Komşu iller gündemi oluşturuyor... Niğde bildiğiniz gibi...

Komşu illerde seçim sonrası tartışmalar gırla gidiyor... Niğde bildiğiniz gibi..

BÖLGEMİZ 10.05.2019, 23:35 13.05.2019, 01:37 nigdehaber
1139
Komşu iller gündemi oluşturuyor... Niğde bildiğiniz gibi...
banner830

Kırşehir'de  CHP ve İYİ Parti ittifak yaptı ve Belediye Seçimlerini CHP kazandı. Belediye Başkanı Selahattin Ekincioğlu Kırşehir Belediyesi'nin şeffaf bir yönetim anlayışı düşüncesi ile 462 milyonluk  borcunu afiş ile  belediye binasına astı. Ak Parti İl Yönetimi ve meclis üyeleri bu duruma itiraz etti, tartışmalar yaşandı. 

KIRŞEHİR'DE  DE TÜYÜ BİTMEMİŞ YETİMİN HAKKI KONUŞULDU

Mayıs ayı toplantısında AKP’li meclis üyeleri Belediye Binası dışına asılan borçların hoş olmadığını gündeme getirince Başkan Ekicioğlu da AKP gençlik kolları ve kadın kollarının yedikleri yemekleri belediye hesabına yazdırdığını ve borçların zimmetleneceğini açıklayarak AKP’nin borçları ödemesini istedi.

Ekicioğlu , ” Herkes yazdırmış. A müdür yemiş gitmiş B başkan içmiş gitmiş. Böyle bir mantık olur mu ya ? Bu da tam seçim döneminde veyahut toplu yemekler verilmiş.Kırşehir Belediyesi’nin 3. ayına bakın 15 lira harcıyorsak 30 lira harcamışız.Yazık değil mi tüyü bitmemiş yetimin hakkına ! ” diyerek sitemde bulundu.

DERNEK VE CEMAATLERE HİBE EDİLEN DAİRELER

Selahattin Ekicioğlu , Kırşehir Belediyesi’nin borç batağı içerisinde olduğunu ve faiz ödediğini belirterek eski yönetimin bazı dernek ve cemaatlere hibe ettiği ve kullanım hakkı verdiği dairelerin satışını isterken yine bazı derneklerin kira, doğalgaz, su ve elektrik bedellerinin de belediyeden ödendiğini ve bunların iptal edileceğini açıkladı.

İlgili haberler için buraya tıklayın

NİĞDE BELEDİYESİNİN MALİ TABLOSU NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 

Kırşehir'de bu tartışmalar yaşanırken, Niğde'de durum nedir merak ediyoruz. Niğde Belediyesinin ne kadar borcu var? Niğde'de partilere,  tarikatlara, cemaatlere, belediyeden ödemeler yapıldımı? Niğde belediyesinin borcunun çok büyük olduğu bu borçlardan dolayı iş yapılamaz hale gelindiği konusundaki iddialar doğru mu? Belediye diğer illerde olduğu gibi afiş asmasın tamam da mali durumu tablolarla dahi açıklamayamaz mı? İyi Parti ve CHP'li  belediye meclis üyeleri ne iş yapar? 

NEVŞEHİR'DE İMAR TARTIŞMASI

İmar barışı, 60 milyon yılda oluşan ve birinci derece arkeolojik ve doğal sit olan, UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alan Kapadokya’da peribacalarında, mağaralarda kaçak yapılaşmayı hızlandırdı. Aşk Vadisi, Güvercinlik, Çavuşin, Görkündere Vadisi’nde butik otel, kafe, villa, ahır yapılarak yok edilen tarih  ülke genelinde büyük tepki çekti. 

Yılda 2 milyon turist çeken Kapadokya bölgesi'ndeki imar tartışmaları ulusal medya da yer aldı ve tartışmalar devam ediyor. Kaçak yapılar yıkılıyor. Bu konuda kanun teklifi de hazırlandı. 

