Şahenk’lerin Yaptırdığı Fakülte Açıldı

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, babası merhum Ayhan Şahenk’in ismini taşıyan Niğde Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ni açılışını gerçekleştirdi.

EĞİTİM 05.11.2014, 20:01 11.11.2014, 00:08
 Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, babası merhum Ayhan Şahenk’in ismini taşıyan Niğde Üniversitesi Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’ni açılışını gerçekleştirdi. Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk’e, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür tarafından cübbe giydirerek Fahri Doktora Unvanı verildi.

Haber-Foto-Video: Yasin YURTMEN
Nevşehir’e havayolu ile gelen ve oradan Niğde’ye geçen Ferit Şahenk ve ailesi ilk önce Niğde Valiliğini ziyaret etti. Basına kapalı olarak yapılan ziyaretten sonra, Niğde Üniversitesi Kongre ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen törene Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk, Annesi Deniz Şahenk ve eşi Dıanne Şahenk ile birlikte katıldı.

ÜNLÜ BASKETÇİ İBRAHİM KUTLUAY'DA NİĞDE'DETörene, Şahenk Ailesi ile birlikte, Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Niğde Cumhuriyet Başsavcısı Ahmet Tekne, Niğde İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, Eski Milletvekillerinden Muharrem Selamoğlu ve Mümin İnan, Milli Basketbolcu İbrahim Kutluay, Doğuş Grubu yöneticileri, bazı stk temsilcileri ve üniversite öğrencileri katıldı.

Niğde Üniversitesi’ndeki tören Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi öğrencisinin konuşmasıyla başladı. Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri Teknolojileri Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Zafer Ulutaş’ın konuşmasının ardından Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür’de bir konuşma yaptı.

Rektör Görür konuşmasında; “Bugün önemli bir gün, çünkü bugün Niğde’nin gözbebeği, Niğde’nin çok önemli gördüğü Şahenk Ailesinin Ferit Şahenk nezdinde Üniversitemize verdikleri katkının Üniversitemizi onurlandırması adına bugün burada adına Aile ile birlikte olduğumuz için çok önem veriyoruz. Fakültemize adını veren, öğrenci yurduna adını veren saygıdeğer merhum Ayhan Şahenk’i de rahmetle anıyoruz” diyerek, Fahri Doktora unvanı verilmesinin anlamını ve iş dünyası ile Üniversite işbirliğinin neden çok önemli olduğunu anlattı ve desteklerinden dolayı Doğuş Grubuna ve Şahenk Ailesine teşekkürlerini iletti.

Vali Necmeddin Kılıç programda yaptığı konuşmasında Niğde’nin durumu hakkında bilgiler vererek Niğde’nin bir tarım ili olduğunu göz ardı etmediklerini, tarım ve tarımsal teknoloji ve yeniliklere açık bir yönetim tarzı sergilenmesinin gerektiğini belirtti, Vali Kılıç; Üniversitemiz yarınlara ufuk açacaksa ihtiyacımız olan programlara da sahip olmalıdır. Tarım ili özelliğimizi vurgulayarak yarınlara yürüyecek isek Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültemizin olması gerekiyordu. Geleneksel ziraat fakültesi kavramından daha farklı daha güncel ve daha etkili bir tavırla Tarım Bilimleri Fakültesinin açılması ilimizi yarınlara taşımada çok etkili bir adım olmuştur, çok isabetlidir, çok verimlidir. Bu fakülteyi bizimle tanıştıran, bu fakültemizi Niğdemize kazandıran sayın Şahenk Ailesine teşekkür ediyorum”dedi.

Niğde Valisi Necmeddin Kılıç’ın konuşmalarının ardından Niğdeli işadamı Ferit Şahenk’e, Niğde Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Görür tarafından cübbe giydirerek Fahri Doktora Unvanı verildi.


EN BÜYÜK DESTEKÇİNİZ BERABER ÇALIŞTIĞINIZ ARKADAŞLARINIZ

Program, Ferit Şahenk’in öğrencilere verdiği “Girişim ve Liderlik Dersi” ile devam etti. Girişimciliğin, ideallik ve değişim olduğunu belirterek derse başlayan Şahenk; “Bunlar hep günümüzde yaşadığımız şeyler. Girişimci olmak için lider olmak için illa bir işadamı, bir akademisyen ve bir devlet büyüğü olmak gerekmiyor. Bu aslında insanların içinde olan bir şey. Girişimci aslında çok büyük risk alan, cesaretli olması gereken o güne kadar yapılmayanı yapan, o güne kadar karşı durulanı belki yanlış yapılanı düzelten daha iyi bir hale getiren, pes etmeden yılmadan aynı idealle aynı hedef doğrultusunda çalışan ama bunu sadece kalben değil aklını da kullanarak plan program dahilinde yapandır. Girişimci, drende analizlerine bakarak ‘Dünya nereye gidiyor? Ben bunu burada yapabilirim? Bunun örnekleri var mı?’ Onlara da bakarak aslında ideallerini memleketinde gerçekleştiren bir çalışandır. Bunun için en büyük destekçiniz beraber çalıştığınız arkadaşlarınızdır” dedi.

