Diyanet İşleri Başkanı Niğde'de Camii Açtı

Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katılan Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr.Mehmet Görmez, 38 üniversite kampüsünde cami inşaatlarına destek verdiklerini söyleyerek, "Hiçbir üniversite mabetsiz olmamalı" dedi

GÜNCEL 06.07.2012, 18:03 06.07.2012, 18:03
Diyanet İşleri Başkanı Niğde'de Camii Açtı

Haber : Erdal GÜÇER

Niğde Üniversitesi kampüsünde yapılan caminin açılışı için kente gelen Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, ilk olarak Niğde Valisi Alim Barut'u makamında ziyaret etti. Ziyarette Vali Barut, Diyanet İşleri Başkanı Görmez'e çini işlemeli tabak ve el dokuması seccade, Görmez de Vali Barut'a 5 ciltlik Kur'an-ı Kerim Meali ve Tefsiri hediye etti.
Valilik ziyaretinin ardından Görmez, Niğde Belediye Başkanı Ak Partili Faruk Akdoğan'ı da makamında ziyaret etti.

Valilik ve Belediye Ziyaretlerinin ardından, Niğde Üniversitesi yerleşkesinde yapılan Niğde Üniversitesi Camii'nin açılışı için Üniversite Yerleşkesine geçildi. Burada Niğde Valisi Alim Barut, yaptığı konuşmada ;


"Camiler şehirlerin ayrılmaz parçasıdır. İçinde insanın ruhu, kalbi gönlü dinlenecek, huzur bulacak. Dış görünüşüyle, şu mekâna verdiği güzelliklere seyredenleri aynı huzuru sağlayacaktır. Ceddimizin ulaştığı seviyede klasik mimariye uygun ancak günümüz ihtiyaçlarına göre de düzenlenmiş bu caminin yapımını üstlenen Onay Mühendislik Müteahhitlik Firmasına  emek ve gayretleri için teşekkür ediyoruz. Bu cami Valilik, Üniversite, halk ve Diyanet İşleri Başkanlığı' nın birlikteliği ile yapıldı. Bu güzel eser ortaya çıktı. 

Sivil inisiyatif olarak cami yapımı için imkânlarını birleştirip sunan hayırseverler var. Bu güzel eser meydana çıktı ama bu hayırseverlerin isimleri öne çıkmıyor, çıkartmıyorlar. Yani belki balık bilmeyecek ama hâlık biliyor, bilecek. Bu güzellikte en büyük pay sahibi oldukları için onları kutluyorum. 

Üniversite yönetimi olarak Sayın Rektörümüz döneminde üniversite-kent işbirliği sağlandı. Bunun meyvelerini alıyoruz. İş bu güzel eserde bunun nişanesi... Ayrıca yapım aşamasında da çok büyük katkıları oldu. Üniversite Yönetimi ve Vakıf birlikte çalıştılar. Eserin ortaya çıkışında gayretleri sebebiyle Üniversite Yönetimine ve Vakfa da teşekkür ediyoruz. Değerli Diyanet İşleri Başkanımızın, Diyanet Vakfının büyük destek ve yardımları oldu, eser tamamlanabildi. Açılışında yanımızda bulunarak şereflendirdiler, kendilerine de teşekkür ediyoruz. Bu camiyi halk yaptırdı. Şu törene katılarak, yaşatacağının sözünü vermiş oluyorlar. Hizmet halka dönmüş oluyor. Halka hizmet Hak' ka hizmettir. Niğde halkının bu şekildeki katkılarına da teşekkür ediyoruz. Allah bizi  Sevgisiz, Susuz, Havasız, Aynı zamanda mabetsiz, vatansız ve ezansız bırakmasın" dedi. 

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, kampüste inşa edilen Niğde Üniversitesi Camii'nin açılış törenine katıldı. Başkan Görmez, Diyanet İşleri Başkanlığının 38 üniversite kampüsünde cami inşasına destek verdiğini anlatarak, üniversite öğrencilerinin zemin katlarda, izbe mekanlarda ibadet etmeye mahkum olmalarının, bu milletin kültürüne, tarihine, medeniyetine asla yakışmadığını vurguladı. Görmez şöyle konuştu:

"Diyanet İşleri Başkanlığı olarak bütün illerimizde üniversitelerin artmasından büyük bir mutluluk duyuyoruz. Ama üniversitelerimizin kampüsünde mutlaka mabet olmalı. Harward, Oxford, Cambridge gibi dünyanın bütün büyük üniversitelerinin, bütün bölümlerinin kapıları bir mabede açılır. Bu bütün dünyada böyledir. Şu anda Diyanet İşleri Başkanlığı olarak 38 üniversite kampüsünde cami inşaatımız var. Destek verdiğimiz inşaatlarımız var. Üniversitelerimiz ve halkımızla birlikte bunları inşa ediyoruz. Tahmin ediyorum bu dördüncü camimizin açılışı. İnşallah yakın zamanda diğer üniversitelerimizin kampüsünde inşa edilen mabetlerimizin de açılışını gerçekleştiririz. Bunu çok önemsiyoruz. Hiçbir üniversite asla mabetsiz olmamalı. Öğrencilerimizin böyle zemin katlarda, izbe mekanlarda ibadet etmeye mahkum olmaları, bu milletin kültürüne, tarihine, medeniyetine asla yakışmaz."

