Niğde Ulkışla Silahlı Saldırı Olayı Ayrıntıları

Adana-Ulukışla-Ankara Otoyolu, Eminlik mevkiinde yol kontrolü yapan asker ve polis timine silahlı saldırıda bulunuldu.

ASAYİŞ 20.03.2014, 15:51 24.03.2014, 12:08
15057
banner830

Adana-Ulukışla-Ankara Otoyolu, Eminlik mevkiinde yol kontrolü yapan asker ve polis timine silahlı saldırıda bulunuldu.

Haber-Foto-Video: Selim GÖKEL

SALDIRI İLE İLGİLİ  OLAY YERİNDEN VE HASTANEDEN VİDEOLAR EKLENECEK
Güncelleme : 21:150

Kaçan üçüncü teröristin de yakalandığı öğrenildi. 

Kalabalık Hastane önünden ayrıldı... Niğde'de yürüyüş yapıldı.. 

Güncelleme : 21:00

Niğde'de 3 güvenlik görevlisinin şehit olduğu saldırının ardından devlet hastanesi önünde toplanan ve içeri girmeye çalışan kalabalığa polis müdahale etti.

Acil servis kapısından içeri girmek isteyen kalabalık ile polis arasındaki gerginlik çıktı. Akşam saatlerinde hastaneye girmek isteyen ve polise taş, pet şişelerle saldıran gruba polis biber gazıyla müdahale etti. Kısa sürede acil servis önü savaş alalına dönerken, olaylarda polisler ve gazeteciler yaralandı. Olayların büyümesi üzenine hastane önüne gelen TOMA'larla kalabalık dağıtılmaya çalışıldı. Bir türlü öfkesi dinmeyen kalabalık burası "Burası Niğde buradan çıkış yok diyerek" acil servisini kapılarını taşladı.

Olay yerine gelen İl Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt'un konuşmasına kalabalık izin vermedi. Olay yerine gelen Vali Necmettin Kılıç ise megafonla kalabalığın dağılmasını istedi. Kılıç, teröristlerin Avrupa'dan dün Türkiye'ye giriş yaptığını ve bugün Niğde'de bu saldırıyı gerçekleştirdiklerini söyledi. Güvenlik güçleri teröristlerin yakalanması için çalışmalarını sürdürdüğünü ve her an sıcak çatışmaya girilebileceğini belirten Kılıç, "Ben teröristlerin peşindeydim buradaki durumu duyunca bırakıp geldi. Bırakın beni de teröristin peşine gideyim" dedi.

Hastane önünde gerginliğin devam ettiği öğrenildi


Güncelleme : 20:30


Çiftehan'da Şehitler için Yürüyüş...

Ulukışla ya bağlı gedeli mevkii otobanında çıkan çatışmada şehit düşen Mehmetçik ve polislerimiz için çiftehanda gençler yürüyüş yaptılar. İstasyon Caddesi, Belediye Caddesi ve Kaplıca yolu caddesinde slogan ve marşlar söyleyerek Çiftehanlılar Şehitlerine sahip çıktılar.


Güncelleme : 20:00

Hastane Acil Servis Önünde MHP'li yaklaşık bin kadar kişi hala bekliyor. Polis geniş güvenlik önlemleri aldı. Çevre illerden tomalar gönderildi. Ancak sağduyu hakim görünüyor. 

Güncelleme ; 19:51

Şehitlerimizi Yarın Toprağa Verilecek

Çatışmada şehit olan Jandarma Astsubay Üstçavuş 29 yaşındaki Adil Kozanoğlu'nunKahramanmaraş'ın Türkoğlu İlçesi'ne bağlı Akçalı Köyü nüfusuna kayıtlı olduğu bildirildi. 2 çocuk babası Kozanoğlu'nun cenazesi yarın Türkoğlu İlçesi'nde toprağa verilecek. Şehit polis memuru Adem Çoban'ın Adana'nın Ceyhan İlçesi Dokuztekne Köyü'nde oturan ailesi  yasa boğuldu. Çoban'ın cenazesi  yarın Ceyhan'da toprağa verilecek.
 
