Niğde’de banka promosyon tartışmaları büyüyor

Yıldız açıklamasında Cumhuriyet Savcılarını da göreve davet etti

SAĞLIK 31.07.2013, 11:10 03.08.2013, 14:28
Niğde’de banka promosyon tartışmaları büyüyor
 Sağlık Çalışanlarının Promosyon tartışmaları tüm hızıyla sürüyor. Memur-Sen’e bağlı Sağlık Sen İl Başkanı Rıdvan YEŞİLDAL konu ile ilgili bir basın açıklaması yapmış ve ardından Kamu Hastaneleri Genel Sekreteri Emirhan YARDAN yine promosyon konusuyla ilişkili  basın açıklaması ile cevap vermişti.


Sağlık çalışanlarının promosyon haberleri sitemizde en çok tıklanan ve en çok yorumlanan haberi oldu. Aşağıda linkleri verilmişti. Bir çok yorumu da  yayınlayamadık.

Bu tartışmaların ardından KESK’e Sağlık Emekçileri Sendikası –SES Niğde Temsilcisi Yılmaz Yıldız konu ile ilgili açıklama yaptı.

Yıldız açıklamasında Cumhuriyet Savcılarını  da göreve davet etti.

SES Niğde Temsilcisi Yılmaz YILDIZ’ın açıklaması şöyle ;

 İKİ CAMBAZ BİR İPTE OYNAMAZ. LAF EBELİĞİNİ BIRAKIP ALDIĞINIZ PROMOSYON PARALRININ HESABINI VERİN..


Sağlıkta-BANKA PROMOSYON’u hakkında gündemdeki iddialarla ilgili İlimizin yetkilileri, Basın Savcıları Kamuoyu üzerinden ihbar niteliğinde olan açıklamaları muhtemelen görüp bir işlem başlatacaktır. SES olarak da kısaca konu hakkında bilgilendirme yapmak istiyoruz.


Sağlık İş Kolunda Yetkili sendikanın Başkanı Rıdvan YEŞİLDAL ve KHB Genel Sekreteri Dr. Emirhan YARDAN geçtiğimiz günlerde basında promosyon alamayanlar hakkında açıklamada bulundular. Yetkili Sendika Başkanıyla, Dr. Emirhan YARDAN aynı kurumda beraber çalışıyor olmalarına rağmen ve birlikte yine aynı kurumda yönetici olarak görev yapmaları nedeniyle rahatlıkla görüşüp, konuşup sorunları çözebilecekken kamuoyu oluşturup bu konunun dillendirilmesi bizce manidardır.

 

 4688 sayılı yasayı hiçe sayarak Sağlık Sen Divan toplantısına, içe dönük çalışmalarına katılıp sendikalar arası taraf olan, SES’in görüşme taleplerine sürekli başka yöneticilere havale ederek sorumluk almaktan kaçan Dr. Emirhan YARDAN’ın amacı anlayana bağcıyı dövmektir. Sağlık Sen’in çalışanların promosyon sorunlarıyla ilgileniyormuş imajı yaratıp AKP’ye ben buradayım, yandaşınız sendikanın arkasındayım mesajı vermektir. İş kolunda ki yetkili sendikanın emekçiler adına hiçbir şey yap(a)maması ve Toplu Sözleşme döneminin yaklaşması nedeniyle tabandan gelecek eleştirileri örtmek için şimdiden yapılan ön hazırlıklardır.


2014 yılının ilk altı ayı için % 6’lık ücret zammı talebinde bulunan MEMUR-SEN yöneticileri, kamu emekçilerinin ortalama 2.000 TL maaşlarla yoksulluk sınırının altında maaş almalarını adeta bir övünç kaynağı ve büyük bir başarı gibi göstererek, kamu emekçilerini bir kez daha sefalete mahkûm etmişlerdir. Lütfen üyesi olduğunuz sendika ve konfederasyonun tüzüğünü okuyunuz. Memur-Sen tüzüğünün, sendika yöneticilerinin maaş ve özlük hakları ile ilgili 3. bölümün 19. maddesinde; konfederasyon başkanı ve yönetim kurulu üyelerinin maaşlarının, en yüksek devlet memuru aylığı olan Başbakanlık Müsteşarının maaşına endekslendiğini göreceksiniz. Bir de KESK Tüzüğüne bakın. KESK yöneticilerinin “görevleri süresince alacakları mali, sosyal ve özlük haklarının, çalıştığı iş yerlerinden çalışırken aldığı mali ve sosyal hakları geçemeyeceği” ve “Sendikacılık meslek olmadığı için kimseye avantaj sağlanamayacağı” hükme bağlanmıştır. AKP yandaşlığı üzerinden tüm yöneticileri müdür, amir, şef, başkan vs olan SAĞLIK SEN’li yöneticiler nasıl oluyor da bu promosyon hak ihlallerinin hesabını kimden soruyor? Dönün bir aynaya bakın. Gasp edende sizsiniz, yöneten de. Kimi kime şikâyet ediyorsunuz. Bırakın bu ayak oyunlarını. Sizler aktör olup koltuklarınızı koruya bilirsiniz ama sağlık emekçisi bu oyunun figüranı olmayacaktır. 


