Neden Niğde Üniversitesi?

Niğde Üniversitesini Farklı Kılan Özellikler

EĞİTİM 13.07.2015, 00:07 13.07.2015, 14:17
Neden Niğde Üniversitesi?

Niğde Üniversitesini farklı kılan özellikler neler?, Neden Niğde Üniversitesi tercih edilmeli... 

Niğde Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Adnan Görür Niğde Üniversitesi hakkında bir açıklama yaptı. Yükseköğretim tercihi yapacak öğrencilere Niğde Üniversitesi hakkında bilgiler ve tavsiyelerde bulundu. 

Prof.Dr. Adnan Görür; 

"Sevgili Öğrenciler...
Son derece uzun ve zorlu bir süreçten geçerek yükseköğretim tercihi yapma noktasına geldiniz. Yapacağınız tercih, hayatınızın bundan sonraki kısmını doğrudan etkileme bakımından büyük önem taşıyor.

Hiç şüphesiz, üniversitede alınan eğitim büyük önem taşıyor ancak esas belirleyici süreç, mezuniyet döneminde edinilen akademik altyapıyı iş yaşamınızda ne kadar kullanabildiğinizden geçiyor. Öğrenim göreceğiniz üniversitenin sizlere sağlayacağı koşullar önemli olmasına rağmen sizlerin kendinizi geliştirmek adına harcayacağınız çaba daha büyük önem taşımaktadır. İş yaşamına erken başlamak, yabancı dil öğrenmek, geliştirici sosyal kulüp faaliyetlerine katılmak, kültürel, sanatsal ve bilimsel etkinliklere katılmak üniversite sonrası uyum sürecini hızlandıracak unsurlar olacaktır. Yüksek öğretim hayatınızı başlatacak bu tercih sürecinde bütün bu unsurları dikkate alarak hareket etmeniz gerekmektedir.  

Tercih yapma işleminin uzmanlık gerektiren bir iş olduğunu düşünerek tercihlerinizi yaparken mutlaka konunun uzmanlarına danışmanız hatta mümkünse farklı birkaç uzmandan görüş almanız yararlı olacaktır. Bu aşamada yapacağınız en büyük hata; neresi olursa olsun yerleşeyim, düşüncesiyle hareket etmektir. Tercihlerinizi geniş bir yelpazede düşünmelisiniz. Sizlere tanınan tercih haklarını kullanılırken sadece tek bir üniversite ya da tek bir bölüm seçmeniz yerleştirilmeniz açısından son derece risklidir. Unutmamalısınız ki, bu süreçte yapacağınız hata yaşamınızın bundan sonraki kısmını olumsuz etkileyebilir.

Üniversiteler, evrensel nitelikli bilgi üretmek, uluslararası ölçütlere uygun eğitim vermek ve rekabet ortamına uyum sağlayacak insan kaynağını yetiştirmek mecburiyetindedir. Bu bakımdan tercih ettiğiniz üniversitenin, yeteneklerinizi keşfetme, girişimci, yenilikçi, katılımcı ve yaratıcı bireyler olarak yetişme yolunda sizlere yeni ufuklar açacak bir eğitim anlayışına sahip olması büyük önem taşımaktadır.

Niğde Üniversitesi, çeyrek asra yaklaşan geçmişinden edindiği tecrübeyle, birçok konuda ülkemizin önemli eğitim kurumları arasında yer almayı başarmıştır. Eğitim öğretim faaliyetlerini 7 Fakülte (Öğrenci Almakta Olan), 3 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu, 3 Enstitü, 1 Devlet Konservatuarı, 6 Araştırma ve Uygulama Merkezi ve1 Sürekli Eğitim Merkezi ile sürdürmektedir.

Evrensel değerleri benimsemiş, modern araç ve gereçlere sahip, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye dönüştüren ve insanlığın hizmetine sunan, uluslararası standartları yakalamış, toplumsal değerlere duyarlı, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı bireyler yetiştirme ilkesini benimsemiş bir eğitim kurumu olan Niğde Üniversitesi’ne sizleri de davet ediyorum.

Geleceğimizin teminatı siz gençlerimizi, fikri hür vicdanı hür nesiller olarak Türkiye’nin aydınlık yarınlarını inşa etmek üzere üniversitemizde görmeyi arzu ediyor, başarılarla dolu bir eğitim dönemi geçirmenizi diliyorum."dediNİĞDE ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BÜTÜN BİLGİLER İÇİN TIKLAYIN


Niğde Üniversitesini Farklı Kılan Özellikler...


