Niğde Eczacılar Odası Başkanı Nihat Öztürk, eczanelerde yaşanılan ilaç sıkıntısının her geçen gün büyüdüğünü ve en çok çocuk şuruplarında sıkıntı yaşadıklarını belirtti. Öztürk, ayrıca Niğde genelinde nöbetçi eczane sayısının 3’e çıkartıldığını söyledi.

Eczanelerde ilaç sıkıntısının devam ettiğini belirten Öztürk; “ İlaç sıkıntısının ne zaman biteceği yetkisi bizlerde değil, bizler ilaçta yaşanılan sıkıntıların biran önce bitmesinden yanayız. Eczaneler olarak istediğimiz ilaçlardan sadece yüzde bir oranındaki taleplerimiz karşılanıyor. Yani 100 ilaç istediğimizde bizlere sadece 1 ilaç geliyor. Özellikle son zamanlarda çocuk şuruplarında eczacılar olarak en çok mağdur olduğumuz durum. Çünkü çocuk ilaçlarına yok dediğimizde biz eczacılar olarak sıkıntıya giriyoruz. Eczacılar olarak biran önce bu ilaç sıkıntısının çözülmesini istiyoruz” dedi.

Bugünden itibaren Niğde genelinde nöbetçi eczane sayısının 3’e çıkartıldığını belirten Öztürk; “vatandaşlarımız uzun zamandır ilaç sıkıntısıyla ilgili bizleri eleştiriyorlardı. İlaç yokluğunun nedeni nöbetçi eczane sayısıyla alakası yoktur. Nöbetçi eczaneye uğradılarsa en kısa zamanda eczanelerde olan ilaçlarını aldılar. Türkiye’nin hiçbir yerinde Niğde’deki eczaneler kadar rahat ilaçlarını karşıladıkları bir yer yok. Ancak biz yine de nöbetçi eczane sayısını arttırdık. 1 Şubat tarihi itibariyle ilimizde bulunan nöbetçi eczane sayımız 3’e çıkartılırken Bayramlarda Nöbetçi eczane sayımız 4 olacak. Bu nöbetçi eczanelerin yerlerini bir bilgisayar programı aracılığıyla yaptırdık. Kimsenin tercihine göre değil bir program aracılığıyla belirleniyor.

NÖHÜ’de 225 tıp öğrencisi beyaz önlük giydi NÖHÜ’de 225 tıp öğrencisi beyaz önlük giydi

Editör: TE Bilişim