Niğde Alternatifsiz Değil…

Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı; Sonuçları 10 Gün Öncesinden Binde 3 Yanılma İle Biliyorduk…

SİYASET 13.06.2015, 23:23 13.06.2015, 23:26
Niğde Alternatifsiz Değil…
 Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, 7 Haziran seçimlerini değerlendirdiği basın toplantısında, toplumun verdiği mesajı algılamak ve bu eksende siyaset üretmek zorunluluktur diyerek, “gerek Niğde,  gerekse Türkiye’de alternatifsiz değiliz” ifadeleriyle kişisel hiçbir siyasal beklentisi olmadığını deklare etti!

07 Haziran’da gerçekleşen 25. Dönem Milletvekilliği seçimlerinin hem yerelde, hem de genelde doğru analizler yapılarak değerlendirilmesi gerektiğini ifade eden Niğde- Kemerhisar Belediye Başkanı Beytullah Kirazcı, 01 Nisan 2014 tarihinde uygulamaya başladıkları Tyana Yerel Yönetim Teorisi’nin bir kez daha test edildiğini vurgulayarak geleceği doğru okumak için yeni bir örgütlenmeye ihtiyaç olduğunu ifade etti.

 

Niğde’de Kaybeden AKP

Seçim analizlerini yaparken, Niğde için kritik değerlendirmelerde bulunan Başkan Kirazcı; “Bu seçimin hiç kuşkusuz Niğde’de en başarısız partisi AKP’dir. Geçtiğimiz seçimde 3 milletvekilliği için çaba sarf ederken, bu seçimde 2 milletvekilini zor çıkarmış, oylarında % 9 gibi ciddi bir düşüş yaşamıştır! CHP ise oylarını yüzde 1 artırmıştır! Halk inandığı değerlere ve gördüğü yanlışları sandıkta ifade etmiştir!” diyerek iktidarın sadece Türkiye’de değil, Niğde’de büyük bir düşüş kaydettiğini ifade etti.

Perşembe’nin Gelişi…

07 Haziran seçimlerinde Niğde’de CHP adına alınan sonuçlarının ekibi adına sürpriz olmadığını ifade eden Kirazcı; “ özellikle 10 Ağustos 2014’de yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra yaptığımız çağrılar ve tespitler bugün daha gerçekçi bir tablo ile bizi karşı karşıya bırakmıştır. Toplumu algılamayan, topluma özgü politik analizler ışığında siyaset yapmayanlar kaybetmiştir. Bizler CHP’nin bu duruma gelmesinden en çok rahatsızlık duyan insanlarız. Son bir yıldır periyodik açıklamalarımızla ilkesel siyaset çağrımız vardı! Siyaset kişiler üzerine değil, toplum ve fikir üzerine kurulur. Siyaset ve üretim denklemi doğru işletilen birer mekanizma haline gelirse başarıyı hiçbir güç engelleyemez!

Toplumun bir sözü vardır, Perşembe’nin gelişi Çarşamba’dan bellidir. Bizler Tyana Yerel Yönetim Teorisi’yle geleceği inşa etmeye çalışıyoruz. Yerelden genele siyaset yaparak, bize dayatılan alternatifsizliği yıkıyoruz. İşte bu eksende CHP’nin Niğde’de ki milletvekili çıkaramamış olmamızı doğru okuyoruz. 10 Ağustos Cumhurbaşkanlığı seçiminden hemen sonra kamuoyuna yaptığımız açıklamada

 

*** “Unutmayınız ki genel seçimler ülke çapında olsa bile, sonuçları yerel seçim bölgeleri belirleyecek. Adaylar, partiler, yerelde karşılık bulduğu düzeyde siyaset yapacaklar. Bu eksende Cumhuriyet Halk Partisi’nin yeni, birliktelikçi ve katılımcı bir yerel yönetim stratejisine ihtiyaç vardır ve binlerce yıllık Tyana’nın tarihsel birikimi bu eksikliği giderecek teorik birikime sahiptir!

Eğer başta Kemerhisar olmak üzere, bu modeli uygulandığı diğer yerlerde başarı elde etmek istiyorsanız toplumun sesine kulak vermek ve onların istediği politika ve hizmeti getirmekle mükellefsiniz. Aksi halde genel seçimler de iktidar olma kaygımız sadece seçim programlarımızda yazıdan ibaret kalır! ***  ifadelerini kullandık”

 

29 Mart 2015’de CHP’deki ön seçim öncesi yine bir stratejik çağrıda bulunduk! Partili adaylarımızın açtıkları aday adaylığı seçim ofislerinin hizipleşmeyi körükleyeceğini, bölünmeyi artıracağını ifade ederek;

           

***    Parti örgütlerimiz dışında açılan temas noktaları partimize sinerji katmamakla birlikte, hizipleşme gibi siyasal hastalıklara son verecek irade örgütümüzdür ve partinin temas noktası parti binaları olmalıdır.

