Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı

Birkaç esnafın maddi hissiyatı, Birkaç şov siyasetçisinin histerisi, Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

BOR-NİĞDE 13.07.2021, 01:03 26.07.2021, 11:33 Faruk
1522
Niğde Kale Projesi İYİ Parti ve CHP'nin Şov Alanı Olmamalıydı
banner830

Selim GÖKEL Yorumladı

Niğde tarihinin en önemli projelerinden birisi; Kale ve çevresindeki düzensiz yapılaşmayı ortadan kaldıracak, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, TOKİ ve Niğde Belediyesinin işbirliği, Anıtlar Kurulu’nun onayı ile Niğde Kale ve Çevresi Koruma ve Yenileme Projesi uygulamaya konulacak. Bu bir kentsel dönüşüm projesi değil, koruma ve yenileme projesi.  Taş binalardan oluşacak, sosyal alanları, geleneksel Niğde evleri,  bazı sosyal merkezlerde olan,  olması gereken kafe, çay bahçesi, oyun alanları, lokanta  gibi işletmeler... Ticari ve ekonomik alanlar olacak, Niğde ekonomisine katma değer katacak. Yeşil alanlar, dere, gölet, köprüler en önemlisi Niğde’nin 10 bin yıllık yaşına, şanına  yakışır, kültür, turizm  ve tarih kokan bir ortam oluşturulacak. 

Kale ve Çevresinin Koruma ve Yenileme Projesinin slaytlarını izledim, dinledim, fikir sahibiyim. Burada bu projenin bazı detaylarını, sağlayacağı faydayı da biliyorum ama sizleri uzun bir yazıyla sıkmak da istemiyorum.

Asıl konu başka.

Hani  birçok ilde gördüğümüz gıpta ettiğimiz yerler var ya... Hani diyoruz ya, “Medeniyetler Şehri” işte bu kavramı dolduran,  Niğdemize yakışan 2023 yılında büyük bölümü tamamlanacak devasa bir proje… Bakan beyin ifadesi ile “Türkiye’de örnek bir yer olacak”.

Şimdi böyle bir proje destek gerektirir. Nasıl bir destek;

Ekonomik bir destek ki yukarıda saydım  Bakanlıklar – Toki – Belediye – Anıtlar Kurulu, hatta Özel İdare…

Bir başka destek halk desteği ki buda var, heyecan veriyor, gözlemliyoruz.

Bir başka destek siyaset desteği… Hükümete sunulmuş, Bakan geldi inceledi, Valilikte basın açıklaması ile “...tamam” dedi.

Konu Niğde Belediyesi Meclisine getirildi. Parsel parsel görüşüldü ve  bütün partilerin oylamasına sunuldu hiç çekimser veya olumsuz oy bulunmadan İYİ Parti ve CHP’li Meclis  üyelerinin de onayı ile “OY BİRLİĞİ İLE KARAR VERİLDİ”.  Bütün partilerin meclis üyeleri de destek verdi. Karar aşağıda görebilirsiniz.

 Peki bugün ne yaşanıyor?

Böylesi bir projeyi meclis kararlarında olduğu gibi,  desteklemesi gereken muhalefet ne yapıyor?

Birgün,  İYİ Parti lideri Meral Akşener’i bu eski sanayiye götürüyorlar.

Bir başka gün,  CHP Milletvekili heyeti hoop eski sanayiye götürüyorlar…

İYİ Parti ve CHP’li Meclis üyeleri neden onay verdi peki… Aynen “Karakolda doğruyu söyler mahkeme de şaşar” durumu yaşanıyor. Meclis üyeleri partilerinden bağımsız kararlar mı alıyor. 

İYİ Parti ve CHP,  Niğde’nin yararına olan bir durumu adeta “Siyasi Şova” dönüştürüyor. Popülist siyasetin getirisi olmaz. Birkaç esnafın şahsi-maddi çıkarını Niğde’nin, Niğdelinin çıkarına feda ediyorlar. Yazık!...

