Bu Su BOR’da bir çok kişiyi KÖR! Etti

Bor İlçesinde akan bu su Bor da bir çok kişiyi KÖR etti!.

SAĞLIK 02.12.2010, 00:33 02.12.2010, 00:33
2024
banner830
Haber-Yorum-Video: Selim GÖKEL

Bor Akkaya barajından gelen, Bor İlçemizde sulama kanalları ile bağlarda, tarlalarda, bahçelerde sulama amaçlı kullanılan zehirli sulama suyu,  Bor yöneticilerini, siyasileri, ilgilileri, çevre kuruluşlarını, sağlık kurumları yöneticilerini, çevreci sivil toplum kuruluşlarını ve  Borluları, sonunda  KÖR etti!... Bu zehirli suyu artık kimse Görmüyor!... Adeta herkes  KÖR oldu…  
 
Bizde gittik… Olurya travma etkisi yapar da gözleri tekrar açar diye, bu suyun  çok daha net şekilde, hem video görüntüsünü hemde fotoğraflarını çektik. Okuyan olur diye de konu ile ilişkilendirdiğimiz,  daha önceden yapmış olduğumuz haberlerimizden bazılarının başlıklarını aşağıda sıraladık… Okuyun ve seyredin…
 
Bu işte bir gariplik seziyoruz… Bu zehirli su görülmüyor… Görülmek istenmiyor… Oysa Haberlerde, video görüntüsü de, fotoğraflarda çok net…
 
 * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *
 
Milletvekili Muharrem Selamoğlu, yaptığı açıklamada ,’Devlet Su İşleri tarafından  ihalesi yapılan, Bor ilçemiz Manastır Arkı ve Dink Irmağı mevkiilerinde Akkaya İzhale Hattı için müteahhit inşaat çalışmalarına başladı ‘dedi.  
* * *
 
Kirlilikten içerisinde canlı barındırmayan Akkaya Barajının yanıbaşına yapılan  Olimpik yüzme havuzu tamamlanmak üzere…
* * *
İlimizin Önemli bir sorununa el atıldı…Vali Alim Barut 2010 programı için İl Özel İdaresi Yetkililerinden brifing aldı ve hedeflerini belirtti. “Tarımsal Sulama…”
* * *
 
Bazı tesis açılışları ve incelemelerde bulunmak üzere Niğde'ye gelen Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu. Niğde'yi çok sevdiğini ve bu şehre çok değer verdiğini belirtti. Niğde'ye çevre yatırımlarının aynı hızla devam edeceğini, Bor Akkaya Barajının tabiat parkı yapılacağını söyledi. Bakan Eroğlu "Bakanlık teşkilatına Niğde ile ilgili ne kadar proje varsa 2010 programına katın talimatını verdim."dedi.
* * *
 
Vali Alim Barut, Çiftlik, Çamardı İlçelerinin göletlerini inceledi sulama ve  suyun önemine dikkat çekti…
* * *
 
Bor Akkaya Barajının sevimli misafirleri… Flamingolar mesken tuttu…
* * *
 
Vali Âlim BARUT Ulukışla İlçesi Hüsniye Köyü’nde inşa edilen göletde incelemelerde bulundu. BARUT, Hüsniye Göleti’nin bu yıl içinde tamamlanacağını kaydetti…
* * *
 
Niğde İl Tarım Müdürlüğünden yapılan açıklamada Niğde genelinde yer alan 14 gölete toplam 86 bin adet Aynalı Sazan balığı bırakıldı.
* * *
 
İçmeli Beldesi merkezinde ikamet eden, çiftçilikle geçimini sağlamaya çalışan evli ve bir çocuk babası 36 yaşındaki Bilal Soyer   Niğde Milletvekili İsmail Göksel’e isyan etti. “İçmeli Göleti ve sulama kanal çalışmaları yarım kaldı ve yapılmıyor. Kasabamız zor durumda, üç yıl önce altı yüzleri geçen bölge nüfusu bugün iki yüz ellilerde herkes buraları bırakıp gidiyor.
* * *
 
