22.04.2021, 00:22 1482

İmam Hatip Meydanına Yeni Camii Ne Kadar Gerekli?

Niğde İmam Hatip Lisesi Efendibey Kentsel Dönüşümü ile yapılan TOKİ Konutlarının Niğde şehir merkezine bağlayan yol nedeni ile yıkılmıştı. Lise alanının bir bölümü yola giderken bir bölümü ise şuan boş olarak kaldı.

Niğde’de İmam Hatip Meydanı olarak adlandırılan resmiyette Şefik Soyer Meydanı olarak bilinen meydanda bulunan liseden kalan boş alana bugün yapılan açıklama ile camii yapılacağı bildirildi.

Niğde’nin trafik sorunun en çok yaşandığı kavşaklardan olan bu meydana cami yapılması ne kadar uygun… Kavşakdaki trafiğin rahatlatılması gerekirken, daha da yoğunlaşmasını sağlamak nasıl bir belediyecilik mantığı.

DÖRT GİDİŞ-GELİŞ YOLU İLE TRAFİĞİ EN YOĞUN MEYDAN…

TOKİ Konutları yapıldı ve bu konutlara gidiş ve bu konutlardan şehir merkezine gelişi bağlayan çift yol Şefik Soyer meydanına çıkıyor. Bu meydan bir çok aktif yolu bağlayan bir yol.  Bankalar caddesinden geliş ve gidiş. Yeşilburç, Dere Mahallesi, Süleyman Fethi Caddesinin geliş ve gidişi de bu meydana ulaşıyor. Alternatifi olmayan, çok aktif kullanılan nadir kavşaklardan birisi. Sık sık trafik sıkışıklığının yaşandığı bir meydan. Niğde trafiğinin dört ayrı gidiş ve gelişini sağlayan bir kavşak.

MEYDANA ALT GEÇİT VE YONCA KAVŞAK YAPILACAKTI?

Görevden alınan Ak Partili önceki dönem Niğde Belediye Başkanı Faruk Akdoğan döneminde İmam Hatip Lisesi yıkıldı ve buraya altgeçit ve yonca kavşak yapılacaktı. Doğru bir düşünceydi. Bu kavşaktaki trafik ancak bu şekilde rahatlatılabilirdi. Bu konuda Faruk Akdoğan Ankara’da bakanlıklar ve genel müdürlükler seviyesinde görüşmeler yaptı. Eski belediye başkanının altgeçit ve yonca kavşak inşaatı için çalışmalarını,  yine  dönemin milletvekili Erdoğan Özegen’nin de destek ve çalışmalarını haberleştirmiştik. (Tıklayın)

Açıklama aynen şöyleydi arşivimizde var. Belediye Başkanı Faruk Akdoğan;" İmam Hatip Lisesi'ni yıkarak kentsel dönüşüm alanıda yapımını gerçekleştirdiğimiz bir kulvara bağlayarak Niğde Evleri'ne kadar transit geçişi de sağlamış olacağız. İmam Hatip Meydanında bir altgeçişle o yola bağlantısını sağlayacağız. İnşallah bu sene sonuna kadar altgeçiş yaparsak ordaki trafiği rahatlatmış olacağız" şeklinde konuştu. 

AYNI YERE CAMİİ YAPIMINI BİR İŞ ADAMI ÜSTLENMİŞTİ

Üstelik liseden boşalan bu alana E.D. isimli bir iş insanı cami yapılması işini de üstlenmişti. Ama yaptırılmadı, yapılmadı, neden? O zaman gerekli görülmeyen cami bugün ne değişti de yapılıyor.

 Kaldı ki buraya cami yapılması yanlış bir karar.

 Merkez cami neresi olmalı?