DOĞUŞ’A LOKANTI OLDU DİYENLER!...

Doğuş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ferit Şahenk konuşmasını şu şekilde sürdürdü: “Bize dediler ki: “Doğuş Grubu lokantacı olmaya başladı’ Türkiye 2001’den sonra 13 senede gelir seviyesiyle, ekonomik büyüklüğü ile bölgesel duruşuyla, daha da ötesinde Türkiye’ye gelip giden şirketleriyle Türkiye’nin büyümesiyle hem içeride ekonomi büyüdü hem de hemde dışarda Türkiye’yi ihya etti. Bu nedenle dünya trendleri size gelmeye başladı. O güne kadar belirli sınırlı ekonomik büyüklüğe koşan bir memlekete gelen turisttin sayısı artıyor. Kalitesi artıyor. Harcama oranları değişmeye başlıyor. Türkiye’de üniversite gençliği ev sahibi olmasa da kiraya çıkılıyor. Artık eskisi gibi değil. Önceden bizler evlenene kadar ailemizle otururduk ama şimdi gençler artık bekarlığı farklı geçiriyorlar. Biz Türkiye’de yapılan binalara da baktık. Baktık ki Türkiye’de artık mutfak büyüklükleri ufalmaya başladı. Bu şunu gösteriyor demek ki, çok insan Türkiye’de dışarıda yemek yemeye başlıyor. Ben buradan sesleniyorum bazı dostlarımıza Doğuşa lokantacı oldu diyenler. Acaba sizler de bu analizi yapsaydınız bizden daha önce hareket etmez miydiniz? ”

ŞAHENK; BİZİM MİLLİ TAKIMIMIZ İLE BAŞARI SAĞLAMAMIZ LAZIM

Doğuş Grubu olarak spora önem verdiklerini belirten Şahenk; “Doğuş Gurubu olarak iki sene evvel, izlediğimiz eğlence sektörünün en büyük parçası olan spor sektörüne girmeye karar verdik. Demokratik yapısıyla konumuyla Türkiye gençliği sporda çok daha ileri gidecektir. Türkiye’de sporu skor için yapanlar var. Bizler Türk gençliğini sporcu olarak yetiştireceğiz. İbrahim Kutluay gibi, Mehmet Okur gibi birçok kardeşimiz oralarda Türk bayrağını salladılar. Geçen sene Atletico Madrid Şampiyon olduğu zaman Arda Türk bayrağı ile kürsüye çıktı. Biz bunları fazlalaştırmak istiyoruz. Ne Beşiktaş’ı ne Galatasaray’ı ne de Fenerbançe’si beni hiç etkilemiyor. Bizim Milli Takımımızla başarı sağlamamız lazım. Yakında Allah bize bu gücü verdi. Doğuş Gurubu dünyanın ikinci büyük spor akademisini bu memlekete yapacak” dedi.

ÖĞRENCİLER CEP TELEFONLARI İLE  ÖZ ÇEKİM YAPTI

Dersin ardından koktelye katılan Şahenkler protokol üyeleri ile birlikte Ayhan Şahenk Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi’nin açılışı kurdelesinı kestiler.  Ferit Şahenk, fakülte binasını gezdi. Üniversite öğrencileri ile öz çekim yaptı. Sempatik ve doğal tavırları ile öğrencilerle sohbet eden Ferit Şahenk okul kantininde öğrencilerle basına kapalı olarak bir süre sohbet ettikten sonra Üniversite’den ayrıldı.

