Bir ayınız kaldı… Yoksa dört yıl daha bekleyeceksiniz

Niğde ilinin yönetim sorumluluğunu taşıyanların bu konuları iyi bildiklerine ve takip edildiğine inancım tamdır.

SİYASET 04.10.2018, 00:54
Bir ayınız kaldı… Yoksa dört yıl daha bekleyeceksiniz
Değerli Hemşehrilerim ve Okuyucularım,
 
Cumhurbaşkanlığı seçimi ve genel seçimler bitti. Ülkemiz yepyeni bir modelle yönetilmeye başlandı.
 
Artık seçimler öncesi vadedildiği ve anlatıldığı gibi her türlü vesayet ortadan kalktı. Yönetimin her türlü kararı ve politikayı daha kolay alacağı, uygulayacağı ve her şeyin daha iyi olacağı vadedilen bir dönemi birlikte yaşayacağız herhalde.
 
Ancak yine de ilimiz kalkınması ve refahı için elzem olan vaatlerin çok ciddi takibinde zaruret olduğu da bir gerçektir.
 
Çünkü hangi model ve sistem olursa olsun kalkınma yarışında olan yörelerin vadedilen yatırım ve ödenekleri alabilmesi için bilinçli takip şarttır.
 
Hatta bu dönem yeni bir dönemdir. Yani dönemin kuralları yeni konulacak ve uygulanılacaktır. Bu yeni usuller ve kurallar günü gününe takip edilip, talepler bu yeni modele göre yapılıp, yenilenip gerekli özen gösterilmezse kimse size emek vermeden bir şey vermez. Çünkü bu bir yarıştır ve koşan, takip eden bütçeden pay kapacaktır.
 
Örnek vermek gerekirse; Cumhurbaşkanlığı 100 günlük icraat programı 3 Ağustos 2018 tarihinde yayınlandı. Bu program iyi okunulur ve izlenilirse, tüm bakanlık ve birimlerin 2018 Kasım ayı sonuna kadar 2019-2023 dönemine ilişkin stratejik plan çalışmalarını tamamlamaları Cumhurbaşkanlığı tarafından emredilmektedir.
 
Bu stratejik plan, önümüzdeki dört yılın planı olacaktır. Yani yatırımlar ve hizmetler bu plana göre yerine getirilecektir. Stratejik planda yer almayan yatırım ve hizmetleri beklemek, hayaldir. Planda yer almayan hizmetleri seçim öncesi propaganda döneminde istemiş olmak veya söz almak boşa hayal kurmak veya olmayacak duaya âmin demektir.
 
Geçtiğimiz seçim döneminde ve daha önceki siyasi toplantılarda verilen sözlerin, yapılan garantilerin alınacağı ve gerçeğe dönüşebileceği resmi belgelerin tanzim edileceği zaman şimdidir. 2018 Kasım sonunda bu fırsat dört yıllığına ya kazanılır veya kaybedilir.
 
Niğde ilinin yönetim sorumluluğunu taşıyanların bu konuları iyi bildiklerine ve takip edildiğine inancım tamdır. Ancak yine de bu satırları yazmayı zaruri görüyorum. Çünkü;
 
 1. TARIMA DAYALI İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurulması Niğde için elzemdir. Çünkü il ekonomisi ağırlıklı olarak tarıma dayalıdır. Tarım ürünleri sanayi ürünü haline getirilmelidir.
 
 1. HAYVANCILIK İHTİSAS ORGANİZE SANAYİ BÖLGESİ kurularak bölge hayvancılığı daha da geliştirilmelidir.
 
 1. IPARD (Avrupa Birliği Yardımı) Programı kapsamına Niğde mutlaka alınmalıdır. Yoksa rekabet imkânımız olmaz, yatırım da alamayız.
 
 1. HAVAALANI`mız yarım haldedir. 2018 yılı ödeneği ise sadece elli bin Türk Lirası gibi enteresan cüz’i bir rakamdır ve iş halen başlamamıştır.
 
 1. Niğde-Bor ENERJİ İHTİSAS ENDÜSTRİ BÖLGESİ (YEKA), 19.11.2015 tarihli 29537 sayılı Resmi Gazete’de Bakanlar Kurulu’nun 09.11.2015 tarih ve 2015/8241 sayılı kararı ile yapımı ilan edilmesine rağmen halen alanda hiçbir işlem görmemiştir, geleceği meçhul gözükmektedir.
 
