Küratörlüğünü Ressam Safa Büte'nin yaptığı, 42 ülkeden 75 sanatçının 99 eserinin sergilendiği, Artquake-10 (Sanat Sarsıntısı-10), “daha güzel bir dünya için savaşa hayır" temalı uluslararası resim sergisi açıldı.

Sergi Cumartesi günü 14.00'de, Eski Saray Mahallesi’nde bulunan Niğde Sanat Galerisi’nde, izlenimine sunuldu.

Sergi açılışına Guatemala Maslahatgüzarı Federico Bernardo Villacorta Noval katılırken yine sergi açılışına yurtdışından gelen Sanatçı ve Aktivist Mariana Siebold ve Irina Rodnikoff’un eserleri yer aldı.

Alper Göncü  Şeffaf Masa Konuğu Oldu Alper Göncü Şeffaf Masa Konuğu Oldu

“SANATIN GÜCÜ HER GÜN BİRAZ DAHA GELİŞEBİLİYOR”

Ressam Safa Büte, açılışı yapılan sergide 42 ülkeden 75 sanatçının 99 eserinin sergilendiğini açıkladı. Büte, “Görüyorsunuz sanatın gücü gerçekten de her gün biraz daha gelişebiliyor. Fakat bu sergide farklı bir şey var. Afrika'dan da katılımcılar var. Hatta Uganda’dan, Eritre'den sonra Orta Amerika’dan gelen bir barış aktivistimiz var. Kendisine de buradan tekrar hoş geldin diyorum. Yaklaşık olarak 42 ayrı ülkeden 75 sanatçının 99 eseri sergileniyor. Bu da çok güzel bir gelişme. Bu açılıştaki çekilen fotoğraflar, videolar, bilgiler bir gün içinde yaklaşık olarak 50 ayrı ülkeye gidiyor ve bağlantılı olarak çok daha fazla ülkelere ulaşıyor. Yani bu Niğde'mizin, yöremizin tanıtımı için çok güzel bir olay ve Sayın Başkanıma ve destek veren herkese tekrar tekrar teşekkür ediyorum” dedi.

“BİZ HER ZAMAN YANINDA OLACAĞIZ”

Açılışta konuşma gerçekleştiren Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, ressam Safa Büte’ye övgü dolu sözler sarf etti.

Başkan Özdemir, Safa Büte’nin her zaman yanında olacaklarını belirterek, “Sayın Safa Büte gerçekten birliğimiz için çok önemli bir sanatçı kendisi. İnşallah onun kıymetini de biliriz hep birlikte. Çok güzel işler yapıyor. Niğde'mizin hem uluslararası alanda tanıtılmasıyla alakalı, Hem de böyle güzel başlıklarla, güzel sergilerle şehrimizde birçok sanatçıyı dünyanın birçok yerinden gelen eserleri şehrimizde buluşturuyor. Biz de her zaman yanında yardımcısı olacağız. Bugünkü temamız da çok güzel. Savaşa hayır temalı bir resim sergisindeyiz. Tabii ki biz bunu derken hiçbir yerde kan akmasın. Tek dileğimiz bu. Dini, dili, ırkı ne olursa olsun hiç kimse bir savaşla karşı karşıya kalmasın. Hiç kimsenin kanı akmasın. Niğde'den de böyle bir zamanda böyle bir ortamda böyle bir serginin olmasından dolayı da biz gerçekten büyük mutluluk duyuyoruz. İnşallah bu sergimizde çok güzel olacaktır. Hepimiz, sonuna kadar verim alacağız” şeklinde konuştu.

15 gün açık kalacak olan sergi saat 13:00 ile saat 16:00 arasında ziyaret edilebilecek.

Editör: TE Bilişim