1- Acura RDX

Orta boy spor araba kategorisinde incelenen Acura RDX, standartın üstünde yol tutuşuyla güvenli SUV araçlar listesinde ön sıralarda yer alıyor. 2.3 litre 4 silindirli motora sahip olan araç şehir sürüşü için daha uygun görülüyor.

2- Mercedes-Benz M-Serisi


Yeni nesil Mercedes M-Serisi'nde emniyet büyük önem taşıyor. ABS, BAS, 4ESP gibi elektronik yardımcıların yanı sıra, sürücüyü ve yolcuları koruyan ön hava yastıkları, ön yan hava yastıkları ve cam hava yastıkları yeni M-Serisi'nde emniyeti arttırıyor. Sağlam yolcu kabini ve darbe yutan ön ve arka yapısı ise emniyet standartını tamamlıyor. 

3- Acura MDX 


Amerikan Honda'nın prestij markası ACURA'ya ait bir 4x4 olan Acura MDX, ileri teknolojisi ve lüks ekipmanları ile sürüş keyfi sunuyor. Güvenilir bir yol performansı ve arazi kabiliyeti için, motor gücü otomatik dört tekerlekten çekiş sistemi ile dört tekerleğe de aktarıldı. Diğer Acura araçlarında olduğu gibi MD-X konsepti GPS uydu bağlantılı navigasyon sistemi de dahil olmak üzere üstün bir teknoloje sahip.  

4- Honda Pilot

Honda Pilot, tasarımıyla da dikkat çekiyor. Son derece akıllı bir araç olan Honda Pilot, sekiz kişiye kadar otuma kapasitesine ve büyük bir bagaj hacmine sahip. Sürüş keyfinin yanısıra güvenlik testlerinden aldığı iyi puanlarla gördüğü rağbeti artıracağa benziyor. 

5- Hyundai Santa Fe

Amerika’da orta sınıf SUV kategorisinde yer alan Santa Fe, güvenlik testlerinden 5 yıldız aldıktan sonra IIHS’nin testlerinde de en iyi dereceyi elde ederek büyük bir başarıya imza attı. Santa Fe çarpışma testlerinde en başarılı sonucu etti ve ESP (Elektronik Stabilite Programı) ve ön ile arkada aktif koltuk başlıkları gibi özellikleri standart olarak sunduğu için birinciliğe yerleşti. 

6- Subaru Tribeca

Yeni geliştirilen 5 ileri otomatik şanzımanla birlikte kullanılan motor daha önceki motor ve şanzıman ikilisine göre 4.4 kg daha hafif. Aracın sürüş özelliklerinin iyileştirilmesi adına arka süspansiyon sisteminde de değişikliğe gidilerek daha konforlu bir yol tutuş ve daha iyi yol tutuş amaçlanmış. 

7- Honda CR-V

Dünyadaki en zor çarpışma testlerinden bile başarıyla çıkmayı başaran Yeni Honda CR-V standart ön ve yan hava yastıkları, önde ön gergili emniyet kemerleri, çocukların güvenliğini düşünen ISOFIX çocuk koltuğu, üstün ABS ve EBD fren sistemleriyle öne çıkıyor. Yeni Honda CR-V, Honda’nın Japonya’daki dünyanın en büyük kapalı darbe testi tesislerinde denenerek üretildi.Böylece hem önden hem yandan gelen darbelere karşı son derece dayanıklı olduğunu kanıtladı. 

8- Volvo XC90

Volvo XC90’daki takla koruma sistemi, stabiliteyi arttıran RSC yani otomobilin yatma açısını ve yanal hızını algılayan bir sensörle öncelikle takla riskini azaltmayı amaçlayarak otomobilin ağırlık merkezi de bir çok 4x4’e göre daha aşağıda tutuldu. Pasif koruma sistemleriyle aracın içine doğru giren tavan panallerinin ya da yan kısımların yolcuların kafalarıyla temas etme riski azaltıldı. Tavan yapısı normal çelikten dört ya da beş kat daha sağlam olan, sert boru çelik kullanılarak güçlendirildi. Ön gerilmeli emniyet kemerleri ise tüm koltuklarda bulunuyor.

 9- Subaru Outback

Subaru Outback, simetrik AWD sistemi ile sağlanan yol tutuş ve üstün güvenlik özelliklerine ek olarak; geliştirilen frenleme sistemi araca kolay ve güvenli durma becerisi sağlıyor.

 10- Ford Taurus X

Geçen yıl yenilenen motoruyla Ford Taunus X serisi yol tutuşu, yan panellerdeki hava yastıkları ve yol tutuşuyla öne çıkarak güvenli araçlar sınıfında yer almayı başardı.

11- Ford Edge

Ford Edge yenilenen gövdesiyle eskisinden daha geniş bir iç hacme kavuştu. Yol tutuşu artırılan araçta 5 koltuk için ayrı hava yastığı bulunuyor. 

12- Lincoln MKX

MKS konsepti Lincoln’ın gelecekteki sportif ve lüks otomobil modellerinin ilk temsilcilerinden birisi ve 4.4 litre 315 HP gücünde V8 motor ve 6 ileri otomatik şanzımanla donatılmış.

13- Audi Q7

Aktif güvenlik teknolojileri, ABS, EBD, ESP, çekiş kontrolü ASR ve elektronik diferansiyel kilidi EDL bunlardan bazıları. Q7’nin frenlemesi çok başarılı bulundu. Pasif güvenlikte de Audi felsefesinden ödün vermeyen Q7’de ön ve hava yastıklarının yanı sıra ön ve arkada oturan yolcular için büyük yan hava yastıkları var. Çarpışma anında yakıt kesme, hırsız alarmı, ön ve arka park sensörleri gibi birçok pasif güvenlik donanımı da Q7’nin güvenliğe verdiği önemi gösteriyor. 

14- GMC Acadia

Yeni Acadia tasarımı ve iç hacmiyle GM modeliyle benzerlik gösteriyor. Üç taraftaki panellerde de hava yastığı bulunan Acadia güvenlik testlerinden 5 yıldızla geçti.