Orman ve Su İşleri Müsteşarı Niğde'de idi!

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, beraberindeki heyetle birlikte Niğde'de toplantı yapıldı, ancak Akkaya konusunda bir değerlendirme yapılmadı.

BOR-NİĞDE 13.03.2015, 21:41 13.03.2015, 22:32
1065
banner830
Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, beraberindeki heyetle birlikte Bakanlığına bağlı Niğde’nin yatırımları ve faaliyetleriyle ilgili Koordinasyon Toplantısına katıldı. 

Haber-Yorum: Selim GÖKEL
Video: Enes Can ÖZMEN


Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, beraberindeki heyetle birlikte Bakanlığına bağlı Niğde’nin yatırımları ve faaliyetleriyle ilgili Koordinasyon Toplantısına katıldı.  
Niğde’ye gelişinde ilk olarak Vali Necmeddin Kılıç’ı makamında ziyaret eden Müsteşar Prof. Dr. Lütfi Akça daha sonra Grand Otelde , düzenlenen toplantıya katıldı.

Vali Necmeddin Kılıç ile birlikte Koordinasyon Toplantısına  Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Başkan Yardımcısı Rıfat Özkan, Orman Genel Müdür Yardımcısı Halil Coşkun, Devlet Su İşleri Genel Müdür Yardımcısı Yakup Başoğlu, Doğa Koruma Milli Parklar  Genel Müdür Yrd. Nurettin Taş, DSİ 4. Bölge Müdürü Mustafa Uzun, Kayseri Orman Bölge Müdürü Ahmet Kara, Meteoroloji Bölge Müdür Yrd. Zekeriya Taştan, Orman ve Su İşleri 7. Bölge Müdürü Etem Boz Vali Yardımcısı Abdullah Uçgun, İlçe Kaymakamları, İlçe Belediye Başkanları ile Sanayi Temsilcileri katıldı.


Vali Necmeddin Kılıç açılış konuşmasında; Ülkemizi Dünyanın en seçkin ülkeleri arasına katmayı önemli bir görev bilmiş ve bu uğurda gece gündüz demeden gayret etmiş bir ekip olarak başarının anahtarlarından birisi de yönetişim ilkesine sıkı sıkıya sarılmamız olmuştur. İlimiz esas unsurlar itibarıyla bir tarım ilidir. Su ve sulama faaliyetleri ilimiz için hayati önem taşımaktadır.  Sulama faaliyetleri DSİ tarafından yapılan KOP tarafından desteklenen gayretlerle su, buluştuğu toprakla beraber köylüyü zengin etmiştir. Verimsiz hazine arazilerinin ve meraların badem ekilerek halkımızın istifadesine sunulması da ilimizdeki fakirliği yok etmede özel bir anlam taşımaktadır. 5 dönümlük bir badem arazisinin yıllık geliri 20 bin TL’dir. Geçen sene Orman İşletme Müdürlüğümüz 560 hektar alanı bademle buluşturmuş, yakın gelecekte bin hektarlık bir alanın 5’er dönüm olarak köylümüze dağıtılması gerçekleşecektir. Bin hektarlık alanı 5’e böldüğümüz zaman 2 bin aileye bademlik verme şansımız doğacak yani ailelere yıllık 20 bin TL ve üzeri gelir kapısı aralanacaktır dedi.

Niğde'de yıllardır çözülemeyen, Bor ve Niğde'nin sağlığını tehdit eden, Bazı Niğde Üniversitesi  öğrencilerinin yerleşke alanındaki koku yüzünden okumaktan vazgeçtiği  Niğde'nin en büyük sorunu hakkında yetkili ağız olarak  Orman ve Su İşleri Müsteşarı Prof.Dr. Lütfi Akça'dan yüreklere su serpecek bir açıklama beklendi, ancak basına açık bölümde Akkaya'dan hiç söz edilmedi. 

Müsteşar Akça,  bakanlığının faaliyet raporunu okudu!...  Dağları taşları kel, ağaçsız, ormansız, sahipsiz Niğde'ye planlaması yapılıp yapımına devam edilen  göletlerin üzerine bir kaç taşkın koruması için ağaçlandırma serpti hepsi bu... 

Toplantı başlamasından yaklaşık 40 dakika sonra basın dışarı çıkartıldı... Ondan sonra ne oldu, ne konuşuldu... Akkaya cevre sorunu... Niğde'nin, Bor'un, Üniversitenin en büyük sorunu konuşuldu mu? Bilmiyoruz... Bu konuda bir açıklama yapılacaktır diye de düşünüyoruz...

Valilik basın bülteninde Sayın Müsteşar'ın Niğde ile ilgili değindiği konular aşağıda.... konuşma videosu da yukarıda....