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RASİM ARI'DAN SANATÇILARA TEPKİ

Nevşehir odaklı asıl tartışma ise YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesi üzerine sanatçıların tepkilerini belirterek #herşeyçokgüzelolacak hastagı ile paylaşımlarda bulunmasına ilk tepki Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı'dan geldi. 

Nevşehir Belediye Başkanı Rasim Arı, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada YSK'nın İstanbul seçimlerini iptal etmesinin ardından 'Herşey çok güzel olacak' mesajı paylaşan sanatçılar için "En ufak bir programda sahne alamayacaklarını Nevşehir Belediye Başkanı olarak tamamen 'kanaat özgürlüğüm' çerçevesinde ilan ediyorum" dedi.

Nevşehir Belediye Başkanının Nevşehir kendisinin veya kendisinden ibaretmiş gibi bu yaptığı paylaşım da çok tepki çekti. 

NEVŞEHİR BELEDİYE BAŞKANINA TEPKİ OLARAK  KAPADOKYA BOYKOT EDİLİYOR

Rasim Arı, söz konusu tweet’ini profilinde sabitleyerek, başkanı olduğu belediyenin web sitesinde yer alan ve kullandığı ifadelere destek veren haberleri de paylaşarak çıkışını haklı göstermeye çalıştı.

Arı’nın sanatçıları fişleme ve şehre girişlerini engelleme çabalarına tepkiler geliyor. Twitter’da #kapadokyaboykot  hashtag’i açılarak Nevşehir ve çevresindeki turistik faaliyetlerin boykot edilmesi çağrıları yapılmaya başladı.

SANATÇILARA KIRŞEHİR BELEDİYESİNDEN DESTEK

Kırşehir Belediye Başkanı Selehattin Ekicioğlu sosyal medya hesabı üzerinden sanatçılara 'Kırşehir’e gelin' çağrısı yaptı.
Sanatçıları Kırşehir’e davet ettiğini açıklayan Ekicioğlu, “Sanatçı kimliği ile haktan ve hukuktan yana tavrını ortaya koyduğu için bütün sanatçı dostlarımıza açık çağrımızdır. Ahi Evran’dan Yunus Emre’ye, Çekiç Ali’den Neşet Ertaş’a uzanan kasım bir kültüre sağ olsun Kırşehir’imizde belediyemizin yapacağı bütün etkinliklerde sizleri görmek bizim için onurdur“ dedi 

AKSARAY BELEDİYE MECLİSİNDE T.C. OYLAMASI
 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından birçok ilde T.C. ibareleri belediye tabelalarına geri dönerken, Aksaray´da tam tersi oldu.

Geçtiğimiz gün yapılan belediye meclisi 2´nci olağan toplantısına T.C. tartışması damga vurdu. Aksaray Belediye Başkanı Enver Dinçer´in katılmadığı toplantıyı AK Partili Belediye Başkanvekili Cem Elibol yönetti.

Toplantıda, MHPli üyeler tarafından verilen Aksaray Belediyesi tabelasına T.C. ibaresi eklenmesi önerisi için oylama yapıldı. MHPli üyelerin yanı sıra CHPli ve İYİ Partili üyeler de önerinin kabulü yönünde oy verdi. AK Partili üyeler ise ret oyu kullandı. Oylama sonucu, 15 kabul, 16 ret oy ile T.C. ibaresinin eklenmesi kabul edilmedi.

TEPKİ İÇİN SAÇINA T.C. TRAŞI YAPTIRDI

Bu duruma tepki Aksaray´lı olup 30 yıldır Almanya´da çalışan Aksaraylı gurbetçi  evli ve 3 çocuk babası Durmuş Dengiz´den(50) geldi.

