Tarladan Sofraya Dijitalleşme

İş dünyasının önde gelen isimleri, “Tarladan Sofraya Dijitalleşme” konulu dijital etkinlikte buluştu!

EKONOMİ 22.07.2020, 22:28 tiyo
Tarladan Sofraya Dijitalleşme

SAP Türkiye ve iş ortaklarından Detaysoft, “Tarladan Sofraya Dijitalleşme” ana temasıyla dijital bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, teknolojinin tarladan sofraya değer zincirindeki rolü ve Kovid-19 sonrası yeni dönemde tarım sektörünün geleceği değerlendirildi.

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan yaptığı konuşmada Türkiye’de çiftçilerin de teknolojiden yararlanmasının ve bu çözümlere ulaşmasının önemine dikkat çekerek, ‘’Bağlan-kullan mantığına sahip bulut bilişim teknolojilerinin kullanılması tarımda teknolojinin yayılmasını da sağlayacaktır. Bu yönde geliştirilmiş pratik ve hazır çözümlerle çiftçinin sorunlarını çözebiliriz.” dedi.

Kurumsal uygulama ve yazılım alanında pazar lideri SAP Türkiye ve yüzde 100 Türk sermayeli en büyük iş ortaklarından Detaysoft, “Tarladan Sofraya Dijitalleşme” ana temasıyla dijital bir etkinlik düzenledi. Etkinlikte, teknolojinin tarladan sofraya değer zincirindeki rolü ve Kovid-19 sonrası yeni dönemde tarım sektörünün geleceği iş dünyasının önde gelen isimleri tarafından değerlendirildi.

İki bölümden oluşan konferansın ilk bölümü uzman gazeteci İrfan Donat’ın moderatörlüğünde gerçekleşti. İlk bölümde SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan, Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy, Anadolu Etap Genel Müdürü Bahadır Açık ve Tekfen Genel Müdürü Emrah İnce, tarım sektöründe yeni dönemin zorluklarını fırsata çevirecek stratejilerini ve planlarını, teknolojinin tarımı nasıl şekillendireceğini ve planlamadan üretime SAP teknolojilerinin yarattığı katma değeri paylaştılar.

“Türkiye’de tarladaki iş gücünün de teknolojik çözümlere ulaşması gerekiyor”

SAP Türkiye Genel Müdürü Uğur Candan konuşmasında şunları söyledi: “Teknoloji her alanda olduğu gibi tarım sektöründe de önemli bir faktör olarak öne çıkıyor. Arjantin’de hayata geçirdiğimiz proje ile 50.000 çiftçinin işlediği 7 milyon hektarlık alanı uydu ve drone görüntülerinden faydalanarak, toprak sensörleri ile izleyerek çiftçi ve kooperatiflere, mahsülün ekimden hasata her aşamasını raporlayabiliyor ve öneriler sunabiliyoruz. Bu sayede, mahsul verimliliğini %20, zararlı ve hastalık gibi problemleri %15 azaltmayı başardık. Bu tarz projelerin Türkiye’de de uygulanması ve tarımsal planlamanın bu gibi uzaktan izleme ve Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojilerini kullanarak dijitalleştirilmesi oldukça önemli. Sadece sahanın değil, sözleşmeli tarım süreçlerinin de dijital platformalara taşınması ekin yaşam döngüsünün sistemsel takibi için büyük önem taşıyor. Gıdanın tarladan sofraya izlenebilirliğinde, SAP blockchain (blokzincir) alt yapısını kullanarak ürünün künye bilgisinden lojistik yolculuğuna zinciri kırmadan uçtan uca takibini yapabiliyor ve üretici firmaların menşei bilgisinin tüketicilerle güvenilir bir şekilde paylaşabilmesini sağlıyoruz. Türkiye’de çiftçilerin yaş ortalamasının 55’in üzerinde olduğunu düşündüğümüzde, çiftçinin sahadaki iş güvenliğini sağlamak oldukça önemli. SAP, Detaysoft iş birliği ile çalışanların sosyal mesafeye uygun hareket edip etmediğini takip eden akıllı çözümlerimizle, çiftçilerin sağlıklarını güvence altına alabiliriz. SAP olarak, gıda değer zincirinin her aşamasında müşterilerimize değer katıyor ve katılımcı inovasyonu hayata geçiriyoruz. Sunduğumuz bulut bilişim uygulamaları sadece teknoloji olarak en iyiyi değil, her yerden erişim imkânı ve bağlan-kullan modelini sunmasıyla da birçok avantajı beraberinde getiriyor. Bulut bilişim teknolojilerinin kullanılması tarımda teknolojinin yayılmasını da sağlayacaktır. Bu yönde geliştirilmiş pratik ve hazır çözümlerle çiftçinin sorunlarını çözebiliriz. Konunun diğer boyutu ise tarımla ilgili verilerin bir yerde toplanıp ortaklaşa kullanılması gerekliliğidir. Bu konudaki Ar-Ge çalışmaları çok kıymetli. Büyük veriyi işleyebilecek SAP’nin geliştirme merkezlerinde bir tanesi de Türkiye’de bulunuyor. Teknopark İstanbul’daki SAP Yazılım Geliştirme Merkezi’miz büyük veri çözümlerimizin geliştirildiği dünyadaki 5 merkezden biri. Burada Türk mühendisleri tarafından geliştirilen çözümler SAP’nin global ürün portföyüne ekleniyor ve tüm dünyaya Türkiye’den ihraç ediliyor. Amacımız kendi uzmanlığımızı kullanarak Türkiye’deki kurumların sadece verimliliğini artırıp gelir elde etmelerini değil, ülkemizin bayrağı altında geliştirilen ürünleri dünyada, farklı coğrafyalarda yeni pazarlara sunmak.”

