Neden Niğde Üniversitesi?

Niğde Üniversitesini Farklı Kılan Özellikler

EĞİTİM 13.07.2015, 00:07 13.07.2015, 14:17 nigdehaber
1011
Neden Niğde Üniversitesi?
banner830

Niğde Üniversitesini farklı kılan özellikler neler?, Neden Niğde Üniversitesi tercih edilmeli... 

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür Niğde Üniversitesi hakkında bir açıklama yaptı. Yükseköğretim tercihi yapacak öğrencilere Niğde Üniversitesi hakkında bilgiler ve tavsiyelerde bulundu. 

Prof.Dr. Adnan Görür; 

"Sevgili Öğrenciler...
Son derece uzun ve zorlu bir süreçten geçerek yükseköğretim tercihi yapma noktasına geldiniz. Yapacağınız tercih, hayatınızın bundan sonraki kısmını doğrudan etkileme bakımından büyük önem taşıyor.

Hiç şüphesiz, üniversitede alınan eğitim büyük önem taşıyor ancak esas belirleyici süreç, mezuniyet döneminde edinilen akademik altyapıyı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor. Öğrenim göreceğiniz üniversitenin sizlere sağlayacağı koşullar önemli olmasına rağmen sizlerin kendinizi geliştirmek adına harcayacağınız çaba daha büyük önem taşımaktadır. İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklere katılmak üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsurlar olacaktır. Yüksek öğretim hayatınızı başlatacak bu tercih sürecinde bütün bu unsurları dikkate alarak hareket etmeniz gerekmektedir.  

Tercih yapma işleminin uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu düşünerek tercihlerinizi yaparken mutlaka konunun uzmanlarına danışmanız hatta mümkünse farklı birkaç uzmandan görüş almanız yararlı olacaktır. Bu aşamada yapacağınız en büyük hata; neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmektir. Tercihlerinizi geniş bir yelpazede düşünmelisiniz. Sizlere tanınan tercih haklarını kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçmeniz yerleştirilmeniz açısından son derece risklidir. Unutmamalısınız ki, bu süreçte yapacağınız hata yaşamınızın bundan sonraki kısmını olumsuz etkileyebilir.

Üniversiteler, evrensel nitelikli bilgi üretmek, uluslararası ölçütlere uygun eğitim vermek ve rekabet ortamına uyum sağlayacak insan kaynağını yetiştirmek mecburiyetindedir. Bu bakımdan tercih ettiğiniz üniversitenin, yeteneklerinizi keşfetme, girişimci, yenilikçi, katılımcı ve yaratıcı bireyler olarak yetişme yolunda sizlere yeni ufuklar açacak bir eğitim anlayışına sahip olması büyük önem taşımaktadır.

Niğde Üniversitesi, çeyrek asra yaklaşan geçmişinden edindiği tecrübeyle, birçok konuda ülkemizin önemli eğitim kurumları arasında yer almayı başarmıştır. Eğitim öğretim faaliyetlerini 7 Fakülte (Öğrenci Almakta Olan), 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 6 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve1 Sürekli Eğitim Merkezi ile sürdürmektedir.

Evrensel değerleri benimsemiş, modern araç ve gereçlere sahip, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren ve insanlığın hizmetine sunan, uluslararası standartları yakalamış, toplumsal değerlere duyarlı, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı bireyler yetiştirme ilkesini benimsemiş bir eğitim kurumu olan Niğde Üniversitesi’ne sizleri de davet ediyorum.

Geleceğimizin teminatı siz gençlerimizi, fikri hür vicdanı hür nesiller olarak Türkiye’nin aydınlık yarınlarını inşa etmek üzere üniversitemizde görmeyi arzu ediyor, başarılarla dolu bir eğitim dönemi geçirmenizi diliyorum."dediNİĞDE ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BÜTÜN BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN


Niğde Üniversitesini Farklı Kılan Özellikler...


Bilim ve teknoloji alanlarında uluslararası rekabet gücüne sahip bir üniversite olmak VİZYONUYLA Niğde Üniversitesi,

Bilim, sanat, spor alanlarında araştıran, sorgulayan, katılımcı, dinamik, kültürel değerlerine sahip çıkan, evrensel düşünebilen bireyler yetiştirmeyi; bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlayarak insanlığa hizmet etmeyi; ülkenin ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmayı kendisine görev edinmiştir.

Sevgili Adaylar, Kıymetli Aileler,

Uzun, zorlu ve yorucu bir süreçten sonra TERCİH noktasına geldiniz.

Meslek seçimi insan yaşamının 50 yılını etkileyecek bir süreç olduğundan, hata yapmamak gerekiyor. Geleceğinizi tesadüflere bırakmayınız.

Üniversitenin değil, bölümün niteliğinin daha önemli olduğunu unutmayınız.

