04.04.2021, 23:46 859

5 Nisan Avukatlar Günü ve Niğde’nin Efsane Avukatları

Yargı sisteminin vazgeçilmez unsurlarından biri olan avukatlık, toplum nazarında itibarlı mesleklerdendir. Doktorluk ile pek çok yönden benzeşen avukatlık, halkın; “Allah ne eksik etsin, ne lâzım olsun dediği meslekler sınıfına girer. Doktorun da avukatın da emeklisi olmaz. Gün yüzü görmeden yıllarca hastanelerde çalıştıktan sonra yazlığına yerleşen doktora komşuları nasıl rahat yüzü göstermezse, avukatlar da her an her türlü soruya ve soruna maruz kalabilirler. Vatandaş, avukatı Cuma çıkışında, kahvede, çarşıda, pazarda, çeşme başında, nerede yakalarsa selâm edip derdini döker, soracağını sorar, ayaküstü bedava hizmet alır. Avukatların da doktorlar gibi; kimseye “hayır” deme lüksü yoktur.  Hipokrat yeminleri gereği ayırt etmeksizin her hastaya bakmakla mükellef olan doktorlar misali avukatlar da, gerektiğinde eli kanlı bir seri katili savunmak zorunda kalabilirler.

Her iki meslek grubunun da ünvanları, isimlerinin önüne ömür boyu yapışır kalır. Kariyerleri boyunca literatür, süreli yayın, kanun, tüzük, mevzuat vs takip etmeleri gerekir.  Hastalar doktorları gece gündüz nasıl arıyorlarsa, müvekkiller de avukatlarını her saat arayabileceklerini düşünürler. Toplantıdaymış, duruşmadaymış fark etmez, vekâlet ücretini bir kez ödeyen müvekkil; artık ömür boyu avukat tutmuş olduğunu varsayıp bıktırana kadar arar, sorar, eşini dostunu da alır gelir. Parası çıkışmazsa köyden bal, tereyağı, küp peyniri, tavuk, mercimek, nohut, bamya, ak pakla getiren de olur. Tek seferlik vekâlet ücretiyle ömür boyu istişare dönemi, avukatın sabrı taşana, müvekkili telefonda engelleyene kadar sürer gider. Her iki meslek grubunun üyeleri de diğer mesleklere göre daha çabuk yıpranır. Doktorluk da Avukatlık da çelik gibi irade, sağlam bir sinir sistemi ile mutlak profesyonellik gerektirir. Hassas insanların yapacağı işler değildir.  Entelektüel derinlik bir yana, çok boyutlu düşünme ve muhakeme yetenekleri de diğer meslek mensuplarına göre üç beş adım ileride olmalıdır. Okumaya, yazmaya, gece gündüz çalışmaya hevesli olmayan, yaptığı işin karşılığını kimi zaman alamamaya, esnek çalışma saatlerine, tehdit ve hatta şiddet ve hayal kırıklıklarına hazır olmayan gençler başka meslek seçmelidirler. Bir dönem Niğde siyasetine de Doktor ve Avukatlar yön vermişlerdir.

Hakkaniyetin savunulmasında esas görevi üstlenip yükün ağırını çeken avukatlar, yargının olmazsa olmazı, adaletin yorgun savaşçılarıdır.

Bilindiği üzere Avukatların mesleki örgütü barolardır. İstanbul Barosu’nun ilk Genel Kurul Toplantısı 5 Nisan 1878’de yapılmış ve 1958 yılında da aynı günde İzmir’de yapılan Baro Başkanları toplantısında 5 Nisan’ın Avukatlar Günü olarak kutlanması karara bağlanmıştır. 5 Nisan, özünde savunma özgürlüğünün ve adil yargılanma hakkının günüdür.

Durum böyle olmasına böyledir ama ülkemizde avukatlar vazifelerini ifâ ederken kimseye yaranamadıkları gibi refah düzeyi bizden iyi olan ülkeler seviyesinde para kazanamazlar. Gayrimenkul işlerinde emlakçıyı devre dışı bırakmaya meyilli olan yurdum insanı elbette ki avukata da hak ettiği parayı vermeyecek, Baro’nun belirlediği rayicin altında kalan bir meblağ istendiği halde “ Ne var ki; topu topu iki dilekçe yazdı” deyip bir hayli pazarlık ettikten sonra vekâlet ücretini eli titreyerek takdim ederken, peşin alınan mahkeme masraflarına da itiraz edip homurdanacaktır. Halkımız bedava hizmet almayı sever. Avukat yazıhanelerinde bulunan “İstişâre Ücrete Tabiidir” ibaresinin gereği yapıldığı bugüne kadar pek az görülmüştür. Vatandaş, hem işi olsun ister, hem de para vermek istemez.    

Avukat denince aklıma ilk gelen kişi rahmetli Sait Şahenk’tir. İstasyon caddesinde şimdilerde Esirgen Eczanesinin yeri İstiklâl Göncü babamın ticarethanesi, üstü de Hazine Avukatı Sait Bey’in yazıhanesiydi. Rahmetli Sait amca hemen her gün dükkânımıza uğrar, hoşbeş edip, etrafına neşe saçardı. Avukatlığa başlamadan önce Kayseri’de savcı olduğu söylenirdi. Sait Şahenk’in Niğde sevgisi öylesine ağır basmıştı ki, biraderi Ayhan Şahenk’in firması Doğuş Holding’de hukuk müşaviri olarak çalışmayı tercih etmemiş, Niğde’ye yerleşmişti. Şahenk, 1954-1959 arasında Niğde Baro Başkanlığı da yaptı. 

