Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı

Birkaç esnafın maddi hissiyatı, Birkaç şov siyasetçisinin histerisi, Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

BOR-NİĞDE 13.07.2021, 01:03 26.07.2021, 11:33 Faruk
Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı

Selim GÖKEL Yorumladı

Niğde tarihinin en önemli projelerinden birisi; Kale ve çevresindeki düzensiz yapılaşmayı ortadan kaldıracak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Niğde Belediyesinin işbirliği, Anıtlar Kurulu’nun onayı ile Niğde Kale ve Çevresi Koruma ve Yenileme Projesi uygulamaya konulacak. Bu bir kentsel dönüşüm projesi değil, koruma ve yenileme projesi.  Taş binalardan oluşacak, sosyal alanları, geleneksel Niğde evleri,  bazı sosyal merkezlerde olan,  olması gereken kafe, çay bahçesi, oyun alanları, lokanta  gibi işletmeler... Ticari ve ekonomik alanlar olacak, Niğde ekonomisine katma değer katacak. Yeşil alanlar, dere, gölet, köprüler en önemlisi Niğde’nin 10 bin yıllık yaşına, şanına  yakışır, kültür, turizm  ve tarih kokan bir ortam oluşturulacak. 

Kale ve Çevresinin Koruma ve Yenileme Projesinin slaytlarını izledim, dinledim, fikir sahibiyim. Burada bu projenin bazı detaylarını, sağlayacağı faydayı da biliyorum ama sizleri uzun bir yazıyla sıkmak da istemiyorum.

Asıl konu başka.

Hani  birçok ilde gördüğümüz gıpta ettiğimiz yerler var ya... Hani diyoruz ya, “Medeniyetler Şehri” işte bu kavramı dolduran,  Niğdemize yakışan 2023 yılında büyük bölümü tamamlanacak devasa bir proje… Bakan beyin ifadesi ile “Türkiye’de örnek bir yer olacak”.

Şimdi böyle bir proje destek gerektirir. Nasıl bir destek;

Ekonomik bir destek ki yukarıda saydım  Bakanlıklar – Toki – Belediye – Anıtlar Kurulu, hatta Özel İdare…

Bir başka destek halk desteği ki buda var, heyecan veriyor, gözlemliyoruz.

Bir başka destek siyaset desteği… Hükümete sunulmuş, Bakan geldi inceledi, Valilikte basın açıklaması ile “...tamam” dedi.

Konu Niğde Belediyesi Meclisine getirildi. Parsel parsel görüşüldü ve  bütün partilerin oylamasına sunuldu hiç çekimser veya olumsuz oy bulunmadan İYİ Parti ve CHP’li Meclis  üyelerinin de onayı ile “OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ”.  Bütün partilerin meclis üyeleri de destek verdi. Karar aşağıda görebilirsiniz.

 Peki bugün ne yaşanıyor?

Böylesi bir projeyi meclis kararlarında olduğu gibi,  desteklemesi gereken muhalefet ne yapıyor?

Birgün,  İYİ Parti lideri Meral Akşener’i bu eski sanayiye götürüyorlar.

Bir başka gün,  CHP Milletvekili heyeti hoop eski sanayiye götürüyorlar…

İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyeleri neden onay verdi peki… Aynen “Karakolda doğruyu söyler mahkeme de şaşar” durumu yaşanıyor. Meclis üyeleri partilerinden bağımsız kararlar mı alıyor. 

İYİ Parti ve CHP,  Niğde’nin yararına olan bir durumu adeta “Siyasi Şova” dönüştürüyor. Popülist siyasetin getirisi olmaz. Birkaç esnafın şahsi-maddi çıkarını Niğde’nin, Niğdelinin çıkarına feda ediyorlar. Yazık!...

Neden bu güne kadar ki Belediye Başkanları bu mezbelelik haline  gelmiş,  Kalenin doğusu ve eski sanayiye el atamamış, teğet geçmişler. Onu bir sorgulasınlar…

Esnaf CHP’li heyete bağırıyor. “Biz buradan çıkmak istemiyoruz” diye. Vatandaş da şehrin ortasında dökük, eksik, adı üstünde eski sanayi görmek istemiyor. Çekim merkezi olan, nefes alacak, misafirini getirebilecek, mevcut kültür ve turizm varlıklarına katkı ve turizme ivme kazandırabilecek, iş aş alanları oluşacak bir yer istiyor. Bunun içinde Belediye'nin rantı varsa , varsın olsun, belediye kazansın, kazandırsın. Yeni Çarşı gibi bir ticaret merkezi açıldı. Mumin İnan'ın başkanlık  döneminde kötü mü oldu? Varsın Başkan Emrah Özdemir'in de bir eseri olsun... 80 li yılların başkanı Feridun Zeren'in açtığı yollarda, oluşturduğu  yerleşim yerlerinde yaşıyor, ticaret yapıyoruz.  

