diye bağirirsiniz tabi.
mustafa uysal 8 yıl önce
yazıklar olsun. halkın lehine hiç bir şey yapılmayacak bu memlekte. niğdemizin kaderi mi bozuk nedir. rantçılardan,hırsızlardan, ihaleye fesat karıştıranlardan kurtulamdık bir türlü. okadar kişinin hakkını nasıl ödeyecekler bilmem. neden korkuyorsunuz niye niye planı gizliyorsunuz.
yunus onurlu 8 yıl önce
birileri niğdenin gelişmesini istemiyor anlaşılan. ne varmış 240bin nüfuslu yeşil bir niğde planında. kişi başkasını da kendisi gibi bilirmiş ya hakan erin partisi yıllarca belediyeyi yönetti ve niğdede ana yolun dibine binalar yapıldı, niğdede yeşil alanlar talan edildi ya bu planı da öyle sanıyor. açıklanmasını istemesi de çok manidar. açıklanır mı böyle bir planın detayları? açıklandığı taktirde kendi yakınları hemen değerlenecek arazilere üşüşecekler, hesapları bu! ama faruk akdoğan da enayi değil. yıllarca niğdenin kanını emenlerin tuzağına düşmüyor tabiki. herşeye rağmen niğde küçük hesapların değil büyük hayallerin ve yatırımların şehri olacak. hem nüfus artacak, hem de planlı bir şekilde yeşil alanlar artacak. ben güveniyorum sayın akdoğana zira kendisi doğa aşığı bir anadolu çocuğu.
ekrem yılmaz 8 yıl önce
akp de zaten bir herif nail songur var. adam haklının yanında. böyle adama can kurban..hangi partiye gitse arkasındayız.
mücahit aklan 8 yıl önce
nail songur mhp ye geçse iyi olur. o akp li rantçıları sevmiyor adamıda dışladılar yazık.
mücahit aklan 8 yıl önce
nail songur mhp ye geçse iyi olur. o akp li rantçıları sevmiyor adamıda dışladılar yazık.
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
15°
az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 16 Mayıs 2021
İmsak 03:45
Güneş 05:23
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:52
Yatsı 21:24
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 36 59
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Southampton 36 43
14. Crystal Palace 35 41
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 36 38
18. Fulham 36 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@