Niğde'de 14 Engelli 1 Gün Asker Oldu

Niğdeli 14 engelli vatandaşımız dün, Niğde İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda bir günlüğüne de olsa, hayallerinde yaşattıkları vatan için asker olmanın gururunu yaşadılar

GÜNCEL 12.05.2014, 22:28 14.05.2014, 23:35
1430
Niğde'de 14 Engelli 1 Gün Asker Oldu
banner830
 Niğdeli 14 engelli vatandaşımız dün, Niğde İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda bir günlüğüne de olsa, hayallerinde yaşattıkları vatan için asker olmanın gururunu yaşadılar.
 

Niğde İl Jandarma Alay Komutanlığı’nda dün, engelli vatandaşlara yönelik anlamlı bir tören düzenlendi. 1111 Sayılı Askerlik Kanunu kapsamında fiziki durumlarından dolayı silâh altına alınmaları mümkün olmayan gönüllü 14 engelli vatandaşımız, yemin ederek, temsili olarak askerlik hizmetini yerine getirdiler.10- 16 Mayıs günleri arasında kutlanan Engelliler Haftası etkinlikleri çerçevesinde Niğde’de 14 engelli, bir günlük üniforma giyerek asker oldu.Niğde Valisi Necmeddin Kılıç, Garnizon Komutanı Jandarma Albay Ufuk Nayır, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan, Cumhuriyet Başsavcısı Hayrettin Akçıl, Askerlik Şube Başkanı Albay Kadir Okyay, İl Genel Meclis Başkanı Mahmut Peşin, kurum müdür ve amirlerinin yanı sıra engelli erlerinde katıldığı Garnizon Komutanlığı'nda düzenlenen törenle askerler yemin etti.


Saygı duruşu ve İstiklal marşımızın okunmasının ardından başlayan Yemin töreni esnasında konuşan Jandarma Albay Ufuk Nayır, bir günlük askerlere seslenerek giydikleri üniforma ve ettikleri yeminle vatanı ömür boyu koruyacaklarını söyledi.


Anayasanın 72’nci maddesinde vatan hizmeti; “Her Türk’ün hakkı ve Ödevi olarak düzenlenmiştir diyen Nayır; Askerlik mükellefiyeti, asker- millet kavramının dünyadaki yegâne örneğini teşkil eden Türk ulusu için bir onur vesilesidir. Kutsal askerlik görevini yerine getiren her birey bunun haklı gururunu bir ömür boyu taşımaktadır. 111 sayılı askerlik kanununda silâhaltına alınmaları mümkün olmayan engelli vatandaşlarımızın bu hak ve ödevlerini sembolik yerine getirmelerini sağlamak maksadıyla bu gün buradayız”  diye konuştu.


Törende engelli erler adına konuşan Adem Işık ise biz engeliler toplumun bir gerçeğiyiz. Bu gerçeği Türk Silahlı Kuvvetleri gördü ve yıllardır içimizde bir uhde olarak kalan bu kutsal görevi yapma fırsatını bizlere tanıdı.

Bu gün burada büyük bir sevgi duyduğumuz asker ocağına gelmenin ve hayallerimizi süsleyen şerefli Türk askerinin üniformasını giymenin onur ve heyecanını yaşamaktayız. Bir günlükte olsa böylesine kutsal bir vazifeyi yerine getirmenin bizleri ne denli duygulandırdığını kelimelerle tarif etmek mümkün olmayacaktır. Bizleri bu sevinci tattıran Niğde il Jandarma Komutanlığı’na sonsuz teşekkürlerimizi sunuyorum” diye konuştu.Konuşmaların ardından 14 engelli er, yemin ederek resmen asker oldular. Yapılan törenin ardından askerlere terhis belgelerini Niğde valisi Necmeddin Kılıç, Garnizon Komutanı j. Albay Ufuk Nayır, Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan ve Cumhuriyet Başsavcısı Hayrettin Akçıl takdim ederken Program düzenlenen kokteylle son buldu.


 Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
10°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 22 Nisan 2021
İmsak 04:21
Güneş 05:50
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:30
Yatsı 20:53
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P

Gelişmelerden Haberdar Olun

@