İKİ DİL ve ÖZERKLİK’e Niğde’nin Katkısı

İKİ DİL ve ÖZERKLİK konusunun Niğde ile ilgisi nedir?

SİYASET 31.12.2010, 00:21 31.12.2010, 00:21
1845
İKİ DİL ve ÖZERKLİK’e Niğde’nin Katkısı
banner830
Demokratik Özerklik Çalıştayı’nda yöneticilik yapan gazeteci Mehmet Altan ve İKİ DİL ve ÖZERKLİK projesinin Niğde’ye kadar uzanan serüveni…
1980 li yıllardan beri İKİ DİL ve ÖZERKLİK konusu PKK terör örgütü tarafından söylenir, önce Kandil’den sonra da İmralı’daki çalışma merkezinden talimatlar veren Öcalan yıllardır bu istekleri dile getiriyordu.
*********
2 Yıl önce Meclise Gelmişti
2007 Ekim ayında BTP, Demokratik Toplum Kongresi yaptı “ demokratik özerklik projesi”ni kabul etti. 2. Olağan Kongresindeki, projeyi, “siyasi tutum belgesi” olarak parti tüzüğüne soktu. O dönem, DTP Milletvekilleri Projeyi Türkçe, Kürtçe ve İngilizce kitapçık şeklinde bastırıp TBMM’de dağıtmıştı.
O gün Meclis çatısı altındaki bu rezalete Akp hükümeti suskun kalmıştı. Bu gün Akp Hükümetinin “Özerklik istekleri seçim taktiğidir, takiyyedir, demokrasiye suikasttır” demesinin , aslında kendilerinin bir seçim taktiği olduğu anlaşılıyor.
********
2008 yılında Abant Platformu’nda dile getirilmişti.
2008 yılı Temmuz ayında Fetullah Gülen Cematine yakınlığı ile bilinen  bir Vakfın organize ettiği Abant Platformu’nun konusu “Kürt Sorunu” katılanlardan bazıları ise Mehmet Altan, Cengiz Çandar, Doğu Ergil, Mümtaz Türköne, Altan Tan vs. ne kadar kürtçü , bölücü yazar çizerler-de varsa katılmıştı. 
Abant Platformu'nun ''Kürt Sorunu: Barışı ve Geleceği Birlikte Aramak'' konulu 17. toplantısı, Star Gazetesi yazarı Mehmet Altan'ın oturum başkanlığında yaptığı ''Geçmişin Muhasebesi'' adlı oturumda “ Konuşmacı Cengiz Çandar, Kürt yoğun bölgelerde Kürtçenin resmi dil olarak kabul edilmesi ve hatta trafik levhalarındaki uyarıların Kürtçe ve Türkçe olarak birlikte yazılması önerilerini savundu. Bu gibi bir çok gayri milli, bölücü konuların dillendirildiği bu toplantının ardından, bazı basın yayın organlarında “Fetullah Gülen – Pkk işbirliği” başlığı ile yazılar yayınlanmıştı. 
**********
Özerklik projesinin mimarlarından Mehmet Altan Niğde’de
2010 Mayıs ayı Mehmet Altan, AKP’li Niğde Belediyesi tarafından Niğde’de Şehir Konferanslarının konuğu oldu. Mehmet Altan’ın ardından Niğde Belediyesi şehir konferanslarının bir başka konuğu ise  Mümtaz Türköne ‘ydi.
Mehmet Altan Belediye Başkanı Faruk Akdoğan’dan aldığı Niğde’nin kolaj çalışmasına bakarak, Niğde için Gerçekten de medeniyetlerin yaşatıldığı bir şehir. Roma var, Bizans var, Selçuklu var, Osmanlı var.(Türk diyemiyor, şaşırmıyoruz) Niğde’ye gelmek hakikaten insanlıkla el sıkışmak.” diyor. İnternet’te bir araştırma yaptığınızda Mehmet Altan gibi aynı çizgideki yazar çizer takımının AKP’li belediyeler ve AKP’ye göbekten bağlı sivil toplum kuruluşları tarafından onlarca kez konferans yada açılışlara davet edildiğini görürsünüz. AKP’li kuruluşların ve belediyelerin Mehmet Altan gibi isimlere milletin (Niğdeli’nin) iddialara göre çok yüksek miktarda  paralar ödeyerek konuşturmasının! bir anlamı-gerekçesi-bedeli olması gerekir.