Promosyon konusundaki tüm gerçekleri çalışanlarımıza açıklıyoruz. Bakın; NİĞDE BANKA PROMOSYONU İHALE ŞARTNAMESİ (15.10.2010) tarihi itibariyle banka ile sözleşme süresi beş (5) yıldır. GENEL ŞARTLAR 13. Md - ''15 Kasımdan sonra kuruma tayin olarak gelen personele herhangi bir ödeme yapılmayacak, bu personel herhangi bir hak talebinde bulunmayacaktır.'' ibaresi yer almaktadır. Banka promosyonu ihale komisyonu olarak dönemin Sağlık Müdürlüğü İdarecileri ve yetkili sendika adına SAĞLIK SEN Niğde ŞUBE BAŞKANI bu sözleşmeye imza atarak kurumlarımıza 15.11.2010 tarihinden sonra gelenler için tartışma konusu olan bu hak ihlallerini onaylamış oldular. 15.10.2010 tarihli ve beş yıl geçerlilik süresi 14.10.2015 tarihine kadar yürürlükte olan; Niğde ili Sağlık Müdürlüğü ve Sağlık Sen Niğde Şube Başkanında altında imzası bulunan bu genel protokole yasal yükümlülük kazanmıştır. Şimdi de promosyon alamayan çalışanlardan dilekçe toplayarak bu iki yüzlülüklerinden kurtulmaya çalışıyorlar. Mahkemelere dava açtıklarını söylüyorlar. Sağlık Sen’in açıklamasına göre promosyon mağduru üyeleri adına 160 dava açılmış ve 1 dava lehte sonuçlanmış, diğerleri devam etmektedir deniyor. O’ zaman şunu sormak gerekir. Kazanılan 1 dava varsa neden 10 kişiye ek promosyon sözleşmesi yaptınız? Eklenen 9 kişi kimler ve hangi kriterlere göre seçtiniz? Yok eğer bu idare mahkeme kararı kesin bir hükümse neden diğer 159 çalışanınızda promosyon almadınız veya aldınız da çalışanlarınızın hesabına mı yatırmadınız? Sağlık Sen Yetkili sendika olarak bu sözleşmeye de mi imza atmadı? Atmadı ise neden yetkili sendika? Ayrıca kazanılan (1) davanın temyize gidip aleyhte sonuçlanması durumunda alınan promosyon bedelinin yasal faizi ile birlikte ve mahkeme+avukatlık ücretlerinin taraflardan tanzim edileceğini neden açıklamıyorsunuz? Sayın Dr. Emirhan YARDAN demek ki 663 Sayılı KHK’den sonra vücut bulan kurumlarımıza 160 kişi gelmiş. Peki, neden 160 kişiye ödeme yok da sadece 10 kişiye ödeme yapıldı? Lütfen buna da bir açıklama getiririmisiniz? Nasıl olsa iş yerlerinde değil Basın önünde sorunları çözmeye alışıksınız. Banka Promosyonundan mağdur olan tüm emekçi arkadaşlarımıza buradan çağrımızdır. Üyemiz olsun olmasın ayrımsız bütün kamu çalışanlarına SESleniyoruz. Eğer promosyon ihalesi yapıldıktan sonra her hangi bir nedenle ilimize tayin olarak geldiniz ve bu haktan yararlan(a)madınızsa ‘’Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin 2010/15688 Karar Sayılı, 2010/12597 Esas Sayılı ve 11/11/2010 Tarihli Kararı ile Uşak 1. Hukuk Mahkemesin onanmış kararı ‘’ üzerinden alacağınız miktar (1200 TL’den az ise) paralarınızı alma imkanı vardır. Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlıkları da bu konuda ÜCRETSİZ yardımcı olabilir. Birçok ilde bunun örnekleri var. (Uşak Valiliği Sanayi ve Ticaret Müdürlüğü Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Başkanlığının 13/19/06 karar nolu ve 12/10/2009 tarihli kararı) da inceleye bilirsiniz.


