Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı

Birkaç esnafın maddi hissiyatı, Birkaç şov siyasetçisinin histerisi, Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

BOR-NİĞDE 13.07.2021, 01:03 26.07.2021, 11:33 Faruk
1618
Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı
banner830

Selim GÖKEL Yorumladı

Niğde tarihinin en önemli projelerinden birisi; Kale ve çevresindeki düzensiz yapılaşmayı ortadan kaldıracak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Niğde Belediyesinin işbirliği, Anıtlar Kurulu’nun onayı ile Niğde Kale ve Çevresi Koruma ve Yenileme Projesi uygulamaya konulacak. Bu bir kentsel dönüşüm projesi değil, koruma ve yenileme projesi.  Taş binalardan oluşacak, sosyal alanları, geleneksel Niğde evleri,  bazı sosyal merkezlerde olan,  olması gereken kafe, çay bahçesi, oyun alanları, lokanta  gibi işletmeler... Ticari ve ekonomik alanlar olacak, Niğde ekonomisine katma değer katacak. Yeşil alanlar, dere, gölet, köprüler en önemlisi Niğde’nin 10 bin yıllık yaşına, şanına  yakışır, kültür, turizm  ve tarih kokan bir ortam oluşturulacak. 

Kale ve Çevresinin Koruma ve Yenileme Projesinin slaytlarını izledim, dinledim, fikir sahibiyim. Burada bu projenin bazı detaylarını, sağlayacağı faydayı da biliyorum ama sizleri uzun bir yazıyla sıkmak da istemiyorum.

Asıl konu başka.

Hani  birçok ilde gördüğümüz gıpta ettiğimiz yerler var ya... Hani diyoruz ya, “Medeniyetler Şehri” işte bu kavramı dolduran,  Niğdemize yakışan 2023 yılında büyük bölümü tamamlanacak devasa bir proje… Bakan beyin ifadesi ile “Türkiye’de örnek bir yer olacak”.

Şimdi böyle bir proje destek gerektirir. Nasıl bir destek;

Ekonomik bir destek ki yukarıda saydım  Bakanlıklar – Toki – Belediye – Anıtlar Kurulu, hatta Özel İdare…

Bir başka destek halk desteği ki buda var, heyecan veriyor, gözlemliyoruz.

Bir başka destek siyaset desteği… Hükümete sunulmuş, Bakan geldi inceledi, Valilikte basın açıklaması ile “...tamam” dedi.

Konu Niğde Belediyesi Meclisine getirildi. Parsel parsel görüşüldü ve  bütün partilerin oylamasına sunuldu hiç çekimser veya olumsuz oy bulunmadan İYİ Parti ve CHP’li Meclis  üyelerinin de onayı ile “OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ”.  Bütün partilerin meclis üyeleri de destek verdi. Karar aşağıda görebilirsiniz.

 Peki bugün ne yaşanıyor?

Böylesi bir projeyi meclis kararlarında olduğu gibi,  desteklemesi gereken muhalefet ne yapıyor?

Birgün,  İYİ Parti lideri Meral Akşener’i bu eski sanayiye götürüyorlar.

Bir başka gün,  CHP Milletvekili heyeti hoop eski sanayiye götürüyorlar…

İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyeleri neden onay verdi peki… Aynen “Karakolda doğruyu söyler mahkeme de şaşar” durumu yaşanıyor. Meclis üyeleri partilerinden bağımsız kararlar mı alıyor. 

İYİ Parti ve CHP,  Niğde’nin yararına olan bir durumu adeta “Siyasi Şova” dönüştürüyor. Popülist siyasetin getirisi olmaz. Birkaç esnafın şahsi-maddi çıkarını Niğde’nin, Niğdelinin çıkarına feda ediyorlar. Yazık!...