*******
İki Dil ve Özerklik Talebi Çalıştayı Mehmet Altan oturum yönetiyor
2010 Aralık ayında Diyarbakır’da özellikle gözümüze sokmak için adının da “ Demokratik Özerklik “dendiği bir çalıştay yapılıyor, yine malum ekip 1. Oturumu yöneten kişi gazeteci Mehmet Altan. 1. oturumun konusu; “Türkiye’de Ulus-Devlet, Milliyetçilik ve Yeniden Yapılanma Sorunları”
Ondan sonrasını hepiniz takip etmişsinizdir…
Neden Suskunlar… Acaba?
Hükümet’ten ses yok… Öğrencilere ağız dolusu laf eden Başbakanımız ‘dan tık yok… Meclis adına, Meclis Başkanı kem küm ediyor, bir hafta sonra Akp Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ; bu tartışmalar gerçek demokratikleşme süreci ve açık toplum arayışlarına “süikasttir” dedi. Olayın 2011 seçimlerine yönelik politikalar olduğunu söyleyerek , konuyu basitleştirmeye, önemsizleştirmeye ve sözünü ettiği seçimlere oynamaya çalıştı. İlginç bir açıklamada Ankara’da bulunan Irak Cumhurbaşkanı Kürt asıllı Celal Talabani’den geldiÖzerklik isteklerinin zamanı değildirdedi,ama zamanını söylemedi!, kimse de sormadı.
İKİ DİL ve ÖZERKLİK istekleri sadece BDP’nin yada İmralıdaki siyaset çalışma merkezinden Hükümet ile pazarlık yapan terörist başının istekleri değildir. İsteyenlerin arasında Cemaat ve Akp Hükümeti de vardır. Var olan bir şey daha, oda 2011 seçimlerinde milli hassasiyetleri, refleksleri biraz olsa da kalabilmiş oylar vardır. MHP’nin meclis dışı bırakılma projeleri vardır.
Bu konudaki en isabetli ve yüreklere su serpen tespit MHP Genel Başkanı Bahçeli’den geldi. Bahçeli "Sayın Başbakan'ın anayasa değişiklikleriyle ilgili açılımın gereklerini seçim sonrasında yerine getireceğini düşünüyorum. Ana konuyu gündemden düşürmemek, toplum hafızasında yer etmek ve toplumun bazı kesimlerine de konuyu hazmettirmek için Barış ve Demokrasi Partisi ile Demokratik Toplum Kongresi'ne sanki özel bir mesaj verirmişçesine bir program Türkiye'de uygulanmaktadır. Çift aktörlü bir senaryodur." diye konuştu. MHP lideri, gelinen noktada Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün geçtiğimiz yıl Bitlis'in Güroymak ilçesinde, ilçenin eski adı 'Norşin' ifadesini kullanmasının da etkili olduğunu ileri sürdü. Bu tabirin 'herkesi cesaretlendirdiğini' savunan Bahçeli, şöyle devam etti: "Bu çok yanlış olmuştur. Bölünmenin alfabesi yazılmaktadır. Önemli bir ölçüde de mesafe kat ettiklerini zannediyorlar ama söylenenler gerçek hayata dönüşür mü? Bu, Milliyetçi Hareket Partisi var olduğu müddetçe mümkün değildir."
 