Belediye her türlü teklif ile gelmiş. Konut istiyorsa konut, Ata Sanayinden dükkan istiyorsa dükkan… Yok,  benim hissem  burada kalsın diyorsa kalacak… Yürütecek komisyon kurulmuş… Belediyenin elinde acele kamulaştırma kanunu da var. Ama her şey gönüllü olsun istiyor.

Eski Sanayi Esnaflarını da dinledim. İşyeri sahiplerinin büyük çoğunluğu zaten kabul ediyor. Birkaç esnaf itiraz ediyor. Popülist politikacılardan medet umuyor.

Sanayide bazı işyeri sahipleri,  zamanında, eski başkanlar döneminde,  dükkanlarına belediyeden 1-2 metre yer eklemişler. Zamanla 10 metre olmuş, 20 metre olmuş, üst kata çıkmış,  yana taşmış… Ama vergi, harç vs. bütün ödemeler de  yıllarca hep O 1 metre üzerinden ödemiş. Burada devletin kaybı var. Şimdi çıkıyor "hayır benim 1 metre veya 2 metre değil, 50 metre, 100 metrem var" diyor. Cıngar kopartıyor. Belediyenin yerine olsam geriye dönük o kayıpların tahsil yoluna da giderim. Ya da acele kamulaştırma uygularım. Başka şehirlerde  hiç böyle uzatmıyorlar. Şehrin merkezinde sanayi olmaz. Mermerci olmaz, keresteci olmaz,  ki onlara özel sanayileri de  kuruldu. Ortada bırakmıyorlar ki. Hele mezbelelik,  dökülen bir sanayi hiç olmaz.  Esnaflığın bir raconu, kültürü,  ahlakı vardır. Ahilik kültürü denen bir şey vardır. Onları da göremiyoruz, orada. 

Birkaç esnafın maddi hissiyatı,

 Birkaç şov siyasetçisinin histerisi,

Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

Böyle bir proje ki,  mecliste muhalefet partilerinin de onayı alınmış bir proje,  İYİ Parti ve CHP’li siyasetçilerin “ŞOV” yapacağı, köstek olacağı bir alan olarak seçilmemeliydi…

Bir kere daha yazık…

...

