Şapka düşkü… Kel göründü!..

En iyi yaptıkları da işte bunun gibi insanları itibarsızlaştırmak oldu. Şimdi sormak gerekir....

YORUM 07.12.2020, 22:44 07.12.2020, 22:50 Faruk
1441
Şapka düşkü… Kel göründü!..
banner830

Gazeteci Şerife Türkeş yazdı... 

Merhaba sevgili dostlar... Geçen hafta günlerce kamuoyunu televizyonların başına kilitleyen Arınç Suikastı olarak başlayıp Kozmik Oda'ya kadar uzanan 5 yıl süren bir soruşturmanın içeriğini ve adım adım yaşananları kaleme alan Albay Erkan Yılmaz Büyükköprü'nün “Kozmik Albay” isimli kitabını okudum. O dönem yaşananlar ve 15 Temmuz hain kalkışmasından sonra yaşananları düşününce yıllardır vicdanımı yaralayan Feto'nun benzeri bir operasyonla hem görevden alınan, hem itibarsızlaştırılan ve genç yaşta emekliye ayrılan Ömer Halisdemir Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ferhat Ecer'in yaşadıklarının bir kısmına tanık olmam nedeniyle tarihe not düşmek istedim.

Bildiğiniz gibi 19 yıl Hacettepe Üniversitesi'nde çalıştıktan sonra memleketime tayinimi istedim ve Niğde Üniversitesi Personel Daire Başkanlığı'na Personel Müdürü olarak atandım. Evim Bor'da olduğu için Bor Halil Zöhre Ataman Yüksekokulu'na Yüksekokul Sekreteri olarak Bor'da çalışmak istediğimi Prof. Dr. Ferhat Ecer'e ilettim kendisi de uygun gördü ve ben Prof. Dr. Ferhat Ecer'in Rektör olduğu dönemlerde hep Bor Halil Zöhre Ataman'da görev yaptım.

Bir gün bir haber aldık ki Ferhat Hoca görevden alınmış, nedeni öğrenci işlerinin paralarını, yatırıldığı bankadan çekmek. Buna hiçbir anlam veremedik. Aradan birkaç gün daha geçti. Bir duyum daha aldık; Ferhat Hoca tutuklanmış. Tabi olayın içeriğini bilmediğimizden yorum da yapamadık. Neyse aradan kısa bir süre daha geçti. Hacettepe Üniversitesi'nden tanıdığım Prof. Dr. Hamza Uygun, Rektör olarak atandı. Hamza Hoca, benim Niğde'de olduğumu biliyordu ve bir süre sonra beni aradı: "Şerife senin ne işin var Bor'da? Gel buraya! Öğrenci İşleri Daire Başkanlığı'na seni atıyorum" dedi. 'Emir demiri keser' dedik, kıramadık; geldik, başladık Öğrenci İşleri'ne. Bu arada tam da Ferhat Hoca yeni gözaltına alınmıştı. Göreve başladığımda hesaplar, yani öğrenci harçları, bir bankadaki Üniversite'nin hesabına yatardı. Bu Banka'nın Niğde Şubesi'nin Müdürü'ne paranın akibeti sorulduğunda diyor ki; "Kardeşim Ferhat Bey geldi. Hesaptaki bütün parayı çekti, torbaya doldurdu gitti. İşte imzası da burada... Tüm bu belgeler, bilgiler mahkemeye intikal ediyor. Ferhat Bey kendinden emin bir şekilde "Bu imza benim değil!.. Ben böyle bir parayı almadım" diyor. Banka dekontu Adli Tıp'a gidiyor. Adli Tıp, "Bu imza Ferhat Ecer'e ait" diyor! Ferhat Hoca ise;"Hayır ben attığım imzayı bilmez miyim kardeşim? Bu imza benim değil"de ısrarlı. Aile banka dekontunu dışarada bir başka kuruma gönderiyor. Onlar da bu sefer; "Bu imza Ferhat Ecer'e ait değil!" kararı veriyor. Velhasıl önceden tezgahlanmış operasyon başarı ile yürütülüyor. Yok 'imza senindi - benimdi' derken; bir üniversitenin Rektörü bilim adamı Ferhat Hoca hiç yok yere 4 ay tutuklu kalıyor. Bunun ızdırabını düşünebiliyor musunuz? İlmin zirvesindeki bir isim suçsuz yere adi suçlularla içiçe...