 1. Beş BÜYÜK (MEGA) ENDÜSTRİ BÖLGESİ kurulacağı Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanınca ilan edilmiştir. Niğde ilinin “GÜNEŞ ENERJİSİ” açısından büyük potansiyeli olduğu için, Bakanlar Kurulunun 09.11.2015 tarih ve 2015/8241 sayılı kararı ile YEKA (Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi) Niğde-Bor olarak ilan edilmiştir. Bu büyük potansiyel değerlendirilerek; ilan edilen beş adet Büyük Endüstri Bölgesine Niğde altıncı olarak eklenirse enerji alanında petrol-doğalgaz açısından dışa bağımlı ülkemiz yerelleşecek ve millileşecektir. Ayrıca güneş enerjisi ile ilgili tüm yatırımlar bölgede toplanacağı için ülke ve il gelişimi hızlanacak kalkınmamız sıçrama yapacaktır. Altıncı Büyük Endüstri Bölgesi olarak ilimiz ilan edilmelidir. Teklif ve takibi şarttır.
 
 1. ECEMİŞ ÇAYI suyunun ilimizde kullanımı için yaptığımız müracaatlar sonucu Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü`nün ihale yoluyla yaptırdığı 1998 Niğde-Bor Ecemiş Projesi Master Plan Mühendislik Hizmetleri ‘Master Plan Raporu ve Çizimleri’ 18.12.2000 tarihli yazı ile ortaya çıkmıştır ve bana da Konya Bölge Müdürlüğü`nün resmi yazısı ile gönderilmiştir. Bu çalışma ile Niğde çiftçisinin on (10) kat gelir artışı sağlayacağı ve kuru tarımın büyük ölçüde sona ereceği tespit edilmiştir. Bu proje raflarda durmakta ve dolayısıyla Ecemiş Suyu boşa akmakta, bu çalışma takip beklemektedir.
 
 1. AKKAYA BARAJI çevre kirliliğinin giderilmesi, baraj kuş cennetinin korunması, belde ve köylerimizin içme suyu ile sanayide kullanılacak suyumuzun temini Ecemiş Suyundan kısmen yararlanılarak çözülebilinir. Bu konuların da değerlendirilip takibinde yarar olduğu inancındayım.
 
 1. OTOYOL Ankara-Niğde bağlantısının sağlanması için tüm ihale edilen kısımlarda eş zamanlı yapımın başlaması, zamanında bitimi için elzemdir. Bu hayati yatırım da yaklaşık 18 yıldır beklemektedir ve takibi şarttır.
 
 1. TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ ve diğer binalarının üniversite kampusu içerisinde entegre halde olması hem ilimizin gelişmesi hem de kaliteli eğitim açısından önemlidir ve takibi zannımca zaruridir.
 
 1. KAPADOKYA Kültür Ve Turizm Gelişim Bölgesinde şu anda bulunmamaktayız, daha fazla zaman kaybetmeden alınmamız elzemdir. Aksi halde turizm alanında gelişmemiz mümkün değildir. Teşviklerden yararlanamayacağımız gibi; havaalanı ve başkaca ulaşım yatırımlarında da önceliğimizi kaybetmeye devam ederiz.
 
 1. TURİZM STRATEJİ 2023 BELGESİ TURİZM GELİŞİM KORİDORLARI BÖLÜMÜNDE şu anda ilimiz bulunmamakta; kış koridoru, yayla koridoru, dağ sporları bölümlerine de Niğde’nin mutlaka yerleştirilmesi takip edilmelidir.
 
 1. Turizm Stratejisi 2023 TURİZM KENTLERİ arasında da Niğde, Bor ve diğer ilçelerimiz bulunmamaktadır. Bir GURME merkezi ve meyve bahçeleri ile doğal bir cennet olan ilimiz TURİZM KENTİ olarak Turizm Strateji Belgesine eklenilmesi titizlikle takip edilmelidir.
 
 1. SAVUNMA VE SİLAH SANAYİ alanında milli ve yerli sanayi açısından atılım yapılan günümüzde Şehidimiz Ömer HALİSDEMİR unutulmamalı, asker kökenli şehidimize layık, ilimizde yeni bir tesis veya askeri birlik kurularak adı orada yaşatılmalıdır.
 