Vali Âlim Barut, beraberinde İl Genel Başkanı Nuri Ayduğan olduğu halde İl Özel İdaresi Toprak-Su Tahlil laboratuarında incelemelerde bulundu ve yeni alınan iki adet su tahlil cihazı hizmete sundu.
* * *
 
Niğde Valisi Âlim BARUT İl Özel idaresinin tarımsal sulama çalışmalarını yerinde inceledi. Vali BARUT, bu kapsamda Aktoprak ve Emirler göletlerini gezdi
* * *
 
Postallı köyünde vatandaşlarla  birlikte Cuma namazını kılan Bor İlçe Kaymakamı Kemalettin Sakin ve İl Genel Meclis Üyeleri Tevfik Avanoğlu, Sabri Bozdağ ve Ferhat Kavaklıoğlu namaz çıkışında vatandaşlar ve muhtar Doğan Yetiş ile birlikte köyün sorunları hakkında bilgi alış verişinde bulundular. Postallı Barajı ve yapımı süren Çakıt Projesi kapsamındaki Havzayı yerinde gören heyet Baraj su seviyesindeki su artışının sevindirici olduğunu ifade ettiler.
* * *
KÖYDES’den, Çamardı İlçesi Bekçili Köyü ve Ulukışla İlçesi Çifteköy Köyü’ne küçük ölçekli sulama göleti yapılması için KDV dahil 1.310.692 tutarındaki yaklaşık maliyete karşılık KDV dahil 650.000 TL ayrılmasına, karar verildi.
* * *
Niğde Valisi Alim Barut Çamardı İlçesi sınırlarında bulunan göletleri inceledi… Bor İlçesi Klavuz Köyünde de gölet yapımının değerlendirileceğini söyledi.
* * *
Akkaya'da Çözüme İlk Adım…Akkaya Barajı ve Çevre Sorunları Çalıştayı toplandı. Sorunun çözümü konusunda ilk çalışmalar başlıyor.
* * *
 
“Akkaya Baraj Gölü Ve Çevre Sorunları Çalıştayı” Sonuç Bildirgesi yayınlandı.
1. Bugüne kadar farklı zaman ve platformlarda Akkaya Baraj Gölü ve çevre sorunları ile ilgili yapılan bireysel ve kurumsal çalışmaların iyi niyetten öteye gidemediği,
2. Barajın yapımından günümüze kadar geçen süreçte oluşan çevresel sorunlara ilişkin verilerin yetersizliğinden dolayı, baraj gölü hakkında yapılan yorumların sadece olasılıklara dayandığı,
3. Yöresel anlamda canlı sağlığı üzerindeki olumsuz etkisi her geçen gün artan bu sorunun çözümünde kamu kurumları öncelikli olmak üzere tüm Niğde halkının ve tüm ilgili paydaşların desteğinin alınması gerekliliği,
4. Küresel ısınmanın en yoğun bir şekilde tartışıldığı günümüzde Akkaya Baraj Gölü gibi su kaynaklarının dünya standartlarına uygun olarak entegre biçimde yönetilmesinin gerekliliği,
5. Akkaya Baraj Gölünün karşı karşıya kaldığı ve kalabileceği çevresel sorunların ilgili paydaşların (kurum ve kuruluşların) ortaklaşa hazırlayacağı kapsamlı bir proje çerçevesinde çözülebileceği,
6. Çözüm sürecinin kısa, orta ve uzun vadeli planlarla yönetilmesi ve kısa vadede Niğde özelinde yapılabilecek çalışmalarla ilgili acil eylem planlarının hazırlanarak hayata geçirilmesi,
7. Niğde Üniversitesi öncülüğünde tüm paydaşların katılımıyla “Akkaya Baraj Gölü Entegre Su Yönetim Planı” projesinin hayata geçirilebilmesi hedefi ile; yöresel, bölgesel ve ulusal kaynaklar ışığında hazırlıklara zaman kaybedilmeden başlanması gerekliliği açıkça ortaya konulmuştur.
Sonuç olarak; “Akkaya Baraj Gölü ve Çevre Sorunları Çalıştayı” konuyla ilgili tüm paydaşları bir araya getirme, tartışma ortamı sağlama ve uygun görülen çözüm yollarına yönelik bir sonuca bağlama anlamında başarılı olmuştur.
* * *
Gazeteci-Yazar Ömer Fethi Gürer Akkaya Barajı için ilgililere sorular sormuş , bizde yayınlamışız…
 
