Meğer, Niğde Üniversitesi Soruşturma Açmış

AKP hükümeti ile PKK ile yapılan görüşmelerin ardından başlayan sürece destek vermek amacı ile oluşturulan Akil İnsanlar İç Anadolu Heyeti 22 Nisan 2013 tarihinde Niğde’ye gelmişti.

YORUM 10.12.2013, 16:20 13.12.2013, 08:30
1928

AKP hükümeti ile PKK ile yapılan görüşmelerin ardından başlayan sürece destek vermek amacı ile oluşturulan Akil İnsanlar  İç Anadolu Heyeti 22 Nisan 2013 tarihinde Niğde’ye gelmişti. 

Akil insanlar Niğde'deki temaslar yapmış ve Niğde Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Konferans salonunda öğrenciler ve Akademisyenlerle buluşulmuştu. 

Akil İnsanların Niğde Üniversitesi'ndeki salona girmesiyle soru yağmuru başlamış, soruların ardı ardına gelmesi ile Akil insanlar konuşamayarak salondan ayrılmıştı. 

Niğde Üniversitesi Senatosu bir bildiri yayınlayarak olayı kınamış ve salonda soru soran içinde şehit ailelerinin de olduğu bir grup öğretim görevlilerine soruşturma açıldığı haberleri gelmişti. 

Yeniçağ Gazatesi yazarı Arslan Tekin dün ve bugünkü köşe yazısında bu konuyu ele almış ve Üniversitesinin soruşturma açmasını sert bir dille eleştirdi. 


Arslan TEKİN'in 09 Aralık 2013 tarihli yazısı

Niğde Üniversitesi’nin akla ziyan soruşturması

Niğde Üniversitesi’nde “Yok artık!..”  dedirtecek bir soruşturma var: “Sen neden Âkil Adamlar’a soru sordun?” 

“Âkil Adamlar”, biliyorsunuz, Abdullah Öcalan/Recep T. Erdoğan ikilisinin müzakereleri/istişareleriyle teşekkül ettirilmiş PKK’ya meşruiyet kazandırma gruplarıdır.


Yani eski Hey’ât-ı Nasîha’nın zamane versiyonu... Eski Hey’et-i Nasîhacılar, 1919’da, belki Osmanlı anâsırında birlik sağlarız umuduyla yollara düzüldüler; ancak, basiretleri bağlandığı için bizi Sevr’e (20 Ağustos 1920) götüren yola taş döşediler.


“Âkil Adamlar” yıkımı gördükleri hâlde, kimi gerçekten PKK’lı olduğu için, kimi bir çıkar sağlama umuduyla bölgelere dağıldılar. Hemen her yerde protesto edildiler.


Niğde’ye ise Orta Anadolu Grubu gitti... Orta Anadolu Grubu’nda, tarihin karanlık sayfalarında yer alacaklarından aklıselim sahibi hiç kimsenin şüphe etmediği şu isimler bulunuyordu:

“Ahmet Taşgetiren (Başkan), Beril Dedeoğlu, Cemal Uşak, Celalettin Can, Vahap Coşkun, Doğu Ergil, Erol Göka, Mustafa Kumlu, Fadime Özkan.” 


Bu Yeni Hey’et-i Nasîha’ya Niğde Üniversitesi’nde de toplantı tertip ettirilir. Toplantıya üniversitedeki öğretim üyelerinin katılması mecbur tutulur. Herkesten imza alınmıştır. 


İşte bu tavır diktatörlüğün dik alâsıdır. Kimdir nasihatçılar ki, onları koca koca ilim adamları dinlemeye mecbur ediliyorlar!


İlmin haysiyeti nerede kalıyor! Beril, Vahap, Doğu, Erol akademik kariyer sahibi insanlar... “Neden üniversiteye getirildik?”,  “Neden ilim adamları bizim nasihatlerimizi dinlemeye mecbur ediliyorlar?”  diye sormadılar mı?


Soramazlardı... Eğer “âkilliğe” razı oldularsa, “Kalk!” deyince kalkacaklar, “Otur!”  deyince oturacaklardır.


Madem toplantı yapılıyor, birilerinin soru sormaları gerekmez mi? O zaman gazeteler yazdı, içerdeki görüntüler YouTube’a yüklendi. Öğretim üyeleri sadece soru soruyorlar. Protestolar görülüyor ama orada öğrencilerin olduğunu da unutmamak gerek... “Ne mutlu Türk’üm diye!..”  temposu tutuluyor. Kavga yok, darp yok...