Yuradaki yazı www. gazeteBOR.com sitesi yazarı Afşin TÖREN’in 26 Aralık 2010 tarihli köşe yazısıydı.
 Afşin TÖREN’den izin alarak aşağıdaki fotoğraflarla süsledik! Umarım ilginizi çeker.

 Demokratik Özerklik Çalıştayının Ardından Halay Çektiler
İki dillilik tartışmaları ve demokratik özerklik çalıştayı nedeniyle çok yoğun bir ziyaretçi trafiğine sahne olan Diyarbakır’da halay günleri devam ediyor. Önceki gün TÜSİAD Başkanı Ümit Boyner’in tabu yıkan konuşmasıyla başlayan etkinlik Boyner’in Kürtçe şarkılarla halay çekmesiyle sona ermişti. Gazeteci Mehmet Altan ve DTK Başkanı Ahmet Türk ise önceki gece katıldıkları bir yemeğin ardından halaylarla coştular. (tarafgazetesi)
 
Aşağıdaki alıntı, Selim Gökel’in 14 Aralık 2010 tarihli “Niğde ‘de sıradanlıkla övünmek…Yaşamak” başlıklı köşe yazısından alıntıdır. Tamamı için Tıklayın…
 ….. Ama bunu söylerken de şehir konferanslarının son 7. ve 8. ‘sinin konuklarını göz ardı edemem. Konferansın konuşmacıları, gazeteci-yazar Mehmet Altan ve Mümtaz Türköne’nin bölücü örgüt, sözde kürt devleti,  kürtçülük, türklük kavramı gibi daha bir çok konuda tepki çeken yazı ve çıkışları nedeni ile bu şahısların,  Belediye çerçevesinde değilde bir dernek, vakıf adı altında nemalandırılması! daha uygun olurdu. Bu gidişle 9. Şehir konferanslarında pkk ‘yı savunan yazar çizer  göreceğiz. Bir yanda Bor yolunda bir bulvara, Alparslan Türkeş Bulvarı tabelası asmak, diğer yanda büyük bir kesim tarafından bölücü ve gayri milli görüşleri ile tepki toplayanların ödüllendirilmesi… (borhaber.net)

Niğde'deki programların ardından fotoğraflar...
 
