25.03.2015, 19:00 587

Biz bu b.ku niye yedik sayın Cumhurbaşkanımız

 Bir filmi bir olayı başımızdan geçen bir hadiseyi sokakta siyasette izleme anlama kapasitemiz ne kadardır?

Anlama kapasitemiz artık şizofrenik boyutta, Fener maçında Emenike’nin formasını çıkartmasına sarı kart gösterilmeyişine dahi ‘faiz lobisiyle’yaklaşan bir yüzde elli var içimizde.. Yüzde ellinin paranoyaları git gide bizi de irrasyonel dairesine çekmeye çoktan başladı bile..

 Artık Tayyip Erdoğan ne söylese başta biz muhalifler kimse inanmıyor, seçim öncesi ağız değiştiriyor ‘milliyetçi oylar’ için böyle konuşuyor deniyor, bu‘kuşku’ muhaliflerin kalbine bir mermi gibi yerleşti ve bu saatten sonra çıkartılması çok zor..

Benim fikrim içimizde bir Kandil bir de Tayyip Erdoğan ‘sahici’ konuşuyor. Gerisi yorum analiz senaryo varsayım..

Tayyip Erdoğan’ın muhtarlara bugünkü konuşmasında.. onlarca yıldır Amerika ve Batı’nın bir projesi olarak dayatılıp kotarılan.. kendisinin dahi bu süreç hatırına Amerika tarafından iktidara getirildiğini düşündüğümüz.. bu ‘süreç’i‘sümük’ gibi fırlatıp atmasına nasıl bir açıklama getireceğiz şaşkınlık içindeyiz..

Süreç’i sil baştan sıfırlayan ve Kürt Sorununu reddeden ve hükümetle İmralı arasındaki mutabakatları yok sayan sert bir açıklama!

Bu cümleler doğru mu yalan mı sahi mi tezgah mı plan mı oyun mu anlayabilecek kimsecikler kalmadı içimizde..

Vallahi billahi cumhurbaşkanımız hepimizi şebeğe döndürdü..

ELVEDA OBAMA MI

Süreç’i ve Kürt Sorunu’nu yok sayan bu konuşmayı bir an için ciddiye aldığımızda bambaşka bir senaryoyla karşı karşıyayız..

Şöyle soralım Putin’in tam desteği olmadan Tayyip Erdoğan’ın bu süreci bitiren bir konuşma yapması mümkün mü?

Tayyip Erdoğan da sonunda ‘elveda Amerika elveda Obama’ mı diyor?

Yalnızlaşma dışlanma alametleri tamamlandı ve Saddamlaşma süreci nihayet başlıyor mu?

Onlarca yıl sabah akşam süreç süreç süreç diye yırtın ve sonunda bir günde ‘kesip at’ nedir Allah aşkına, bu oyun içinde oyunun tutarlı bir cevabı var mı?

Ağayla marabasının meşhur fıkrasında olduğu gibi peki ‘biz bu .ok’u niye yedik?’ sayın cumhurbaşkanımız!

Daha düne kadar bu ülkenin muhalif ya da askerleri ‘bunlar Avrasyacı’ diye suçlanıp içeri tıkılıyordu, şimdi ne değişti?

Ama elde şeksiz şüphesiz bilinen gerçekler var:

Orta-Doğu’da girilmedik kirli ve istihbarati ‘oyun’ kalmadı, AK Parti Orta-Doğu’da çıkmaz sokak’ta kilitlenip kaldı, tam anlamıyla ‘batak’a saplandı.. Dünyalı bir dostu kalmadı.. Batı’da ipleyeni yok.. Muhtarlardan ve Orta-Asyalı küçük ülkelerden başka gideni geleni hiç kalmadı..

Amerika’nın eliyle bütün riskleri göze alıp iç savaşların içine giriyorsun ve oyunun sonunda: Amerika, düne kadar savaştığı Suriye’yle görüşmeye ve İran’la can ciğer kuzu sarması olmaya başlıyor, oyun bambaşka bir yere evriliyor, sen dokuz yüz km.lik sınırda giren çıkan belli değil ve kucağında iki milyon öksüz yetim Suriyeli çocukla tek başına kalıyorsun!

 Bırakıp kaçtığımız yer sadece Süleyman Şah türbesi mi?

 Elçilikler ‘vatan toprağı’ değil mi? Irak Suriye Yemen Mısır kaç tane elçiliğimizin kapısı çoktan kilitlendi ya da ‘ıssızlaştı’ ya da Orta-Doğu’da ‘adam yerine’ koyulan elçimiz kaldı mı?