Bu hâdise 22 Nisan 2013’te... Arada rektörlük seçimi var ve Prof. Adnan Görür, seçimi tekrar kazanınca düğmeye basıyor. Yeni Hey’et-i Nasîha’ya soru soran ve sormayan 11 öğretim üyesi hakkında soruşturma başlatıyor, savunmalarını alıyor. 


İşin garip tarafı soruşturmaya uğrayan 11 öğretim üyesi rektörlük seçimlerinde Adnan Görür’e oy veriyor. Adnan Bey, millî meselelere vâkıf biliniyor. Peki ne oldu da soruşturma açtırdı? 11 kişiye âdeta  “vebalı” muamelesi yapıyor? Görüşmeyi bile kabul etmiyor? Bunların yedisi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden ve bölüm başkanı daha katı... Özlük haklarını kısıtlıyor, sürekli baskı altında tutuyor. 


En acısı; PKK sempatizanı öğrencilere, hocaları aleyhine şahitlik yaptırıyorlar.


Şimdilik son sözüm YÖK Başkanı Prof. Gökhan Çetinsaya’yadır: Niğde’de olup bitenlerden haberiniz var mı? Gökhan Bey’e de, Adnan Bey’e de köşemiz açık.ARSLAN TEKİN'in Yeniçağ Gazetesi'ndeki 2. yazısı aşağıda

Diktatörlükten farkı ne!

Niğde Üniversitesi’ndeki akılları durduran, lisede, ortaokulda bile görülmeyecek, görülmemesi gereken soruşturmayı dün yazdım. Öcalan/Erdoğan ikilisinin “Âkil Adamlar”ına, üniversitedeki toplantıda soru sordukları için, “örgüt” bağlantısı arayarak soruşturma başlatılmıştı. 


YÖK Başkan Prof. Dr. Gökhan Çetinsaya’ya, “Bu soruşturmadan haberiniz var mı?”  diye seslenmiştim. Bütün Niğde’nin merakla beklediği soruşturma sonucunu, bundan sonra bütün Türkiye merakla bekleyecektir.


Soruşturmaya uğratılan 11 öğretim üyesine  “Ülkü Ocakları”yla bağlantıları olup olmadığı, birilerinden emir alıp almadıkları sorulmuş! Bu tür sorular, soranın seviyesinin ne kadar düşük olduğunu gösterdiği gibi, Türk ilim adamlarının böyle sorularla muhatap edilerek aşağılanması, Türk üniversitelerinin hazin durumunu ortaya koyar.


Ülkü Ocakları, dernekler kanununa göre faaliyet gösteren bir müessesedir. Yaşı müsait herkes bu derneğe üye olabilir ve faaliyetlerine katılabilir. 1968’den beri Ülkü Ocakları vardır. Ülkü Ocakları’nın ülke birliği için vazgeçilmez bir kuruluş olduğunu hatırlatmama her hâlde gerek yoktur. Art niyet taşımayan, bölücü emeli olmayan herkes bunu kabul eder. 


Hadi öğretim üyelerinin Ülkü Ocakları ile bağlantısını tespit ettiniz, diyelim... Ne yapacaksınız? “Örgüt suçu işliyor.” mu diyeceksiniz? Kanunun hangi maddesinde bu yazıyor? İnsan öğrenciliğinde bu kuruluş içinde faaliyet göstermiştir, öğretim üyesi olduklarında, konferans vermiş, konferans dinlemiştir... Hepsi mümkün... Daha yakın zamanda bütün Türkiye’den 800 dolayında öğretim üyesi MHP’nin Antalya’daki toplantısına katıldı. Bu katılanların hemen hepsinin Ülkü Ocaklı geçmişleri olabileceğini belirteyim. 


İnsanların iradelerine ipotek koyarak, imza karşılığı, toplantıya katılmalarına mecbur ediyorsun, sonra soru sorunca,  “Niye soru soruyorsun? Seni kim yönlendirdi? Hangi örgüte bağlasın?”  diyerek sorguya çekiyorsun! 


Ülke ismi vermeyeceğim; “Diktatörlükler.” diyeyim. O ülkelerde, hem öğrenci, hem öğretim üyesi, hem gazeteci olarak bulundum. Karşılaştıklarımı, duyduklarımı şurada yazsam, aynısının Türkiye’de uygulandığını hayretle görürsünüz.   
  

