Niğde’nin Trafik Yükünü Rahatlatacak, ve Bor’a kadar Tranvay yapılabilmesi için bir nevi altyapıyı oluşturan 100. Yıl Bulvarı açılıyor. 

 

NİĞDE’NİN TRAFİK YÜKÜNÜ RAHATLATACAK 30 METRELİK BULVAR EN GEÇ 15 TEMMUZ’DA HİZMETE GİRECEK

Niğde Belediyesi’nin Alparslan Türkeş Bulvarı’na alternatif yol olarak yapımına başladığı 30 metre genişliğindeki 100. Yıl Bulvarı, tamamlanma aşamasına geldi.

Fen İşleri Müdürlüğü ekiplerinin yoğun tempoyla çalışmalarını sürdürdüğü bulvarda incelemelerde bulunan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, gazetecilere yaptığı açıklamada, kentin şehir içi trafiğini önemli ölçüde rahatlatacak olan 100. Yıl Bulvarı’nı en geç 15 Temmuz’da hizmete sunmayı planladıklarını belirtti.

Başkan Özdemir,” Katılım Payı” konusuna açıklık getirdi Başkan Özdemir,” Katılım Payı” konusuna açıklık getirdi

Başkan Özdemir, halk arasında Bor Yolu olarak bilinen Alparslan Türkeş Bulvarı’na paralel olarak yaklaşık iki yıl önce yapımına başladıkları bulvarın, Derbent Mezarlığından başlayarak Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi Merkez Kampüsüne kadar 3 bin 200 metre uzunluğunda bir bulvar olarak tasarlandığını ifade etti.

NİĞDE’NİN ALTYAPISI TAMAMLANAN İLK BULVARI

Normal şartlarda daha kısa süre içinde tamamlanabilecek bulvarın, Niğde’de ilk kez altyapısı tamamen bitirilmiş bir yol olarak hizmete açılacağı için bir süre geciktiğine işaret eden Başkan Özdemir, “Yol yapmadan önce tüm altyapısı, doğalgaz hattı, içme suyu hattı, yağmur suyu hattı, Telekom hattı dahil olmak üzere tüm altyapı çalışmalarını tamamladıktan sonra üst yapı çalışmalarına başladık. Yolun tam olarak oturması için de kış mevsiminin sonlanmasını bekledik. Yaz mevsiminin başlangıcı ile birlikte yeniden çalışmalara başladık. 15 Temmuz’a kadar bu yolumuzu trafiğe açmayı planlıyoruz” dedi.

TRAMVAY GÜZERGAHININ ALTYAPISI TAMAM

100. Yıl Bulvarı’nın, Alparslan Türkeş Bulvarına çıkan bir kapısının olduğunu ancak yolun Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi kampüsüne kadar devam edeceğini belirten Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, yolun ortasındaki 7-8 metrelik boşluğun, ileriki yıllarda hayata geçirilmesi planlanan tramvay yolunun altyapısını oluşturduğuna dikkat çekti. Başkan Özdemir, “Derbent Mezarlığından, kampüsün içine girecek şekilde planlıyoruz. Üniversitemiz ile de ortak çalışıyoruz. Nüfusla ilgili kriterler sağlandığında tramvay yolumuz hazır olacak. Sadece rayları döşeyip tramvayı getirmek kalacak geriye… Şu anki planlamamız Derbent Kavşağından kampüsün içerisine de girecek şekilde tramvay yolumuzu da planladık. İmarsız bir alan vardı orayla alakalı gerekli imar çalışmaları daha doğrusu plan çalışmaları da bu önümüzdeki mecliste gelecek. O yolun tamamını da inşallah planlı kısmını bitirmiş olacağız ve kısa zaman içerisinde de üniversitemizin ikinci bir bulvarı olmuş olacak.  İkinci bir ana giriş kapısı olmuş olacak ve 5 -10 yıl içerisinde artık bu kriterler nüfus kriteri ne zaman yerine getiriliyorsa da tramvayımız olacak” diye konuştu.

BİSİKLET VE YAYA YOLLARI DA HAZIR HALE GETİRİLECEK

Tramvay güzergahının Bor ilçesine kadar ulaştırılması yönünde hedef belirlediklerini de anlatan Başkan Özdemir, “Biz kampüse kadar olan kısmını tamamen hazır hale getiriyoruz. Burası kısa süre içerisinde önce araç trafiğine açılacak. Sonra yaya ve bisiklet yolları da hazır hale getirilecek. İleriki zamanlarda da bu yolumuzdan tramvay da geçecek” ifadelerini kullandı.

100. YIL BULVARININ TEKNİK ÖZELLİKLERİ

Bu arada Niğde Belediyesi’nin 15 Temmuz 2024 tarihine kadar trafiğe açmayı planladığı 100. Yıl Bulvarında 7,5 metrelik çift şeritli yol, 2 metrelik tek taraflı kaldırım, 5 metrelik yeşil alan, bisiklet ve yürüyüş yolu ile 8 metrelik tramvay hattı alanı, 4 adet kavşak yer alıyor.

Bulvar2-1

Bulvar-1

Editör: Selim GÖKEL