Niğde ’de Grev… Memurlar Eylemde… Bir İlk oldu…

Niğde’de Zam Grevi bütün memurları birleştirmeye yetti. Bu gün tüm yurtta olduğu gibi Niğde’de de memurlar grev ve eylemde idi.

EKONOMİ 23.05.2012, 15:10 23.05.2012, 15:10
2247
banner830
VİDEO HABERİN ALTINDA LÜTFEN TIKLAYIN

Niğde’de Zam Grevi bütün memurları birleştirmeye yetti.  Bu gün tüm yurtta olduğu gibi Niğde’de de memurlar grev ve eylemde idi.


 Haber Foto-Video :  Selim GÖKEL


Bu gün memur konfederasyonlarının almış olduğu karar gereği bütün yurtta greve gidildi. Niğde, Bor ve diğer ilçelerde öğretmenlerin büyük bölümü derse girmedi. Bazı okullarda öğrenciler evlerine gönderildi. Bazı kamu kurumlarında memurlar işe gelmesine rağmen iş bıraktı.

 

Greve giden memurlar saat 11:00 gibi Niğde Hükümet Meydanında toplandı. Niğde’de yapılan en kalabalık memur eylemi bu gün gerçekleşti. Bütün sendikaların destek verdiği grevli eyleme katılım büyük oldu.

 

Türkiye Kamusen, Memursen, Kesk ve Eğitim İş Görenleri gibi 4  büyük Konfederasyonlara bağlı sendikala üyeleri sırası ile basın açıklaması yaptı. Davul zurna eşliğinde halay çektiler ve sık sık hükümet ve özellikle Eğitim Bakanı hakkında slogan attılar.

 

Hükümetin komik zam oranı ilk defa  sendikaları dayanışmaya itti

 

Yaklaşık iki saat süren eylem de ilginç görüntüler oluştu. Bu güne kadar bir araya gelemeyen ve birlikte eylem ve hareket edemeyen sendikalar bu gün biraya geldi. Niğde’de bulunan sendikaların temsilcileri ve üyeleri bir araya gelerek  sırası ile basın açıklaması yaptı. Hep beraber halay çektiler, omuz omuza oyun oynayarak grevlerini kutladılar.

SENDİKA TEMSİLCİLERİ SIRASI İLE BASIN AÇIKLAMASI YAPTI. HÜKÜMETE SERT ELEŞTİRİLERDE BULUNULDU.

Hükümet Meydanında toplanan memurlar adına ilk basın açıklamasını  yapan Memur-Sen ve Eğitim-Bir-Sen Niğde Şube Başkanı Celalettin Özüdoğru, “Kamu görevlilerinin genelini ilgilendiren onlarca talebinin görmezden gelen Kamu İşveren Heyeti, anlaşmazlığın, ilk toplu sözleşmede toplu sözleşme imzalanamamasının baş sorumlusudur” dedi.

 
Kamu ve eğitim görevlilerinin referandum sonrasında aylarca zam beklediğini fakat zam görüşmelerinin masa da kilitlendiğini öne süren Özüdoğru, “Ek ödeme konusundaki talebimizi toplu sözleşme masasında olmazsa olmazımız olarak ilan ettik. Çünkü 666 sayılı KHK ile farklı kurumlarda aynı unvanlar arası 'eşit işe eşit ücret' dengelemesi yapılırken öğretmenler ve öğretim elemanları olarak bu kapsamın dışında kaldık. Bunun sonucunda öğretmenler ve öğretim elemanları kamu çalışanları olarak en düşük maaş alan memurlar haline geldi” diye konuştu.

Türkiye Kamu-Sen adına bir konuşma yapan Türk Eğitim-Sen Niğde Şube Başkanı İhsan Uğraş ise " 2012 yılının Nisan ayı itibarı ile yıllık enflasyon %11,14 olarak tespit edilmiştir. Ocak-Nisan arasında ise fiyatlar genel düzeyinde %3,09’luk bir artış olmuştur. Nisan ayı başında yapılanlarla birlikte son bir yıl içinde doğalgaza %33; elektriğe %22; benzine %23; mazota %24 zam gelmiş, bu şartlarda ne kamu görevlilerimizin ne de emeklilerimizin insan onuruna yaraşır bir hayat sürme şansı kalmamıştır.  