         Partimizde emek hiyerarşisinin yanında, girişimci, yenilikçi, kadın ve gençlik ekseninde politikalar vazgeçilmez olup, bu partiye emeğini vermiş olan sessiz çoğunluğun, hizipleşme virüsüne dur demesi gerekmektedir.”  

            Bizler ilkesel siyaset yapan insanlarız. Oluşturduğumuz Tyana Yerel Yönetim Teorisi’de bu ilkeler üzerine inşa edilmiştir. Bizler kişilere göre değil ilkelere göre hareket ederiz. Toplum da, siyasetimizde alternatifsiz değildir. Bu eksende dayatmalara, hatır ilişkilerine, feodal bağlara ve dostluklara bağlı bir siyasi yapılanmamız yoktur. Gerek şahsımın gerekse Tyana Yerel Yönetim Teorisi’ni benimsemiş insanların desteğini ilkesel ve birliktelikçi tutum sergilemeyip kendilerinde görenler büyük bir hata içindedirler.” *** İfadelerini ön seçim öncesi kamuoyuna deklare ettik.

 

Buna rağmen parti örgütümüzün tüm çalışmalarına, bize verilen tüm görevleri eksiksiz yerine getirmeye çalıştık!

Seçim kampanyasının başında doğru bir çıkış yapabilmek için Tyana Yerel Yönetim Teorisi’ne uygun bir seçim kampanyası önerdik. Seçim Koordinasyon Merkezi’miz gerek kampanya önerimizi, gerekse tespitlerimizi dikkate almamıştır!

Her türlü olumsuzluğa rağmen, Niğde’nin Gururu Kemerhisar şiarıyla tüm seçim çalışmalarına en aktif katılımı sergiledik.

Partimizi ve inandığımız değerleri küçük düşürecek eylemsellik içinde olanlara net tavrımızı koyduk!

 

Sonuçları 10 Gün Öncesinden Binde 3 Yanılma İle Biliyorduk…

Seçim süresince aktif katılım sergileyen Kemerhisar, il çapında büyük bir gizlilik içinde 2489 kişi ile tamamen bilimsel düzeyde bir anket yaptırdık.

Elde ettiğimiz sonuçlar, bugün CHP’nin Niğde’de aldığı oyun binde 3 aşağısındadır. Bu konu da daha fazla oy almak, gidişata dur demek için çaba sarf ederken, hataları ve yanlışlıkları da görmek gerektiğini düşündük. Kemerhisar’da katılımı yüksek tutmaya, daha fazla oy almaya çalıştık. Sonucu bilmemize rağmen, Kemerhisar’da % 50’lik bir CHP oyu ile sadece Niğde’de değil, Konya, Aksaray ve Kayseri bölgelerinde bir seçim bölgesinde en yüksek oyu aldık. Başarımızı sıradanlaştırmak isteyenler, Kemerhisar zaten CHP’liydi diyebilir. 13 yıldır ülkemizde ki AKP iktidarı bizden önce 10 yıldır Kemerhisar’da yerel yönetime sahipti. 2009 yılından itibaren pratikten teoriye uygun olarak Alternatifçi Belediyelik uygulamasını devreye sokarak, dönüşümü başlattık! 2010 referandumu, 2011 milletvekilliği seçimi, 2014 yerel seçimleri bu dönüşümü, değişime evirdi! Çünkü biz “Birliktelikçi Demokrasi” kavramına inandık! Birlikte olursak başaracaktık! Bu yüzden CHP, Kemerhisar’da Tyana Yerel Yönetim Teorisi’yle girdiği her seçimden büyük bir farkla galip gelmiştir!

 

Umutsuzluğa Kapılma…

Bugün seçimler sonrası CHP ve CHP’li seçmenlere yönelik büyük bir asimetrik bir savaş vardır! Bilinsin ki başarısız olan AKP’dir, CHP oylarını korumuş, Niğde’de artırmıştır!

CHP’li seçmen, sol taban Niğde’de örgütsüzlüğün birer ruhsal yansıması olan umutsuzluk virüsüne bulaşmıştır! Bu açıklamamızla yeniden deklare ediyoruz! Umutsuzluğa kapılma! Ne Niğde’de, ne de Türkiye’de alternatifsiz değiliz!

Sessiz çoğunluğuz ama programımızla, teorimizle partimiz CHP’de neler yapacağımızı biliyoruz. Tabandan tavana yeni bir örgütlenmeyle köy ve mahalle temsilciliklerinden başlayarak, önümüzdeki 2019 seçimleri için şimdiden temellerini atmalıyız.

