Niğde İl Halk Kütüphanesi müdürlüğünden alınan bilgilere göre, Niğde genelinde bulunan 17 kütüphanede 180 bin civarında kitabın bulunduğu, Niğde Halk kütüphanesinde 20 bin civarında kitabın okuyucularını beklediğini ve 2022 yılı içerisinde 40 bin kişinin kitap okuduğunu ve 33 bin üyesinin bulunduğu öğrenildi.

Niğde İl halk kütüphanesi yetkilileri tarafından yapılan açıklamalar kapsamında; Niğde halk kütüphanesi müdürlüğü olarak, cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren kütüphanecilik hizmetini yürüten Sungur İl Halk kütüphanesi, yıllık 40 bin okuyucu kitlesine hizmet vermekte. 17 kütüphanede yaklaşık 180 bin civarında kitap koleksiyonu mevcut ve yıllık 5 ve 6 bin kitaplarla da güncellenmekte, eski olanlar çıkmakta yenileri bunların yerini almakta. Kütüphaneden yararlanmak için nüfus cüzdanıyla gelmek yeterli. Bu üyelikle Türkiye’nin her tarafında ki kütüphanelerden kitap alıp yaralanabilirler. Elektronik ortam üzerinden bakanlığımız sistemi üzerinden üyelik işlemleri ve ödünç işlemleri yürütülmektedir. Yıllık 10 bin civarında kitap ödünç veriyoruz. Artı kullanıcılar için ücretsiz internet erişimimiz mevcut, yaklaşık 22 ekrana sahip internet erişim merkezimiz var. Buradan da ücretsiz olarak halkımız gelip internet hizmetinden yararlanabilirler. 15 gün süreyle ödünç kitap alabiliyor, her hangi bir ücret talebimiz yok sadece 16 yaşından küçükler için bir form doldurup velinin imzası isteniyor. Başka her hangi bir ücret talebimiz yok. Tüm halkımızı okuyan, aydın bir Niğde olarak kütüphanemize gelip yaralanmaya ve kütüphanemizin daha etkin kullanılması için onların desteklerini ve taleplerini bekliyoruz.

Festivaller Şehri Niğde Bir Festivale Daha Hazırlanıyor Festivaller Şehri Niğde Bir Festivale Daha Hazırlanıyor

Kütüphanenin yoğun olarak kullanımı üniversite öğrencileri başta olmak üzere lise, ortaokul, ilkokul öğrencileri çocuk kütüphanesinden yararlanıyorlar. Halktan yetişkinler olaraktan da yaklaşık yüzde 10 yüzde 20 okuyucu kitlesine sahibiz. Eğitimi bitmiş veya eğitimi devam eden kişiler. Ayrıca kütüphanenin kapandığı sabah 8 akşam 6’ya kadar açık kütüphanemiz, öğle arası dahil olmak üzere haftanın altı günü açığız, sadece Pazar günü kapalıyız. Sınav çalışanlar akşam 8’e 9’a kadar çalışmalarını sürdürüyorlar. İnternet kullanımı anlık bilgi diyeceğimiz, ansiklopedi bilgi ihtiyacını karşılamak amacıyla yararlanılan bir sistem. Belli dosyalar dışındakiler kes yapıştır olarak hazırlanmış bir sistem. Kitabın o kokusunu veren, okumanın vermiş olduğu tadı internet vermez. Ben kendim çocuklarımda iyi birer okuyucu olmamıza rağmen, internet üzerinden okumak o okuma zevkini vermiyor bize onun için çok daha farklı. Okuyun seçim yapmayın yani bir fikre takılı kalmayın bir fikri savunuyorsanız karşı fikride söyleye bileceğim en büyük öğüt şu olabilir. Bir fikri savunuyorsanız o fikri karşı fikri savunandan daha iyi bilmek zorundasınız. O nedenle de her türlü şeyi okuyun, Allah akıl vermiş bunla yorumlayın kararınızı kendiniz verin, düşünceleriniz öğür olsun, bunu da sağlayacak olanlar sadece kitaplardır” denildi.