1- Çevre ve Orman Bakanı Niğde ziyaretinde Akkaya Barajı için kesin çözüm sözü vermişti. Bu bağlamda neler yapılmıştır?
2-“Baraj tehlikelidir” diye verilen Niğde Valiliğin öncülüğünde oluşan Niğde raporu 2002 yılında yayınlanmıştı. Raporda Akkaya Barajı büyük bir çevre sorunu olduğu vurgulanarak en kısa sürede önlem alınması gerektiği vurgulanıyor ve inceleme sonuçları vahim olarak duyruluyordu. Günümüzde durum nedir?
3-Akkaya Barajı kot farkı ile Bor ilçemizin kurulu alana göre daha yüksektedir. Baraj suları akarak olduğu gibi yer altındanda Bor ve Sazala gibi yerleşim alanlarında yer altı sularına karışma ihtimali varmıdır? Bu durumda bölgede sulama amaçlı sulardan numuneler alınıp analiz yapılmaktamıdır. Baraj kirliliği yer altı su kaynaklarına ermesi olasımıdır?  Ne kadar süre sonra Bor’da bağda bahçede doğa ile ürün ile içme suyu ile buluşma ihtimali vardır? Yoksa hiçbir mahsuru yokmudur?
6-Bir çevre ve sağlık sorununa baraj neden olma riski varmıdır?
7-Niğde Arıtma tesisi tam kapasite çalışıyormudur? Organize Sanayi Bölgesi, Fertek, Koyunlu atıkları ile Üniversite atıkları acaba Akkaya Barajına akmaya devam ediyormudur?
 8-  2010 yılında barajdan su numunesi alınıp incelenmişmidir? Sonuç nedir? Düzenli izlenme yapılmaktamıdır?
9–2002 yılında yazılmış raporda bilimsel incelemeyi yapanlar çok tehlikeli gördükleri gelişmelerin 8 yılda yarattığı tahribatı bilen inceleyen takip eden karşılaştıran varmıdır?
11-  Akkaya barajı sularından Bor ilçesine açıkta akması ve bostan sulanması, sebze yıkanmasının mahsurları varmıdır?
12- Çevre sorunlarının oluşmaması için hangi önlemler alınmıştır.
13-  Akkaya barajında geçmişte yaşanan toplu balık ölümlerinden sonra balık yaşamaktamıdır?
14- Göçmen kuşlarında konakladığı alanda bu kuşlar içinde gelecekte kirlenme ile sorun olma durumu varmıdır?

Akkaya’dan Bor’a Zehir Akıyor !  Önceki Haberimiz için TIKLAYIN...

 

