Niğde Üniversitesi’nin Yıpratılmasına İzin Vermeyeniz

Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Açıklamasıdır

EĞİTİM 21.02.2012, 14:23 21.02.2012, 14:23
1416
Niğde Üniversitesi’nin Yıpratılmasına İzin Vermeyeniz
banner830

Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin Basın Açıklamasıdır

 

Niğde’nin Gözbebeği Niğde Üniversitesi’nin, Niğde Gazeteciler Cemiyeti’nin topladığı 50 bin imza ile Niğde’de deki bir kısım samimi çevrelerin ortak hareketi sonucu kurulduğunu hatırlatan, Niğde Gazeteciler Cemiyeti Başkanlığı “Kuruluşunda Niğde Üniversitesi için nasıl samimi ve hassas davranmışsak, bu kurumun yaşatılmasında da aynı hassasiyeti göstermeye kararlıyız.


NGC olarak, biz sadece haber iletme ve mesleki dayanışma rolü yanında, tüzüğümüzde yer alan Niğdelilik bilincinin geliştirilmesi ve Niğde’de hiçbir resmi ve özel kurumun somut ve objektif deliller olmadıkça yıpratılmasının karşısındayız. Niğde Üniversitesi’nin kurulması, patates araştırma enstitüsünün açılması, Niğde’nin kalkınmada öncelikli il olması gayretleri, Niğde Platformunun kurulması, Cumhurbaşkanı Sayın Abdullah Gül’ün Niğde’ye gelişinde akademisyen ve deneyimli gazeteci NGC üyelerinden 2 ayrı komisyon oluşturarak ilgililere ilettik. NGC olarak, mesleki dayanışma yanında, ülke ve il sorunları konusunda dün olduğu gibi, bugünde sorumlu hareket etme anlayışımızı sürdüreceğiz. 


Kısacası biz, Niğde’nin dışarıda olumsuz bir algı sebebiyle zarar görmesini istemiyoruz. Yıllardır üniversitemizi ve kurumlarımızı kendi çıkarları için hedef edinenler, yıpratılan bu kurumu hangi öğrencinin tercih edeceğini, yıpranmış bir üniversiteye hangi öğretim üyesinin geleceğini düşündüler mi? Niğde Üniversitesi’nin istenilen düzeye gelmesi bir iç sorun mu? Genel yönetimin, yerel yönetimin ve kentin diğer unsurlarının Niğde Üniversitesi’nin tercih edilen üniversitelerin başında gelmesinde fiziksel, ekonomik, hoca ve öğrencilerin barınma sorunları başta olmak üzere gerekli desteği veriyorlar mı? Kayseri’de, Konya’da, Aksaray’da bütün fakültelere ve yüksekokullara, hatta laboratuarlara bir hayırseverin ismi kazınıp halk üniversitesi için seferber olurken biz bunların hangisini başarabildik? Üç tane rektör görevini tamamlamadan bırakmak zorunda kaldı, aynı şekilde medya zaferi olarak görevi bırakan rektörler sonrası egomuzun tatmini haricinde, üniversitede her şey güllük gülistanlık mı oldu? Bu habercilere ve  üniversite düşmanlarına sormak lazım, sizin istediğiniz rektörün kriterleri nedir? Bizde bilelim? Biz sizin kriterlerinizi bilsekte kamuoyu sizin kriterlerinizi çok merak ediyor, açıklayın bizde Niğde Kamuoyu’da sizin Rektör olacak kişideki özellikleri bilmiş olsun” dedi.

Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC) Başkanlığı açıklamasında basının önemli toplumsal denetim mekanizmalarından biri olduğunu hatırlatıp, “Tabii ki, yanlış olay, kişi ve kurumlar hakkında haber yapılacak. Fakat hep belli kurumlar, belli mihraklarca hedef haline getiriliyorsa, 8 ay önceki yargıdaki olay, ısıtılarak aylar sonra gündemin birinci maddesi haline getirilmek isteniyorsa, bu gelişmelerin ve bu kişilerin üniversiteden dünden bugüne talepleri de dikkate alınarak, kimin ne için çabaladığını Niğde Kamuoyunun yorumuna bırakıyoruz.” Denildi.

Medya sahip olduğu güç sebebiyle, özellikle 1990’larda devlet-işadamı ilişkilerinin karmaşık bir çıkar ağına dönüştüğü Türkiye’de, koruması gereken bir kısım değerleri bizzat aşındıran bir sektör olduğunu vurgulayan açıklamada, “Girişimciliğin evrensel normlarına ve kurallarına uyarak meşakkatli ama sahici büyüme peşinde koşmak yerine siyasete dayanarak rant elde etmek, 1980’lerin “köşe dönme” ikliminde boy attı. İşadamları neden banka sahibi olmak istedilerse hemen hemen aynı dürtülerle medyaya el attılar. Sonuç hem kendileri, hem toplum, hem de saygınlığı ayaklar altına alınan basın için hüsran oldu.”denildi.