Kaynak: Selim GÖKEL
banner697
Yorumlar (8)
Salim 2 yıl önce
Kardeşim okurken sıkıldım sonunu getiremedim yazının..ama sıkıntını anlamak zor değil.. gazetecilik okuduğunu düşünüyorum.. kaldiki buraya gelen siyasileri gazetede eleştirme cesaretini bulmussun kendinde.. chp ve iyi partinin heyeti buraya turistik gezi icin gelseydi.. kaleye..gumuslere..kemerhisar'a götürürlerdi.. takip etmemişsin belli ki.. esnaflarin derdini dinliyorlar.. onlardan dinlediklerini not alıyorlar.. kale ve çevresinin reklamını turizm acentalarina ve kültür turizm müdürlüğüne bırak ki.. onlar da işini yapsın.. ayrıca.. nigdeye bir bak.. dön de bir bak... nesi Var? Gazetecisin ya.. sen gördün mu etrafında donen dolapları.. dolapları geç.. nigde belediyesinin önündeki asırlık ağaçları kökünden acimadan söken yine şu anda olduğun zihniyet değil mi? Bugün bilmem kaç milyona belediyeyi yenileyeme kalkanlar..söktükleri ağaçlardan dikmeye kalkmışlar.. bu yapılanlar hizmet değil güzel gazeteci kardeşim.. bu yapılanlar soytarılık.. kimseye yaranmaya kalkmayın.. insanlar salak değil neyin eğri neyin doğru olduğunu görüyorlar.. burdaki yazılı mesajına daha çok cvp yazılır.. ama neyyysee..
Selim GÖKEL 2 yıl önce
Salim Bey, Parti temsilcilerinin gelmesine bir itirazımız yok, esnafı gezmesine itirazımız yok, hatta destekliyoruz da. Burada CHP ve İyi Partinin tezatlığına dikkat çekti. Belediye önündeki ağaç park vs. konularında o zaman en çok yazı yazan direnen borhaber.net ve Selim Gökel idi... Ne bir meclis üyesi, ne bir siyasi parti açıklama yaptı. Dönen dolaplar varsa hukuk var, partilere ulaştırırsınız, belgeli bizlere ulaştırırsınız, yazarız. Kimseye yaranma gibi bir derdimiz yok. Kamu adına sorguluyoruz. Şahsi davranmıyoruz. İki partideki tezatlığı ortaya koymaya çalıştık. Projenin de önemini hissettirmeye.. Sağlıkla kalın.. SELİM GÖKEL
Vatandaş 2 yıl önce
Sanayi acilen taşınması gerekir.
Abdulmuhtar 2 yıl önce
Yapılan yorumları sadece bilgi amaçlı okuyoruz ülkenin hiçbir şehrinde ilin gelişmesine kimse karşı çıkmaz ama hiçbir belediye de ili geliştirecek projeden nemalanmamalı insanların yerlerini 3 kuruşa sayıp 5 kuruş borçlandırılmamalı bir belediye başkanı düşünün 100 metre kare dükkanı aksaray'dan 100 bin TL'ye aldığını söylesin Niğde belediyesi TOKİ lerden taahhüt ettiği yerlerde bile planlarda yok ettiler bahsedin herşeyi ben bilirim ben yaparım diyen sadece partisinin hizmetkârı Niğde belediye başkanı mız var.... NARLIGÖL den bile bahsedemeyen hep göstermelik şeyler peşinde maalesef
niğdeli 2 yıl önce
burasını emrah başkan değil faruk akdoğan döneminde temelleri atılmış yeni sanayi bölgesinde inşaatı tamamlanması 2 yıl olmasına rağmen taşınamamış. nedense hala faruk akdoğanın temel attığı yerler açılıyor.
Esnaf 2 yıl önce
Dillendirilen ama yazılamayanları yazmışsın teşekkürler Selim iyi ki varsın
güzel proje ama halkın hakkı yenmeden yapılsın 1 yıl önce
proje iyi tıpkı Köy garajının oraya AVM yapılmak istenmesi gibi.. AVM yalan oldu esnafcıklar yüzünden. kale projesine muhalefette destek vermiş ama vatandaşın hakkı yenilsin dememiş.. birinin derdi varsa siyasetçi orada olur. bu şov değildir. kötü de değildir..hakkını vererek yapılsın. efendibey kentsel dönüşümde millet birsürü borçlandırıldı. 1980de afet evleri yapan devlet hiç borçlandırmadan yapmıştı ama TOKİ gerçekten vatandaşı değil müteahhidi önceliyor.
Umutsuz vatandaş 2 yıl önce
Sayın Gökel; Sözlerinize katılıyorum. Son 20 yılda imar yoluyla katledilmiş bir şehrin gerçekten nefes almaya ihtiyacı var. Herşeye rağmen bu proje yapılmalı.
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 05 Şubat 2023
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 21 51
2. Fenerbahçe 21 45
3. Başakşehir 21 40
4. Beşiktaş 21 39
5. A.Demirspor 21 38
6. Trabzonspor 21 38
7. Kayserispor 21 32
8. Konyaspor 21 27
9. Karagümrük 21 26
10. Gaziantep FK 22 25
11. Alanyaspor 21 25
12. Sivasspor 22 24
13. Antalyaspor 21 24
14. Ankaragücü 21 22
15. Kasımpaşa 21 22
16. Giresunspor 21 21
17. Hatayspor 20 20
18. İstanbulspor 21 18
19. Ümraniye 21 14
Takımlar O P
1. Samsunspor 21 41
2. Eyüpspor 21 41
3. Bodrumspor 21 38
4. Pendikspor 22 37
5. Rizespor 21 37
6. Keçiörengücü 21 37
7. Sakaryaspor 21 34
8. Bandırmaspor 21 34
9. Boluspor 22 34
10. Göztepe 21 30
11. Manisa FK 20 29
12. Adanaspor 22 25
13. Tuzlaspor 22 22
14. Altay 22 19
15. Erzurumspor 22 18
16. Altınordu 21 17
17. Denizlispor 22 16
18. Yeni Malatyaspor 22 17
19. Gençlerbirliği 21 13
Takımlar O P
1. Arsenal 20 50
2. M.City 20 45
3. M. United 21 42
4. Newcastle 21 40
5. Tottenham 21 36
6. Brighton 20 34
7. Brentford 21 33
8. Fulham 22 32
9. Chelsea 21 30
10. Liverpool 20 29
11. Aston Villa 21 28
12. Crystal Palace 21 24
13. Leicester City 21 21
14. Nottingham Forest 20 21
15. Wolves 21 20
16. West Ham United 21 19
17. Leeds United 19 18
18. Everton 21 18
19. Bournemouth 21 17
20. Southampton 21 15
Takımlar O P
1. Barcelona 19 50
2. Real Madrid 19 45
3. Real Sociedad 19 39
4. Atletico Madrid 20 35
5. Villarreal 20 31
6. Real Betis 20 31
7. Athletic Bilbao 20 29
8. Rayo Vallecano 19 29
9. Osasuna 20 29
10. Mallorca 19 25
11. Celta Vigo 20 23
12. Almeria 19 22
13. Girona 19 21
14. Sevilla 19 21
15. Espanyol 20 21
16. Valencia 19 20
17. Real Valladolid 19 20
18. Cadiz 20 19
19. Getafe 20 18
20. Elche 20 9

Gelişmelerden Haberdar Olun

@