Vakt-i zamanında; Niğde’nin yegâne avukatı, Niğde Havalisi Müdafaa-i Hukuk Cemiyetinin  kurucusu, Cemal Efendizade Şahap Bey idi. (Av. Şahap Tüzün) Şahap Bey uzun seneler popülerliğini korumuş, aileler çocuklarına, okuyup onun gibi olmalarını söylediklerini rahmetli hukukçu Hürrem Kubalı anlatmıştı. Niğde’de onu örnek alıp 1925 yılında Ankara’da açılan Hukuk Fakültesine gidenler az değildir. Gafur Soylu, Hüseyin Nail Kubalı ( İstanbul Hukuk Mez. Anayasa Profesörü)  Av. Asaf Nakipoğlu ( Emekli Hakim)  Av. Mehmet Atacık, Av. Rasih Arısoy ( Hazine avukatı)  Av. Hasan Sabri Ünsal ( 1948-1953 Niğde Barosu Başkanı) Ergun Özkan ( E. Milletvekili) Naci Şiri ( E.Noter) gibi hukukçular, hem başarılı bir Ceza Avukatı hem de ateşli bir vatansever olan “Avukatların Kutbu” Şahap Tüzün’ün izinden gitmişlerdir.

Ardından gelen kuşakta ise Niğde’nin efsane avukatları bulunmaktadır: Derviş Şahiner, Yaşar Artıran ( E. Noter) Orhan Camkes ( Bisikletçi Kâzım’ın oğlu) Özhan Oğuz, Zülkâr Şahin, Ahmet Karaca, Hasan Çankaya, Kutsi Yılmaz, Yavuz Kadıoğlu ( Kaderin bir cilvesi; 5 Nisan 2017’de vefat etti) Ahmet Gültekin ( E. Edebiyat Hocası, sonradan hukuk okuyor) Hasan Hüseyin Gül, Sadettin Sayın, Ahmet Çıldır ve Av. Edebiyatçı Osman Üçer’e rahmet diliyorum. Niğde sizleri ve hizmetlerinizi unutmayacaktır.

Yaşayan efsaneler: Hikmet Kahraman, Av.Edebiyatçı İsmail Özmel, Suat Tosun, Bülent Kıvanç, Burhan Ündücü, Hasan Peker, Nail Gündüz, Naci Değirmenci, Ferhat Soydemir, İdris Keskin, Mustafa Oral, Ersin Dokuz, Eski Belediye Bşk. Av. Ahmet Oğuz Özmen, E. Noter Emin Algan, Erkan Şahin, değerli Baro Başkanımız Osman Çimen, Hüseyin Demirbilek, İrfan Bahar ve burada adlarını yazamadığım Baromuza kayıtlı 250 Avukatımızın yaptığı iş saygıyı ziyadesiyle hak ediyor.

Müvekkillerinin hakkını savunma uğruna tehditlere, şantajlara, nice meşakkatlere göğüs geren, baskı gören, tacize dayağa maruz kalanlara selâm, vurulup ölenlere rahmet olsun. 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle; görevlerini adil ve dürüstlükle yapan, mazlumla zalimi ayıran, meslek etiğine uygun hareket eden, takip ettikleri davaları dert edinip adaletin tecelli etmesi için uğraş veren tüm avukatlarımızı tebrik ediyorum.   

Yorumlar (3)
DOĞANAY 1 ay önce
Tüm avukatların avukatlar günü kutlu olsun.
Av Ersin Dokuz 1 ay önce
Teşekkürler Alper bey yazınızda bayıldım. Bunu ancak bir avukat yazabilirdi. Ancak gelen hediyeler içinde yılbaşlarında"mısıra" da oluyor. Selamlar Av. Ersin Dokuz.
İNŞAAT MÜHENDİSİ ERHAN CAMKES 1 ay önce
BORHABAR.NET YAZARLARIMIZDAN VE AYNI ZAMANDA NİĞDE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜMÜZ ALPER GÖNCÜ’NÜN “5 NİSAN AVUKATLAR GÜNÜ VE NİĞDE’NİN EFSANE AVUKATLARI “ MAKALESİNDE RAHMETLİ BABAM AVUKAT ORHAN CAMKES VE AVUKAT ARKADAŞLARINA ATIFTA BULUNAN YAZISINDA “NİĞDE SİZLERİ VE HİZMETLERİNİZİ UNUTMAYACAKTIR” AÇIKLAMASINI OKUDUĞUMDA BABAMI BİR KEZ DAHA RAHMETLE ANMIŞ VE GURURLANMIŞ BULUNMAKTAYIM.
NİĞDEMİZİN HIZLA GELİŞEN BİR İL OLMASI DEĞERLİ İNSANLARI YETİSTİRMESİ VE BÜNYESİNDEKİ DEĞERLİ İNSANLARIN NİĞDEMİZE KATKI SAĞLAMASI ATALARIMIZIN BİZLERE BİR MİRASI OLDUĞU GİBİ ŞÜPHESİZ NESİLLER BOYU DEVAM EDECEKTİR.
BEN DEĞERLİ YAZARIMIZ NİĞDE İL KÜLTÜR VE TURİZM MÜDÜRÜMÜZ ALPER GÖNCÜ’YE BİR KEZ DAHA RAHMETLİ BABAM AVUKAT ORHAN CAMKES VE AVUKAT ARKADAŞLARINI AYNI ZAMANDA BİZLERİ ONURE ETTİĞİ İÇİN TEŞEKKÜR EDER ÇALIŞMALARINDA BAŞARILAR DİLEYEREK TÜM AVUKATLARIMIZIN GÜNÜNÜ KUTLARIM.
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
20°
açık
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 14 Mayıs 2021
İmsak 03:47
Güneş 05:25
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:50
Yatsı 21:21
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 35 80
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 35 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@