Niğde damızlık sığır yetiştiricileri birliği tarafından organize edilen Ahiler kalkınma ajansı destekli Kadın Çiftçilerin sosyal sermayesini artırmak isimli projenin sertifika töreni Niğde Üniversitesinde düzenlendi.

Niğde Üniversitesinde Düzenlenen Kadın Çiftçilerin sosyal sermayesini artırmak isimli projenin sertifika törenine Niğde Vali Yardımcısı Adnan Türkdamar, Ahiler Kalkınma ajansı genel sekreteri Mehmet Fatih Yıldız, İl Milli Eğitim Müdürü Halil İbrahim Yaşar,  İŞKUR Müdürü Mustafa Toköz, davetliler ve kadın çiftçiler katıldı.

Törenin açılış konuşmasını yapan Niğde Damızlık Sığır Yetiştiriciler Birliği Başkanı Tahir Erdem; “ilimizde 2009-2015 yılları arasında hayvan varlığımız 59 binden 135 bine yükselmiştir. 2009 yılında kültür ırkı yüzde 68 iken, 2013 yılında yüzde 81, 2016 yılında yüzde 98,7’ye ulaşmıştır. Bu artış ilimizin hayvan yetiştiriciliği konusunda çok hızlı geliştiği ve et-süt veriminin çok hızlı arttığının göstergesidir. TR-71 bölgesinin yüzde 22,4’ü Niğde’de bulunmaktadır. Türkiye’de ise hayvan varlığının yüzde 1’ini teşkil etmektedir. İlimiz 81 il içerisinde hayvan varlığı olarak 44. Sırada olmasına rağmen kültür ırkı varlığı bakımından ilk 5’te yer almaktadır. 2013 yılında 245 ton olan günlük süt üretimi bugün itibariyle 600 tona ulaşması bunun göstergesidir. Aynı dönemdeki artış Türkiye’de yüzde 44, TR 71 bölgesinde yüzde 84, Niğde’de ise yüzde 145 oranında artmıştır. Hayvan sayısı yüzde 131 artarken, süt üretiminin yüzde 145 artması daha kaliteli ve verimli hayvanların olduğunu göstermektedir” dedi.

Yapılan incelemelerde ülkemizde yıllık 700 bin civarı buzağı kaybı olduğunu görülmektedir diyen Erdem; “ ilimizde ise 50 bin civarı buzağıdan yaklaşık 7 bin adedinin isal ya da pasteurella gibi çok basit hatalardan dolayı doğan hastalıklar sonucu olduğunu görmekteyiz. Bu sebepten dolayı buzağı kayıplarının önüne geçmek ve bu hayvanları üretime kazandırmak amacıyla böyle bir proje uyguladık” diye konuştu.