Türkiye’de medya sektörü ana faaliyetinden kâr etmemesine, reklam ve satış gelirleri giderlerinin gerisinde kalmasına rağmen, “büyük işler yapan gruplar” sektörde şaşaalı yatırımlar yaptıklarının altını çizen, Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC)  Başkanlığı açıklamasında; “Pahalı teknolojilerin kullanılmasıyla beraber yüksek sermayeli yatırımlara ihtiyaç duyulması, diğer ülkelerde olduğu gibi Türkiye’de de medyadaki sermaye yapısını zaman içinde değiştirdi.  Basın işinin içinde yetişen ailelerin çıkardığı gazete ve dergiler zaman içinde el değiştirdi, asıl işi olmayan kişiler değişik sebeplerle basın alanının renkliliği içinde yeni maceralara atıldılar. Yaygın Medyadaki bu büyüme ve mesleki değerlerden uzaklaşma, son 15-20 yıldır yerel medyada da aynı şekilde yansımaları oldu.”denildi.

Dürüst, tarafsız ve basın ahlakına uygun bir yayıncılık anlayışının yerleşmesi gerektiğini belrten, Niğde Gazeteciler Cemiyeti(NGC) Başkanlığı açıklamasının devamında; “Unutulmamalıdır ki, çağdaş demokrasinin tüm kuralları ve kurumlarıyla işlerlik kazanması, iyi işleyen bir medya yapısıyla mümkündür. Medyanın güçlü olması, gerek ifade özgürlüğünün temini, gerek kamuoyunun istek ve taleplerinin doğru yansıtılması bakımından hayati önemdedir. Bundan dolayı gazetecilik, günümüzün en önemli ve etkili mesleklerinin başında gelmektedir. Ancak, basınımız da görevini icra ederken, basın etik kurallarını daima kendine kılavuz edinmelidir. İlkeli, kamu vicdanına ve toplumsal yaşama saygılı habercilik anlayışından asla uzaklaşmamalıdır.”denildi.

NGC açıklamasında şu görüşlere yer verildi; “Niğde Üniversitesinin olmadığı bir Niğde’yi hep birlikte düşünelim. Sosyal hayat kültür hayatı ve ekonomik hayat nasıl bir tablo içerisinde yer alırdı. Çok geniş imkânları olan bir kısım iş çevreleri ve meslek odaları sivil toplum kuruluşları, Üniversiteye fiziki mekân, derslik laboratuvar veya herhangi bir konuda hangi desteği verdiler. Vermeden istemek Allah’a mahsustur. Bizler Niğde Gazeteciler Cemiyeti olarak, Niğde Üniversitesini karşılıksız seviyoruz, inanıyoruz ve bu kurumun Niğde için sosyal bir nimet, ekonomik bir nimet ve kültürel bir nimet olduğu inancındayız.”

 

NİĞDE GAZETECİLER CEMİYETİ BAŞKANLIĞIYorumlar (3)
meraklı meral 9 yıl önce
tamam da ben birşey anlamadım, ne oldu ki böyle bir açıklama gereği hissedildi.
merale 9 yıl önce
sevgili meral, konu itibari ile ülkemizde ki mit tantanasının bir başka versiyonu, üniversitede görevli bir memur ama öyle sıradan bir memur değil arkasında bir ajans ve elden dağıtılan bir gazetenin olduğu bir memur var ve idare ile mahkemelik olmuşlar. yani rektör bey sen bizim adamımıza nasıl böyle yaparsın hizaya gel türünden anlaşılacak bir haber çıkmıştı mesele en anlaşılmaz şekliyle bu.
Hakan Özbek 9 yıl önce
niğde üniversitesi son 2yıldır kabuğunu yırttı.hem yatırım hemde eğitim kalitesi yönü ile uluslararsı bir kimlik kazandı.rektörümüz tam bir bilim adamı ve düzgün bir insan.çok da başarılı.6 ay önce bir memurun bilgi işlem sistemini çökertmeye yönelik çabalarına engel olan rektör nasıl suçlanır anlaşılır gibi değil.ama bu işin arkasındakiler belli.bir urfalı diğeride mardinli iki kişi.biri mesaiye düzenli gelmediği için üniversiteden ayrılmak zorunda kalmış diğeride elindeki gazeteyi şantaj aracı olarak kullanarak ihale almaya çalışan bir zavallı.niğdeli olmayanların niğdenin kalkınmasına engel olmasına hiç mi hiç tahammülümüz olamaz.rektörümüz milletini devletini seven kaliteli bir insan her zaman bütün niğdeliler ılarak arkasındayız.uğraşan o iki şahıs gidip mardin ve urfa yapsınlar ne yapacaklarsa.bu kentin tarihi eser kaçakçılarından alacağı ders yok onlara vereceği ders vardır saygılarımızla
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
26°
az bulutlu
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:24
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:51
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 36 53
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 36 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@