Kırıkkale nüfusuna kayıtlı olan ve Ankara'da yaşayan kamyon şoförü Turan Yaşar'ın cenazesinin de nerede toprağa verileceğine ailesinin karar vereceği kaydedildi.Güncelleme: 19:48

İçişleri Bakanı Efgan Ala Açıklama yaptı ; 

Seçime dönük kaos ortamı oluşturulmak isteniyor


Saldırganların Türkiye'ye Hatay'dan girdiği belirlendi. İki çatışma yaşandı. Önce polis, sonra asker şehit oldu. Teröristlerin üzerinde ve gasp ettikleri kamyonda yapılan aramada 3 kalaşnikof, 3 tabanca 7 el bombası, 2 susturucu, 3 kasatura, telsiz ve batarya ele geçirildi. 

Saldırganların İstanbul'a gitmek istediğini sanıyoruz. Seçimde dönük kaos ortamı oluşturulmak isteniyor.

Güncelleme Saat 19:30  

Niğde Devlet Hastanesi Acil Servis önünde yaklaşık  bin kişilik MHP'li grup bulunuyor. Sloganlar atıyor. Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, kalabalığa açıklama yaptı. Bor İlçesinde de Niğde'ye araçları ile konvoy halinde gidildi. 


Güncelleme: 18:00

Olay nasıl oldu?;

Ticari taksi ile  seyir halindeki iki terörist ve Jandarma noktasında rutin yol kontrolü için durduruluyor. Durdurulma üzerine Jandarmaya silahla ateş ediyorlar ve bir astsubay başçavuş burada şehit oluyor. Takside el bombaları da bulunuyor. Çatışma sırasında olay yerine Trafik Ekipleri geliyor. Çatışmada Trafik Polisi Adem Çoban şehit oluyor. Yoldan geçen özel bir nakliye firmasına ait Tır'ı durduran teröristler  sürücünün başına ateş açarak öldüyorlar. Tıra binen teröristler Eminlik Köyüne kaçıyor ve gelen Özel Harekat Timleri ile çatışmaya girip yaralanıyor ve Niğde Devlet Hastanesine kaldırılıyor. 

Güncelleme: 17:14

 Yakalanan iki teröristin Arnavut olduğu, Arnavutça konuştukları bilgisi edinildi. Ölenler ise Niğde Emniyet Müdürlüğü Eminlik Bölge Trafik İstasyon Amirliği'nde görevli Polis Memuru Adem Çoban, Teröristlerin kullandığı araç sahibi sivil bir vatandaş ve Başçavuş Tuna (soy ismi belirlenemedi) olduğu öğrenildi. 

Güncelleme: 14 : 26


NİĞDE DEVLET HASTANESİNDE  GERGİN SAATLERÖte yandan, Niğde Belediyesi, cep telefonlarına gönderdiği kısa mesajla, Niğde Devlet Hastanesine kaldırılan yaralı güvenlik güçleri için vatandaşları kan bağışına çağırıyor.MHP'li  Niğde Belediye Başkan Adayı Fikret Çıtırgı'nın seçim otobüsü de kan bağışı anonsu yaparak Niğde Caddelerinde dolaştı. 

Bu ananslorın üzerine binlerce kişi Hastaneye geldi. Kalabalığın olduğu sırada iki yaralı terörist  ambulans ile hastaneye getirildi. Polisin onca engelemeye çalışmasına rağmen, kalabalık polis kordononunu yarıp hastane acil servisi avlusuna girdi. Ambulanstaki teröristlere saldıran vatandaşları polis biber gazı sıkarak dağıtabildi. Hastanenin değişik giriş kapılarında vatandaşlar saatlerce bekledi. Zaman zaman "kana kan intikam" şeklinde sloganlar atıldı. Niğde Milletvekili Doğan Şafak'tahastaneye gelenler arasındaydı. MHP Merkez İlçe Başkanı İmdat Yağmur, hastane etrafında bulunanları sakinleştirmek ve dağılmaları hususunda konuşmalar yaptı. Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, hastane etrafında bulunan vatandaşlarla konuştu. Onları ikna etmeyi başardı, kalabalık büyük ölçüde dağıldı. Emniyet Ekipleri hastanesinin etrafında güvenlik kordonu oluşturdu. Niğde Üniversiteli yaklaşık 200 ülkücü öğrenci Hastane yönüne yürüyüşe geçti. 


***********

Güncelleme: 12:30

OLAYIN İLK DUYUMLARI DA AŞAĞIDAKİ GİBİYDİ. 


