Niğde Günleri Başladı 1. Gün

4. Niğde Günleri açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ankara ve Niğde'den çok sayıda bürokrat ve protokol üyelerinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

KÜLTÜR 20.11.2014, 23:39 25.11.2014, 00:07
 4. Niğde Günleri açılışı Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Ankara ve Niğde'den çok sayıda bürokrat ve protokol üyelerinin katılımıyla Ankara Atatürk Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.
Selim GÖKEL ve Yasin YURTMEN - Ankara AKM'den bildiriyor***Ankara Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen “ 4. Niğde Günleri” etkinliğinde Valilik ve Belediyelerin verdiği hizmetler, şehre kattıkları yenilikler, Üniversite ve Sivil Toplum Kuruluşlarının çalışmaları, Niğde’de üretilen tarımsal ve hayvansal ürünler, kültürel el sanatları, tarihi, doğal ve turistik güzelliklerin fotoğrafları, maket, kataloglar sergilendi.

Niğde Günleri’nin 4.süne Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, İçişleri Bakanı Müsteşarı Sebahattin Öztürk, Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Başkanı Bendevi Palandöken, Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi, Doğan Şafak, Muharrem İnce, Bilim ve Teknoloji Genel Müdürü Cevahir Uzkurt, İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Eski Milletvekilleri Muharrem Selamoğlu, Mahmut Uğur Çetin, Mükerrem Levent, Ankara Emniyet Müdürü Kadri Kartal, bir çok bürokrat, kurum temsilcileri, Bir çok belediye başkanı, sivil toplum kuruluş temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Niğde Günleri’nin 1. Günü 13:30’da açılış kurdelası Bakan Cevdet Yılmaz ve İçişleri Bakanlığı Müsteşarı (Eski Niğde Valisi) Sebahattin Öztürk tarafından kesilerek başladı. Niğde Üniversitesi Halk Oyunları ekibi folklor oyunu sergiledi. 

Açılış töreninde yapılan konuşmada, ilk olarak, Niğde Dernekler Federasyonu Emin Özer yaptı. Bu organizasyonu yaparken amacımız Niğdelileri bir araya getirmek, Niğdelileri buraya taşımaktı. Sanıyorum bunu başardık, ama Niğde’yi asıl öz vatanında Niğde’de görmek lazım, diyerek emeği geçenlere teşekkür etti.

AKDOĞAN: HEP BERABER NİĞDE İÇİN ÇALIŞACAĞIZ

Başkentte 4.sü düzenlenen Niğde Günlerinin tanıtımın önemine vurgu yapan, bir diğer konuşmacı Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “Niğde Belediye Başkanlığı olarak göreve geldiğimiz günden itibaren Niğde'nin tanıtımı için gayret gösterdik, tanıtım için ne gerekiyorsa yaptık” dedi.
Niğde'nin tanıtımı için de çalıştıklarını ifade eden Belediye Başkanı Faruk Akdoğan; “4. sünü düzenlediğimiz Niğde Günlerinin hayırlara vesile olmasını diliyorum. Ankara'da yaşayan tüm Niğdelilerin Niğde Günleri stantlarını ziyaret etmeleri gerektiğini belirtmek istiyorum. Niğde'nin tanıtımına ve ileriye gitmesine vesile olmalarını diliyorum. Ankara'da yaşayan Niğdeli hemşerilerimizin bu desteklerini bizden esirgememesini diliyorum. Niğde sonuçta hepimizin doğup büyüdüğü ve ekmeğini yiyip suyunu içtiğimiz yer. Niğde günleri için Niğde'den gelen çok sayıda hemşerimiz var. Herkes eşi dostunu Niğde Günlerine getirmeli. Ankara da yaşayan insanımız Niğde'yi tanımalı. Burada ki amacımız, Niğde de üretilen yerli malımızı Türkiye ye ve dünyaya tanıtmak. Niğde deki mevcut olan pazarımızı daha geniş hale getirmek. Bunu yaptığımız zaman Niğde olarak hem istihdamı artırmış olacağız, hem de Niğde'nin güzelleşmesine bir katkı sağlamış olacağız. Burada ki ana hedefimiz bu”dedi.

Niğde Milletvekilleri Alpaslan Kavaklıoğlu, Ömer Selvi ve Doğan Şafak’ta birer kısa konuşma yaptılar.