Tayyip Erdoğan’ın bugün muhtarlara yaptığı konuşma yenilir yutulur cinsten değil, bir devrin kapandığının ilanı, çıkmaz sokak’ın terk edilmesi, batak’tan çıkmak için yepyeni bir ‘kader’ arayışı mı artık çok ta bilinmez bir soru değil!

Ve… İslamcılar iktidara geldiği günden beri ‘tapındıkları’ ‘tanrılaştırdıkları’Amerika’yla yollarını mı ayırıyor sorusu artık müphem gizemli bir soru değil elle tutular gözle görülür vücut bulmaya çoktan başladı..

Davutoğlu’nun meşhur ‘oyun kurucu ülke’ siyaseti sonunda Türkiye’yi‘oyun dışında’ bıraktığı ortada, kim bilir Nato dışında kim bilir ebediyen Batı dışında.. çoktan yazılıp çizilmeye başlandı..

Bu büyük bir siyasi viraj! Üzerine nasılsa çokça yazılıp çizilecek, ben bu ‘oyun kurma’ teorisi üzerine birkaç laf edip şimdilik çekileceğim..

“OYUN KURMAK” KOLAY DEĞİL

Antropologlar Endonezya ve Malinezya adalarında yerli kabilelerin son yüzyılda yeni bir ‘din’ icat ettiklerini söylüyor.

Bu yeni icat edilen dinin adına: ‘kargo kültü’ adını veriyorlar.

Kargo bildiğiniz kargo.. Yabancılar batılılar adalarına hep ‘kargolarla’ geliyor ve kargoların içinde yerlilerin o saate kadar hiç tanımadıkları onlar için mucizevi teknolojik aletler…

İşte yerlileri bir deli merak sarıyor, savaş bitip batılılar gittikten sonra, yerliler kendilerine bir soru soruyor, bu teknolojik aletlere biz niçin sahip olamıyoruz?

Yerlilerin içlerinden şaman dediğimiz büyücüler ‘peygamberani’ çıkışlar yapıyor, arkalarına aldıkları ateşli müritlerine ‘biz de o aletlerin sahibi olabiliriz’ diyor..

O kargolarla taşınan aletlerin sahibi peki nasıl olacaklar?

Bunun için helikopterlerin havaalanlarının uçakların ve kargoyla taşınan malların totemsi maketleri yapılıyor, böylelikle kargoyla taşınan teknolojiye sahip olacaklarına inanıyorlar..

Hepimizin doğduğu yer Doğu toprakları bu hikayeyi masalları en iyi hayatlarımız bilir!

Altmışlı yıllarda Batı karşısında ezilen halklar batılıların teknolojisine hayranlıkla özeniyor ve onlara sahip olmak istiyor?

 Batı’nın demokrasisini kavramlarını fikir dünyasını akademisini medyasını‘taklit’ etmeye çalışıyor!

Hikayemiz doğu topraklarında çok bilindik çünkü bunu cemaatler ve tarikatlar ve dini topluluklar yani kutsal bütünlüklerini bozmadan yapmaya çalışıyorlar.

Kimse bu teknolojinin arkasındaki büyük bilgi birikimini deneyimini birey’i eleştiriyi demokratik mekanizmaları modernizmi merak etmiyor..

Bazen muskayla bazen duayla bazen cevşenle bazen keramet atfedilen bir şeyhle bazen Kur’an’daki ayetler içinde galaksilerin fiziki sırlarını keşfederek, bazen ‘bizim de geçmişimizde bunlar vardı inanırsak neden olmasın’hamasetiyle ve bazen kutsanmış ilahileştirilmiş ‘liderlerine’ sığınarak..

‘Oyun kurmak’ için çok güçlü bir ekonomi çok güçlü ittifaklarınız çok güçlü demokrasiniz çok yıldırıcı silahlarınız bilgi birikiminiz deneyimleriniz kendine güvenen bireyleriniz sağlık tazminat sigortalarınız ve önemlisi eleştirel bağımsız bir akademiniz ve medyanız olmalı…

Sınırlarımızdan silah kaçırıp adam kandırıp köy boşaltıp tırlar geçirip Suriye’yi ele geçirebileceğinizi mi düşündünüz!

Evet batılı istihbarat teşkilatları da aynısını yapıyor ama onların arkasında dünyayı yöneten bankalar uluslar arası şirketler ve Birleşmiş Milletler IMF Dünya Bankası ve kontrollerinde dünyayı yöneten medya gibi devasa kurumları var..