Ancak, hükümetin taraflı tutumuyla oluşturulan toplu sözleşme masasında kamu görevlilerimiz, emeklilerimiz, dul ve yetimlerimiz için sunulan maaş artış teklifi, %3,5+%4; yıllık toplam %7,5 olmuştur. Dolayısıyla bu teklif, dört aylık enflasyon artışını dahi karşılamaktan uzaktır. Bir taraftan Türkiye’nin ekonomisi en hızlı büyüyen ülke olmasıyla övünen yetkililerin, diğer taraftan memurlarına ve emeklilerine 4 aylık enflasyon kadar maaş artışı teklifi sunması anlaşılır ve kabul edilebilir değildir." dedi. Eğitim-İş Niğde Şube Temsilcisi Timur Özkan ise " Yüzde 3.5+4’ün ortalama memur maaşında yapacağı artış 55-75 TL arasındadır. Yüzdelik artış oranında buçuklu artış yapan Hükümet, kamu çalışanlarıyla adeta dalga geçmekte, kamu çalışanlarının emeklerini yok saymaktadır. Hükümeti, bir an önce bu yaklaşımından vazgeçmeye çağırıyoruz.
 Kişi başına düşen ulusal gelirin 10 bin doları aştığını, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğumuzu, her yıl yüzde 10 civarında büyüdüğümüzü övünerek söyleyen Başbakan, kamu çalışanlarının haklı talepleri karşısında Yunanistan’ı örnek göstermektedir. Yunanistan’da krizin faturasını emekçilerle birlikte politikacılarda öderken, ülkemizde ise hükümet faturayı yalnızca emekçilere ödetmek istemektedir. Bunu kabul etmemiz mümkün değildir." diye konuştu. 


KESK Adına yapılan basın açıklamasında ise “Toplusözleşme görüşmeleri göstermiştir ki, ortada sadece sınıfsal bir tercih vardır. Hükümet tercihini kamu emekçilerinden, emeklilerden yana değil, bugüne kadar olduğu gibi sermayeden yana kullanmıştır. Son teşvik paketinde patronlara bir seferde 3 milyar TL teşvik paketi açıklanması bunun ispatıdır. İşsizlik sigortası fonundaki paraların patronlara aktarılması bunun ispatıdır. 


AKP hükümeti, her zaman olduğu gibi, patronlara gelince “bonkör”, kamu emekçilerine gelince “cimri” olmayı sürdürmektedir. Her fırsatta ekonomik büyüme rakamları ile övünenlerin bu büyümden pay istediğimizde birden küçülmeleri bu yüzdendir. 


Biz yıllardır emekçilerin, işçilerin talepleri karşısında “hepimiz aynı gemideyiz. Sizin taleplerinizi karşılarsak halk mağdur olur, gemi batar” masallarını duymaktan artık bıktık. Evet bazılarının gemicikleri olsa da aynı gemideyiz. Ancak bu gemide birileri özel kamaralarda lüks bir hayat
sürerken, emekçilerin kazan dairesine kapatılmasına artık yeter diyoruz. Geminin yol almasını sağlayan, kazan dairesinde canhıraş çalışan emekçilerin geminin batmasıyla tehdit edilmesini kabul etmiyoruz."  Dedi.
 

Sık sık,  Akp , Hükümet ve Hükümetin Eğitim Bakanı hakkında slogan attılar. İki saat kadar süren eylem olaysız bitti.


 

 

Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (8)
remide atabek i.ö 9 yıl önce
konuşmalar çok uzundu sıktı böylesi programlarda daha vurucu kısa konuşmalar lazım sendika başkanlarının dikktatine.
selcuk i .ö .o 9 yıl önce
sendika başkanları için iyi bir reklam ortamı oldu masaallah.baskanlar 2 saat konustular grev degıl de sankı konusmaya gelmişler helede birsen liler...
insaf 9 yıl önce
peki en düşük memur maasının 1750 tl oldugu bır ortamda ne dıye eylem yapılıyor bır anlam vermıs degılım. 700-750 tl maaşla gecınenler varken sizin yaptıklarınız ayıp olmuyor mu? eğer bu maası haketmedıgınızı dusunuyorsanız o zaman cıkarsınız pıyasaya kendınız iş bulur çalışırsınız. özel sektorde calısanların yerıne sadece bır ay sız calıssaydınız o zaman ne demek ıstedıgımı anlardınız.ayrılın kardesım memurluktan. hem o zaman baskalarının da ekmegıne engel olmazsınız...
9 yıl önce
akrep gibisin kardeşim,
korkak bir karanlıkiçindesin akrep gibi.
serçe gibisin kardeşim,
serçenin telaşı içindesin.
midye gibisin kardeşim,
midye gibi kapalı,rahat.
ve sönmüş bir yanardağ gibi korkunçsun kardeşim.
bir değil,
beş değil,
yüz milyonlarlasın maalesef.
koyun gibisin kardeşim,
gocuklu celep kaldırınca sopasını
sürüye katılıverirsin hemen
ve adeta mağrur,koşarsın salhaneye.
dünyanın en tuhaf mahlukusun yani,
ve bu dünyada,bu zulüm
senin sayende.
ve açsak,yorgunsak,alkan içindeysek eğer
demeyede dilim varmıyor ama,
kabahatin çoğu senin canım kardeşim!
memursen 9 yıl önce
diğer sendikalara lafım yok ama, bu ve benzeri eylemler memursen ve nezdinde eğitim-bir sen in geçmiş namusunu temizlemez. eski bir üyeniz olarak yazıyorum. çamardı u.k
niğde atatürk lisesi öğretmenlerinden bir grup 9 yıl önce
hangi sendika olursa olsun greve katılan ve niğde meydanında bulunan bütün memurları korku duvarını yıktıkları için kutlarım. devamı gelecektir.
geteeee 9 yıl önce
geteeeee sana cevap vermeye bile değmezsin.
düzeltme 9 yıl önce
"akrep gibisin" şiirini "insaf" rumuzlu arkdaşa hediye eyledik...
Son Yorumlar
Bu+adamdan+ baskasi +yokmu+Ni%C4% 9Fdede+yorum +yapacakBunlarin +alayi+ yalanci
Vatan severlik ulkuculuk..isimle.. unvanla olmaz..cok ulkucu gecinen su an...HDP oylari ile mecliste..ve buna CEVAP bile vermediler...baslarim boyle ulkuculuge..IYI parti boyle degilmi...
Sova devam...ilgilenmem..cunku baskanin gibi her seyiniz gosteris ve YAAAAAAALLLAAAN
Doldurusa gelme olayi arastir..sonra mahcup olursun..yoksa bu ulkede milyonlaraca yalan atilir..uyanik ol.
Burdaki yazanlarin cogu CHP ve HDP kuyruk takimidir...Yani..IYI.PARTI usaklari..sadece firsatcilik yaparlar...olayi iyi arastirirsaniz òn yargili olmassiniz..sizin gibi cook.. ulkucu gorduk..MHP ulkenin sigortasidir..devlet bey gercek vatanseverdir..hicbir mevki ve makam hesabi yapmayan hayatini ulkesine adamis biridir..yoksa IT URUR KERVAN.YÙRUR
26°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 28 Eylül 2021
İmsak 05:00
Güneş 06:21
Öğle 12:39
İkindi 16:06
Akşam 18:48
Yatsı 20:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 7 16
2. Trabzonspor 7 15
3. Altay 7 15
4. Beşiktaş 7 14
5. Hatayspor 7 13
6. Konyaspor 7 13
7. Alanyaspor 7 13
8. Kayserispor 7 11
9. Karagümrük 7 11
10. Galatasaray 7 11
11. Sivasspor 7 9
12. Adana Demirspor 7 9
13. Antalyaspor 7 8
14. Gaziantep FK 7 8
15. Başakşehir 7 6
16. Kasımpaşa 7 6
17. Malatyaspor 7 6
18. Göztepe 7 5
19. Giresunspor 7 2
20. Rizespor 7 1
Takımlar O P
1. Ümraniye 7 19
2. Ankaragücü 7 15
3. Erzurumspor 7 15
4. Eyüpspor 7 13
5. Bandırmaspor 7 12
6. Tuzlaspor 6 11
7. Samsunspor 6 10
8. Kocaelispor 6 10
9. Manisa FK 7 9
10. Menemenspor 7 8
11. Gençlerbirliği 7 8
12. Boluspor 6 7
13. İstanbulspor 6 7
14. Altınordu 7 7
15. Adanaspor 7 6
16. Denizlispor 7 6
17. Balıkesirspor 6 6
18. Bursaspor 7 5
19. Ankara Keçiörengücü 6 4
Takımlar O P
1. Liverpool 6 14
2. Man City 6 13
3. Chelsea 6 13
4. M. United 6 13
5. Everton 6 13
6. Brighton 6 13
7. West Ham 6 11
8. Aston Villa 6 10
9. Brentford 6 9
10. Arsenal 6 9
11. Tottenham 6 9
12. Watford 6 7
13. Leicester City 6 7
14. Wolverhampton 6 6
15. Crystal Palace 6 6
16. Southampton 6 4
17. Newcastle 6 3
18. Leeds United 6 3
19. Burnley 6 2
20. Norwich City 6 0
Takımlar O P
1. Real Madrid 7 17
2. Real Sociedad 7 16
3. Sevilla 6 14
4. Atletico Madrid 7 14
5. Rayo Vallecano 7 13
6. Barcelona 6 12
7. Real Betis 7 12
8. Valencia 7 11
9. Osasuna 7 11
10. Athletic Bilbao 7 10
11. Villarreal 6 8
12. Mallorca 7 8
13. Celta de Vigo 7 7
14. Espanyol 7 6
15. Cádiz 7 6
16. Elche 7 6
17. Levante 7 4
18. Granada 7 3
19. Deportivo Alaves 6 3
20. Getafe 7 0

Gelişmelerden Haberdar Olun

@