Bir kere o parayı mevzuata göre Rektör'ün çekme yetkisi yok! Orası bir Kamu Kurumu, Rektör de olsa; bankaya giderek nakit bir şekilde çekemez. Kanun gereği hesaptaki tüm parayı; üniversite ayın sonuna kadar ilgili birimlere aktarmak zorundadır. Neyse; biz gelelim yine ana konuya; sonuçta imzanın Ferhat Ecer'e ait olmadığı belgelendi. Böylece de Ferhat Ecer, mahkeme huzurunda aklandı. Kanun önünde Prof. Dr. Ferhat Ecer, aklanmış oldu. Ancak; bu zaman zarfında Ferhat Hoca, kamuoyu nezdinde itibarsızlaştırıldı. Halkın gözünde hırsız damgasını yedi. En verimli yaşlarda emekli olmak zorunda kaldı. Velhasıl; halının altına süpürüldü, geçti gitti...

Yani sizin anlayacağınız; operasyon başarı ile sonuçlanmış oldu. Biz de aslını - astarını bilmeden kendi memleketimizin çocuğunu adeta infaz ettik. Kenarlarda - köşelerde, kampüste - kantinde günlerce bire bin katarak, ballandıra ballandıra anlattık. Sanırım Ferhat Ecer'e bir özür borcumuz var. Sorup etmeden kul hakkına girdik.

Artık maske düştü kel göründü! “Balyoz”, “Ergenekon”, “Sarıkız” ve diğer operasyonlarla emekliye sevk edilen askerler aklandı ve çoğu görevine döndü. Dönmeyenlere ise itibarı iade edildi. Ancak Yükseköğretim Kurumu bu anlamda bir çalışma yapmadı, ya da benim haberim olmadı. Bu tip operasyonlar sadece askere yapılmadı ki! Her kuruma, her birime yapıldı. En iyi yaptıkları da işte bunun gibi insanları itibarsızlaştırmak oldu. Şimdi sormak gerekir; Üniversitelerden bu şekilde emekliye ayrılmak zorunda bırakılanlar için bir çalışma yapıldı mı? Haksızlığa uğramış Prof. Dr. Ferhat Ecer gibi hocaların itibarı ne zaman iade edilecek? Veya böyle bir çalışma var mı?

Evet; dilimizin döndüğü, kalemimizin elverdiği ölçüde size durumu anlattık. Ancak Ömer Halisdemir Üniversitesi eski Rektörü Prof. Dr. Ferhat Ecer'in de bizlere söyleyecek sözü vardı onu da, "Söz müdafaanın" diyerek sizlere aktarmak istedik. Gelin ona da kulak verelim:

Şerife Hanım,

Mahkeme sürecinde ilk yazı ve imza analizi raporunu ben İstanbul Ağır Ceza Mahkemesi Adli Tıp Uzmanı'na yaptırarak mahkemeye sundum. Uzman raporunda "kesinlikle imza aynı elden çıkmamıştır" dedi. Yanı imza sahte diye rapor verdi. Hatta özel görüşmemizde "eğer aynı elden çıkmışsa diplomamı yırtarım" diyecek kadar da iddialıydı. Bunun üzerine mahkeme İstanbul Beyoğlu Ağır Ceza Mahkemesi uzmanı hakkında İstanbul Adliyesi'ne, uzman hakkında suç duyurusunda bulundu. Bu talepleri reddedildi. Bu işlem sonunda Niğde Ağır Ceza Mahkemesi dosyayı İstanbul Adlı Tıbba gönderdi. Oradan gelen cevap tek satırdı: "İki imza aynı elden çıkmıştır."

Daha sonra aynı imzaları İstanbul Adli Tıp'tan emekli bir kriminoloğa incelettik, o da fotoğraflarla bilgisayar destekli imza incelemesinde, imzanın her harfini mukayese ederek iki imza farklı ellerden çıkmıştır, aynı değildir diyen 10 sayfadan daha fazla bir rapor verdi. Üçüncü olarak Emniyet Kriminoloji Uzmanı iki birinci sınıf Emniyet Müdürü'nden imzaları incelemelerini rica ettik. Onlar da yaptıkları incelemede - ki 15 sayfaya yakın bir inceleme raporu sunmuşlardı- "Bu iki imza aynı elden çıkmamıştır" şeklinde rapor verdiler. Bütün ısrarlarımıza rağmen Ağır Ceza Reisi, ikinci bir incelemeye göndermediği gibi, bizim ısrarla rapor üstüne rapor getirmemizden, yeniden inceleme talebimizden rahatsız oldu. Reddi hakim taleplerimizi de kabul etmedi. Ağır Ceza Reisi kafasında sanki hükmünü vermiş gibiydi ve öyle de oldu. Ancak Yargıtay bunu yeniden değerlendirerek hakkımdaki bu kararı bozdu ve davanın Ağır Ceza'nın değil, Sulh Ceza'nın konusu olduğunu gerekçe göstererek bozdu.