Bilim ve teknoloji alanlarında uluslararası rekabet gücüne sahip bir üniversite olmak VİZYONUYLA Niğde Üniversitesi,

Bilim, sanat, spor alanlarında araştıran, sorgulayan, katılımcı, dinamik, kültürel değerlerine sahip çıkan, evrensel düşünebilen bireyler yetiştirmeyi; bilim ve teknolojinin gelişmesini sağlayarak insanlığa hizmet etmeyi; ülkenin ve bölgenin kalkınmasına katkıda bulunmayı kendisine görev edinmiştir.

Sevgili Adaylar, Kıymetli Aileler,

Uzun, zorlu ve yorucu bir süreçten sonra TERCİH noktasına geldiniz.

Meslek seçimi insan yaşamının 50 yılını etkileyecek bir süreç olduğundan, hata yapmamak gerekiyor. Geleceğinizi tesadüflere bırakmayınız.

Üniversitenin değil, bölümün niteliğinin daha önemli olduğunu unutmayınız.

Hiçbir üniversite hiçbir öğrenciye bir meslekle ilgili her şeyi öğretemez. Üniversiteler temel bilgileri aktarır ve yol gösterir. Bilim ve teknolojinin baş döndürücü bir hızla ilerlediği günümüzde, artık her an öğrendiğiniz bilgi eskiyor. Yerine yeni bilgiyi koymak zorundasınız. Üniversitenin sağlayacağı şartlar önemli olmasına rağmen, öğrencinin kendini geliştirmek için harcayacağı çaba çok daha büyük önem taşımaktadır.

Kısacası üniversite öğrenmeyi öğretecek, öğrenci ise kendini geliştirecek. Bu ikisi bir araya gelmedikçe başarının gelmesi de mümkün değildir. Artık insanlar hayat boyu öğrenmeyi seçmektedir. Üniversitenin aktaracağı bilgiyle yetinmek sonu hüsranla bitecek bir üniversite hayatı demektir.

Diğer taraftan, tercihte elbette üniversite sonrasını da düşünmek zorundasınız. Ancak, unutmamak gerekir ki; hiçbir üniversitenin iş garantisi vermesi de söz konusu olamaz. Üniversiteler, kariyer merkezleri vasıtasıyla öğrencilerine yol gösterirler, iş dünyasıyla buluştururlar.

Bundan sonrası artık kişinin aldığı eğitimi kullanabilmesine ve kendisini geliştirmesine bağlıdır.

Buna paralel olarak, iş dünyası mezunlarda, yabancı dil, iyi iletişim, zaman yönetimi ve hepsinden önce de fark yaratma özelliği arıyor.

Elbette ki, üniversitede alınan eğitim büyük önem taşıyor. Ancak esas belirleyici süreç, üniversitede alınan eğitimin iş yaşamına taşınabilmesidir.

Üniversiteler, uluslararası kriterlere uygun eğitim vermek, nitelikli bilgi üretmek, rekabet edebilir insan kaynağını yetiştirmek ve bunları bir araya getirerek bilgiyi teknolojiye ve toplumsal faydaya dönüştürmek zorundadır.

Bu bakımdan üniversitenin, yetenekleri keşfetme, girişimci, yenilikçi, katılımcı ve yaratıcı bireyler yetiştirme yolunda yeni ufuklar açacak bir eğitim anlayışına sahip olması çok önemlidir. İşte bütün bu özelliklere sahip Niğde Üniversitesi sizlerle birlikte ülkemizin yükseköğretimine katkı sağlamaya çalışmaktadır.

Sevgili Adaylar, evrensel değerleri benimsemiş, modern araç ve gereçlere sahip, bilgi üreten, ürettiği bilgiyi teknolojiye ve toplumsal değere dönüştüren ve insanlığın hizmetine sunan, uluslararası standartları yakalamış, sorgulayan, katılımcı, paylaşımcı bireyler yetiştirme ilkesini benimsemiş olan Niğde Üniversitesi’ne sizleri davet ediyoruz.

NEDEN NİĞDE ÜNİVERSİTESİ?