Niğde Belediyesinin Kale ve Çevresi Kentsel Dönüşüm Projesi var. Projenin ortaya çıkaracağı en önemli eserden biriside muhteşem Sungurbey Camii olacak.  Etrafı  Pazar da dahil geniş boş bir alana sahip. Batı yönünde Cullaz Sokakta yapılan restorasyonlarla kazandırılan konaklar, taş yapı evler, otantik sokaklar var. Kale Projesi ile bütünleşecek bir alan.  Bu proje ile bu bölge çok cazip hale gelecek. Şehrin merkezi burası olacak ve şehrin merkez camii de Sungurbey Camii olmalı.

MEYDANDAKİ TRAFİĞE ÇÖZÜM YOK... 

İmam Hatip Meydanına yapılacak bu cami ile… Şehrin merkezini taşıyamayanlar, yeni şehir merkezi oluşturamayanlar, cami yapımı ile  kolaycılığa kaçıyorlar, şehrin merkezini daha da içinden çıkılmaz hale getirecekler.  

Şefik Soyer yani İmam Hatip Meydanını, kavşağını  düzenleyemeyenler, buradaki araç ve yaya trafiğine çare olamayanlar,  cami yaptırıp, camiden dolayı  artık ileride bile dokunulamaz bir kavşak haline getirme kolaycılığını seçiyorlar. Bu yanlış-ı, tarihe not düşmemiz lazımdı.

Dışarı Camiinin çınarlarla, minare ile bütünleşmiş güzelim suluetini bozan,  çok katlı Honour Oteline de ruhsat vermek bence  yanlıştı.

CAMİ YAPILSIN AMA GEREKLİ VE UYGUN BİR YERE

Camilerin yapılmasına karşı değiliz. Niğde şehir merkezinde yeterli camiinin olduğunu düşünüyoruz. Niğde’de 450’nin üzerinde cami var. Ne kadar verimli kullanılıyor, görülmesi ve  bilinmesi lazım. Şehrin elzem ihtiyaçları var.  Niğdelilerin kıt kaynaklarının doğru yerde değerlendirilmesi, birkaç sevap-reklam meraklısı kişilerin peşine takılıp popülist davranılmaması gerektiğini düşünüyoruz.

****

Haber de aynen aşağıda:

Eski İmam Hatip Meydanı’na Merkez Cami Yapılıyor

Niğde merkezde bulunan İmim Hatip lisesinin kentsel dönüşüm nedeniyle yıkılmasıyla bir süredir otopark olarak kullanılan alana Niğde Müftülüğü ile Niğde Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma Yaşatma Derneği arasında yapılan protokol ile 2 bin 300 kişilik cami yapılacak.

Koronavirüs tedbirlerine riayet edilerek düzenlenen açılış töreninde konuşan Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir; Gelecek nesillere güzel bir miras bırakmak istediklerini ilimizde merkezi bir camiye ihtiyaç duyulduğunu ve bunun için Niğde İl Müftüsü Osman Ayas başkanlığında ve Niğde Valisi Yılmaz Şimşek’in önderliğinde bir dernek kurduklarını belirtti.

IBAN NUMARASI PAYLAŞILDI

Niğde Belediyesi ve Niğde Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma ve Yaşatma Derneği’nin iş birliği ile inşa edilecek olan cami için vatandaşlarımızın bağış ve yardımda bulanabileceklerin IBAN numarası Niğde halkı ile paylaşıldı.

Eski imam hatip lisesinin olduğu yerde yapılacak olan caminin altında 2 katlı yaklaşık 5550 metre kare alana sahip olan bir otopark olacağını üstünde ise yaklaşık olarak 2700 metre karelik bir alana oturan 2300 kişilik caminin yapılacağını ifade eden Başkan Özdemir; bu alanda kitap satış alanlarının yer aldığı kıraathanesi ve kütüphanesi ile küçük bir külliye olacağını, burasının şehrimize yakışan meydanıyla Niğde ile sembolleşecek bir yer olmasını istediklerini belirtti.  Bu proje için gece gündüz çalıştıklarını ve mübarek ramazan ayında sunumunu yaptıklarını söyledi.  Bu ay itibariyle cami ve Kur’an kursu derneğinin faaliyetlerinin başladığını söyleyerek bu derneğin şehrimize hayırlı uğurlu olmasını diledi.