ilginç bir şey, Niğde'de bu kararı veren Ağır Ceza Reisi Mustafa Simavlı bu arada önce İzmir'e, sonrasında da Yargıtay'a Üye olarak görevlendirilmişti. 15 Temmuz FETÖ kalkışmasından sonra tutuklanan Mustafa Simavlı, yapılan yargılamalar sonucunda 15 yıl ağır hapis cezasına çarptırıldı. İyi halinden dolayı indirimle 10 yıla mahkum edildi. Kaderin garip cilvesi.

Haluk Ferhat ECER

Kaynak: TİYO AJANS
banner697
Yorumlar (10)
OKKACI 5 ay önce
FETÖ'YÜ ÖVE ÖVE MAKAM SAHİBİ OLAN ŞEREFSİZ LER, SIMDI DE FETÖ'YE SÖVE SÖVE KOLTUKTA KALMAYA CALISIYORLAR. BOYLE YEZITLER HALEN CIRIT ATIYOR LAR...
Yılmaz 5 ay önce
Öncelikle Sayın! eski rektörümüz iadei itibar gibi bir problemi var mı? Bununla ilgili bir girişimi olmuşmudur?
Bahse konu para öğrenci işlerinin parası değil, personelin banka promasyon parası. Şayet kendi o parayı çekmediyse ki banka kayıtlarına göre o para banka kasasından çıkmıştır. Banka parayı kime vermiştir? Eski rektörümüz almamışsa parayı kim almıştır? bununla ilgili soruşturma yapılmışmıdır? Bunların dışında eski rektörümüz de şu cevabı vermelidir. Göreve başladığının sabahında 72 kişinin sürgün kararnamesini imzalamıştır. Bu emri kimden almıştır? Kimlerle pazarlık yaparak o koltuğa gelmiştir. Bununla ilgili Gazeteci Yavuz MALKOÇ'un yayınları arşivede yerini almıştır. O yayınlar hakkında dava açmışmıdır?
Bunların cevaplarını sabırsızlıkla bekliyorum. Saygılarımla.
Süleyman 5 ay önce
Ferhat Bey tekrar rektör yapılsın bence... Şuan ki rektör bundan önceki bütün rektörleri aratıyor
emekli 5 ay önce
rektörlük ona bir kaç beden büyük geldi ünivsiteyi 3 c ler vb 3-5 lavugun agzına baktı personelin banka promosyon parası iç edildi. Allah çıkardı
Stajer Av. 5 ay önce
Hakkı yenmişse tazminat davası açılır, kanun yeterli ise tekrar görevine döner, vicdanları ve vicdanızı rahatsız etmiş olabilir ama iş hukukun işi. TBMM'den yeni kanun çıkması lazım diyeceğim ama vekiller kurşun asker, Başyüce Haşmetlümüne talep edip kanun çıkartmanız lazım. Ülkedeki adaletsizlik mide bulandırıyor.
Ramiz Dayı 5 ay önce
Şerife hanım üniversiteye biraz kulak kabartın eğer gazetecilik yapacaksanız akademik yapıya, atamalara, eğitim öğretime, kaliteye
memur.... 5 ay önce
rahmetli erol müdüre yapılanları yapanları yaz...?
allah sendende çıkaracak 4 ay önce
o adama çok yalan yanlış suç iftiralattılar Allah hepsinin belasını versin biride şimdi bize farhat övüyor aynaya bir bak şiriff
BORLU 5 ay önce
BABAM SAMANLIKTA AMA DEMEM.....
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Diş hekimliği Fakültesine ne zaman öğrenci alınacak acaba?
Bor a değer veren başkanımızdan Allah razı olsun
Üstadım çok güzel söylemişsin sağol ama. Abilerimiz ABD ve İSRAİL öyle istiyor ve uygulanıyor yapacak bise yok. Deve Dikeni seviyor.
Allah aşkına kaç tane tatlı yapan yeri denetliyorsunuz hepsi glikoz kullanıyor
merdiven üstü ürün varmı başkan fıstıklı kadayıf yaparız fıstık yerine soya atarız denetim nerde
15°
hafif yağmur
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 17 Nisan 2021
İmsak 04:29
Güneş 05:56
Öğle 12:46
İkindi 16:27
Akşam 19:26
Yatsı 20:47
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@