(SES) Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası Niğde Temsilciliği olarak hep birlikte bu konularda olduğu gibi; diğer tüm sorunlarımızı da ortaklaştırıp çözüm bulmanın yol ve yöntemlerini üretip bu talan düzenine son verebiliriz. Yeter ki haktan, hakikatten yana birlik olalım. Gelecek güzel ve umutlu, mutlu günler dilerim.
                                                                                       

                                                                                        Yılmaz YILDIZ (SES) 30 Temmuz 2013*****

Sağlık-Sen ‘den promosyon açıklamasıPromosyon konusunda Dr. Yardan’dan açıklama

banner697
Yorumlar (70)
51niğde 9 yıl önce
hop hop beyler biranda türk sağlık sen i suçlayıverdiniz türk sağlık sen en başta bu promosyon anlaşmasına karşı idi olayın bu boyutunu kimse düşünmüyor.zamanında o anlaşmayı zamanın müdür yardımcısı ömer önal bizzat imzaladı vede sağlık senci arkadaşlar kabul ettiler şimdide sekreteri azizi bilmem kimi suşlamanın anlamı yok yetkili sendika onun bunun tayini ile vede yandaşlarını müdür yapmakla uğraşacağına bu pisliklerini temizlesinler.
TESPİT 9 yıl önce
sesli değilim ancak yılmaz başkanı kutluyorum çok güzel tespit edilmiş; madem promosyon almayan yeni başlayan personel için ücretsiz olarak Tüketici Sorunları Hakem Heyeti kararıyla halk bankasına ödeme yaptırılabilecekken neden sağlık sen avukat aracılıyla dava açıp bu promosyon paralarını mahkeme, avukat paralarını devlete ödettirmektedir. Bankanın ödemesi gereken bu paralar neden devletin kesesinden ödettirilmektedir. Bundan kimler nasıl nemalanmaktadır. Sayın Yetkililer devletin parası heba ediliyor gereğini yapma zamanı gelmedi mi artık, ses gerçekten bravo, teşekkürler.
nasıl olacak 9 yıl önce
sımdı memur senle turk saglık sen akp nın esırı galıba seslerı solukları cıkmıyor neden bu menfaat cıkar hanı ınsanların hakkını savunacaktınız gercı hakkınıza dusen promosyonu aldınız ne yapacaksınız personelın hakkını
Kürşad Temel 9 yıl önce
al sana al sana .......... kalmış gariban çalışanlara yazıklar olsun
meral 9 yıl önce
güveniyorum.inanıyorum.ses bu oyunu bozar.bekleyin görün.yalakalar cami duvarına.marş marş marş
İSTİFA 9 yıl önce
genel şartlar 13. md - ''15 kasımdan sonra kuruma tayin olarak gelen personele herhangi bir ödeme yapılmayacak, bu personel herhangi bir hak talebinde bulunmayacaktır.'' bu sözleşmeye imza atan sağlık-sen yöneticileri suç bastırmaya çalışacaklarına ayıplarını temizlesinler.ya sendikacilik yapsinlar,ya da müdürlük....istifa onurlu bir eylemdir...
Bekir 9 yıl önce
kasapta kelle çok ama sadece paça oluyor.başka bir işe yaramaz.ses in üye sayısı kaç bilmem ama şu mübarek günde el insaf.adam belgelerden bahsediyor. maşallah sübhaneke boncuğu gibi döşemiş.hırsızlıkta ta bir yüz, bir haya olur ya!!
Banu K... 9 yıl önce
boş verin yılmaz bey bunlar sizin gibi idealist adamları çekemez. af edersiniz burnun dibindeki b... görmez sizlere çamur atar.allah nasıl bilirse öuyle yapsın
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
19
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Haziran 2022
İmsak 03:24
Güneş 05:13
Öğle 12:49
İkindi 16:42
Akşam 20:15
Yatsı 21:55
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@