Haber: Şerafettin ÇOPUR

Bor Ayder yani Bor Ayakkabıcı ve Dericiler Kooperatifi  kurulmuştu. 2012 yılında  "Bor Ayder Genel Kurulu yapıldı"  başlıklı haber yapmışız. (Burada tıklayın)

Dönemin Bor Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Emrah Çalapkulu'nun başkanlığını yaptığı kooperatifin genel kurulu  Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü’nden gelen denetçiler nezdinde , görüş alış verişinde bulunarak yapılmış. 

2012 yılındaki haberimizde dönemin Bor TSO başkanı Emrah Çalapkulu diyor ki ; ''Bilindiği üzere eski dabakhane deki imalathaneleri taşımak için geliştirdiğimiz Küçük sanayi sitesi projemizde arsa alımı için ,  son aşamaya geldik . Parselasyon işlemleri tamamlandı . Alım için  belli bir süreci geçirmeliyiz. Alım yapılır yapılmaz Niğde Milletvekillerimizle Teknoloji ve Sanayi Bakanlığının kapısını çalacağız'' dedi. 

Bu sözlerin ardından kaç Ak Parti Milletvekili geldi geçti, hatırlamakta ben bile güçlük çekiyorum. Bor AYDER konusunda hiç bir gelişme olmadı. Yoo... haksızlık yapmayalım, sitemizde Bor AYDER konulu bir haber daha buldum. (burada tıklayın) Haberin başlığı " Bor AYDER ve Kemerhisar Ak Parti'de Arabaşı Çorbaşı Toplantıları"  Bor AYDER dönemin Ak Parti Milletvekili, şimdiki Milli Savunma Bakan Yardımcısı Alpaslan Kavaklıoğlu ve bir çok partilinin katıldığı bir etkinlik düzenlenmiş. Bor AYDER'in arabaşı çorbası etkinliğinde Alpaslan Kavaklıoğlu aynen şunları söylemiş:Bor ilçemizde faaliyet gösteren dericilerin küçük sanayi sitesi projesini hayata geçirmek için oluşturduğu Bor Ayakkabıcılar ve Dericiler Kooperatifi (Bor AYDER) yönetim kurulu ve üyeleri ile arabaşı çorbası vesilesiyle biraraya gelerek projeyi ve güncel meseleleri değerlendirdik. Küçük Sanayi Sitesi projesini başından beri destekledik ve yakından takipçisi olarak yatırım programına alınmasını sağladık. Yakın zamanda son birkaç prosedürün halledilmesiyle de ilçemiz yeni bir sanayi sitesine daha kavuşacak. Memleketimiz için çalışmaya, çabalamaya devam edeceğiz"

Tam 11 yıldır Bor Ayder unutulmuş, unutturulmuş, arşivime baktım, seçimlerde Niğde - Bor konusunda ki vaadlerde, seçim bildirgelerinde, projelerde bile yer almamış...  Bor için "Hasan dağını helik diye atan" bir partinin bir çok vaadi gibi bu konuyu işlememesi beni şaşırttı. 

Bor Ayder unutulmuştu ama dün yayınlanan bir resmi gazete de hatırladık. Hatta çok sevindik...  (Burada tıklayın)

Resmi Gazetede   Niğde Bor Ayder Dericiler ve Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi  24 Adet İşyeri Yapım İşi İhale ilanı yayınlandı. 

HERKES UNUTMUŞ, BİR KİŞİ HARİÇ

İşin içerini de yine sosyal medyadan öğrendik... Meğer herkes unutmuş, Bor OSB Yönetim Kurulu Başkanı Ali İlker Atabay unutmamış... 

Bundan sonrasını Ali İlker Atabay'dan öğrenelim... Bor AYDER konusunu Ali İlker Atabay sosyal medya hesabından paylaştı, anlattı. 

Aynen aşağıda... 

2021 yılı Aralık ayında resmi işlerimizin takibi maksadıyla Sanayi ve Teknoloji Bakanlığında bürolar arasında koştururken koridor ucundaki bir odadan "Bor Ayder İşi" diye bir konuşma ve akabinde gülüşmeler duymam üzerine odaya yöneldim ve Bor'lu olduğumu belirtip bu ifadenin neden kullanıldığını ve neden gülündüğünü sordum. Cevap " Niğde'yi ve Bor'u çok severiz ama başlanıp bir türlü bitmeyen ve çok uzayan işleri öyle kodladık." idi. Bu durum, memleketimiz adına çok üzdü ve Niğde'ye döner dönmez konuyu önceki Valimiz ve şimdi Sivas Valisi olan Sayın Yilmaz Simsek e aktararak (esasında kurumsal olarak hiçbir sorumluluğumuz olmamasına rağmen) konuyu neticeye kavuşturmak hususunda çalışmak için müsaade ve himayelerini arz ettik ve kendilerinin destekleriyle kurulum süreci yeniden başlatıldı. Süreçte Niğde Valiliği Proje ve Yatırım Ofisinden mesai arkadaşım Abdullah Bay, Bor Karma Osb Müdürlüğü personeli Selim Meriç ve Burak Dincer ile birlikte Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İşletme Bölümü Araştırma Görevlisi Elif Karakaş ve Finans ve Bankacılık Bölümü Araştırma Görevlisi Mehmet Sinan Çelik'le birlikte çok hızlı bir çalışma ortaya konarak dosya Bakanlığa iletildi ve Sanayi Bölgeleri Genel Müdürü Sayın Fatih Turan'ın destekleriyle kabul edilerek yatırım programı onayı için Cumhurbaşkanlığına gönderildi. Niğde Valimiz Sayın Mustafa Koç, Niğde Milletvekili Sayın Yavuz Ergun , Bor Kaymakamı Sayın Mehmet Yavuz, Bor Belediye Başkanı Sayın Serkan Baran ve Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Sayın Metin Bitim'in çaba ve girişimleriyle birlikte Niğde Bor Ayder Dericiler ve Ayakkabıcılar Küçük Sanayi Sitesi Yapı Kooperatifi için 61.800.000 TL tutarında kaynak ayrılarak 10.10.2022 tarih ve 31979 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak ihale süreci başlatılmış oldu. 2023 yılı sonunda küçük işletme sınıfındaki 24 adet deri sanayicimiz yeni tesislerine kavuşmuş olacaklar. Yaklaşık 11 yıldır devam eden ve netice alınamayan bir teşebbüsü somut hale dönüştürerek şehrimize kazandıran saygıdeğer idarecilerimize, tüm çalışmayı toplam 3 ay gibi kısa bir sürede tamamlayan proje ekibimize, projenin ilk girişimini yıllar önce başlatan Emrah Çalapkulu kardeşime ve her zaman moral ve motivasyon desteklerini yanımızda hissettiğimiz güzide deri sanayicilerimize şükranlarımı arz etmeyi borç bilirim.

Niğde Kamu-Sen Emekli ve Memur’un Taleplerini İletti Niğde Kamu-Sen Emekli ve Memur’un Taleplerini İletti

Bu kısa ve kısa olduğu kadar yoğun geçen periyotta hiçbir karşılık beklemeden verdiğimiz onca emeğe, alınan net sonuca dil uzatmaya kalkan ve üstelik bundan öncelikle faydalanacak kitle içerisinde bulunan zevata, hakkımı helal ediyorum. Şahsım adına alacağım tek ve en büyük hediye, bu yatırımın kısa zamanda hayata geçtiğini görmek ve burada çalışarak hanelerine aş götüren insanlarımızı gördüğüm an hissettiğim mutluluk olacaktır.

Editör: TE Bilişim