Miting ve Ak Parti'nin Niğde Seçimi...

Miting haricinde Ak Parti için bazı yorumlarda daha bulunmak lazım.

SİYASET 11.06.2018, 22:50 11.06.2018, 23:17
Miting  ve Ak Parti'nin Niğde Seçimi...
Selim GÖKEL - Yorumladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan  Ak Parti kuruluşu ve Parti Genel Başkanlığı döneminde de bir çok kere Niğde’ye geldi. Önceki konuşmalarını bir kez daha dinledim. Bugün de dünde Niğde için bolca övgü var. Mevcut devlet ödenekli icraatlar var. Ancak sıra dışı yatırımlar yok.

Ülkede ve özellikle sosyal medyada estirilen Ak Parti seçim mitinglerinin boş olduğu iddiaları Niğde için geçerli olamadı. Ak Parti teşkilatları  iyi çalışmış. Belediyeler de iktidar olmak bunun için önemli. İlçe belediyeleri gereğini yine yaptı. Otobüslerle köyler ve beldelerden binlerce insan taşındı.

Miting alanına şehir içi otobüsler de ilk defa ücretsiz seçmen! taşıdı. Polis kayıtlarında 30 bin kadar kişinin katıldığı öğrenildi.

Miting öncesi yapılan konuşmalarda heyecanlıydı. Konuşmalarda 24 Haziran seçimlerinin önemi veciz sözlerle dile getirildi.  Özellikle İl Başkanı Mahmut Peşin’in konuşması büyük alkış aldı.

Mitingler partilerin alacağı oyun belirlenmesinden öte, partililere verilecek heyecan, moral ve motivasyon için önemlidir. Kabalığı daha adaylığının açıklanmasından birkaç gün sonra gelen Muharrem İnce’nin kalabalığı ile veya ayın 18’inde gelmesi muhtemel Meral Akşener’in mitingi ile karşılaştırmak anlamsız. İktidar, yerel yönetim ve devlet kademelerinin desteği ile gerçekleştirilen bugünkü miting motivasyon eksikliği olan, eski seçimlere göre moral değerinin düştüğü görülen Ak Parti Niğde Teşkilatına adeta bir hayat öpücüğü kondurdu. Bunu yine her zaman ki gibi Sayın Recep Tayyip Erdoğan yaptı.

Bugün bütün partiler için adaylar birinci derecede öncelik değil. Seçime siyah ve beyaz olarak bakılıyor. Cumhurbaşkanı – başkan adayları daha çok ön plana çıktı.

Bence, bugün ki kalabalık beklentilerin üzerindeydi.  Daha önce "nasıl olsa kazanacak" duygusunun bir nebze sekteye uğramasından dolayı Niğdeli Ak Parti seçmenin kenetlenmesine neden oldu.

Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın çevre illere gelip de Niğde’ye gelmemesi Ak Partiler tarafından bile eleştirilere adayların yetersizliğine yorumlanıyordu. Aynı şekilde Şehit Ömer Halisdemir’in mezarını da ziyaret etmemesi polemik konusu yapılıyordu. Bugün bu tartışmalarda sona erdi. Bir nevi Niğde adaylarına da gereken önemi verdiği anlaşıldı.

 Ak Parti Niğde’de ivme kazandı ve bu moral ile seçime kadar giderler.

Miting haricinde Ak Parti için bazı yorumlarda daha bulunmak lazım.

Niğde’de Ak Parti tabanı özellikle kırsalda ve ilçelerde durum ve duruşları ile kayma, sapma göstermeyen bir parti konumundaydı. İktidar nimetlerinden nemalanma, bulundukları konumları kaybetme korkusu, bulundukları konumları koruma refleksi… Onları bir arada tutmaya yetiyor. 16 yıllık iktidar olduklarından dolayı  kadroları çok geniş. İktidar imkanlarından faydalanan, nemalanan o kadar geniş kesimler var ki, iş adamından, bürokratına, sosyal yardım alanlardan, tarikatlara, işçilerden, yerleştirdiği memurlara, stk’lardan, yerel yönetimlerine kadar… Bunları oy olarak hanelerine rahatlıkla yazabilirsiniz. Bütün bunları yok sayarsanız 1-1-1 yanılgısına düşersiniz.