Orman ve Su İşleri Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Lütfi Akça,’da yaptığı konuşmada; Niğde’de Orman ve Su İşleri Bakanlığı’nın 2003-2014 yılları arasında toplam 170 milyon TL değerinde yatırım gerçekleştirdiğini belirterek  “ Niğde’de içme suyu, sulama, taşkın koruma tesisleri  ormancılık ve tabiatı koruma tesisleri gibi  tesisler hayata geçirildi. Niğde’ye 65 m/sn miktarında arsenikten temizlenmiş içme suyunu 2011 yılında kazandırdık. Bu dönemde 20 bin 770 dekar araziyi sulamaya açtık. 14 mahalle 3 tesis ve 2 bin dekar araziyi taşkınlardan koruyacak 15 adet taşkın koruma tesisimizi de gerçekleştirdik. Bunun yanı sıra 1 adet 100 Megabayt gücünde hidroelektrik tesisimiz bulunmaktadır.  İşletmede olan ve inşaatları devam eden sulama tesislerimiz var. Toplamda 18 gölet ve sulama tesisleriyle 46 bin 520 dekar arazi daha suya kavuşacak. Niğde İlinin sulanabilir arazisinin tamamına yakın bir kısmı suya kavuşmuş olacak. Niğde sulama açısından oldukça şanslı bir il 114 bin hektar sulanabilir arazisinin 109 bin hektar kadarı Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Köy Hizmetleri ve diğer imkânlarla yapılan tesisler aracılığıyla sulanabilir durumda” dedi.


Sonrasında Bölge Müdürlerinin yaptığı sunumlarla toplantı sona erdi.

Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (11)
asi 6 yıl önce
yaw kardeşim bunlardan birşey olmaz.. bunlar birşey yapamaz.. bunlarınki kuru çene boş boş konuşmak.. neden anlamak istemiyonuz..kuru kalabalık ..hani neoldu varmı akkaya için bir çift söz yok..haa birde bizim sıtkı beyfendi seçimden önce coşuyordu 5ooo kişiyle yol kapatıyordu çözüyordu problemi ne oldu.. yalan oldu..sıtkı beyfendi bırak 5000 kişiyi 5 kişi bile bulamaz... bunların hepsi hikaye..aslında bizim vatandaşımızda bu konudan pekte rahatsız değil...mis kokan kokuyu ciğerlerine çektikte gençleşiyorlar...bizlere müstah ...aman kimsenin sesi çıkmasın...soluyun durun bu güzel kokuyu..yaşasın akkaya
tokıyı satacam valla 6 yıl önce
sıtkı baskan besbın kısıyle yuruyecektın noldu.olmazzzzz olmazzzzz.koca bır fısssssssssss.borlu kardeslerımde alınmasın ama tam bır salak oldukkkk..vekıl kendı canının derdınde oda fosssss.hadı bakalım .
akkayaya mahkum 6 yıl önce
3 yıldır bor'dayım öncesini bilmiyorum. burda bulunduğum sürece hemen hemen her aksam 8den sabah 8e kadar akkayanın kokusunu ala ala alıştık pisliğe. ama görüyorumki bor halkı bu durumdan pek şikayetçi değil. bu halka bu akkaya az bile. bor b*ka boğulsa kimsenin sesi çıkmayacak. bor haber durmadan haber yapıyor ama nafile... halklar hak ettiği şekilde yönetilir. demek ki bor halkı da bunu hak ediyor..
vatandas 6 yıl önce
Bor belediye baskanı toplantıdaydı. Ona niye sormuyorsunuz?
belediye 6 yıl önce
niğde belediyesi yeni bir arıtma yapıp bu kirliliğe son vereceğine, bu konuda bütçe ayırmıyor. bütçesini yandaşa sosyal yardım ada altında dağıtıyor.
ZOR İŞ 6 yıl önce
niğde belediyesi, zor bir iş olan arıtma tesisine el atmak yerine, çok kolay ve eğlenceli olan, makarna çay paketi dağıtmak işini tercih etmektedir.
can 6 yıl önce
kardeşim bu vekiller niye gelmez.memleket meseleleri ile niye ilgilenmezler.ne yapmaya çalışıyorlar ben anlamadım.yazık bu memleket sahipsiz
HUSEYINN 6 yıl önce
ben üniversitenin ordan geçerken o pis kokudan utaniyorum.o yurtta kalan,fakültelerde okuyan öğrenci kardeşlerimizin,hocalarin,orda görev yapan çalişanlarin hemen dibindeki o pis kokunun vebalini kim nasli verecek merak ediyorum.eskiden havasi en temiz illerden biri olan niğdenin bu lağim kokusuna teslim olmasi nasil bir duyarsizlik nasil bir umursamazliktir.bu üç beş günlük mesele değildir yaklaşik iki üç yildir bu sorunun çözülememiş olmasi nasil bir sorumsuzluktur.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Allah aşkına bu fransızların mallarını almayın boykot edin dinimize peygamber efendimize yaptıkları yanlarına kar kalmasın.
Daha okuduğunu anlamıyorsun ölen zaten sürücü
Elif hanım çok teşekkür ederim. Erol Kibaroğlu İtulumaz dağında bulunan keşişhane ve münzevihane yapısı ile içerisinde bulunan Hristiyanlık ve İslami dönem (Nal’ı Saadet) sembol ve yazıları da içine alan akademik bir makalem yayınlanmıştı. Academia sayfamda ilgili makaleye ulaşabilirsiniz. Saygılarımla
Geleceğe Hoşgeldiniz! Fast Link Loan Firm ile finans kolaylaştı. Kredilendirmede uzun yıllara dayanan deneyime sahip, onaylanmış ve sertifikalı bir dünya standartlarında uluslararası kredi şirketiyiz. Yaşam boyu fırsat kredileri sunuyoruz. Herhangi bir mali kriz içinde misiniz veya kendi işinizi kurmak için bir krediye mi ihtiyacınız var? Borcunuzu kapatmak veya faturalarınızı ödemek için paraya ihtiyacınız var mı? Düşük bir kredi puanınız mı var ve yerel bankalarınızdan ve diğer finans kuruluşlarından sermaye hizmetleri almakta zorlanıyor musunuz? İşte yasal kredi şirketimizden bir finansal kredi hizmeti alma şansınız. Aşağıdaki amaçlar ve daha fazlası için bireylere ve şirketlere fonlar sunuyoruz ve kiralıyoruz. Kişisel kredi, İş Genişletme, İş Başlatma, Eğitim, Borç Konsolidasyonu, Zor Para kredisi. Düşük faizli kredi sunuyoruz. E-posta yoluyla bugün bize ulaşın: {[email protected]} VEYA metin / Telefon: +44 7520 660836. Whats-Uygulama no: +44 7520 660836 Fast Link Kredi Firması.
14 bin litre 518 tır eder senin hesap biraz şaşmış
17°
kapalı
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 24 Ekim 2020
İmsak 05:31
Güneş 06:52
Öğle 12:31
İkindi 15:31
Akşam 17:59
Yatsı 19:15
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Alanyaspor 5 13
2. Fenerbahçe 5 11
3. Galatasaray 6 10
4. Karagümrük 5 8
5. Kasımpaşa 6 8
6. Antalyaspor 6 8
7. Göztepe 6 7
8. Erzurumspor 5 7
9. Sivasspor 4 7
10. Başakşehir 6 7
11. Gaziantep FK 6 7
12. Hatayspor 4 7
13. Konyaspor 5 6
14. Kayserispor 5 6
15. Çaykur Rizespor 5 5
16. Trabzonspor 5 5
17. Malatyaspor 5 5
18. Denizlispor 5 5
19. Beşiktaş 4 4
20. Gençlerbirliği 4 4
21. Ankaragücü 4 1
Takımlar O P
1. Tuzlaspor 6 14
2. Samsunspor 7 14
3. İstanbulspor 6 13
4. Ankara Keçiörengücü 7 13
5. Altınordu 7 13
6. Adana Demirspor 6 11
7. Giresunspor 6 11
8. Altay 6 10
9. Adanaspor 6 9
10. Bursaspor 6 7
11. Balıkesirspor 6 7
12. Akhisar Bld.Spor 6 6
13. Bandırmaspor 6 5
14. Menemen Belediyespor 6 5
15. Ümraniye 7 5
16. Ankaraspor 6 4
17. Eskişehirspor 6 3
18. Boluspor 6 2
Takımlar O P
1. Everton 5 13
2. Aston Villa 5 12
3. Leeds United 6 10
4. Liverpool 5 10
5. Crystal Palace 6 10
6. Leicester City 5 9
7. Arsenal 5 9
8. Wolverhampton 5 9
9. Tottenham 5 8
10. Chelsea 5 8
11. West Ham 6 8
12. Man City 5 8
13. Southampton 5 7
14. Newcastle 5 7
15. M. United 4 6
16. Brighton 5 4
17. West Bromwich 5 2
18. Burnley 4 1
19. Sheffield United 5 1
20. Fulham 6 1
Takımlar O P
1. Real Madrid 6 13
2. Real Sociedad 6 11
3. Villarreal 6 11
4. Getafe 5 10
5. Elche 5 10
6. Cádiz 6 10
7. Granada 5 10
8. Real Betis 6 9
9. Atletico Madrid 4 8
10. Barcelona 5 7
11. Sevilla 4 7
12. Osasuna 5 7
13. Valencia 7 7
14. Athletic Bilbao 5 6
15. Eibar 6 5
16. Huesca 6 5
17. Celta de Vigo 6 5
18. Deportivo Alaves 6 4
19. Real Valladolid 6 3
20. Levante 5 3

Gelişmelerden Haberdar Olun

@