“Temel yaklaşımımız global anlamda çözümler üretmek”

Detaysoft Genel Müdürü Alkin Aksoy ise “IoT hepimizin bildiği gibi tarımdan, enerjiye, sağlıktan akıllı şehirlere, sanayiden perakendeye günlük hayatımızda birçok alanda karşımıza çıkan ve kurumların ajandalarında yer alan önemli bir konu. Detaysoft olarak IoT tabanlı SaaS bulut teknolojileri geliştirip bunları SAP ile entegre ederek tek elden kapsamlı çözümler sunuyoruz. SAP iş ortaklarının oluşturduğu 100’den fazla ülkede faaliyet gösteren United VARs topluluğunum yönetim kurulu üyesiyiz. Yine bu global vizyonumuzla Hollanda merkezli, SaaS IoT şirketi olan NetOP teknolojiye ortak olduk. Bu yatırımdaki en temel hedefimiz global olarak ürün ve çözümlerimizi tüm dünyaya satmak. Geçen yıla baktığımız zaman biz 55 farklı ülkeye kendi dizaynımız olan sensör ve çözümleri hatta bunların bir kısmını global patentli sattık. Temel yaklaşımımız global anlamda çözümler üretmek. Tarım tarafında ise biz tarladaki toprağın neminden otomatik sulamasına, ürünün soğuk hava zinciriyle takip edilip konteynırlarda hangi sıcaklıkta kalıp kalmadığına ve ilgili yere ulaştığında, saat kaçta ulaştığına kadar tedarik zincirini takip edebiliyoruz.Kovid-19 salgını sürecinde güvenliğimiz için geliştirilen sosyal mesafe takibi ve filyasyon çözümümüz var. Ayrıca çiftlik gibi kampüs alanlarında IoT kapsama alanı oluşturmak üzere kurulan ‘IoT şemsiyesi’ hibrit yapısı ve uzak mesafelerden veri toplayabilme özellikleri ile dikkat çekiyor. Bu özellikler sayesinde, IoT ve M2M projelerinde, gerek yüksek maliyet, gerekse teknik yetersizlikler nedeniyle, bugüne kadar yapılamayan projeleri hayata geçirmek mümkün oluyor.” şeklinde konuştu.