banner697
Yorumlar (26)
MİTHAT ERSÖZ 10 yıl önce
İLK AÇILIM TELAFFUZ EDİLDİĞİNDE BASIN AÇIKLAMASI YAPMIŞTIM BU BAŞLIKLA BUGÜN BİR KERE DAHA YİNELİYORUM İKİ UCU .....DEYNEK HALİNE GELEN AÇILIM BİRİLERİNİ BOĞACAK MACUN TÜPTEN ÇIKMIŞTIR HER DURUMDA TÜRKİYE COĞRAFYASINDA YAŞAYAN HER İNSANIM ZARAR GÖRECEKTİR İKTİDAR BU İŞİ BU SEVİYELERE GETİRİRKEN SONUÇLARINI GÖREMEDİ YADA TALİMATLANDIRILDI ŞİMDİ DÖNÜŞ YOK DÖNERSE ERK SAHİPLERİ TARAFINDAN CEZAYA ÇARPTIRILIR İŞTE SİZE ZARAR HEPİMİZE FATURA YANİ MUŞ RAHATMI OLACAK İZMİR RAHATMI OLACAK NİĞDE RAHATMI OLACAK SADECE ABD AB COĞRAFYASINDA YAŞAYANLAR RAHAT OLACAK BİZDEKİ YANLIŞ AB Lİ OLMADAN AB Lİ GİBİ KARARLAR ALINMASINDAN ABD NİN DAYATMALARINA BOYUN EYİLMESİNDEN KAYNAKLI İYİDE NE OLACAK ŞİMDİ BENDE TARZANCA BİLİYORSAM BOR BELEDİYESİ TABELALARIN ALTINA TARZANCA YAZDIRACAKMI TÜRKİYEMİ TEMEL FIKRALARINDAKİ HALE GETİRENLERE SESLENİYORUM DAHA HAZIR DEYİLİİİİİİİİZ......
Site Yönetimi 10 yıl önce
Sayın Yorumcularımız Lütfen Büyük harfle yazmayalım, Küçük harfle yazılan yorumlar gözü yormaz ve daha çok okunur.... Vurgulamak istediğiniz kelime yada bir kaç cümleyi büyük yazabilirsiniz.
Öğretmen 10 yıl önce
Bu fotoğrafta görülen Özerklik ve İki Dil ve Kürtçülük görüşleri bilinen Mehmet Altan'ın ellerini omuzlarında taşıyan Vekil Aday Adaylarının bu fotoğrafları Bilbordlarda yer almalıdır.
Zekiye GÜLER 10 yıl önce
Herkese göre sağdaki , bize göre güneydoğu daki ancak kökü kuzey karadenizdeki vekil adayının, fotoğrafı .......için teşekkürler. Zaten Müdürlüğünde ki uygulamalar konusunu da söylüyor ancak kimseyi inandıramıyorduk. Vay yandı gülüm keten helva.
Borlu Yaren 10 yıl önce
Nerden nereye, Şahin Hocamın evrimini izleyelim, Bor da ülkücü ve ardından Bibipçi, Niğde de AaKePeci ve enson Libelar solcu, kürt politikalarına destek... Şahinlikten.... nerelere...
Doğrucu 10 yıl önce
MİTHAT ERSÖZ'ün yorumu neden büyük harflerle yayınlanmış? yada onu yayınlıyorsunuzda bir sonraki yorum yapan kişiye küçük harfle yazın diyorsunuz. Demekki siz işinize gelen yazıları büyük küçük bakmadan yayınlıyor, işinize gelmeyenleri ise BÜYÜK harf diye yayınlamıyorsunuz. Siz busunuz aslında... (SİTE YÖNETİMİ : Büyük harfle yazmak, şekil olarak uygun düşmüyor, ikincisi büyük harfle yazılan hiç bir yorumu yayınla ma mazlık etmedik. Son 24 saatir büyük harfle yazılıp yayınlamadığımız hiç bir yorum yoktur. Yanıltıyorsunuz insanları. Eğer içeriğinde sakıncalı bir durum yoksa, bizim için kişiler, isimler den öte yorum yazılması önemli kimliklerine kafa yormuyoruz. Ayrıca, yorumları yayınlayan personelimiz iki kişidir, kendilerinin de yorum farkından dolayı oluşabilir. Özür dileriz.. büyük yazılan yayınlar bundan sonra yayınlanmayacaktır. zaten yorum çubuğunun üzerinde de yazıyor. Büyük yazılan yorumlar okunması zordur, bu genel kabul görmüş bir konudur. sadece yorumcularımıza yardımcı olmak için saygılar...)
sinan 10 yıl önce
daha dün cumhurbaşkanı gülün diyarbakırda kürtçe türkçe sözlük hediyesini kabul etmesi, kürtçe pankkart açanlardan gülleri almalar gittiği ve girdiği belediyede iki dilli yazılra ses etmemeleri... bu işi akp iktidarı bitirdi sağolsun.bu olay tartışmaya dahi kapalıyken hemde. bugün özerklik diye dillendirmeyi nasıç cesaret ediyor bu adamlar. mgk kararlarını tanımıyormuş adam mgk bölücüymüş diyor demirtaş.. bu adamlara diyecek sözümüz yok onların davası bu da din adına islam adına milliyet adına bu ülkeyi bölen akp ve onun sevdalıları nasıl hesap vereek onu bilmeiyorum. millet kavramı gitti de vatan kavramı da gitti. cemaat pensilvaydan salya sümük emirleri alıp burda omurgasızca durup akp ve bdpyi t desteklerken onların arkasından giden sözde müslümanlar dyalogçu müslümanlar hangi allah larına hesap verecekler??? yok yok bu işdinciler eliyle akpvemaat ve bdp arasında bitirildi. meb bakanı kuzey ırakta zanay ve barzaniyle şivan perver dinledi. gül kürtça şarkılar söyledi daha dün...ki
Atilla ŞOLA 10 yıl önce
Yazının Metni, tespitler ve fotoğraların seçimi tek kelimeyle muhteşem, teşekkürler borhaber.net , iyi ki varsınız.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
sayın Vekil lafla olmaz! Nasıl bir destek verdiğinizi açıklayın lütfen.'Yanındayız gurur duyduk....vb boş laf-ı güzahları bırakınız.
çok güzel olmuş diline sağlık
Sayın başkanım trafik ışıklarından ziyade servisçi esnafının sıkıntılarını Ankaraya iletmelisin otobüs yaş sınırını içişleri bakanlığıyla görüşüm 15 yaşa çıkarmak mesela yadeyse servis yaptıracak adam kalmayacak hepsi batıp gidecek trafik ışıklarını belediye başkanları takip etsin
Niğdede yapılan hizmetler saymakla bitmez.Büyükşehir olma yolunda ilerliyoruz.
HAMDOLSUN NİĞDEYE EN BÜYÜK YATIRIMI YAPMIŞLAR.
19°
az bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 18 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:12
Öğle 12:47
İkindi 16:41
Akşam 20:13
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@