Yavuz Ergun, Selim Gültekin, Sedat Çağlar gibi yeni ve yıpranmamış adaylarla çıkmaları da bir avantaj…

Özellikle Yavuz Ergun;

Ak Parti adayı Yavuz Ergun içinde bir parantez açmak lazım. Yaklaşık 10 yıldır Bor İlçe Başkanlığı yaptı. Niğde’yi, sorunları, teşkilatı ve siyaseti biliyor. Onunla birlikte Niğde’de siyaset, yeni bir anlayışa kavuşacak.  Seviyeli, sakin, yerinde tavrını koyabilecek, gerçekçi, dizayn yapan,  popülist olmayan, farklı bir siyasetçi olacak.  İcraat yapması ise oluşacak hükümet ile paralellik sağlayacak.

Ak Parti Niğde’de sağlam duruyor, sağlam basıyor.

Aslında Ak Parti Niğde’de çok yıpranmıştı. İl yönetimi il başkanları nezdinde büyük sorunlar ve şaibeler yaşadı. Belediye Başkanı Faruk Akdoğan görevden alındı. Neden alındığı ve İl yönetimindeki olumsuzlukları muhalefet yeteri kadar işleyemedi. Gündemde tutamadı. Oysa  muhalefet için Niğde’de o kadar çok malzeme var ki… Fetö davalarına,  ifadelerine kulak verse bile ellerinde bugün için çok iyi malzeme olurdu.

Bence, 16 yılda Niğde, Ak Parti tarafından çok ihmal edildi. Herkes bunun farkında. Devrik Belediye Başkanı Faruk Akdoğan istifa ettirilip, başarısızlık  ihalesi ona bırakıldı. Oysa bu ilin her dönem Ak Parti’den iki milletvekili oldu. Başarısızlıkta, vekiller hiç  sorgulanmadı. Bugün dahi seçim mitinglerinde sorgulanmıyor. Sadece sosyal medyadan vatandaş sorguladı.

Devletin rutin ödenekleri hariç sıra dışı bir yatırım yok… Teşvik yasasından dolayı Bor OSB’ye enerji yatırımı,  Ulaştırma Bakanı’nın havaalanı yatırımı. Birde bugün bahsedilen Millet Kıraathanesi sözü.

Sayın Yavuz Ergun’un bilmesi lazım, beklenti çok.  Sorumluluğu büyük,  Ak Parti 16 yıldır Niğde’ye, Niğdeliye çok borçlandı.

Ülkedeki  olumsuz çizgisine rağmen...

Bugün sokaktaki Niğdeli Ak Parti’nin  ikinci milletvekilliğini konuşuyorsa, partililer ise üçüncü milletvekiline doğru gidiyoruz diyebiliyorsa…

Bu bariz muhalefet partililerinin yetersizliği. Mevcut muhalefet milletvekili adaylarının yetersizliğinden kaynaklanıyor.

Siyaset boşluk kabul etmez.

Ak Parti Niğde’de doldurabileceği bütün alanları dolduruyor. 

Top muhalefette...
 
 

