Halk Sağlığı Müdürlüğü Bulaşıcı Olmayan Hastalıklar Programı ve Kanser  Şubesi Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi tarafından İlimiz  E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumunda ve Açık Ceza İnfaz Kurumunda hükümlü ve tutuklulara “Tütün Ürünlerinin Zararları ve Bırakma Yolları” konulu eğitim düzenlenmiştir. “Sigaranın Zararları” konusunda Tütün ve Diğer Bağımlılık Yapıcı Maddelerle Mücadele Birimi Sorumlusu Özgür Velioğlu ve “Bırakma Yolları” konusunda KETEM Doktoru Dr. Fahriye Ünlü’nün eğitimci olarak katıldığı eğitime Cumhuriyet Savcısı Zekeriya Ünal, Halk Sağlığı Şube Müdürü Serpil Çaymaz, Cezaevi Müdürleri Yusuf Aslanbaş, Toker Tokgöz ve çalışanlar katılmıştır.

Sigaranın Zararları (Özgür Velioğlu)

Günümüzde sigaranın zararları herkes tarafından bilinmekte, Dünya Sağlık Örgütünün istatistiklerine göre 'sigara içmek' dünya çapında bir problem olmakla birlikte tahmini 3 yetişkinden biri sigara kullanmaktadır. Bu istatistiğe göre 1,2 milyar kişinin sigara kullandığı ortaya çıkmaktadır. Dünya Sağlık Örgütünün yaptığı açıklamaya göre birçok ülkede akciğer kanseri görülmektedir ve bu hastalık sigaranın sebep olduğu ölümcül sonuçlardan sadece biridir.

Sigara içen kişiler kendilerine zarar verdikleri gibi çevrelerinde bulunan kişilerede zarar verir. Bunlara pasif içici denir. Sigaranın vücuttaki tüm doku ve organlara sayılamayacak kadar çok zararı vardır. Peki sigaranın zararları nelerdir?

Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır. Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir. Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir. Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen (Burger) hastalığı oluşur. Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür. Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına (Alzheimer) sebep olur. Koku alma duygusu azalır. Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı, erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür. Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir. Vücutta yorgunluk, ruhsal gerilim, aşırı stres ve uykusuzluk görülür. Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir. Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

Sigara Bırakma Yöntemleri (Dr. Fahriye Ünlü)

Etkinliği kanıtlanmış yöntemler doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Nikotin yerine koyma tedavisi olan bant, sakız, pastil ve haplar etkinliği kanıtlanmış yöntemlerdir. Etkinliği kanıtlanmamış olan  akupunktur, bio-rezonans, hipnoz, lazer vb. yöntemler önerilmemektedir. Sigarayı bırakmayı isteyen vatandaşlarımız ALO 171 Sigara Bıraktırma Hattını arayarak ya da İlimizde Dışarı Camii arkası Eski Tekel Binasında hizmet vermekte olan KETEM binasında yer alan Sigara Bırakma Polikliniğine müracaat edebilir.

Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak İlimizde bulunan resmi veya özel hangi  kurumdan talep gelirse eğitim vermek için hazırız. Tütün ürünlerinin zararlı etkisinden içen veya içmeyen her insanımızı korumalıyız. Bu sebeple bu eğitimi vermemize vesile olan başta Cumhuriyet  Başsavcılığına ve Niğde  E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu ve Açık Ceza İnfaz Kurumu  Müdür ve yöneticilerine teşekkür ederiz.

Editör: TE Bilişim