2025'DE TAMAMLANACAK. 

Niğde İmam Hatip Meydanında bulunan eski İmam Hatip lisesi yerine 2 bin 300 kişilik Merkez cami yapılacak. Niğde Müftülüğü ile Niğde Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma Yaşatma derneği arasında yapılan protokol ile imam hatip meydanına merkez cami yapılacağı açıklandı. Niğde Belediye Başkanı Emrah Özdemir, Niğde Müftüsü Osman Ayas ve Niğde Merkez Camii ve Kur’an Kursu Yaptırma Yaşatma derneği üyeleri imam hatip meydanında yapılacak cami alanında incelemede bulundu. İmam Hatip meydanına Cumhuriyet dönemi mimarisini yansıtacak tek kubbeli, iki şerefeli, 60 metre yüksekliğinde Niğde’ye özgü çift minareli cami tasarlanıyor.2 katlı kapalı otoparka sahip olacak camide aynı alan içerisinde 2 bin 300 kişinin aynı anda namaz kılabilecek şekilde inşa edilecek. Cami yapımının en geç 2025 yılında tamamlanması bekleniyor.

Yorumlar (25)
Tahir Özçelik 2 hafta önce
Hayret Niğde'nin en büyük camisini yaptıracağız dememişler. Millet dinden soğuyor bunlar sadece görüntü peşindeler.
DERVİŞ 2 hafta önce
PEK MÜNASİP.BÜYÜK SİNEMANIN YIKILAN YERİNE TAM BELEDİYENİN KARŞISINA CAMİİ OLMASADA BİR BÜYÜK MESCİT PEK MÜNASİP OLUR İNŞALLAH...BİRDE YANİ YAPILAN HASTANENİN YANINA BÜYÜK BİR CAMİ OLURSA ÇOK İYİ OLUR..ÖĞRETMEN EVİNİN ARKASINDAN İTİBAREN OKULLARI KALDIRIP BİR BÜYÜK MERKEZ CAMİSİ ŞAHANE OLUR..VALİLİK KARŞISINDA ÇOK MÜNASİP OLUR..OKULLARI HANCERLİ TARAFINA YAPIN.ALLAHIM AMİL NİYETLERİNİZİ MÜHAFAKAT EYLESİN İNŞALLAH..AMİN.
The Muhalif 2 hafta önce
Sanırsın millet namaz kılmak için sıraya girmiş ama kılacak cami bulamıyor.
40-50 kişilik sınıflarda şehrin merkezinde çocuklar sınıflara gidip geliyor. Okul yapın ; o da sevaptır.
Uzay 2 hafta önce
İşiniz Gücünüz Popülistlik
Zevzek Herifler
Gine Betonlaştı Niğde Bağları 2 hafta önce
Bu inat neden hayret.
Şehir merkezinde acil tüm inşaatlar durdurulmalı. Başka yere Yeni Niğde kurulmalı, Sehrin böyle hoyratlıklara tahammülü kalmadı.
Çiftçi 2 hafta önce
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
Vatandaş 2 hafta önce
Sözün bittiği yerdeyiz hemşerim
Sarı Çizmeli Memur 2 hafta önce
Niğde=Trafik başka birşey hatırlanmıyor
erhan-51 2 hafta önce
orada Dört Ayak Camii var zaten cami yaptırmak popülizmden başka bir şey değil. Güzel Niğdemize vizyonu olan bir siyasetçi gelmeyecek mi acaba. Heryer beton yığını oldu, camilerde imamlar cemaat arıyor ama iş başına geçen ya beton döküyor ya da cami dikiyor.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
BU ÇOK BÜYÜK BİR HAMLE......HALK BU HAREKETE TAM DESTEK VERMESİ GEREKİR..KÜRESEL GÜÇLERLE ANCAK BÜYÜK HALK DESTEKLERİYLE MÜCADELE EDİLEBİLİR.YOKSA SADECE HALK KAYBEDER...BUNUN ALT YAPISI BU ŞEKİLDE OLUŞTURULMASI ÇOK YANLIŞ.KİM NE YAPMAK İSTİYOR NET DEĞİL. BURADA ÖNEMLİ OLAN HALKIN BİLİNCLENDİRİLMESİDİR. HAYDI HAYIRLISI..BEKLENMEDİK GELİŞMELER YAŞANABİLİR.