Yorumlar (8)
Talip Balaban 11 yıl önce
Sayın yazar espirili şekilde çok güzel izah etmiş. Bu su adamı kör etmeyecek. Aksine Bor Pazarını Bitiyor... Pazarın üstünü çelik ile kapatın. Altını mermerlerle kaplayın... Farkında değilmisiniz... Bu su yüzünden Bor Pazarı yok oluyor... Halkın içine çıkın dolaşın... Kızılyerde , Yunakta , İlaldıda bir gezin neler göreceksiniz... Belediye yada çevre sağlık diye birşey varmı merak ediyorum BORDA..
Yalnız KURT 11 yıl önce
Bu su böyle Akkaarrr, birileri de böyle seyreder... Mağara yapmaya devam... Halk sağlığı neyinize ki, sırça köşklerde yaşanan AKP ciler. Bor a saat kulesi mi daha önemli yoksa bu suyu normal hale getirmek mi?
Feliçita 11 yıl önce
AK BELEDİYECİLİK DİYE GELDİLER... OTTAN , OKTAN ŞEYLER YAPTILAR. 8 YILDIR İKDİDARDALAR ORGANİZE SANAYİNE BİR ATIK YAPAMADILAR. BU SU ORGANİZE SANAYİDEN BESLENİYOR.
Kukul 11 yıl önce
Selim Gökel e böyle yazmak yakışırdı. Kutluyorum... Saygı duyuyorum.
Ayhan KALICLI 11 yıl önce
Sizin sitede 'Ayakta Eğitim' üzerine bir haber vardı. Ulusal bir gazetede çıktı, ama şuan sitenizde bulamıyorum. Ayrıca Bor için SU konusundaki duyarlılığınız için sizi kutluyorum.
Sümeyye KIRAN 11 yıl önce
Bizim bahçemizin altından barajdan gelen su geçerdi. Çocuklar geçmişte bu suda yüzerdi. Babamlar anlattı onlarda içermiş miş? Şimdi midemiz bulandı. Bora yakışmıyor.
İlker Kafalı 11 yıl önce
Selim Bey birgünde olumlu birşey yaz... Güzel şeylerden bahset, yapılanlardan, emeklerden, Kaç yıldır Bor köy gibi idi. Aşağıdaki yorumcuları kınayorum. Akp kadar taş düşsün başınıza. KÖR olan Ak Beledidiyeciği görmeyenlerdir. Niğde ve Bor Çağ atladı. Siz dışardamı yaşıyorsunuz.
poyraz 11 yıl önce
Yalnız Kurt acaba bu baraj MHP zamanında arıtma tesisinden gelen su kadar berrak temizdide AKP zamanındamı kirlendi. Yıllardır başkanlık yaptık diyenler ve Bor halkı ve geşeceği düşünüyoruz diyen sizler acaba neden yıllarca çözüm bulamadı da şimdi AKP li Belediye başkanını suçluyor. Sizler Milliyetçi diye geçinen Şahsiyetçi kendini düşünen kişilersiniz. Ben 25 yıldır Bor'da yaşıyorum ve ilk defa Bor'da birşeylerin değiştiğini görüyorum ve sizleri kınıyorum Niğde ve Bor bugüne kadar sizin gibi düşünenler sayesinde geri kaldı bırakın Bor halkını düşünmeyi kendi çocuklarınızın evlatlarınızın geleceğini düşünseniz neyin yanlış neyin doğru olduğunu anlardınız, zaten anlıyorsunuz ama işinize gelmiyor.
Son Yorumlar
Sayın başkanım trafik ışıklarından ziyade servisçi esnafının sıkıntılarını Ankaraya iletmelisin otobüs yaş sınırını içişleri bakanlığıyla görüşüm 15 yaşa çıkarmak mesela yadeyse servis yaptıracak adam kalmayacak hepsi batıp gidecek trafik ışıklarını belediye başkanları takip etsin
Niğdede yapılan hizmetler saymakla bitmez.Büyükşehir olma yolunda ilerliyoruz.
HAMDOLSUN NİĞDEYE EN BÜYÜK YATIRIMI YAPMIŞLAR.
Sanayi manayi hikaye AVM isyiyorz sayin baskan. Millet AVM istiyor. Kapat eski sanayiyi. Eski sanayi mi olur. Açın Türkiye'nin önünü
çok pahalı olan otoban gidiş geliş 50 tl olmalı.. o zaman o otoban canlanır 10 kat fazla araç geçer, devletin ödeyeceği garanti para da çok çok azalır..mantık bu yani ama ordaki müteahhidin insafına bırakıldık böyle olmaz.. hem vatandaş hem devlet zararda. şirket için değişen bişey yok günü gelince yatıyor parası
13°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Haziran 2021
İmsak 03:23
Güneş 05:11
Öğle 12:47
İkindi 16:40
Akşam 20:13
Yatsı 21:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@