Demir; “Gelir testi sonucuna göre, prim ödemeksizin sağlık hizmeti alabilmek de mümkün. Test sonucu, aile içindeki kişi başına düşen aylık gelirin, “asgari ücretin üçte birinden (313,50 TL’den) az olması” gerekiyor” dedi.

Bu durumda, genel sağlık sigortası primlerinin devlet tarafından karşılanacağını belirten SGK İl Müdürü Demir; “Aile içindeki gelirin, kişi başına düşen aylık tutarı “asgari ücretin iki katından az olanlar” mutlaka gelir testi yaptırmalılar çağrısında bulundu.

Demir, gelir testi yaptırmayanların, asgari ücretin iki katı yani 1.881 TL üzerinden, “aylık 225,72 TL genel sağlık sigortası primi” ödemek zorunda kalacaklarını belirtti.

Demir; “Gelir testi yaptırmayanlara bir yazı geldiğinde, 6 ay içinde gelir testi yaptırırlarsa, yüksek prim aşağı çekilebiliyor. Bu arada isteğe bağlı sigorta yaptıranlarda, bir yıl süreyle Genel Sağlık Sigortası işlemiyor” dedi.

Niğde SGK İl Müdürü Demir, konu ile ilgili olarak kamuoyunu bilgilendirirken özetle şunları söyledi:

“Liseyi bitiren genç 18 yaşını doldurmuşsa, üniversiteyi kazanmış olsa bile, kayıt yaptırana kadar aradaki birkaç ay için duruma göre, her ay itibariyle 225,72 TL’ye kadar prim ödeyecek.

1 Ocak 1988 ve sonrası doğumlu, liseyi bitirip üniversiteye hazırlanan ancak gelir testi yaptırmayan ve prim de ödemeyen gençlere, “genel sağlık sigortası prim borcu” çıkartıldı.

Üniversitede okuyanlar, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alabiliyorlar. 18 yaşını doldurmuş olup üniversiteye giremeyenler ise, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti alamıyorlar.

Bu durumda, zorunlu olarak 225 TL’ye kadar prim ödüyorlar. Prim tutarı, aile içindeki gelirin kişi başına aylık tutarı: Asgari ücretin üçte biri (313,50 TL) ile asgari ücret (940,50 TL) arasında ise 37,62 TL; Asgari ücret ile asgari ücretin iki katı (1.881TL) arasında ise 112,86 TL; Asgari ücretin iki katından fazla ise 225,72 TL; “genel sağlık sigortası primi” ödenecek.

1 Ekim 2008 tarihi itibariyle, ana veya babasının, “bakmakla yükümlü olduğu kişi” olarak sağlık hizmeti alan kız çocukları; Çalışmaya başlamadıkları, Evlenmedikleri, sürece, üniversiteye giremeseler dahi kaç yaşında olursa olsunlar, anne ve babaları üzerinden sağlık hizmeti almaya devam edecekler.

Kız çocukları; Çalışmaya başladıklarında, kendi sigortalılıkları üzerinden, Evlenip de çalışmayanlar, eşleri üzerinden “sağlık yardımı” alacaklar. İşsiz kalmaları veya boşanmaları halinde, tekrar anne veya babalarının bakmakla yükümlü olduğu kişi sayılacak ve yeniden onların üzerinden sağlık yardımı almaya başlayacaklar.”Editör: TE Bilişim