Hiçbir üniversite hiçbir öğrenciye bir meslekle ilgili her şeyi öğretemez. Üniversiteler temel bilgileri aktarır ve yol gösterir. Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde, artık her an öğrendiğiniz bilgi eskiyor. Yerine yeni bilgiyi koymak zorundasınız. Üniversitenin sağlayacağı şartlar önemli olmasına rağmen, öğrencinin kendini geliştirmek için harcayacağı çaba çok daha büyük önem taşımaktadır.

Kısacası üniversite öğrenmeyi öğretecek, öğrenci ise kendini geliştirecek. Bu ikisi bir araya gelmedikçe başarının gelmesi de mümkün değildir. Artık insanlar hayat boyu öğrenmeyi seçmektedir. Üniversitenin aktaracağı bilgiyle yetinmek sonu hüsranla bitecek bir üniversite hayatı demektir.

Diğer taraftan, tercihte elbette üniversite sonrasını da düşünmek zorundasınız. Ancak, unutmamak gerekir ki; hiçbir üniversitenin iş garantisi vermesi de söz konusu olamaz. Üniversiteler, kariyer merkezleri vasıtasıyla öğrencilerine yol gösterirler, iş dünyasıyla buluştururlar.

Bundan sonrası artık kişinin aldığı eğitimi kullanabilmesine ve kendisini geliştirmesine bağlıdır.

Buna paralel olarak, iş dünyası mezunlarda, yabancı dil, iyi iletişim, zaman yönetimi ve hepsinden önce de fark yaratma özelliği arıyor.

Elbette ki, üniversitede alınan eğitim büyük önem taşıyor. Ancak esas belirleyici süreç, üniversitede alınan eğitimin iş yaşamına taşınabilmesidir.

Üniversiteler, uluslararası kriterlere uygun eğitim vermek, nitelikli bilgi üretmek, rekabet edebilir insan kaynağını yetiştirmek ve bunları bir araya getirerek bilgiyi teknolojiye ve toplumsal faydaya dönüştürmek zorundadır.

Bu bakımdan üniversitenin, yetenekleri keşfetme, girişimci, yenilikçi, katılımcı ve yaratıcı bireyler yetiştirme yolunda yeni ufuklar açacak bir eğitim anlayışına sahip olması çok önemlidir. İşte bütün bu özelliklere sahip Niğde Üniversitesi sizlerle birlikte ülkemizin yükseköğretimine katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Sevgili Adaylar, evrensel değerleri benimsemiş, modern araç ve gereçlere sahip, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye ve toplumsal değere dönüştüren ve insanlığın hizmetine sunan, uluslararası standartları yakalamış, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı bireyler yetiştirme ilkesini benimsemiş olan Niğde Üniversitesi’ne sizleri davet ediyoruz.

NEDEN NİĞDE ÜNİVERSİTESİ?

Evrensel değerlerden ödün vermeden, yani Üniversiteyi yerelleştirmeden;

Üniversite-Kent-Sanayi İşbirliği ile Yöresel ve Ulusal kalkınmaya katkı sağlayan,

Sosyal Sorumluluğunun farkında olan,

Bilgiyi Teknolojiye dönüştüren ve Yeni Teknolojiler üretebilen,

Bilgiyi Toplumsal ve Ekonomik Faydaya Dönüştürebilen

Bilim ve Teknolojide Uluslararası Rekabet Gücüne Sahip  

Saygın Bir Üniversite olduğu için,

Eğer,

Son sınıfta, sanayi ile işbirliği kapsamında sanayi kuruluşlarında haftada 2 gün part time  hem çalışmak hem staj yapmak,

Sanayicilerden sanayide ders almak,

İş dünyasının dahil olduğu programlarda eğitim almak,

Çift Anadal ve Yan Dal imkanına sahip olmak,

Tahsis edilen ERASMUS hibesini en iyi kullanan 4.üncü üniversite olan Niğde Üniversitesi’ndeki eğitiminizin bir parçasını Avrupa Üniversitelerinde almak,

Avrupa Üniversitelerinin birinde staj yapmak,

Uluslar arası rekabet gücüne sahip Ar-Ge merkezinde yürütülen projelerde görev almak,

Kongre, sempozyum, panel vs. düzenlemek,

Topluma hizmet projelerinde yer almak,

Sosyal, kültürel ve akademik sorumluluklar üstlenmek,

Her türlü sosyal kültürel ve sportif etkinliğe katılma ve düzenleme imkanına sahip olmak,

Öğretim üyelerinin danışmanlığında TÜBİTAK projesi yürütmek,

Ar-Ge faaliyetlerine katılarak, Bilginin üretilmesi, üretilen bilginin teknolojiye dönüştürülmesi süreçlerinde yer almak,

Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında yer alan projelerde görev almak,

Güçlü teknolojik altyapı, modern laboratuarlar ve dersliklerde öğrenmeyi öğreneceğiniz nitelikli eğitim almak,

Güvenli, ekonomik, kültür seviyesi yüksek kolay yaşanır bir kentte öğrenim görmek,