İddiaya göre Gedelli mevkiinde bir orman köyündeki sağlık ocağına giden 3 kişi olduğu iddia edilen grup sağlık ocağında bir kişiyi rehin aldı. Köylülerin saldırganların Ulukışla yönünde giden kamyonetle kaçtığını belirtmesi üzerine polis ve jandarma ekipleri takip başlattı.Güvenlik güçleri saldırganlarla temas sağladı. 'Teslim ol' çağrısına saldırganların ateşle karşılık verdiği belirtildi. İlk ateşte bir asker ile bir polis şehit oldu. Şehit Polisin kimliği belirlendi  Adem Çoban olduğu Niğde Emniyet Müdürlüğü Eminlik Bölge Trafik Denetleme Amirilinde görev yapıyordu. Şehit olan Başçavuş Tuna (soy ismi henüz öğrenilemedi) Kayseri Tıp Fakültesine giderken yolda hayatını kaybettiği öğrenildi.  Aracı gasp edilen bir kişi de saldırı sonucu yaşamını yitirdi.


HELİKOPTERLE ÖZEL HAREKAT TİMLERİ GÖNDERİLDİ

Saldırının duyulması üzerine çatışma bölgesine Adana ve Ankara'dan helikopterlerle Özel Harekat timleri gönderildi.

Olay yerinden geçen ve o anda güvenlik ekibinin içinde arama yaptığı bir otobüs de kurşunlara hedef oldu ve camları kırıldı. Yolcular yere yatarak canlarını korumaya çalıştı.


2 SALDIRGAN YAKALANDI, BİRİ ARANIYOR

Saldırıyla ilgili, iki saldırganın yakalandığı, kaçan bir saldırganın da arandığı öğrenildi. Pozantı-Adana yolu güvenlik nedeniyle kapatıldı.

YARALI ASKER OLAY ANINI ANLATTI

Saldırıda başından yaralanarak Ulukışla Devlet Hastanesine kaldırılan jandarma personeli, olay anını anlattı.

Yaralı asker, "Biz otobanda trafik ve asayiş uygulaması yapıyorduk. Bir araçtan 3 kişi indi ve uzun namlulu silahlarla üzerimize ateş açarak, el bombası attılar. Ben de şarapnel parçasıyla başımdan yaralandım. Başka bir şey hatırlamıyorum" diye konuştu.

NİĞDE DEVLET HASTANESİNDE  GERGİN SAATLER

Öte yandan, Niğde Belediyesi, cep telefonlarına gönderdiği kısa mesajla, Niğde Devlet Hastanesine kaldırılan yaralı güvenlik güçleri için vatandaşları kan bağışına çağırıyor.MHP'li  Niğde Belediye Başkan Adayı Fikret Çıtırgı'nın seçim otobüsü de kan bağışı anonsu yaparak Niğde Caddelerinde dolaştı. 


Bu ananslorın üzerine binlerce kişi Hastaneye geldi. Kalabalığın olduğu sırada iki yaralı terörist  ambulans ile hastaneye getirildi. Polisin onca engelemeye çalışmasına rağmen, kalabalık polis kordononunu yarıp hastane acil servisi avlusuna girdi. Ambulanstaki teröristlere saldıran vatandaşları polis biber gazı sıkarak dağıtabildi. Hastanenin değişik giriş kapılarında vatandaşlar saatlerce bekledi. Zaman zaman "kana kan intikam" şeklinde sloganlar atıldı. Niğde Milletvekili Doğan Şafak'tahastaneye gelenler arasındaydı. MHP Merkez İlçe Başkanı İmdat Yağmur, hastane etrafında bulunanları sakinleştirmek ve dağılmaları hususunda konuşmalar yaptı. Niğde Emniyet Müdürü Ali Kemal Kurt, hastane etrafında bulunan vatandaşlarla konuştu. Onları ikna etmeyi başardı, kalabalık büyük ölçüde dağıldı. 

Emniyet Ekipleri hastanesinin etrafında güvenlik kordonu oluşturdu. Niğde Üniversiteli yaklaşık 200 ülkücü öğrenci Hastane yönüne yürüyüşe geçti. 

