Şapka düşkü… Kel göründü!..

En iyi yaptıkları da işte bunun gibi insanları itibarsızlaştırmak oldu. Şimdi sormak gerekir....

YORUM 07.12.2020, 22:44 07.12.2020, 22:50 Faruk
Şapka düşkü… Kel göründü!..

Gazeteci Şerife Türkeş yazdı... 

Merhaba sevgili dostlar... Geçen hafta günlerce kamuoyunu televizyonların başına kilitleyen Arınç Suikastı olarak başlayıp Kozmik Oda'ya kadar uzanan 5 yıl süren bir soruşturmanın içeriğini ve adım adım yaşananları kaleme alan Albay Erkan Yılmaz Büyükköprü'nün “Kozmik Albay” isimli kitabını okudum. O dönem yaşananlar ve 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra yaşananları düşününce yıllardır vicdanımı yaralayan Feto'nun benzeri bir operasyonla hem görevden alınan, hem itibarsızlaştırılan ve genç yaşta emekliye ayrılan Ömer Halisdemir Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ferhat Ecer'in yaşadıklarının bir kısmına tanık olmam nedeniyle tarihe not düşmek istedim.

Bildiğiniz gibi 19 yıl Hacettepe Üniversitesi'nde çalıştıktan sonra memleketime tayinimi istedim ve Niğde Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı'na Personel Müdürü olarak atandım. Evim Bor'da olduğu için Bor Halil Zöhre Ataman Yüksekokulu'na Yüksekokul Sekreteri olarak Bor'da çalışmak istediğimi Prof. Dr. Ferhat Ecer'e ilettim kendisi de uygun gördü ve ben Prof. Dr. Ferhat Ecer'in Rektör olduğu dönemlerde hep Bor Halil Zöhre Ataman'da görev yaptım.

Bir gün bir haber aldık ki Ferhat Hoca görevden alınmış, nedeni öğrenci işlerinin paralarını, yatırıldığı bankadan çekmek. Buna hiçbir anlam veremedik. Aradan birkaç gün daha geçti. Bir duyum daha aldık; Ferhat Hoca tutuklanmış. Tabi olayın içeriğini bilmediğimizden yorum da yapamadık. Neyse aradan kısa bir süre daha geçti. Hacettepe Üniversitesi'nden tanıdığım Prof. Dr. Hamza Uygun, Rektör olarak atandı. Hamza Hoca, benim Niğde'de olduğumu biliyordu ve bir süre sonra beni aradı: "Şerife senin ne işin var Bor'da? Gel buraya! Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na seni atıyorum" dedi. 'Emir demiri keser' dedik, kıramadık; geldik, başladık Öğrenci İşleri'ne. Bu arada tam da Ferhat Hoca yeni gözaltına alınmıştı. Göreve başladığımda hesaplar, yani öğrenci harçları, bir bankadaki Üniversite'nin hesabına yatardı. Bu Banka'nın Niğde Şubesi'nin Müdürü'ne paranın akibeti sorulduğunda diyor ki; "Kardeşim Ferhat Bey geldi. Hesaptaki bütün parayı çekti, torbaya doldurdu gitti. İşte imzası da burada... Tüm bu belgeler, bilgiler mahkemeye intikal ediyor. Ferhat Bey kendinden emin bir şekilde "Bu imza benim değil!.. Ben böyle bir parayı almadım" diyor. Banka dekontu Adli Tıp'a gidiyor. Adli Tıp, "Bu imza Ferhat Ecer'e ait" diyor! Ferhat Hoca ise;"Hayır ben attığım imzayı bilmez miyim kardeşim? Bu imza benim değil"de ısrarlı. Aile banka dekontunu dışarada bir başka kuruma gönderiyor. Onlar da bu sefer; "Bu imza Ferhat Ecer'e ait değil!" kararı veriyor. Velhasıl önceden tezgahlanmış operasyon başarı ile yürütülüyor. Yok 'imza senindi - benimdi' derken; bir üniversitenin Rektörü bilim adamı Ferhat Hoca hiç yok yere 4 ay tutuklu kalıyor. Bunun ızdırabını düşünebiliyor musunuz? İlmin zirvesindeki bir isim suçsuz yere adi suçlularla içiçe...

Bir kere o parayı mevzuata göre Rektör'ün çekme yetkisi yok! Orası bir Kamu Kurumu, Rektör de olsa; bankaya giderek nakit bir şekilde çekemez. Kanun gereği hesaptaki tüm parayı; üniversite ayın sonuna kadar ilgili birimlere aktarmak zorundadır. Neyse; biz gelelim yine ana konuya; sonuçta imzanın Ferhat Ecer'e ait olmadığı belgelendi. Böylece de Ferhat Ecer, mahkeme huzurunda aklandı. Kanun önünde Prof. Dr. Ferhat Ecer, aklanmış oldu. Ancak; bu zaman zarfında Ferhat Hoca, kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırıldı. Halkın gözünde hırsız damgasını yedi. En verimli yaşlarda emekli olmak zorunda kaldı. Velhasıl; halının altına süpürüldü, geçti gitti...