Öğretim üyeleri üzerindeki asıl bu baskı bir  “örgüt”ün gayesine hizmet ediyor demektir. Hükûmetin “PKK açılımı”na destek vermek için bütün bu baskılar... Mantık yürütürseniz şu sonuç çıkar: Üniversite yönetimine, birileri, “Aykırı ses çıkaranların boynunu kırın!”  talimatını vermiştir. “PKK açılımı”nın yürüyebilmesi için bu şarttır. Bu baskılar, Kandil’e destekten başka ne anlam taşır! Demek ki, baskı uygulayanlar “örgüt”le birlikte hareket ediyorlar, demezler mi! Şartlar değişince -kesinlikle değişecek- “örgüt”e destekten mahkemeye çıkarılmaz mısınız?!


Kanunları, yönetmelikleri de hiçe sayarak soruşturma yürütüyorlar.


En tehlikelisi; öğretim üyelerinin, Öcalan/Erdoğan ikilisinin “Âkil Adamlar”ını sorularıyla köşeye sıkıştırdıkları için soruşturulmalarının ötesinde, PKK sempatizanı öğrenci bulup onlara, bu hocaların dersleri gereği, Türk dilini, Türk edebiyatını, Türk tarihini... kısaca “Türk”ü anlattıkları için “bölücülük” yaptıklarına dair şahitlik etmelerini istemeleri... Yazık!

Yorumlar (7)
HACİ ÜSEYİN 8 yıl önce
işallah m.bayraktan ....... kurtulduk adnan efendi den de kurtuluruz tüm personel huzura kavuşur üniversite 12 eylül 1980 sonrasi gibi.
ne mutlu türküm diyene 8 yıl önce
doğrular her zaman yanlış yapanları rahatsız etmiştir oysa ki sayın görür ün de geçmişte iyi bir ülkücü olduğu söyleniyor acaba o hocalarımızın söylediklerini gizli de olsa içinden destekliyor mu?
ahkamzade 8 yıl önce
niğde üniversitesinde ülkücülere zulüm yapılıyor artık o noktaya geldi.ama farkında değiller hesap dönecek.
KELAYNAK 8 yıl önce
pkk dostu bir eşbaşkanın görevlendirdiği "adam"lara soru sormak kimin haddine? sormayın, söylemeyin, dinleyin, alkışlayın. ozaman soruşturma açılmaz. sayın görür zamanında ülkücü imiş. şimdi onun gibi çok "ülkücüler" var. ama şu koltuk olmasa!!!!!!
yazıklar olsun !!!! 8 yıl önce
doğru söyleyeni dokuz köyden kovarlarmış gerçekten !! sözde barış için yapılan açılımın savunucuları akil adamlar verecekleri cevapları olmadığı için konuşamadılar. şimdi üstüne öğretim üyeleri suçlu oldu, türklükten şehitlikten haktan adaletten bahsetmek artık suç bu memlekette yazıklar olsun. türklüğü savunmak suç bu memlekette
duyarlı 8 yıl önce
en az üniversiteler kadar, basın ve yayın kuruluşları de demokrat olmalı, sansürcü olmamalı. konu ile ilgili gönderdiğim yorumları yayınlamadığınız için sizi protesto ediyorum. bu notu size hitaben yazıyorum.
duyarlı 8 yıl önce
en az üniversiteler kadar, basın ve yayın kuruluşları de demokrat olmalı, sansürcü olmamalı. konu ile ilgili gönderdiğim yorumları yayınlamadığınız için sizi protesto ediyorum. bu notu size hitaben yazıyorum. (SİTE YÖNETİMİ: YAYINLAMAYAN BİR YORUMUNUZ YOK.)
Son Yorumlar
Milliyetçi düşmanı iktidarın sopası haline getirilen bir ülkü ocakları. Yazık ettiler.
Yaşasın Ülkü Ocakları
Gazi Allahını seversen ocağın genel merkez internet sitesini bir aç da bir bak, partiye dönüştürmüşler. 10 faaliyetin 9 u Devletli Bahçeci yapmışlar. Yersen iyi yazı.
Bu çalışmalara Kastamonu'daki EYT eylemlerinin ardından tepki için o bölgeyi ülkücülerin gülsüyu ile yıkamalarını da ekleseydin da gazi gardaş, 40 yıllık ocak sevgimi bu hareket bitirdi.
Emeği geçenlerden rabbim razı olsun
banner832
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 24 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11

Gelişmelerden Haberdar Olun

@