VİDEO VE FOTOĞRAFLAR BİRAZDAN...Kaynak: Selim GÖKEL
Yorumlar (21)
bu gece 7 yıl önce
saat:18:30'da meydanda terörü lanetleyeceğiz!!!
selahattin 7 yıl önce
Çözüm süreci bu şerefsizleri başbakan musallat etti basimiza şehitlerin vebalini nasil oduyecek simdi çözüm süreci falanda hava o maksatla yapacagini yapıyorlar
bunları başbakan yüz verdi yazılar olun Tayip beyyyyyyyyyyyyy
TarsusCrew 7 yıl önce
basımızda devlet baba olaydi boyle mi olurdu ? allah tum sehitlerin ailesine sabir versin oylar mhp ye .
Alper 7 yıl önce
belli belli kan vermeye geliyoruz geri çevirip eve yolluyosunuz bizi nasıl bi belediye nasıl bir ildeyim ben ya
latif 7 yıl önce
mynet haberde saldırganların arap olduğu arapça konuçtukları yazıyor .
küçük atsız 7 yıl önce
tüm yaralı askerlerimize acil şifalar, şehitlerimizin geride kalanlarına da allah sabırlar versin türk milletinin başı sağolsun vatan sağolsun
OLABİLİR Mİ 7 yıl önce
bu katiller aksaraya gidiyor olmasın orda hdp binası taşlamıştı onun intikamı olmasın
borlu 7 yıl önce
sınır kapıları han gibi açık olursa olacağı bu hataydan antep girenlerin hedefinde neresi vardı bakalım?nevruzda ve seçim arifesi ortalığı kana bulayacaklardıı.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
sadece alkol yasağının değil karantina tedbirleri kapsamında genelgeyle konulan ve temel hak ve özgürlüklere müdahale niteliği taşıyan her yasak anayasaya aykırıdır. anayasa temel hak ve özgürlüklerin ancak kanunla sınırlandırılabileceğini söyler. bunun istisnası ise ohal dönemindeki kararnamelerdir. ülkede ohal olmadığına göre kanuni düzenlemeyle getirilmemiş her pandemi yasağı anayasaya aykırıdır. bu açıdan hakkınızda eğer idari para cezası uygulanırsa mutlaka dava yoluna gidin.
ben tabiiki isyan ediyorum kabullenenler uyumaya uyurken soyulmaya devam ediyor
Ya Niğde Gazeteleri Kıyakcılığın sonu Ayakçılık fazla şak şak usandırdı değilmi
Köy garajı ve Adliye Sarayının altından Ditaş altı üst geçit arasına 60 metrelik geniş düz bir bulvar açılsa; yol kenarlarına 2 mt. kaldırım, 2 mt. yürüyüş yolu, 3 mt. bisiklet yolu, 2 mt. engelli yolu, (3+3+3+3 mt.) Medaş -Telekom – Doğalgaz ve Belediyenin ayrı ayrı alt yapı güzergâhları, Tramvay hattı 10mt. 7 metrelik yeşil alan ve yol güzergâhı araç park ve dinlenme yerleri yapılırsa şehrimizin iki yakasına faydası olur. Bu arada Patates Araştırma Müdürlüğünün hazineden kiraladığı 310 dönümlük büyük araziye Resmi kurumlar, Millet bahçesi, Hastane, Fakülte, Spor alanları v.b. kurumlar yapılır. Şehrimizin iki yakasına hizmet verir ve ortada. Patates Araştırma Müdürlüğünün idari binası ve laboratuvarları için yaklaşık 30 dönümlük arazisi var. Sazlıca kasabasında da geniş yeri var. Bu aradaki derenin yapılmayan kısmını da ıslah edilir. Bu kısmın planlanması çok geri kaldı. Ayrıca eski sanayi alanı kentsel dönüşümle planlanması ve stadyum yapılmasında bu güzergâhta birleşir.
Yürüyüş parkurunun 2 ve 3’ünçü etap yürüyüş parkuru dere kenarından 5 metre kamulaştırılıp dere ıslahı ile beraber yapılması daha güzel olur. Belirli yerlere dinleme alanları yapılır. Yeşilburç vadisi görselliği, yürüyüş rotası, konaklama yerleri, suyu, doğa güzelliği ve seyir terasıyla mükemmeldir. Yeşilburç kentsel sit alanına güzel mastır imar planı uygulanması gerekir. Ayrıca kentsel sit alandaki konaklar tescilli olmasından yıkılıyor. Bu konaklar butik otel olarak turizme kazandırmamız gerekir.
17°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 06 Mayıs 2021
İmsak 03:59
Güneş 05:33
Öğle 12:43
İkindi 16:31
Akşam 19:43
Yatsı 21:11
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 33 50
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 33 39
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 33 29
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 33 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 34 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Crystal Palace 33 38
14. Brighton 34 37
15. Southampton 33 37
16. Burnley 34 36
17. Newcastle 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 34 53
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 34 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@