Yani sizin anlayacağınız; operasyon başarı ile sonuçlanmış oldu. Biz de aslını - astarını bilmeden kendi memleketimizin çocuğunu adeta infaz ettik. Kenarlarda - köşelerde, kampüste - kantinde günlerce bire bin katarak, ballandıra ballandıra anlattık. Sanırım Ferhat Ecer'e bir özür borcumuz var. Sorup etmeden kul hakkına girdik.

Artık maske düştü kel göründü! “Balyoz”, “Ergenekon”, “Sarıkız” ve diğer operasyonlarla emekliye sevk edilen askerler aklandı ve çoğu görevine döndü. Dönmeyenlere ise itibarı iade edildi. Ancak Yükseköğretim Kurumu bu anlamda bir çalışma yapmadı, ya da benim haberim olmadı. Bu tip operasyonlar sadece askere yapılmadı ki! Her kuruma, her birime yapıldı. En iyi yaptıkları da işte bunun gibi insanları itibarsızlaştırmak oldu. Şimdi sormak gerekir; Üniversitelerden bu şekilde emekliye ayrılmak zorunda bırakılanlar için bir çalışma yapıldı mı? Haksızlığa uğramış Prof. Dr. Ferhat Ecer gibi hocaların itibarı ne zaman iade edilecek? Veya böyle bir çalışma var mı?

Evet; dilimizin döndüğü, kalemimizin elverdiği ölçüde size durumu anlattık. Ancak Ömer Halisdemir Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ferhat Ecer'in de bizlere söyleyecek sözü vardı onu da, "Söz müdafaanın" diyerek sizlere aktarmak istedik. Gelin ona da kulak verelim:

Şerife Hanım,

Mahkeme sürecinde ilk yazı ve imza analizi raporunu ben İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Adli Tıp Uzmanı'na yaptırarak mahkemeye sundum. Uzman raporunda "kesinlikle imza aynı elden çıkmamıştır" dedi. Yanı imza sahte diye rapor verdi. Hatta özel görüşmemizde "eğer aynı elden çıkmışsa diplomamı yırtarım" diyecek kadar da iddialıydı. Bunun üzerine mahkeme İstanbul Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi uzmanı hakkında İstanbul Adliyesi'ne, uzman hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu talepleri reddedildi. Bu işlem sonunda Niğde Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı İstanbul Adlı Tıbba gönderdi. Oradan gelen cevap tek satırdı: "İki imza aynı elden çıkmıştır."

Daha sonra aynı imzaları İstanbul Adli Tıp'tan emekli bir kriminoloğa incelettik, o da fotoğraflarla bilgisayar destekli imza incelemesinde, imzanın her harfini mukayese ederek iki imza farklı ellerden çıkmıştır, aynı değildir diyen 10 sayfadan daha fazla bir rapor verdi. Üçüncü olarak Emniyet Kriminoloji Uzmanı iki birinci sınıf Emniyet Müdürü'nden imzaları incelemelerini rica ettik. Onlar da yaptıkları incelemede - ki 15 sayfaya yakın bir inceleme raporu sunmuşlardı- "Bu iki imza aynı elden çıkmamıştır" şeklinde rapor verdiler. Bütün ısrarlarımıza rağmen Ağır Ceza Reisi, ikinci bir incelemeye göndermediği gibi, bizim ısrarla rapor üstüne rapor getirmemizden, yeniden inceleme talebimizden rahatsız oldu. Reddi hakim taleplerimizi de kabul etmedi. Ağır Ceza Reisi kafasında sanki hükmünü vermiş gibiydi ve öyle de oldu. Ancak Yargıtay bunu yeniden değerlendirerek hakkımdaki bu kararı bozdu ve davanın Ağır Ceza'nın değil, Sulh Ceza'nın konusu olduğunu gerekçe göstererek bozdu.

ilginç bir şey, Niğde'de bu kararı veren Ağır Ceza Reisi Mustafa Simavlı bu arada önce İzmir'e, sonrasında da Yargıtay'a Üye olarak görevlendirilmişti. 15 Temmuz FETÖ kalkışmasından sonra tutuklanan Mustafa Simavlı, yapılan yargılamalar sonucunda 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. İyi halinden dolayı indirimle 10 yıla mahkum edildi. Kaderin garip cilvesi.