Bu konular ilk etapta aklıma geliveren konulardır. Sivil toplum temsilcisi olan meslek odaları, dernekler ile akil hemşehrilerimizin ve değerli basınımızın da bu listeye ekleyecekleri büyük projeleri ve tekliflerinin olduğunu tahmin ediyorum. Ancak tüm bu konuların takibinde bu değerli kuruluşlarımızın, ilimizin kalkınması ile gelişmesi açısından yönetim sorumluluğu ve yetkisi taşıyan tüm seçilmiş ve atanmış değerli yöneticilerimize fiili ciddi desteklerinin de zaruri olduğu gerçeği unutulmamalıdır. Onların da takip ve gayreti başarı için elzemdir. En samimi duygularımla 2019-2023 Stratejik Plan Döneminin Niğde için ALTIN FIRSATLAR dönemi olmasını ve başarı dileklerimi sunarım. 25.09.2018
 
 
Akın GÖNEN
49. T.C. Hükümet Sözcüsü ve Devlet E. Bakanı
17 - 20. Dönem Niğde Milletvekili
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (6)
Niğdeli 4 yıl önce
9.2.1.14
2019 yılı sonuna kadar
6306 sayılı kanun
çerçevesinde ilan
edilmiş 550 h. Kentsel
Dönüşüm alanın
projelerinin yapılması.
550 h. Kentsel
Dönüşüm alanın
Master Planlarının
İmar Uygulamalarının
tamamlanması.
2015-2019 Emlak ve İstimlak
Müdürlüğü - Niğdenin vadisine yapılacak mastır imar planından hiç haber yok.
NİĞDELİ 4 yıl önce
NİĞDE'NİN TEK ÖNDERİ,BÜYÜĞÜ VE YOL GÖSTERİCİSİ SAYIN AKIN GÖNEN 'İ SAYGI VE HÜRMETLE SELAMLIYORUM.
SAYIN GÖNEN; YUKARIDA ÖNEMLE BELİRTTİĞİNİZ VE ÖNEMİNDEN HİÇ BİR KUŞKUMUZ YOK. NİĞDE GELECEKTE ETKİN VE YETKİN BİR ŞEHİR OLABİLMESİ İÇİN BU SAYDIĞINIZ ÖNERİLER ACİL YAPILMASI GEREKENLERDEN SADECE BAZILARIDIR. BUNLAR İÇİN EN ÖNEMLİ KOŞUL....NİĞDEYİ TOP YEKUN KUCAKLAYACAK NİĞDELİ OLMA BİLİNCİYLE HAREKET ETMEK GEREKMEKTEDİR. SAYIN GÖNEN; MALESEF ZATIAHAL
NİĞDELİ 4 yıl önce
2- SAYIN GÖNEN ; MALESEF ZATIALİNİZDEN BAŞKA NİĞDE'Yİ SEVEN,ÖNDERLİK EDEBİLECEK BİR TOPLUMSAL ÖDER VE BÜYÜĞÜMÜZÜN OLMADIĞINI GÖRÜYORUM.
NİĞDELİ BİR BÜYÜK VE AYDIN OLMANIZIN SORUMLULUĞU ÇOK AĞIRDIR. İMKANLARINIZ ÖLÇÜSÜNDE NİĞDE MERKEZLİ BİR ÇALIŞMA PLATFORMU OLUŞTURMANIZI ACİLEN DİLERİM. YOKSA BEKLEMEK BEYHUDEDİR..EMİRLERİNİZE AMADEYİZ... .EN DERİN SAYGILARIMLA...
niğDELİ 4 yıl önce
Nigdelinin de umurunda mi sanki. Lafa gelince çok bilmiş icraatta sıfır. Yine seçim olsa yapılmayan bu vaatler söylense gider kuzu kuzu oy verir. Sonra bekler bekler birdahaki seçim vaatlerinde yeni birşey duymuş gibi yine sevinir. Dejavu geleneksellesmistir bizde..
Gercekler açıdır 4 yıl önce
15 yılda Nigdemiz akp sayesin uçuşa geçti.Bor maşAllah ıs imkanlari fabrikalarla doldu taştı.Kısacası Kavaklıoğlu ve ondan önceki akp vekilleri memleketi köye cevirdiler.Memleket icin bir civi cakilmadi.Yediler ictiler gezdiler yakınlarına ihale kaptılar.
Borlu51 4 yıl önce
Eldeki şeker fabrikasina sahip cıkamayan biatçı zümreden bir halt olmaz.Vatandas uyanmaz kardesim.Elhamdüllah müslüman adamlar. 5 vakitte tamam ,amma velakin götüren götürene....
12
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 03 Temmuz 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@