"CAMİ MİMARİSİ KONUSUNDAKİ TARTIŞMALARI ÖNEMSİYORUZ"

Medya organlarında ve kamuoyunda yapılan cami mimarisi konusundaki tartışmalardan mutluluk duyduğunu belirten Görmez, "Ülkemizin münevverlerinin, yazarlarının, düşünürlerinin cami mimarisi üzerine tefekkür etmeye başlaması, düşünmeye başlaması, eleştiriler yöneltmeye başlaması, Diyanet İşleri Başkanı olarak beni çok mutlu ediyor. Üzülerek belirteyim biz Cumhuriyet döneminde mimarlık fakültelerimizde cami konusunu ele almaktan bile çekinmişiz. Onun için sadece hayırsever vatandaşlarımızın gecekondu inşa edilen yerlerde 'camikondu' inşa etmelerine vesile olmuşuz. Şimdi onun için ekim ayının ilk haftasında, Camiler Haftası'nda Mimar Sinan Üniversitemizle birlikte, bütün mimarlık fakültelerimizle organize olarak Cami Mimarisi Sempozyumu düzenleyeceğiz. Mimarlık fakültelerinde, cami mimarisi üzerine yarışmalar başlatacağız. Proje yarışmaları açıyoruz. İnşallah bütün bu tartışmaları geride bırakacak. Cami elbette bizim medeniyetimiz. Mimar Sinan'la birlikte bütün dünyaya cami mimarisi konusunda en müzmin eserler takdim etmiş bir milletiz. İleride daha güzellerini inşa etmeliyiz. Cumhuriyet dönemine ait çok daha güzel mimariler geliştirmeliyiz. Sadece caminin büyüklüğüyle ve minaresinin uzunluğuyla iftihar etmek bize asla yakışmaz. İşlevselliği, estetik boyutu, mimarisi ile gençlerimize, gelecek kuşaklarımıza hitap etme yönüyle en güzel mabetleri dünyaya takdim etmeye devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

"MESCİTLER SADECE TAPINAK DEĞİLDİR"

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, konuşmasında camilerin sosyal fonksiyonlarına da vurgu yaparak şöyle konuştu:

"Mescitler sadece ibadet mekanları değil, ibadetle birlikte yüreklerimizi, ruhlarımızı, kalplerimizi birleştirmek için yapılan mekanlardır. Onun için adını bizim milletimiz cami koymuştur. Kur'an-ı Kerim'de adı mescittir. Bazen bu kavramlar birbirine karıştırılır. Cami isminin verilmiş olması, asıl ikinci büyük fonksiyonunu ifade etmek içindir. Yani, saflarımızı birleştiren, yüreklerimizi kaynaştıran, bizi zenginiyle fakiriyle, amiriyle memuruyla, kadınıyla erkeğiyle, çocuğuyla genciyle bizi Allah'ın huzurunda birleştiren, cem eden mekan olduğu için adına cami adını vermişiz."

"GÖNÜL DÜNYAMIZI İMAR ETMEDEN CAMİLERİ İMAR EDEMEYİZ"

Başkan Görmez "Dostlar, Yaratıcımız bizi yeryüzüne gönderdi ki biz yeryüzünü imar edelim. Yeryüzünü inşa etmek, yer yüzünde binalar dikmek ayrı bir şeydir, yeryüzünü imar etmek başka bir şeydir. Ama gönül dünyamızı imar etmeden de biz yeryüzünü imar edemeyiz. Gönül dünyalarımızı imar etmeden biz camileri de imar edemeyiz. Güzel kubbeler, uzun minareler dikeriz ama bu inşa etmektir. Bu cami ne zaman imar edilir? Buraya şimdi iki tane öğrenci yurdu yapılacak. Onun güzel haberini aldım. Bu öğrenci yurtlarında barınmaya başlayan gençlerimiz, üniversite öğrencilerimiz, günde beş defa burada okunan ezana icabet edip en azından cuma günü hep birlikte yüreklerini Allah'ın huzurunda birleştirmek üzere bir araya geldiklerinde işte o zaman camiyi biz imar etmiş oluruz" ifadelerini kullandı.

Cami açılışına; Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Vali Alim Barut, Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Rektör Adnan Görür, İl Müftüsü Hasan Çınar ve davetliler katıldı. Açılış kurdelesi kesildikten sonra cuma namazı kılındı.

Başkan Görmez, açılış sonrasında din görevlileriyle basına kapalı bir toplantıya katıldıktan sonra  Niğde'den ayrıldı. 
banner697
Yorumlar (1)
metkavak 10 yıl önce
uniersite kampusunun icerisinde cami yapilmasini ideal bulmuyorum universitelerin islevleri disinda kampus alaninda bir dusunce hakim olmamali.cunku bilimsellikte din onyargiya sebep olabiliyor gecmiste ornekleri var.ancak kampuse yakin fakat hudutlari disinda olmasi ideal olurdu. zaten universite kendi camiasi ile disarda kalanlar arasina uzun bir beton duvar yaptirmis vaziyette oysa cami kamuya acik herkesin ibadet edebilecegi yer olmak zorunda. ayrica ogrencilerinde kendilerine yol gosteren mihraklara alet olmalari uzak bir fikir degil.yani siz bizimgibimisiniz yoksa degilmisiniz hani bazi cahiller sorar ya(sen muslumanmisin)(sen allaha inaniyonmu)gibi kendileri neyse kimin tanriya daha yakinoldugunun hesabini yapma gibi bir huy kendini aciga cikarir engel olunamaz buna.ayrica madem bu is oldu ihtiyactan ortaya cikti diye diretiliyorsa. kampus icerisine hamam, sebze pazari, umumi hela, gibi yerlerde yapilsin bunlarda ihtiyac.mesela (imamhatipliler birligi) kime karsi birlik olundu?
18
az bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 24 Mayıs 2022
İmsak 03:36
Güneş 05:18
Öğle 12:43
İkindi 16:35
Akşam 19:59
Yatsı 21:33
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31

Gelişmelerden Haberdar Olun

@