Haluk Ferhat ECER

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (10)
OKKACI 2 yıl önce
FETÖ'YÜ ÖVE ÖVE MAKAM SAHİBİ OLAN ŞEREFSİZ LER, SIMDI DE FETÖ'YE SÖVE SÖVE KOLTUKTA KALMAYA CALISIYORLAR. BOYLE YEZITLER HALEN CIRIT ATIYOR LAR...
Yılmaz 2 yıl önce
Öncelikle Sayın! eski rektörümüz iadei itibar gibi bir problemi var mı? Bununla ilgili bir girişimi olmuşmudur?
Bahse konu para öğrenci işlerinin parası değil, personelin banka promasyon parası. Şayet kendi o parayı çekmediyse ki banka kayıtlarına göre o para banka kasasından çıkmıştır. Banka parayı kime vermiştir? Eski rektörümüz almamışsa parayı kim almıştır? bununla ilgili soruşturma yapılmışmıdır? Bunların dışında eski rektörümüz de şu cevabı vermelidir. Göreve başladığının sabahında 72 kişinin sürgün kararnamesini imzalamıştır. Bu emri kimden almıştır? Kimlerle pazarlık yaparak o koltuğa gelmiştir. Bununla ilgili Gazeteci Yavuz MALKOÇ'un yayınları arşivede yerini almıştır. O yayınlar hakkında dava açmışmıdır?
Bunların cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla.
Süleyman 2 yıl önce
Ferhat Bey tekrar rektör yapılsın bence... Şuan ki rektör bundan önceki bütün rektörleri aratıyor
emekli 2 yıl önce
rektörlük ona bir kaç beden büyük geldi ünivsiteyi 3 c ler vb 3-5 lavugun agzına baktı personelin banka promosyon parası iç edildi. Allah çıkardı
Stajer Av. 2 yıl önce
Hakkı yenmişse tazminat davası açılır, kanun yeterli ise tekrar görevine döner, vicdanları ve vicdanızı rahatsız etmiş olabilir ama iş hukukun işi. TBMM'den yeni kanun çıkması lazım diyeceğim ama vekiller kurşun asker, Başyüce Haşmetlümüne talep edip kanun çıkartmanız lazım. Ülkedeki adaletsizlik mide bulandırıyor.
Ramiz Dayı 2 yıl önce
Şerife hanım üniversiteye biraz kulak kabartın eğer gazetecilik yapacaksanız akademik yapıya, atamalara, eğitim öğretime, kaliteye
memur.... 2 yıl önce
rahmetli erol müdüre yapılanları yapanları yaz...?
allah sendende çıkaracak 2 yıl önce
o adama çok yalan yanlış suç iftiralattılar Allah hepsinin belasını versin biride şimdi bize farhat övüyor aynaya bir bak şiriff
BORLU 2 yıl önce
BABAM SAMANLIKTA AMA DEMEM.....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 20 39
5. Adana Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Gaziantep FK 21 25
10. Alanyaspor 21 25
11. Karagümrük 20 23
12. Ankaragücü 20 22
13. Kasımpaşa 21 22
14. Sivasspor 21 21
15. Antalyaspor 20 21
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Keçiörengücü 21 37
5. Pendikspor 21 34
6. Rizespor 20 34
7. Bandırmaspor 20 34
8. Sakaryaspor 21 34
9. Boluspor 21 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Altay 22 19
14. Tuzlaspor 21 19
15. Erzurumspor 21 18
16. Altınordu 21 17
17. Ö.K Yeni Malatya 21 16
18. Gençlerbirliği 21 13
19. Denizlispor 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 19 50
2. M.City 20 45
3. Newcastle 20 39
4. M. United 20 39
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 19 31
7. Fulham 21 31
8. Brentford 20 30
9. Liverpool 19 29
10. Chelsea 20 29
11. Aston Villa 20 28
12. Crystal Palace 20 24
13. Nottingham Forest 20 21
14. Leicester City 20 18
15. Leeds United 19 18
16. West Ham United 20 18
17. Wolves 20 17
18. Bournemouth 20 17
19. Everton 20 15
20. Southampton 20 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 19 34
5. Villarreal 19 31
6. Real Betis 19 31
7. Rayo Vallecano 19 29
8. Osasuna 19 28
9. Athletic Bilbao 19 26
10. Mallorca 19 25
11. Almeria 19 22
12. Girona 19 21
13. Sevilla 19 21
14. Valencia 19 20
15. Espanyol 19 20
16. Celta Vigo 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 19 19
19. Getafe 19 17
20. Elche 19 6

Gelişmelerden Haberdar Olun

@