Belediye Meclisi´nin almış olduğu bu kararı protesto eden Durmuş Dengiz(50)saçlarını kazıtarak T.C ibaresini yazdırdı. Amacının alınan bu kararı protesto etmek olduğunu ifade eden Dengiz yaptığı açıklamada,"Alınan bu kararı yanlış buluyorum.Ben MHP´ye gönül vermiş,yüreği Türkiye için çarpan bir gurbetçiyim.Tabelaya T.C ibaresinin eklenmesinde bir engel olduğunu düşünmüyorum.Tüm partilerin bu öneriye destek verip,AK Parti üyelerinin vermiş olduğu Red kararını protesto ederek,farkındalık çekmek istedim.Umarım bu öneri tekrar Meclise gelir ve T.C ibaresi tabelaya eklenerek,yaşanan kısır tartışmaya son verilir.Aksaray´ı ve ülkemi çok seviyorum."ifadelerine yer verdi.

NİĞDE'DE T.C. TARTIŞMASI... 

AKP'li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Uzun zamandır belediye binalarının kapılarında yer almayan T.C. ibarelerinin yeniden asılması riyaklarlıktır" dedi. (Riyakarlık: İkiyüzlülük)

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu ifadesi özellikle MHP lilerde hayal kırıklığı yarattı. Niğde'de en son Şehit Astsubay Ömer Halisdemir'in memleketi Çukurkuyu beldesinde T.C. tabelası asılmıştı. MHP'nin kazandığı  belediyelerden Altunhisar İlçesinde ve Gümüşler Beldesinde ise Ak Parti döneminden beri belediye tabelasında T.C. ibaresi bulunduğu öğrenildi. Ak Partili  Bor Belediye Başkanlığı ise sosyal medya hesabını T.C. Bor Belediyesi olarak açmıştı. T.C. ibaresi konusunda Niğde Belediyesine yazılı teklifte bulunan ve sonucunu beklediklerini ifade eden MHP'li belediye meclis üyelerinin  Cumhurbaşkanı'nın bu ifadesinden sonra tutumları ise merak ediliyor. 

KEMERHİSAR'DAN EKREM İMAMOĞLU'NA DESTEK

23 Haziran seçimleri nedeni ile bir çok turistik il ve ilçe belediyeleri İstanbulluların oy kullanması nedeni ile 23 Haziran 2019 tarihinde il, ilçe ve beldelerine gelmeleri yönünde paylaşım yapıyorlar. Mizaha da yer verilen bu paylaşımlara CHP'li Kemerhisar belediyesi de katıldı. Kemerhisar'ın CHP'li yeni belediye başkanı Ramazan Oya sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada ; 
#HerşeyÇokGüzelOlacak Haziran’da sandıklarımıza sahip çıkıyoruz. Bir oydan ne olacak demiyoruz,bir oy gelecek demektir." diyerek aşağıdaki afişi paylaştı. 

 
Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (1)
Yazıklar olsun... 2 yıl önce
MHPli üyeler tarafından verilen Aksaray Belediyesi tabelasına T.C. ibaresi eklenmesi önerisi için oylama yapıldı. MHPli üyelerin yanı sıra CHPli ve İYİ Partili üyeler de önerinin kabulü yönünde oy verdi. AK Partili üyeler ise ret oyu kullandı. Oylama sonucu, 15 kabul, 16 ret oy ile T.C. ibaresinin eklenmesi kabul edilmedi.
Son Yorumlar
sadece alkol yasağının değil karantina tedbirleri kapsamında genelgeyle konulan ve temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği taşıyan her yasak anayasaya aykırıdır. anayasa temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini söyler. bunun istisnası ise ohal dönemindeki kararnamelerdir. ülkede ohal olmadığına göre kanuni düzenlemeyle getirilmemiş her pandemi yasağı anayasaya aykırıdır. bu açıdan hakkınızda eğer idari para cezası uygulanırsa mutlaka dava yoluna gidin.
ben tabiiki isyan ediyorum kabullenenler uyumaya uyurken soyulmaya devam ediyor
Ya Niğde Gazeteleri Kıyakcılığın sonu Ayakçılık fazla şak şak usandırdı değilmi
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur. Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
18°
hafif yağmur
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:33
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:43
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@