“Türkiye’nin tarımsal potansiyelini harekete geçirmek anlamında bir farkındalık oluştu”

Anadolu Etap Genel Müdürü Bahadır Açık da şu değerlendirmelerde bulundu: “Özellikle tarımsal üretimin yapılamadığı ülkeler başta olmak üzere her yerde sağlıklı gıdaya ihtiyaç üst seviyede ve insanlar bu temel ihtiyaçlarını karşılamak için pandemi süresince oldukça farklı tepkiler verdi. Dünyada genel anlamda sağlıklı gıdaya talebin arttığını gördük. Anadolu Etap olarak 30 bin dekar arazi üzerine kurulu 8 çiftliğimiz, 3 meyve suyu fabrikamız ve 1 paketleme tesisimiz ile Türkiye’nin en büyük taze meyve ve meyve suyu üreticisiyiz. Kaliteli taze meyve ve meyve sularımızla hem ülkemizde hem de 60’a yakın ülkede sağlıklı gıda ihtiyacını karşılıyoruz. Operasyon ve ihracat ağımız oldukça geniş. Bu nedenle pandeminin ülkemizde zirve yaptığı Mart ve Nisan ayında, bulunduğumuz pazarlarla birlikte, bizim neredeyse Ocak ayından itibaren üç aylık bir pandemi tecrübemiz oluşmuştu. Bu sürece çok hızlı adapte olduğumuzu söyleyebilirim. Kurulduğumuzdan beri biz her zaman meyvenin kaynağına ve tesislerimize yakın çalışıyoruz, farklı lokasyonlarda günlük 4.000 kişiyi aşan bir ekibimiz var. Alt yapımız ve iş modelimiz uzaktan çalışma modeline çok elverişli. Pandemi sürecinde tüm bunların avantajını yaşadık. Ülke olarak ise yıllardır konuştuğumuz tarımsal potansiyelimizi harekete geçirmek anlamında bir farkındalık oluştuğu da aşikâr. Pandemi ile bir şey daha gördük. Gıda ve tarım sektöründe sürdürülebilirliğe ek olarak, 2 konu öne çıkıyor: İzlenebilirlik ve öngörülebilirlik. Operasyonların izlenebilir ve öngörülebilir olabilmesi için yeni teknolojiler kullanmanız gerekiyor. Şirket olarak yeni nesil ERP sistemi S/4HANA’yı 18 aydır kullanıyoruz. Bizim için verinin önemi çok büyük, bu veri izlenebilirlikte tavizsiz, eş zamanlı ve müşterinin istediği formatta olmalı. Bizim hizmet verdiğimiz pazarlar anlamında kalite vazgeçilmez. Ne kadar katma değerli pazarlara giriyorsanız, müşteri beklentisi o kadar yukarıda oluyor. S/4HANA bize bu anlamda önemli bir güç verdi.”

“Tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik süreçlerine odaklanılması gerekiyor”

Tekfen Genel Müdürü Emrah İnce ise “Pandemi nedeniyle dünya ve Türkiye bir sınav veriyor. Bu dönemin çeşitli sonuçları olacak. Kovid-19 etkisiyle her ülkenin kendi yerli tarım politikasıyla ve ‘lokal üret, lokal tüket’ felsefesi ile ilerlediği gördük. İhracat kanalları her ne kadar fiziki olarak açık olsa da her ülke öncelikli olarak ürettiği lokal ürünleri tüketiyor. Dolayısıyla bundan sonra tarımda izlenebilirlik ve sürdürülebilirlik süreçlerine odaklanmamız gerekiyor. Bir ürünü katma değerli yapmak için farklı süreçlerden geçirip iyileştirmek yetmiyor. Konvansiyonel olarak ürettiğimiz ve kendi formunda arz etmek istediğimiz ürünlerin sürdürülebilir tarım ilkelerine uygun üretimini ve izlenebilirliğini sağlamak gerekiyor. Böylelikle bu ürünler katma değerli ürün oluyor. Tarım; sosyal boyutu olan, etrafında bir ekosistem yaratan, ailelerin geçimini sağlayan ve yaşam döngüsünde yer alan bir süreç. Bu ekosisteme katkı sağlamak için bizlere de tarımsal teknolojilerde yenilik yapma sorumluluğu düşüyor. Bunları yapabilmek için de gerekli olan insan kıymetlerini bünyesinde barındıran kurumlarız. Dolayısıyla bizden beklenen de bu teknolojileri hızlı bir şekilde tarım süreçlerine entegre edip iş modellerimizin izlenebilirliğini ve sürdürülebilirliğini sağlayabilmek. Bundan sonraki süreçlerde de sensor teknolojilerinin sahaya konulabilmesinin, uydulardan alınacak verilerin anlamlandırılarak basit bir şekilde 2,2 milyon kayıtlı çiftçimize ulaştırılmasının çok daha hızlı bir dönüşüme aracılık edeceğini düşünüyorum.” dedi.