Neden bu güne kadar ki Belediye Başkanları bu mezbelelik haline  gelmiş,  Kalenin doğusu ve eski sanayiye el atamamış, teğet geçmişler. Onu bir sorgulasınlar…

Esnaf CHP’li heyete bağırıyor. “Biz buradan çıkmak istemiyoruz” diye. Vatandaş da şehrin ortasında dökük, eksik, adı üstünde eski sanayi görmek istemiyor. Çekim merkezi olan, nefes alacak, misafirini getirebilecek, mevcut kültür ve turizm varlıklarına katkı ve turizme ivme kazandırabilecek, iş aş alanları oluşacak bir yer istiyor. Bunun içinde Belediye'nin rantı varsa , varsın olsun, belediye kazansın, kazandırsın. Yeni Çarşı gibi bir ticaret merkezi açıldı. Mumin İnan'ın başkanlık  döneminde kötü mü oldu? Varsın Başkan Emrah Özdemir'in de bir eseri olsun... 80 li yılların başkanı Feridun Zeren'in açtığı yollarda, oluşturduğu  yerleşim yerlerinde yaşıyor, ticaret yapıyoruz.  

Belediye her türlü teklif ile gelmiş. Konut istiyorsa konut, Ata Sanayinden dükkan istiyorsa dükkan… Yok,  benim hissem  burada kalsın diyorsa kalacak… Yürütecek komisyon kurulmuş… Belediyenin elinde acele kamulaştırma kanunu da var. Ama her şey gönüllü olsun istiyor.

Eski Sanayi Esnaflarını da dinledim. İşyeri sahiplerinin büyük çoğunluğu zaten kabul ediyor. Birkaç esnaf itiraz ediyor. Popülist politikacılardan medet umuyor.

Sanayide bazı işyeri sahipleri,  zamanında, eski başkanlar döneminde,  dükkanlarına belediyeden 1-2 metre yer eklemişler. Zamanla 10 metre olmuş, 20 metre olmuş, üst kata çıkmış,  yana taşmış… Ama vergi, harç vs. bütün ödemeler de  yıllarca hep O 1 metre üzerinden ödemiş. Burada devletin kaybı var. Şimdi çıkıyor "hayır benim 1 metre veya 2 metre değil, 50 metre, 100 metrem var" diyor. Cıngar kopartıyor. Belediyenin yerine olsam geriye dönük o kayıpların tahsil yoluna da giderim. Ya da acele kamulaştırma uygularım. Başka şehirlerde  hiç böyle uzatmıyorlar. Şehrin merkezinde sanayi olmaz. Mermerci olmaz, keresteci olmaz,  ki onlara özel sanayileri de  kuruldu. Ortada bırakmıyorlar ki. Hele mezbelelik,  dökülen bir sanayi hiç olmaz.  Esnaflığın bir raconu, kültürü,  ahlakı vardır. Ahilik kültürü denen bir şey vardır. Onları da göremiyoruz, orada. 

Birkaç esnafın maddi hissiyatı,

 Birkaç şov siyasetçisinin histerisi,

Niğdelinin geleceğine ipotek koyamaz.

Böyle bir proje ki,  mecliste muhalefet partilerinin de onayı alınmış bir proje,  İYİ Parti ve CHP’li siyasetçilerin “ŞOV” yapacağı, köstek olacağı bir alan olarak seçilmemeliydi…

Bir kere daha yazık…

...

Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (7)
Salim 2 hafta önce
Kardeşim okurken sıkıldım sonunu getiremedim yazının..ama sıkıntını anlamak zor değil.. gazetecilik okuduğunu düşünüyorum.. kaldiki buraya gelen siyasileri gazetede eleştirme cesaretini bulmussun kendinde.. chp ve iyi partinin heyeti buraya turistik gezi icin gelseydi.. kaleye..gumuslere..kemerhisar'a götürürlerdi.. takip etmemişsin belli ki.. esnaflarin derdini dinliyorlar.. onlardan dinlediklerini not alıyorlar.. kale ve çevresinin reklamını turizm acentalarina ve kültür turizm müdürlüğüne bırak ki.. onlar da işini yapsın.. ayrıca.. nigdeye bir bak.. dön de bir bak... nesi Var? Gazetecisin ya.. sen gördün mu etrafında donen dolapları.. dolapları geç.. nigde belediyesinin önündeki asırlık ağaçları kökünden acimadan söken yine şu anda olduğun zihniyet değil mi? Bugün bilmem kaç milyona belediyeyi yenileyeme kalkanlar..söktükleri ağaçlardan dikmeye kalkmışlar.. bu yapılanlar hizmet değil güzel gazeteci kardeşim.. bu yapılanlar soytarılık.. kimseye yaranmaya kalkmayın.. insanlar salak değil neyin eğri neyin doğru olduğunu görüyorlar.. burdaki yazılı mesajına daha çok cvp yazılır.. ama neyyysee..
Selim GÖKEL 2 hafta önce
Salim Bey, Parti temsilcilerinin gelmesine bir itirazımız yok, esnafı gezmesine itirazımız yok, hatta destekliyoruz da. Burada CHP ve İyi Partinin tezatlığına dikkat çekti. Belediye önündeki ağaç park vs. konularında o zaman en çok yazı yazan direnen borhaber.net ve Selim Gökel idi... Ne bir meclis üyesi, ne bir siyasi parti açıklama yaptı. Dönen dolaplar varsa hukuk var, partilere ulaştırırsınız, belgeli bizlere ulaştırırsınız, yazarız. Kimseye yaranma gibi bir derdimiz yok. Kamu adına sorguluyoruz. Şahsi davranmıyoruz. İki partideki tezatlığı ortaya koymaya çalıştık. Projenin de önemini hissettirmeye.. Sağlıkla kalın.. SELİM GÖKEL
Vatandaş 2 hafta önce
Sanayi acilen taşınması gerekir.
niğdeli 2 hafta önce
burasını emrah başkan değil faruk akdoğan döneminde temelleri atılmış yeni sanayi bölgesinde inşaatı tamamlanması 2 yıl olmasına rağmen taşınamamış. nedense hala faruk akdoğanın temel attığı yerler açılıyor.
Abdulmuhtar 2 hafta önce
Yapılan yorumları sadece bilgi amaçlı okuyoruz ülkenin hiçbir şehrinde ilin gelişmesine kimse karşı çıkmaz ama hiçbir belediye de ili geliştirecek projeden nemalanmamalı insanların yerlerini 3 kuruşa sayıp 5 kuruş borçlandırılmamalı bir belediye başkanı düşünün 100 metre kare dükkanı aksaray'dan 100 bin TL'ye aldığını söylesin Niğde belediyesi TOKİ lerden taahhüt ettiği yerlerde bile planlarda yok ettiler bahsedin herşeyi ben bilirim ben yaparım diyen sadece partisinin hizmetkârı Niğde belediye başkanı mız var.... NARLIGÖL den bile bahsedemeyen hep göstermelik şeyler peşinde maalesef
Esnaf 2 hafta önce
Dillendirilen ama yazılamayanları yazmışsın teşekkürler Selim iyi ki varsın
Umutsuz vatandaş 2 hafta önce
Sayın Gökel; Sözlerinize katılıyorum. Son 20 yılda imar yoluyla katledilmiş bir şehrin gerçekten nefes almaya ihtiyacı var. Herşeye rağmen bu proje yapılmalı.
Son Yorumlar
Allah razı olsun.Sizleri seviyorum.
2013 yılında milliyetçi Yükseliş Partisi olarak kulduk 2014 yılında seçime girdik. Partiyi kuran Beyfendi Ahmet reyiz yılmaz. Rahmetli Alpaslan Türkeşin genel başkan yardımcılığı yaptı..bazı siyasi aksilikler sonucu Yolumuza ve davamıza muhafazakar Yükseliş Partisi olarak devam ediyoruz siz değerli vatandaşlarımızdan desteklerinizi bekliyoruz. Myp niğde il başkanı Zekeriya Özbek.
ulkeyi suriyeli afganli basti. Sen hala Aksaray diyon..
Boyle habermi olur. Hic yoksa soyadlari yazsaydiniz
Ben ayrıca şunu da merak ediyorum;Partisine 2 Milletvekili ve İl bld.başkanlığı kazandıran il başkanı niye kovulur ?
26°
açık
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 27 Temmuz 2021
İmsak 03:54
Güneş 05:33
Öğle 12:53
İkindi 16:43
Akşam 20:03
Yatsı 21:34
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@