DOĞAN ŞAFAK: NİĞDE’NİN ÇOK BÜYÜK POTANSİYELİ VAR

Milletvekili Doğan Şafak, “ Niğde’nin çok büyük potansiyeli var. Turizm alanında, Dağcılık ve Doğa sporları turizmi alanında Türkiye’nin en büyük potansiyeline sahip, bu Aladağlar ve Bolkar Dağları, ayrıca en büyük kayak pistlerinden birisine sahip Bolkar Dağları… buralar turizm alanında yatırım yapılmayı bekliyor. İl Genel Meclisinin bir faaliyeti var bu konuda bunu biliyoruz ancak bunun yeterli olmayacağını biliyoruz. Eğer Bolkar Dağlarına yatırım yapılır ise ben 2 bin 500 kişinin istihdam edileceğini düşünüyorum. Ayrıca turizm alanında en önemlisi sürekli söylenen Ecemiş Çayı projesi diye, ama yanlış bir proje, suyu alıp başka yerlere götürme projesi bu, bu doğru değil. Biz bu konuda önergeler verdik. En güzel orada yapılabilecek olan Baraj göl projesi benim de hayalim olan küçük İsviçre projesidir”dedi.

NİĞDE’NİN BOR’UN EN BÜYÜK SORUNU AKKAYA ÇEVRE KİRLİLİĞİ

Doğan Şafak konuşmasının devamında “ Tarım alanında Türkiye’ye en büyük katkıyı veren bir ilimiz ancak böyle olmasına rağmen, tarım alanda Niğde IPARD’a alınması lazım. Niğde Üniversitesi’nde 4 bin 500 öğrenci barınabiliyor, büyük bir yurt sorunu var. Niğde’nin ve Bor’un en büyük sorunu Akkaya Barajı kirliliği, bu Akkaya barajı kirliliğini defalarca mecliste konuştuk ama bir mesafe alınamadı”dedi.

ÖMER SELVİ: İLİ TANITMAK İSTİYORSANIZ O İLİ İYİ TEMSİL ETMENİZ GEREKİYOR

Milletvekili Ömer Selvi ise, “Niğde için yapılacak çok şey var, ama Niğde anlatılmaz yaşanır. Ben her zaman her ortamda söylüyorum. Bir ili iyi tanıtmak istiyorsanız, o ili iyi temsil etmeniz gerekiyor. Bunu konum olarak söylemiyorum, bir insan olarak, hayatta bir duruş olarak söylüyorum. Eğer işinizi iyi yapıyorsanız, sağlam bir duruşunuz varsa, dürüst insansanız otomatikman sizi tanıyan insanlar, size sempati duymaya başlıyor ve sizin ilinizi ve sizi tanımak için daha çok gayret sarf ediyor. O yüzden iyi insanlar olmak zorundayız.”dedi.

KAVAKLIOĞLU; NİĞDELİLER OLARAK KENDİ DEĞERLERİMİZE SAHİP ÇIKALIM

Milletvekili Alpaslan Kavaklıoğlu ise, “Niğde gerçekten çok mütevazi bir ilimiz, medeniyetlerin beşiği, kadim bir ilimiz. Niğdemizin en büyük zenginliği insanları, orada güzel insanlar yaşıyor. Tabi bu tanıtım günleri bana garip geliyor. Malı değerli olan, kıymetli olan, tanıtmadan satar. Bence problem kendimizde memleketimizin kıymetlerini değerlerini bilmiyoruz. Bir öz eleştiri yapayım, Niğde’deki sessiz kurbağaları milletvekili olduğumda öğrendim. Kendi memleketimin değerini bilmiyordum. Yani burada temel sıkıntı biz Niğdeliler olarak kendi değerlerimize sahip çıkacağız”dedi


Niğde Valisi Necmeddin Kılıç ise, Niğde’nin tarihi, jeopolitik ve ekonomik önemi hakkında kısa bilgiler verdikten sonra; Niğdemiz bir tarım ilidir, ama tanıtılmayı bekleyen, insanların hizmetine açılmayı bekleyen o kadar çok potansiyeli vardır ki, Toroslarda, Bolkarlarda endemik bitki örtüsü, termal kaynakları var. Niğde yakın gelecekte sanayi ve turizmde önümüzdeki günlerde varım diyecektir”dedi.