Bloomberg HT Tarım Editörü İrfan Donat moderatörlüğündeki “Tarladan Sofraya Dijitalleşme” etkinliğinin ikinci bölümünde ise NetOP Teknoloji Kurucusu Olcay Taysi ve SAP Türkiye İş Geliştirme Yöneticisi Elif Kuralay “Akıllı Tarım Teknolojileri” başlığı altında bu alandaki çözümler hakkında detaylı bilgiler paylaştılar.

Kaynak: TİYO AJANS
Yorumlar (1)
Türk yapay zeka birlik Avrupa 3 yıl önce
Avrupa’da SAP Türk sevmez neden IRKCI bir Firma Burda yer verdi borhaber, alo detay vermekten hiç geri kalmadan size gurbetçi olarak YAZIKLAR olsun
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 26 Mart 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 25 60
2. Fenerbahçe 24 54
3. Beşiktaş 25 49
4. A.Demirspor 25 45
5. Trabzonspor 25 44
6. Başakşehir 24 41
7. Kayserispor 25 38
8. Konyaspor 25 34
9. Karagümrük 24 31
10. Antalyaspor 25 28
11. Alanyaspor 25 28
12. Sivasspor 25 27
13. Kasımpaşa 25 26
14. Gaziantep FK 25 25
15. Ankaragücü 24 25
16. İstanbulspor 24 24
17. Giresunspor 24 23
18. Hatayspor 24 23
19. Ümraniye 25 22
Takımlar O P
1. Samsunspor 27 57
2. Eyüpspor 26 53
3. Sakaryaspor 27 49
4. Pendikspor 26 47
5. Keçiörengücü 27 47
6. Rizespor 25 46
7. Manisa FK 26 42
8. Bodrumspor 26 41
9. Boluspor 26 41
10. Bandırmaspor 26 40
11. Göztepe 26 38
12. Tuzlaspor 27 28
13. Altay 27 25
14. Adanaspor 27 25
15. Erzurumspor 25 24
16. Altınordu 26 20
17. Gençlerbirliği 26 18
18. Denizlispor 27 17
19. Yeni Malatyaspor 27 16
Takımlar O P
1. Arsenal 28 69
2. M.City 27 61
3. M. United 26 50
4. Tottenham 28 49
5. Newcastle 26 47
6. Liverpool 26 42
7. Brighton 25 42
8. Brentford 27 42
9. Fulham 27 39
10. Chelsea 27 38
11. Aston Villa 27 38
12. Crystal Palace 28 27
13. Wolves 28 27
14. Leeds United 27 26
15. Everton 28 26
16. Nottingham Forest 27 26
17. Leicester City 27 25
18. West Ham United 26 24
19. Bournemouth 27 24
20. Southampton 28 23
Takımlar O P
1. Barcelona 26 68
2. Real Madrid 26 56
3. Atletico Madrid 26 51
4. Real Sociedad 26 48
5. Real Betis 26 45
6. Villarreal 26 41
7. Athletic Bilbao 26 36
8. Rayo Vallecano 26 36
9. Osasuna 26 34
10. Celta Vigo 26 34
11. Mallorca 26 32
12. Girona 26 31
13. Getafe 26 29
14. Sevilla 26 28
15. Cadiz 26 28
16. Real Valladolid 26 28
17. Espanyol 26 27
18. Valencia 26 26
19. Almeria 26 26
20. Elche 26 13

Gelişmelerden Haberdar Olun

@