Kendi yeteneklerinizi ortaya koyabileceğiniz ortamlar bulmak,

Öğrenci merkezli (senato ve kurul toplantılarına katılım, yıllık öğrenci toplantıları, anketler) üniversitede özgürce söz hakkına sahip olmak ve Yönetimde söz sahibi olmak,

Ve ………. Özgürlüğü doyasıya yaşamak,

İSTİYORSANIZ,

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (1)
HAK 6 yıl önce
Ben neden olmadığını yazayım.Kariyer günleri çerçevesinde lise öğrencileri Niğde üniversitesini ziyaret ettiler.Ziyaret sırasında öğrencilere ahiler kalkınma ajansı semineri dinlettirildi ve okullarına gönderildi.Öğrenciler bu duruma büyük tepki gösterdiler.Okul idarecileri zor durumda kaldı.Yani Niğdeli öğrenciye üniversite tanıtılmadı.
Son Yorumlar
Bu suça herkes ortak. CHPyi kastetmiyorum. Toplum olarak o botokslu yalama geldiğinde herkes gitti onu karşılamaya. Şimdi ise CHP harici kimsenin yüzü yok yalanlamaya. O zaman akpnin ekmeğine yağ sürüyordu bu botokslu. O zaman bizim oğlandı onlar için. ne zaman suriyede petrolden silahtan çıkar çatışması çıktı kötü oldu bu. Yarın birileri çıkar kandırıldık Allah affetsin der, o zaman bu botokslu mafyayı karşılamaya gidenler de vicdan rahatlatır alkışlar onu söyleyenleri. Balık baştan değil sondan koktu malesef
başkanım Doğu Türkistan zülümlerine ses çıkarılmıyor akdeniz geriliminde bizi ilk satan filistindir. One mınute "Yerli Tohumu" yasaklayıp ekene hapis cezası veren; "İsrail Tohumuna" teşvik veren kim? biri filistin bekası için 5000 bin türkücü ile biri de perde dantel kefenlileri alıp filistinlilere katılıp şavaşsınlar
Mantıksız HABER Maliyet 2450 taban fiat 2500 OLSUN bence çoook mantıksız Çiftçi ne kazanacak
Ellerine kalemine yüreğine sağlık.Nede güzel tasvir etmişsin Kemerhisar ımızın içler acısı halini.Ben doğma büyüme Kemerhisarlıyım şu anda 72 yaşındayım. Aksaray da ikamet etmekteyim ama yazları 4 ay Kemerhisarda kalmaktayım. Obakir güzel Kemerhisardan hiç bir güzellik kalmadı.Şimdide inşaatçılar 6 katlı 7 katlı binalar yapmaya başladılar .Hasılı elbirliğiyle Kemerhisarı mahvettik.Çook üzgünüm.
Vay zavallılar vay. Mafya dan ne umuyorlar sa. Zihniyet farklı yapacak bir şey yok.
27°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Mayıs 2021
İmsak 03:46
Güneş 05:24
Öğle 12:43
İkindi 16:33
Akşam 19:51
Yatsı 21:22
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 39 81
2. Galatasaray 39 81
3. Fenerbahçe 39 79
4. Trabzonspor 39 68
5. Sivasspor 39 62
6. Hatayspor 39 61
7. Alanyaspor 39 57
8. Karagümrük 39 57
9. Gaziantep FK 39 55
10. Göztepe 39 51
11. Konyaspor 39 49
12. Rizespor 39 48
13. Kasımpaşa 39 46
14. Malatyaspor 39 45
15. Başakşehir 39 45
16. Antalyaspor 39 43
17. Kayserispor 39 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 39 38
20. Gençlerbirliği 39 38
21. Denizlispor 39 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 36 83
2. M. United 36 70
3. Leicester City 36 66
4. Chelsea 36 64
5. Liverpool 35 60
6. West Ham 35 58
7. Tottenham 35 56
8. Everton 35 56
9. Arsenal 36 55
10. Leeds United 35 50
11. Aston Villa 35 49
12. Wolverhampton 35 45
13. Crystal Palace 35 41
14. Southampton 35 40
15. Burnley 35 39
16. Newcastle 36 39
17. Brighton 35 37
18. Fulham 35 27
19. West Bromwich 35 26
20. Sheffield United 35 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 36 80
2. Real Madrid 36 78
3. Barcelona 36 76
4. Sevilla 36 74
5. Real Sociedad 36 56
6. Real Betis 36 55
7. Villarreal 36 55
8. Celta de Vigo 36 50
9. Athletic Bilbao 36 46
10. Granada 36 45
11. Osasuna 36 44
12. Cádiz 36 43
13. Levante 36 40
14. Valencia 36 39
15. Deportivo Alaves 36 35
16. Getafe 36 34
17. Huesca 36 33
18. Real Valladolid 36 31
19. Elche 36 30
20. Eibar 36 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@