BAKAN YILMAZ: NİĞDE'DE DESTEKLERİMİZ ARTARAK DEVAM EDİYOR

Etkinlikte son konuşmayı yapan Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, "Türkiye'nin geleceğine baktığınız zaman 2023 vizyonumuza baktığımızda bilgi tabanlı, katma değeri yüksek bir ekonomi oluşturmak temel hedefimiz. Niğde bu yolda emin adımlarla ilerliyor" dedi.

Kalkınma Bakanı Yılmaz, Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen Niğde Tanıtım Günleri'ne katıldı. Konya Ovası Projesi'nin (KOP) Konya, Karaman, Niğde ve Aksaray'ı kapsadığını belirten Bakan Yılmaz, "Bu bölgeye Kalkınma Bakanlığı olarak özel bazı destekler sunuyoruz" diye konuştu.

Özellikle Niğde'de küçük ölçekli kapalı sistem sulamalarla meyveciliği geliştirmeye gayret ettiklerini, ürün çeşitliğini artırmayı amaç ettiklerini ve bunu diğer illere nazaran Niğde’nin iyi değerlendirdiğini yine KOP’un yanında Ahiler Kalkınma Ajansı ile Niğde’yi bu kapsamda da desteklediklerini. Niğde’nin tanıtımına, yatırım ortaklığının geliştirilmesine destek verdiklerini belirtti.

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ EMİN ADIMLARLA İLERLİYORÜniversitenin sanayi ve büyük ölçekli bazı firmalarla yakın çalıştığını bildiren Bakan Yılmaz, şöyle konuştu: "Yeni olduğu halde bilgiyi teknolojiye dönüştürme konusunda çok önemli çalışmalar yapan bir üniversitemiz. Türkiye'nin geleceğine baktığınız zaman 2023 vizyonumuza baktığımızda bilgi tabanlı, katma değeri yüksek bir ekonomi oluşturmak temel hedefimiz. Niğde bu yolda emin adımlarla ilerliyor. İnanıyorum ki bu alt yapıyla birlikte 10 yıl sonrasının, 20 yıl sonrasının Niğde'si çok farklı olacak. Tarımda bir taraftan çok daha modern tarım yaparken, sanayisini geliştirirken, bir taraftan da Ar-Ge, eğitim alt yapısıyla ülkemizin teknolojik yoğunluklu kalkınmasına destek olacak."
Niğde için turizmin de çok önemli bir sektör olduğunu vurgulayan Yılmaz, "Niğde,Akdeniz ve Orta Anadolu'nun coğrafyası arasında orta noktada duran son derece önemli stratejik konuma sahip. Bu bir çeşitlilik getiriyor, tabi çeşitlilik kültürel çeşitlilik getiriyor. Kurbağalarına bile çeşitlilik getiriyor, öten de oluyor ötmeyen de oluyor. Bu çeşitliliğin kıymetini bilmek lazım" ifadelerini kullandı.

BOR BELEDİYESİ TULUK EKİBİ YİNE SAHNEDE

Tanıtım günlerinin önemine dikkati çeken Yılmaz, illere bakıldığında herkesin bu işin yapılmasını istediğini ve bu tanıtım faaliyetinin Niğde'yi daha çok insanın ziyaret etmesine vesile olmasını temenni ettiğini ifade etti.

Bakan Yılmaz ve beraberindeki heyet, AKM’de açılan stantları gezdi. Meclis programı olduğu için Bakan Yılmaz AKM’den ayrılırken. Bor Belediyesi Tuluk Ekibi bir gösteri yaptı. Bakan Yılmaz, tuluk ekibinin gösterisini ilgi ile izledi. İçişleri Bakanlığı Müsteşarı Sebahattin Öztürk ile birlikte protokol stantları gezdi. Ziyaret eden vatandaşlarla sohbetler edildi.
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
banner697
Yorumlar (2)
GENEL SEKRERTER'E 8 yıl önce
hastanede malzeme eksikliğinden kayseriye sevk sayıları artmış mıdır? personel maaşlerını bile ödeyemediğiniz doğru mudur?
GENEL SEKRERTER'E 8 yıl önce
hastanede malzeme eksikliğinden kayseriye sevk sayıları artmış mıdır? personel maaşlerını bile ödeyemediğiniz doğru mudur?
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@