banner689

Niğde’deki İnönü-Atatürk- İmamhatip Polemiği Ulusal da

Önümüzdeki Eğitim-Öğretim yılında uygulamaya giren kesintisiz 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili Niğde merkezli tartışmalar TBMM ‘nin ardından ulusal gazetelere taşındı.

Niğde’deki İnönü-Atatürk- İmamhatip Polemiği Ulusal da

banner785

Önümüzdeki Eğitim-Öğretim yılında uygulamaya giren kesintisiz 4+4+4 eğitim sistemi ile ilgili Niğde merkezli tartışmalar TBMM ‘nin ardından ulusal gazetelere taşındı.
 

 

Yeni 4+4+4  kesintisiz eğitim sistemi ile ilgili Niğde’de İnönü İlköğretim Okulu ve Atatürk İlköğretim Okulunun kapatılacağı ve İmam Hatip Okulu yapılacağı tartışmaları üzerine Okul Velileri geçtiğimiz aylarda toplanarak tepkilerini belirtmişlerdi. 

 

Bunun üzerine Niğde İl Milli Eğitim Müdürlüğü kamuoyunu bilgilendirmeye yönelik bir açıklama yapmıştı.(Tıklayın) 

 

CHP Niğde Milletvekili Doğan Şafak bu iki okul ve 4+4+4 sistemini eleştiren sert bir basın açıklaması yaptı. (Tıklayın) 

 

Yine Milletvekili Doğan Şafak  Eğitim Bakanı Ömer Dinçer’in yanıtlaması istemiyle 4+4+4 eğitim sistemiyle birlikte Niğde merkezde yer alan Atatürk,  İnönü ve Cumhuriyet okullarının dönüştürülecek olmasında adlarının etkisi olup olmadığını sordu.  (Tıklayın) 

 

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü Niğde, İlçeleri ve Kasaba ve Köyleri yeni sisteme göre okullarını belirledi ve yayınladı. (Tıklayın) 

 

Yayınlanan listenin İnönü İlköğretim Okulu kısmında yapılan açıklama “ 2012-2013 Eğitim-Öğretim yılında İnönü İlköğretim Okulu’nun orta okul olarak eğitim vermesi. Atatürk İlköğretim Okulunun İmam Hatip Ortaokuluna dönüştürülmesi sebebi ile İnönü İlköğretim Okuluna Atatürk adının verilerek, İnönü İlköğretim Okulunun adının Atatürk Orta Okulu olarak değiştirilmesi” şeklinde oldu. 

 

Yukarıdaki bu tartışmaların ardından, Sözcü gazetesi’nde  Saygı Öztürk imzası ile “Atatürk İlköğretim Okulu’nu İmam Hatip Okulu yaptılar! ” başlıklı bir haber yorum yer aldı.  Gazeteci Yazar Saygı Öztürk haber yorumunda Niğde’de ki durumu ele aldı.

 

Saygı Öztürk’ün “ Okullardan Atatürk ve İnönü’nün adı siliniyor” başlıklı yazısı aynen aşağıya alıntıladık.

 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın, imam hatip ortaokullarının ders programlarını diğer eğitim kademelerinde de uygulama kararından sonra, il ve ilçelerdeki Atatürk adını taşıyan ilköğretim okulları da imam hatip ortaokuluna dönüştürülüyor. Tepkileri azaltmak için başka bir isim kaldırılıp yerine Atatürk adı veriliyor. Bu arada, İnönü ilköğretim okullarının adı da tamamen okullardan kaldırılmaya başlandı.Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri, Atatürk ve İnönü adının kaldırılması konusunda bakanlık olarak resmi bir emirlerinin olmadığını, her il’de hangi okulun imam hatip ortaokuluna dönüştürüleceğine o il valiliğinin karar verdiğini söylediler. Atatürk adını taşıyan okulların isimlerinin değiştirildiği ve bunların öğrenci sayısı az olan okullara verildiği konusunda da Bizim yapacağımız bir şey yok” dedi.Tarihi şahsiyetleri silme operasyonu 

Bakanlık yetkilileri “Bizim ilgimiz yok” demelerine rağmen, il Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri ise imam hatip ortaokuluna dönüştürülecek okullarla ilgili düzenlemenin Milli Eğitim Bakanlığı Özel Kalem Müdürlüğünün 9 Mayıs 2012 tarihli genelgesine göre yapıldığını belirttiler. Yönetmelik hükümlerine dayanılarak okullara isim veriliyor. Hemen her il ve ilçede tarihi özellikleri olan okul Atatürk adını taşıyor. Bir çok il ve ilçede 2. Cumhurbaşkanımız İsmet İnönü döneminde yaptırılan ve onun adını taşıyan “İsmet İnönü” ya da “İnönü” ilköğretim okulu bulunuyor. 