Evrensel değerlerden ödün vermeden, yani Üniversiteyi yerelleştirmeden;

Üniversite-Kent-Sanayi İşbirliği ile Yöresel ve Ulusal kalkınmaya katkı sağlayan,

Sosyal Sorumluluğunun farkında olan,

Bilgiyi Teknolojiye dönüştüren ve Yeni Teknolojiler üretebilen,

Bilgiyi Toplumsal ve Ekonomik Faydaya Dönüştürebilen

Bilim ve Teknolojide Uluslararası Rekabet Gücüne Sahip  

Saygın Bir Üniversite olduğu için,

Eğer,

Son sınıfta, sanayi ile işbirliği kapsamında sanayi kuruluşlarında haftada 2 gün part time  hem çalışmak hem staj yapmak,

Sanayicilerden sanayide ders almak,

İş dünyasının dahil olduğu programlarda eğitim almak,

Çift Anadal ve Yan Dal imkanına sahip olmak,

Tahsis edilen ERASMUS hibesini en iyi kullanan 4.üncü üniversite olan Niğde Üniversitesi’ndeki eğitiminizin bir parçasını Avrupa Üniversitelerinde almak,

Avrupa Üniversitelerinin birinde staj yapmak,

Uluslar arası rekabet gücüne sahip Ar-Ge merkezinde yürütülen projelerde görev almak,

Kongre, sempozyum, panel vs. düzenlemek,

Topluma hizmet projelerinde yer almak,

Sosyal, kültürel ve akademik sorumluluklar üstlenmek,

Her türlü sosyal kültürel ve sportif etkinliğe katılma ve düzenleme imkanına sahip olmak,

Öğretim üyelerinin danışmanlığında TÜBİTAK projesi yürütmek,

Ar-Ge faaliyetlerine katılarak, Bilginin üretilmesi, üretilen bilginin teknolojiye dönüştürülmesi süreçlerinde yer almak,

Üniversite-Sanayi işbirliği kapsamında yer alan projelerde görev almak,

Güçlü teknolojik altyapı, modern laboratuarlar ve dersliklerde öğrenmeyi öğreneceğiniz nitelikli eğitim almak,

Güvenli, ekonomik, kültür seviyesi yüksek kolay yaşanır bir kentte öğrenim görmek,

Kendi yeteneklerinizi ortaya koyabileceğiniz ortamlar bulmak,

Öğrenci merkezli (senato ve kurul toplantılarına katılım, yıllık öğrenci toplantıları, anketler) üniversitede özgürce söz hakkına sahip olmak ve Yönetimde söz sahibi olmak,

Ve ………. Özgürlüğü doyasıya yaşamak,

İSTİYORSANIZ,

NİĞDE ÜNİVERSİTESİ

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (1)
HAK 8 yıl önce
Ben neden olmadığını yazayım.Kariyer günleri çerçevesinde lise öğrencileri Niğde üniversitesini ziyaret ettiler.Ziyaret sırasında öğrencilere ahiler kalkınma ajansı semineri dinlettirildi ve okullarına gönderildi.Öğrenciler bu duruma büyük tepki gösterdiler.Okul idarecileri zor durumda kaldı.Yani Niğdeli öğrenciye üniversite tanıtılmadı.
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 09 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 22 54
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 22 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 22 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Hatayspor 21 23
15. Ankaragücü 21 22
16. Kasımpaşa 22 22
17. Giresunspor 21 21
18. İstanbulspor 22 21
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 22 42
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 22 37
7. Sakaryaspor 22 37
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Manisa FK 21 30
11. Göztepe 22 30
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Gençlerbirliği 22 16
18. Denizlispor 22 16
19. Yeni Malatyaspor 22 17
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 21 45
3. M. United 22 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 22 39
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Nottingham Forest 21 24
14. Leicester City 21 21
15. Leeds United 21 21
16. Wolves 21 20
17. West Ham United 21 19
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 20 53
2. Real Madrid 20 45
3. Real Sociedad 20 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Rayo Vallecano 20 32
6. Villarreal 20 31
7. Real Betis 20 31
8. Athletic Bilbao 20 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 20 28
11. Girona 20 24
12. Celta Vigo 20 23
13. Real Valladolid 20 23
14. Almeria 20 22
15. Espanyol 20 21
16. Sevilla 20 21
17. Valencia 20 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@