Daha ilk günden beri Suriye’nin arkasında Rusya var, ey Davutoğlu Rusya’yı hesabı katmadan nereye gidiyorsun diye bu topraklarda binlerce yazı yazıldı..

Savaş başlarken Suriye’nin yanında kim varsa oyunun sonunda bugün ‘onunla’ berabersin, bu nasıl bir ‘oyun kurma’?

LAFLA OSMANLI KURMAK

İslamcı kardeşlerim, bu sütunlarda yüzlerce defa Amerika’yı Allah yaptınız diye seslendik, şimdi Allah’a Putin’le şirk koşma döneminiz başlamış gibi gözüküyor, ki bu ‘şer cephesi’ çok şaibelidir, belleğinizi yoklayın bunun sonu Saddamlaşmaya çıkar.. Ki Amerika’nın hatırına onlarca yıl Irak’ta Amerikan bombalarıyla öldürülen milyonlarca Müslüman kardeşinize hiç sesinizi çıkartmadınız!

Amerika’nın gazıyla imparatorluk hayalleri görüp ‘ot ithal eden’ bir ülkenin nasıl savaşabileceğini hiç düşünmediniz!

‘Kargo’dan çıkan etnik mezhep laflarını her akşam ekran ayinlerinde milyon kez kullanarak ileri ve yeni Türkiye hatta Osmanlı’yı kurabileceğinizi hayal ettiniz…

Kargodan çıkan etnik mezhep ileri demokrasi yeni Türkiye laflarını delirmişçesine tekrar eden yüzlerce kudurmuş cahil yazarla Orta-Doğu’yu imparatorluk topraklarına katmaya yeltendiniz, sonunda atadan kalan bir türbeyi dahi dinamitleyip sandukasını alıp kaçtınız..

Suud doları Amerika gazıyla ve Esad muhalifi üç-beş serseriyle buraya kadar..

Dolarların hatırına hiç sormadınız Suudlar tarihte neyi başarmış?

 Vietnam Afganistan işte Orta-Doğu çoktan İran’ın elinde hiç sormadınız Amerika nerede kazanmış?

Ne ekonomi ne milli marka ne milli refah ne milli teknoloji bu süreçte yaptığınız tek şey bir cemaat şeyhini ve liderinizi ‘peygamberleştirmek’ ve Müslümanı Müslümana öldürtmek..

Ve onların duası ya da bedduası ya da temennileriyle lafla Osmanlı İmparatorluğu kurmak..

Evet İstanbul ve Ankara belediyeleri ve Ak Saray’ın törenlerinde Osmanlı İmparatorluğu’nun bolca ‘maketlerini’ yapıyorsunuz, ot’a bok’a sokağa futbol takımına adını veriyorsunuz, bir iştahınız bir hevesiniz ve ateşli müritleriniz ortada, doğru, ama gerçek şu hepsi: ‘maket’..

HALEP’i YIKIP YARDIM ÇADIRI KURDUNUZ

Halep gibi dünya güzeli bir şehri yıktınız ama hala cumhurbaşkanımız göçmenlere kurduğu yardım çadırlarıyla iftihar ediyor bu çadır şehirleri yere göğe koyamıyor..

Bir tarafta Orta-Doğu tarihinin en güzel şehri Halep..

Diğer tarafta yıkılmış Halep’ten kaçanlara kurulan maket şehir..

Şehirler maket Osmanlı İmparatorluğu maket demokrasi maket süreç maket…

Malinezya yerlileri gibi her şeyin totemsi ‘maketini’ yaparak...

Ve maket yapmayı da cumhurbaşkanı konuşmalarıyla bir rutine kutsal törenlerle otomatiğe bağlayarak..

Ve bugün cumhurbaşkanımızın muhtarlara yaptığı konuşmayla öğrendik ki yıllardır yere göğe koyulamayan barış süreci de aslında boyalı hamurdan bir çocuk oyuncağıymış.. Süreç de maket çıktı..

Tiyatro yapmaya kalkışanlar için ‘iki kalas bir heves’ tabiri kullanılır..

Osmanlı İmparatorluğu için sınırlarımızda birkaç yüz çadır.

Saray merdivenlerine dizili birkaç maket yeniçeri..

Ve cumhurbaşkanımızın elinde on yıllardır boyalı hamurlar: etnik-mezhep-süreç-benim kürt Boşnak kardeşim-yaradanı severim-biz Malazgirt'te beraberdik…

 Bu totemsi maketler: yıkılan cumhuriyet’in yerine ‘ikame’ edilen Yeni Türkiye!

Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Bu sendikanin en büyük sendika olmasinin nedeni insanların işsizlik korkusu. Baskıyla tehtidle korkutmayla üye yapılan işçilerle büyüdüğünü zanneden hükümet yandaşı sendika. Peki işçinin lehine ne yapıyorsunuz ve ne yaptınız onuda anlatın bilelim? Büyük olmak üyelerinin hakkını savunmaktır hükümetin sermayenin değil. Siz işçiler üzerinden kazandığınız paraları , bu paraları toplantı ayağına hangi 5 yıldızlı otellerde, kuzu cevirmelerde, hangi lüks lokantalarda harcadığınız yazın da bilelim.
çivimi çaktınız şu memleketede yatırımdan söz edip dalga geçiyorsunuz
her halde pandemiden sonra işe başlayan memeur işçilerden bahsediyorlar nerede açılmış o kadar iş yeri fab işletme de 1606 kişi işe başlamış.işçi alan yerleşen kurum ve işlerini açıklasızda tebrik etsek
bu yıl son bir ayda niğde piyasa ve marketlerinde satılan erken ve tam tadını rengini almadan olgulaşamdan toplanan yerli karpuzlar yüzünden karpuzdan halk sogudu her aldıgında nefred derecesine geldi verdiği para boşa gitti ne rengi ne tadı var çiftçi kazansın ama halkında parsı boşa gitti çöpe atılıyor herkes yerli deyince uzaklaşıyor şok a101 migrostan gibi yerden adana karpuzu alıyor
Şehrin kuzeyi plansız. Bazı işlek yollar kadastro yolu. TMO' nun yanındaki dere yapılmadı. Yeni Valilik binasının yeri uygun değil. Daha trafiğin rahat olan yere yapılabilirdi. Oradaki binalar daha uygun kullanılabilirlerdi. Yık yap olduk.
32°
açık
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 07 Ağustos 2020
İmsak 04:09
Güneş 05:43
Öğle 12:52
İkindi 16:40
Akşam 19:52
Yatsı 21:19
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Başakşehir 34 69
2. Trabzonspor 34 65
3. Beşiktaş 34 62
4. Sivasspor 34 60
5. Alanyaspor 34 57
6. Galatasaray 34 56
7. Fenerbahçe 34 53
8. Gaziantep FK 34 46
9. Antalyaspor 34 45
10. Kasımpaşa 34 43
11. Göztepe 34 42
12. Gençlerbirliği 34 36
13. Konyaspor 34 36
14. Denizlispor 34 35
15. Çaykur Rizespor 34 35
16. Malatyaspor 34 32
17. Kayserispor 34 32
18. Ankaragücü 34 32
Takımlar O P
1. Hatayspor 34 66
2. Erzurumspor 34 62
3. Adana Demirspor 34 61
4. Akhisar Bld.Spor 34 57
5. Fatih Karagümrük 34 56
6. Bursaspor 34 56
7. Altay 34 54
8. Keçiörengücü 34 50
9. Menemen Belediyespor 34 44
10. Giresunspor 34 44
11. Ümraniye 34 44
12. İstanbulspor 34 40
13. Balıkesirspor 34 38
14. Altınordu 34 37
15. Boluspor 34 33
16. Osmanlıspor 34 30
17. Adanaspor 34 21
18. Eskişehirspor 34 12
Takımlar O P
1. Liverpool 38 99
2. Man City 38 81
3. M. United 38 66
4. Chelsea 38 66
5. Leicester City 38 62
6. Tottenham 38 59
7. Wolverhampton 38 59
8. Arsenal 38 56
9. Sheffield United 38 54
10. Burnley 38 54
11. Southampton 38 52
12. Everton 38 49
13. Newcastle 38 44
14. Crystal Palace 38 43
15. Brighton 38 41
16. West Ham 38 39
17. Aston Villa 38 35
18. Bournemouth 38 34
19. Watford 38 34
20. Norwich City 38 21
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 87
2. Barcelona 38 82
3. Atletico Madrid 38 70
4. Sevilla 38 70
5. Villarreal 38 60
6. Real Sociedad 38 56
7. Granada 38 56
8. Getafe 38 54
9. Valencia 38 53
10. Osasuna 38 52
11. Athletic Bilbao 38 51
12. Levante 38 49
13. Real Valladolid 38 42
14. Eibar 38 42
15. Real Betis 38 41
16. Deportivo Alaves 38 39
17. Celta de Vigo 38 37
18. Leganés 38 36
19. Mallorca 38 33
20. Espanyol 38 25

Gelişmelerden Haberdar Olun

@