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (11)
niğde5151 4 yıl önce
16 yılda hiçbir şey değişmedi. Bundan sonrada bu vekillerle hiçbir şey değişmez. Satılacak şeyler varsa ilk Niğde'den başlarlar ama yatırıma gelince sonuncu bile olamaz. YAZIKLAR OLSUN!
Anlamadığım 4 yıl önce
Yavuz Ergün yeni bir yüz değilki yazıda da demişsiniz 10 yıl ilçe başkanlığı yaptı....yahu adam kavaklıoğlu döneminde ne verdki bu on yılda memlekete, bundan sonrasında ilaç olacak?? Laf.... Borda konyalı ve zengenliler bu listeyi sevmiştir ama. Aslında çılgın PROCE boru zengene Karapınara ya da bunlardan birine bağlamak olmalı. Memleketin yönetim kademesi hep onlarda malum hal böyle olunca sıla özlemi çekmesinler, yavuz başkanla Sıtkı başkan bu işi çözsün ...
Yalan söylüyorsun, yalannnn 4 yıl önce
Kaç paraya yada neyin karşılığında yazdın bu yazıyı bilemedim. Muhalefet vekillerinin yetersizliği imiş. Komik. Adam mecliste rekor kırdı. Patatesten, elmaya, lahanadan kiraza, barajdan turizme kadar. İcra makamı hükümettir, muhalefet değil. Muhalefet Sana ne yapılması gerektiğini söylemiş ama birisini bile çözememişsin. Sonra altı şehirden üçbin üzerinde güvenlik görevlisi, devletin bütün olanakları vs.vs.Kalabalıktan dem vuruyorsun. Önce bir kere helikopter inecek diye harcanan bir milyon liranın hesabını sorun değerli basın mensubu. Yeter yalamaktan diliniz aşındı, karşı tarafında takati kalmadı.
MUHALEFET 4 yıl önce
Muhalefetten daha çok ilk önce topu halka vermek lazım, çiftçi ürün satamıyor, halk işsiz, cebinde parası olmayan bir sürü insan var ama iş sandığa gelince herkes halinden memnun, ülkede işsizlik yok, hatta Niğde'de işsizlik yok, yatırım mı yapılmış, her seçim havaalanı hayırlı olsun, her seçim fabrikalar hayırlı olsun, vaat çok icraat yok, adaylar kötü mü; Mecliste en çok koşturan Ömer Fethi, yılların Başkanı Ahmet Oğuz, Vedat Bayram.... Muhalefetten çok önce seçmen düşünmeli, iyi karar vermeli, ya "tamam" ya "devam" demeli ....
Akpartili 4 yıl önce
Selim Gökel sen Yavuz Ergun’un avukatımısın sen bırak bu işleri avukatlığa soyun.Diğer 16 yıl boyunca yapılan hizmetleri yok sayıp vekilleri aşağılayıp avukatlıkla bir yere varılmaz.Yavuz Ergun ne yaptı ilçe başkanlığı boyuncada şimdi yapsın.Sayın cumhurbaşkanımız bu zamana kadar gelmeyip şimdi geliyorsa adaylara verdiği değerden değil bu seçime kendiside giriyor.İşinize geldiği gibi yorumlamayın.O kalabalık akp adaylarına değildi cumhurbaşkanınaydı.Hani herşeyi çok güzel özetlemişsin ya şöyle bir kesimde var reise oylar feda olsun ama vekillikte oyumuz yok diye hatırlatmak istedim.
ilaldılı 4 yıl önce
1-Bu iş bitmiştir; Niğde'de Cumhur ittifaki 3-0 öndedir...
2-Katılım 30 bin değil 32 bin kişidir...
3-Hala milletvekillerinin Niğdeyi fabrika kuracağını sanıp böyle bir beklenti içinde olmanın adını ben adını koyamıyorum...
4-Her şeyi milletvekili, her şeyi siyasetçi mi yapacak? Bunca teşvik bunca desteğe rağmen Ey Niğde hani senin özel sektörün
Dd 4 yıl önce
Sadece şu yorumunuz doğru. Ak parti tabanı iktidar nimetlerinden nemalanma,bulundukları konumu kaybetme korkusu,bulundukları konumu koruma refleksi..onları bir arada tutmaya yetiyor. Ama artık hemşerileri gözünüzü açın. Ay gözlüğüyle bakmayın.takım tutar gibi parti tutmayın kullandirmayin kendinizi.Ruhunuzu satmayın. Boş laf değil. Memlekete iş lazım,fabrika lazim. Nigde'nin milliyetçi vatansever nabzını tutup ruhunu oksuyacak laflarla memleket ilerlemiyor. Vatan millet sakarya karın doyurmuyor. Millet aç aç.
Memleketimiz. 4 yıl önce
Niğde'nin gelişmesi için gecesini gündüzüne katarak çalışanlara şahsi kıskançlıkla kumpaslar kuruluyorsa,, bu kumpaslardan menfaat temin edilmek isteniyorsa, Niğde yatırımlardan nasıl pay alacak?
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 02 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@