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (8)
esnaf 8 yıl önce
son yıllarda duyabildiğim tüylerimi diken diken yapan iki haber bir arada.^ayhan şahenk tarım bilimleri ve teknolojileri bolümü açılması ve en güzeli de dünyanın en büyük ikinci spor akademisinin niğde üniversitesine yapılacak olması ^teşekkürler ferit bey ve daha onemlisi boyle evlatlar için faik şahenke sonsuz dualar ile...
KAYIP ŞEHİR VE KAYIP VEKİLLER 8 yıl önce
şahenk ailesinin üniversiteye yaptırdığı ziraat teknolojileri fakültesi ve 220 kişilik öğrenci yurdunun maddi değeri 40 trilyon tl civarında.bunun yanında fakülteyi kazanan öğrencilere ücretsiz yurt imkanı ve her öğrenciye aylık 500-700 tl karşılıksız burs ve mezun öğrencilere iş imkanı küçümsenmiyecek bir yatırım ve hayırlı bir hizmet.biz oturup şahenk ailesini şunu yapmadı bunu yapmadı şeklinde yargılayacağımıza yapılaanlara teşekkür edip daha fazla yatırım yapılmasını teşvik etmenin doğru olacağını düşünüyoruz.
bu arada bu kadar güzel bir hizmetin açılışında neden milletvekilleri yok onu sorgulamak lazım.vekillerimiz kayıp.çok çalışıyorlar başka illerde ve yurd dışında görevleride var ama allah için arada bir niğde ye de uğramak gerek mez mi????bu güzel hizmeti yapan ve yapılmasına vesile olan ferit bey ve adnan hocayı canı gönülden tebrik ediyoruz.üniversitenin rektörü kadar diğer kurum amirleride çalışsa niğde uçar valla.iyi günlrde buluşmak üzere allaha emanet olun!
serdar yıldız 8 yıl önce
Şükür aklına gelmiş memleketi villasindan başka birşey görmedik Niğde de birde lise vardı lojistik merkezi yapsın
erdem 8 yıl önce
memleketine yatırım yap ferit bey onca işsiz insan çok memleketinde niğdemizde kalkınsın büyüsün
ne yaptı ne ettı 8 yıl önce
bırakın allahaskına dalkavukluk yapmayın sımdıye kadar ne yaptı memleketine bır once onu soyleyın herkes bır anda sahenkcı gecınıverdı memlekette
cemal türk avrupa gurbetci 8 yıl önce
biz sayin ferit sahenk ten daha fazla yatirimiz var nigde bölgesinde, biz avrupadaki türkler olarak nigde-bor hava alanina talip olduk, sayin sahenk e ihtiyac yoktur, siz gidin baska yere yatirim yapin, öyle 100yüzbintl ile göz doldurulmaz, biz avrupa yatirim ortakligi olarak 1 milyar euroyla geliyoruz. sayin ferit bey, hadi yarisa varmisiniz, cemal türk
pirveli oğlu 8 yıl önce
sayın ferit şahn beyefendiye bu yapmış olduğu hizmetlerinden dolayı şükralarımı sunar devamını dilerim.sağ olsun var olsun
hacı ali 8 yıl önce
,.................. ölmez vatan bölünmez organize ve nigdeden çevirdiği arziler onlarca tirilyon eder
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 01 Aralık 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Fenerbahçe 13 29
2. Galatasaray 13 27
3. Adana Demirspor 13 24
4. Konyaspor 14 24
5. Başakşehir 13 24
6. Kayserispor 14 23
7. Trabzonspor 13 23
8. Beşiktaş 13 22
9. Alanyaspor 14 17
10. Gaziantep FK 13 16
11. Antalyaspor 12 16
12. Giresunspor 13 15
13. Kasımpaşa 13 15
14. Hatayspor 13 14
15. Karagümrük 13 13
16. Ankaragücü 13 13
17. Sivasspor 14 11
18. İstanbulspor 13 8
19. Ümraniye 13 7
Takımlar O P
1. Eyüpspor 15 34
2. Rizespor 14 25
3. Pendikspor 14 25
4. Keçiörengücü 14 25
5. Boluspor 14 25
6. Samsunspor 14 24
7. Manisa FK 14 23
8. Bodrumspor 14 22
9. Bandırmaspor 14 21
10. Sakaryaspor 15 19
11. Altay 14 18
12. Adanaspor 14 17
13. Göztepe 13 17
14. Tuzlaspor 14 16
15. Erzurumspor 14 14
16. Altınordu 14 12
17. Ö.K Yeni Malatya 15 11
18. Gençlerbirliği 14 7
19. Denizlispor 14 6
Takımlar O P
1. Arsenal 14 37
2. M.City 14 32
3. Newcastle 15 30
4. Tottenham 15 29
5. M. United 14 26
6. Liverpool 14 22
7. Brighton 14 21
8. Chelsea 14 21
9. Fulham 15 19
10. Brentford 15 19
11. Crystal Palace 14 19
12. Aston Villa 15 18
13. Leicester City 15 17
14. Bournemouth 15 16
15. Leeds United 14 15
16. West Ham United 15 14
17. Everton 15 14
18. Nottingham Forest 15 13
19. Southampton 15 12
20. Wolves 15 10
Takımlar O P
1. Barcelona 14 37
2. Real Madrid 14 35
3. Real Sociedad 14 26
4. Athletic Bilbao 14 24
5. Atletico Madrid 14 24
6. Real Betis 14 24
7. Osasuna 14 23
8. Rayo Vallecano 14 22
9. Villarreal 14 21
10. Valencia 14 19
11. Mallorca 14 19
12. Real Valladolid 14 17
13. Girona 14 16
14. Almeria 14 16
15. Getafe 14 14
16. Espanyol 14 12
17. Celta Vigo 14 12
18. Sevilla 14 11
19. Cadiz 14 11
20. Elche 14 4

Gelişmelerden Haberdar Olun

@