Neden bu güne kadar ki Belediye Başkanları bu mezbelelik haline  gelmiş,  Kalenin doğusu ve eski sanayiye el atamamış, teğet geçmişler. Onu bir sorgulasınlar…

Esnaf CHP’li heyete bağırıyor. “Biz buradan çıkmak istemiyoruz” diye. Vatandaş da şehrin ortasında dökük, eksik, adı üstünde eski sanayi görmek istemiyor. Çekim merkezi olan, nefes alacak, misafirini getirebilecek, mevcut kültür ve turizm varlıklarına katkı ve turizme ivme kazandırabilecek, iş aş alanları oluşacak bir yer istiyor. Bunun içinde Belediye'nin rantı varsa , varsın olsun, belediye kazansın, kazandırsın. Yeni Çarşı gibi bir ticaret merkezi açıldı. Mumin İnan'ın başkanlık  döneminde kötü mü oldu? Varsın Başkan Emrah Özdemir'in de bir eseri olsun... 80 li yılların başkanı Feridun Zeren'in açtığı yollarda, oluşturduğu  yerleşim yerlerinde yaşıyor, ticaret yapıyoruz.  

Belediye her türlü teklif ile gelmiş. Konut istiyorsa konut, Ata Sanayinden dükkan istiyorsa dükkan… Yok,  benim hissem  burada kalsın diyorsa kalacak… Yürütecek komisyon kurulmuş… Belediyenin elinde acele kamulaştırma kanunu da var. Ama her şey gönüllü olsun istiyor.

Eski Sanayi Esnaflarını da dinledim. İşyeri sahiplerinin büyük çoğunluğu zaten kabul ediyor. Birkaç esnaf itiraz ediyor. Popülist politikacılardan medet umuyor.

Sanayide bazı işyeri sahipleri,  zamanında, eski başkanlar döneminde,  dükkanlarına belediyeden 1-2 metre yer eklemişler. Zamanla 10 metre olmuş, 20 metre olmuş, üst kata çıkmış,  yana taşmış… Ama vergi, harç vs. bütün ödemeler de  yıllarca hep O 1 metre üzerinden ödemiş. Burada devletin kaybı var. Şimdi çıkıyor "hayır benim 1 metre veya 2 metre değil, 50 metre, 100 metrem var" diyor. Cıngar kopartıyor. Belediyenin yerine olsam geriye dönük o kayıpların tahsil yoluna da giderim. Ya da acele kamulaştırma uygularım. Başka şehirlerde  hiç böyle uzatmıyorlar. Şehrin merkezinde sanayi olmaz. Mermerci olmaz, keresteci olmaz,  ki onlara özel sanayileri de  kuruldu. Ortada bırakmıyorlar ki. Hele mezbelelik,  dökülen bir sanayi hiç olmaz.  Esnaflığın bir raconu, kültürü,  ahlakı vardır. Ahilik kültürü denen bir şey vardır. Onları da göremiyoruz, orada. 

Birkaç esnafın maddi hissiyatı,

 Birkaç şov siyasetçisinin histerisi,

Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

Böyle bir proje ki,  mecliste muhalefet partilerinin de onayı alınmış bir proje,  İYİ Parti ve CHP’li siyasetçilerin “ŞOV” yapacağı, köstek olacağı bir alan olarak seçilmemeliydi…

Bir kere daha yazık…

...

Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (8)
Salim 4 ay önce
Kardeşim okurken sıkıldım sonunu getiremedim yazının..ama sıkıntını anlamak zor değil.. gazetecilik okuduğunu düşünüyorum.. kaldiki buraya gelen siyasileri gazetede eleştirme cesaretini bulmussun kendinde.. chp ve iyi partinin heyeti buraya turistik gezi icin gelseydi.. kaleye..gumuslere..kemerhisar'a götürürlerdi.. takip etmemişsin belli ki.. esnaflarin derdini dinliyorlar.. onlardan dinlediklerini not alıyorlar.. kale ve çevresinin reklamını turizm acentalarina ve kültür turizm müdürlüğüne bırak ki.. onlar da işini yapsın.. ayrıca.. nigdeye bir bak.. dön de bir bak... nesi Var? Gazetecisin ya.. sen gördün mu etrafında donen dolapları.. dolapları geç.. nigde belediyesinin önündeki asırlık ağaçları kökünden acimadan söken yine şu anda olduğun zihniyet değil mi? Bugün bilmem kaç milyona belediyeyi yenileyeme kalkanlar..söktükleri ağaçlardan dikmeye kalkmışlar.. bu yapılanlar hizmet değil güzel gazeteci kardeşim.. bu yapılanlar soytarılık.. kimseye yaranmaya kalkmayın.. insanlar salak değil neyin eğri neyin doğru olduğunu görüyorlar.. burdaki yazılı mesajına daha çok cvp yazılır.. ama neyyysee..
Selim GÖKEL 4 ay önce
Salim Bey, Parti temsilcilerinin gelmesine bir itirazımız yok, esnafı gezmesine itirazımız yok, hatta destekliyoruz da. Burada CHP ve İyi Partinin tezatlığına dikkat çekti. Belediye önündeki ağaç park vs. konularında o zaman en çok yazı yazan direnen borhaber.net ve Selim Gökel idi... Ne bir meclis üyesi, ne bir siyasi parti açıklama yaptı. Dönen dolaplar varsa hukuk var, partilere ulaştırırsınız, belgeli bizlere ulaştırırsınız, yazarız. Kimseye yaranma gibi bir derdimiz yok. Kamu adına sorguluyoruz. Şahsi davranmıyoruz. İki partideki tezatlığı ortaya koymaya çalıştık. Projenin de önemini hissettirmeye.. Sağlıkla kalın.. SELİM GÖKEL
Vatandaş 4 ay önce
Sanayi acilen taşınması gerekir.
Abdulmuhtar 4 ay önce
Yapılan yorumları sadece bilgi amaçlı okuyoruz ülkenin hiçbir şehrinde ilin gelişmesine kimse karşı çıkmaz ama hiçbir belediye de ili geliştirecek projeden nemalanmamalı insanların yerlerini 3 kuruşa sayıp 5 kuruş borçlandırılmamalı bir belediye başkanı düşünün 100 metre kare dükkanı aksaray'dan 100 bin TL'ye aldığını söylesin Niğde belediyesi TOKİ lerden taahhüt ettiği yerlerde bile planlarda yok ettiler bahsedin herşeyi ben bilirim ben yaparım diyen sadece partisinin hizmetkârı Niğde belediye başkanı mız var.... NARLIGÖL den bile bahsedemeyen hep göstermelik şeyler peşinde maalesef
niğdeli 4 ay önce
burasını emrah başkan değil faruk akdoğan döneminde temelleri atılmış yeni sanayi bölgesinde inşaatı tamamlanması 2 yıl olmasına rağmen taşınamamış. nedense hala faruk akdoğanın temel attığı yerler açılıyor.
Esnaf 4 ay önce
Dillendirilen ama yazılamayanları yazmışsın teşekkürler Selim iyi ki varsın
Umutsuz vatandaş 4 ay önce
Sayın Gökel; Sözlerinize katılıyorum. Son 20 yılda imar yoluyla katledilmiş bir şehrin gerçekten nefes almaya ihtiyacı var. Herşeye rağmen bu proje yapılmalı.
güzel proje ama halkın hakkı yenmeden yapılsın 2 ay önce