 Yeni bir şeyler söylemek gerekiyor! Kişisel hiçbir siyasal beklentimiz olmadan, partimiz, ideolojimiz ve inandığımız değerler adına, Niğde için, Türkiye için büyük bir örgütlenmenin inşasını partimiz CHP’de yapmalıyız!

Kişiler üzerine kurulu bir siyaset değil, kurumlar ve teoriler üzerine kurulu bir siyaset öneriyoruz. Gerek şahsım, gerekse siyasette ki aktörlerin hepsi gelip geçicidir! Aslolan fikir, siyaset ve partidir!

 

Bunu vefakar kadınlarımız, gençlerimiz, partimiz için karşılık beklemeyen gönül vermiş insanlarımızla başaracağız.

Özeleştiri yapmadan başarı olmaz! Şimdi yapacağımız özeleştiri, gelecekte ki başarımızın mihenk taşlarından olacaktır” diyerek basın toplantısını bitirdi.

 

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (11)
kısacası 8 yıl önce
chp başarısız oldu evet ..benim dediğimi yapmadılar ondan diyor.
bakın ben niğdede chp nin en başarılı olduğu beldenin b.başkanıyım diyor.
başarısızlığın altından kendine başarı çıkarıyor.
tyanalı 8 yıl önce
seni çözebilene aşk olsun.seçimden önce ak partinin çadırından çıkmıyordun .şimdi seçim belliydi diyorsun .biz sana değil partimize oy verdik.başarı senin değil bizim
TYANALI 8 yıl önce
Beytullah bey Bülent ılgaz adayken 2009 da çevrenle beraber oyunuzu ibrhim ünala verdiniz.sırf bir sonraki seçimde aday ben olayım diye.şimdide doğan şafakı yediniz.hayra alamet değil gibi sanki
Ahmet BUlut 8 yıl önce
Ne modeli önerdin şu sowu şu paraya yaparım dedin partiye
Haklısın baskan 8 yıl önce
Belediyeye ait otobüsleri aylar öncesinden gözümüze sokarcasına akp mitinglerine harıl harıl adam taşırken hissettik biz senin ilkesel ve birliktelikçi tutumunu, seni de alkışlıyoruz!!!
Mehmet Öz 8 yıl önce
Başkan sen 1 gün bile çalışmadın . Yan yattın yan hiç konuşma sen . Kemerhisarda da oy düştü bak 2011 e . Nerede partinin faaliyetlerine katıldın . Cumhurbaşkanlığında hiç çalışmadın. Bu seçimde ters çalıştın
niğdeli 8 yıl önce
Niğde'nin ve CHP'nin gururusun beytullah bey, destekliyoruz
hasan ballıdağ 8 yıl önce
2015 genel seçimlerinden kendileri,ne pay çıkarmak isteyenler elimizde hazır bulunan 1 milletvekilini nasıl kaybettiririz yarışına girdiler eli birliği ile .. . şimdi yanan yerlerinizi soğuk suya ıslata bilirsiniz ama şunu unutmayınız .. sıra size de gelecek .. gelecekte bir gün gelecek.. ben biliyorum kişm ne kadar kuyu kazdılar , ki,m ne yaptı ,kim ne yapmadı .. sizleride göreceğiz
Çekirdekçioğlu 8 yıl önce
Sayın başkanın bildikleri bunlarsa, yanılgısını siz düşünün... Tipik bir chp-chp'li profili...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 29 Ocak 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 20 48
2. Fenerbahçe 19 41
3. Beşiktaş 19 38
4. Adana Demirspor 20 37
5. Başakşehir 19 37
6. Trabzonspor 20 35
7. Kayserispor 20 29
8. Konyaspor 19 27
9. Alanyaspor 20 25
10. Karagümrük 19 22
11. Gaziantep FK 20 22
12. Ankaragücü 20 22
13. Antalyaspor 19 21
14. Giresunspor 20 21
15. Hatayspor 19 20
16. Kasımpaşa 19 19
17. Sivasspor 20 18
18. İstanbulspor 20 15
19. Ümraniye 20 14
Takımlar O P
1. Eyüpspor 21 41
2. Samsunspor 20 38
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 19 28
12. Adanaspor 21 22
13. Altay 21 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 20 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 20 12
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 18 47
2. Real Madrid 17 41
3. Real Sociedad 18 38
4. Atletico Madrid 18 31
5. Villarreal 18 31
6. Real Betis 18 31
7. Osasuna 18 28
8. Athletic Bilbao 18 26
9. Rayo Vallecano 18 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 18 21
15. Espanyol 19 20
16. Cadiz 19 19
17. Getafe 19 17
18. Celta Vigo 18 17
19. Real Valladolid 19 18
20. Elche 19 6

Gelişmelerden Haberdar Olun

@