vaaaay bakana bak hele niğde diye bir il olduğunu biliyormuş vay anasına sayın cumhurbaşkanısız cümle kuramıyor kendi iradesi ipotek altında sonra hizmetten hizmetkarlıktan sözediyor kibirinizden yanınıza varılmıyor burnunuzdan kıl aldırmıyorsunuz hikaye anlatmayın artık
Başkan ben Osman Korkmaz İsmail ko4kmazin babası 8 yıldır pazarda kıyıda köşede bir şeyler satıyorum biliyorsun ama oda kaydım yok kaydı olmayan pazarcı esnafı yarın pazara cikabilecekmi lütfen acil olarak cevapla telefonunu bilmadigim için buradan yazdım saygilar
Başkan ben Osman Korkmaz İsmail ko4kmazin babası 8 yıldır pazarda kıyıda köşede bir şeyler satıyorum biliyorsun ama oda kaydım yok kaydı olmayan pazarcı esnafı yarın pazara cikabilecekmi lütfen acil olarak cevapla telefonunu bilmadigim için buradan yazdım saygilar
Anlaşılan o bölgede arazin var.
26°
parçalı bulutlu
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 08 Mayıs 2021
İmsak 03:56
Güneş 05:31
Öğle 12:43
İkindi 16:32
Akşam 19:45
Yatsı 21:13
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 37 81
2. Fenerbahçe 37 76
3. Galatasaray 37 75
4. Trabzonspor 37 64
5. Sivasspor 37 58
6. Alanyaspor 38 57
7. Hatayspor 37 57
8. Gaziantep FK 37 54
9. Göztepe 37 51
10. Karagümrük 37 51
11. Konyaspor 37 45
12. Rizespor 37 45
13. Antalyaspor 38 43
14. Başakşehir 37 43
15. Malatyaspor 37 41
16. Kasımpaşa 37 40
17. Kayserispor 37 39
18. Ankaragücü 37 38
19. Erzurumspor 38 37
20. Gençlerbirliği 37 35
21. Denizlispor 37 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 33 67
2. Giresunspor 33 67
3. Samsunspor 33 67
4. İstanbulspor 33 61
5. Altay 33 60
6. Altınordu 33 57
7. Ankara Keçiörengücü 33 55
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 33 47
10. Bursaspor 33 46
11. Bandırmaspor 33 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 33 35
14. Adanaspor 33 34
15. Menemenspor 33 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 33 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 34 80
2. M. United 33 67
3. Leicester City 35 63
4. Chelsea 34 61
5. West Ham 34 58
6. Tottenham 34 56
7. Liverpool 33 54
8. Everton 33 52
9. Arsenal 34 49
10. Aston Villa 33 48
11. Leeds United 34 47
12. Wolverhampton 34 42
13. Newcastle 35 39
14. Crystal Palace 33 38
15. Brighton 34 37
16. Southampton 33 37
17. Burnley 34 36
18. Fulham 34 27
19. West Bromwich 34 26
20. Sheffield United 34 17
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 34 76
2. Real Madrid 34 74
3. Barcelona 34 74
4. Sevilla 34 70
5. Real Sociedad 35 56
6. Villarreal 34 52
7. Real Betis 34 51
8. Granada 34 45
9. Athletic Bilbao 34 45
10. Celta de Vigo 34 44
11. Osasuna 34 40
12. Cádiz 34 40
13. Levante 34 38
14. Valencia 34 36
15. Getafe 34 34
16. Deportivo Alaves 34 31
17. Real Valladolid 34 31
18. Huesca 34 30
19. Elche 35 30
20. Eibar 34 26

Gelişmelerden Haberdar Olun

@