proje iyi tıpkı Köy garajının oraya AVM yapılmak istenmesi gibi.. AVM yalan oldu esnafcıklar yüzünden. kale projesine muhalefette destek vermiş ama vatandaşın hakkı yenilsin dememiş.. birinin derdi varsa siyasetçi orada olur. bu şov değildir. kötü de değildir..hakkını vererek yapılsın. efendibey kentsel dönüşümde millet birsürü borçlandırıldı. 1980de afet evleri yapan devlet hiç borçlandırmadan yapmıştı ama TOKİ gerçekten vatandaşı değil müteahhidi önceliyor.
Son Yorumlar
Tahkilati başlanılmıştır ne demektir,nasil bir Türkçe bu arkadaş!!!
liyakatlı, dürüst,kültürlü kentin sorunlarıyla ilğilenen bir başkanımız var .Başarılarının devamını diliyorum başkanım niğde seninle gurur duyuyor.genç dinamik üretken başkan.
NASIL SOLUK ALDI DOLAR 10 TL EURO 11 TL OLARAKMI
Sn Vali Esnaf odaları için Girişimcilere KILAVUZ olmak ve İlin Gelişimine katkı sağlayacak Gençlerin Ekmek Teknesi kurmasını Niğde'nin Hangi Sektöründe eksiklikleri tespit Edip Kılavuz görevi yapan PANO oluşturması küçük maliyetli dükkan açabileceği öneriler sunmaları için Talimat vermelisiniz Esnaf odaları Sadece AİDAT toplama görevi yapan yerler olmaktan çıkıp üye ve yeni iş kuracak olan girişimcilere faydaları olmalı Çevre illerden gelenler Niğde'nin esnafının eksiklikleri ni getirip satıyor NİĞDELİde kendi ilinin eksiklikleri tespit Edip satar ve temin edebilir yol gösteren olursa oda başkanları bir işe yaramıyor
Yav kardeşim ne güzel tiyatro böyle. İstanbul a kaçtı deseydin. Beni alacak babayiğit doğmadı dedi. Sonra doğalı çok olduğu anlaşıldı.
11°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 25 Ekim 2021
İmsak 05:17
Güneş 06:37
Öğle 12:34
İkindi 15:47
Akşam 18:20
Yatsı 19:35
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 10 24
2. Hatayspor 10 20
3. Alanyaspor 10 20
4. Fenerbahçe 10 19
5. Karagümrük 10 18
6. Beşiktaş 9 17
7. Konyaspor 10 17
8. Galatasaray 9 17
9. Altay 10 15
10. Adana Demirspor 10 13
11. Başakşehir 10 12
12. Gaziantep FK 10 12
13. Öznur Kablo Yeni Malatya 10 12
14. Sivasspor 10 11
15. Kayserispor 10 11
16. Giresunspor 10 9
17. Antalyaspor 10 9
18. Göztepe 10 8
19. Kasımpaşa 10 6
20. Rizespor 10 4
Takımlar O P
1. Ümraniye 10 24
2. Ankaragücü 10 24
3. Eyüpspor 10 20
4. Erzurumspor 10 19
5. Bandırmaspor 10 18
6. Kocaelispor 9 16
7. Tuzlaspor 9 14
8. Gençlerbirliği 9 14
9. Samsunspor 9 12
10. Boluspor 9 11
11. Bursaspor 9 11
12. Menemenspor 10 11
13. İstanbulspor 9 10
14. Denizlispor 9 10
15. Altınordu 10 10
16. Adanaspor 10 9
17. Manisa FK 10 9
18. Ankara Keçiörengücü 9 7
19. Balıkesirspor 9 6
Takımlar O P
1. Chelsea 9 22
2. Liverpool 9 21
3. Man City 9 20
4. West Ham 9 17
5. Brighton 9 15
6. Tottenham 9 15
7. M. United 9 14
8. Everton 9 14
9. Leicester City 9 14
10. Arsenal 9 14
11. Wolverhampton 9 13
12. Brentford 9 12
13. Aston Villa 9 10
14. Watford 9 10
15. Crystal Palace 9 9
16. Southampton 9 8
17. Leeds United 9 7
18. Burnley 9 4
19. Newcastle 9 4
20. Norwich City 9 2
Takımlar O P
1. Real Sociedad 10 21
2. Real Madrid 9 20
3. Sevilla 9 20
4. Atletico Madrid 9 18
5. Real Betis 10 18
6. Osasuna 10 18
7. Rayo Vallecano 10 16
8. Athletic Bilbao 9 16
9. Barcelona 9 15
10. Valencia 10 13
11. Espanyol 10 13
12. Mallorca 10 12
13. Villarreal 9 11
14. Elche 10 10
15. Celta de Vigo 9 7
16. Granada 9 7
17. Cádiz 10 7
18. Deportivo Alaves 9 6
19. Levante 10 5
20. Getafe 9 2

Gelişmelerden Haberdar Olun

@