CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, dolu yağışı etkili olan Çamardı ilçesinin afet kapsamına alınması, ÇKS kaydı aranmaksızın da tüm üreticilerin zararının karşılanması gerektiğini söyledi. 

ELMA ÜRETİCİLERİ PERİŞAN OLDU 

Çamardı – Niğde 100 Lira Oldu Çamardı – Niğde 100 Lira Oldu

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, 21 Eylül günü öğle saatlerinden sonra Çamardı ilçesinde etkili olan dolu yaşının başta elma olmak üzere meyve bahçelerinde ciddi hasara yol açtığını belirtti. 

BÖLGE, AFET KAPSAMINA ALINMALI 

Üreticilerin mağdur olduğuna işaret eden CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bölgenin afet kapsamına alınması gerektiğini belirtti. 

ÇKS KAYDI ARANMAKSIZIN ÜRETİCİNİN ZARARI KARŞILANMALI 

Üreticilerin de çiftçi kayıt sistemi (ÇKS) kayıtlarına bakılmaksızın zararlarının belirlenmesi ve de tüm zararın devlet tarafından karşılanması gerektiğini söyleyen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Vakit kaybetmeden hasar tespit çalışmaları yapılıp üreticilerin zararı tespit edilmeli ve bir an önce ödeme yapılmalıdır” diye konuştu. 

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, küresel ısınma ile oluşan iklim değişikliklerinin üreticiler için ciddi risk oluşturduğunu belirtip tırtıl, çekirge, akdeniz sineği, süne, domates güvesi gibi 600 den fazla zararlılar yanında sel, dolu ve don nedeniyle üretimde önemli kayıplar yaşanacağını, bu sebeple ciddi önlemler alınması gerektiğine vurgu yaptı.

Editör: TE Bilişim