Milli Eğitim Bakanlığı’nın “ince politikası”yla Atatürk adını taşıyan okulların bazıları imam hatip ortaokuluna dönüştürüldü. Atatürk adının tamamen okullardan silinmesine cesaret edemeyen yetkililer, aynı il’de bulunan İnönü adını taşıyan ilköğretim okulundan İnönü adını çıkarıp Atatürk’ün adını veriyor. Bunun en çarpıcı örneği de son olarak Niğde’de yaşandı.İnönü’nün adı kaldırıldı 

Niğde Atatürk İlköğretim Okulu, yeni düzenlemeyle “Niğde İmam Hatip Ortaokulu”na dönüştürüldü. Aynı ilde bulunan ve ilk mezunlarını 1947 yılında veren İnönü İlköğretim Okulundan da, İnönü adı çıkarıldı ve adı Atatürk İlköğretim Okulu olarak değiştirildi.Niğdeli araştırmacı-yazar Ömer Fethi Gürer, İnönü’nün ulusal kahramanlığının yanı sıra Niğde’de de önemli eserlerinin bulunduğunu, bunlar arasında Gebere Barajının, demiryolunun ve çok sayıda kamu binasının İnönü döneminde Niğde’ye geldiğini hatırlattı, “Niğde iline hizmetleri olan ve döneminin GAP kadar önemli Gebere Barajını başlatan bir devlet adamına salt karşı olmak adına, adını silmek Niğde iline yakışmaz”dedi ve .“DP döneminde bile değiştirilmedi”

Niğde Valisi Alim Yılmaz’a* da çağrıda bulunan araştırmacı-yazar Ömer Fethi Gürer şunları söyledi:

“Sayın valim, Niğde’den gittiğinizde İnönü adını sildiren vali olarak anılmanızı istemiyoruz. O nedenle bir vali sorumluluğu ile İnönü adını okulda yaşatmanızı Niğde Üniversitesi adının da ‘Mustafa Kemal Atatürk Üniversitesi’ olarak düzenlenmesini sağlamak adına girişimde bulunmanızı öneriyorum. Demokrat Parti iktidarında bile İnönü adının silinmesi düşünülmemişti. Bu konuda yapılması gereken İnönü adı ile Atatürk adını değiştirmek değil Atatürk adını ve yanında İnönü adını yaşatabilmektir. Bu durumu düzelteceğinizi umuyorum.”Milli Eğitim ne diyor?

Niğde Milli Eğitim Müdürlüğü yetkilileri de, SÖZCÜ’ye, “Atatürk ilköğretim okulunu imam hatip ortaokuluna dönüştürdük. Endüstri Meslek lisesine fazla başvuru olunca, bu okulun yakınında bulunan okulu liseye devrettik. İnönü adı kaldırıldı. İsim değişikliğini siyasi görüşlerine göre farklı yönlere çekenler var. Bunu da normal karşılıyoruz. Meslek lisesi öğrencilerine yer bulmak zorundaydık. Böyle düzenlemeler yaptık” dediler.


*Not : Niğde Valisi Alim Barut ismi haber aslında Alim Yılmaz diye yazılmıştır
Kaynak: Selim GÖKEL
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
eğitimci - 6 yıl önce
bu habere selim gökel'in yorumu harika olurdu neden yorum yok.
Avatar
tufan ermiş - 6 yıl önce
ortada bir gerçek var inönü ismi yok olmuş.
Avatar
davut özel - 6 yıl önce
milli eğitim müdürü belediye başkanı olsaydı eminim ilk icratı niğde belediyesi önündeki inönü ve atatürk ün heykelini kaldırırdı. faruk başkan böyle şeyleri neden düşünmezki
Avatar
deme di deme ibraam - 6 yıl önce
ben hep şu konuyu yazayım derdim de bir türlü burada yazamadım. bor kenan evren ilköğretim okulu adı değişti, kenan evren darbeci ve amerikancıydı tamam da adnan menderes ise tam amerikancı değil mi neden onun ismi kondu. ilerde değişicektir demedi demeyin
Avatar
zaten - 6 yıl önce
inönünün devrimi çekti arkadaş yenilere bakın
Avatar
eğitimci - 6 yıl önce
niğde müdürünün geldiğinden beri yaptğı icraat nedir anlamak mümkün değiol... geldiğinden beri anca facede resim paylaşsın sonra polemiklerle uğraşsın. yok kenan evren yok haçlı logoları yok inönü. bırak bu işleri müdür işini yap. siyasisin tamam da abartma bişeyleri. yazık bu milletin çocuklarına ya. aferin müdüre.