Gürer: “Anlık fiyat artışları 

Pazar tezgahlarına da yansıdı”

 

Satıcı” civciv tavuk oluncaya kadar 40 TL yem veriyorum. Pazarda 30 TL satamıyorum”

Eğitim Masrafları Vatandaşı Düşündürüyor Eğitim Masrafları Vatandaşı Düşündürüyor

Satıcı” fıstık geçen hafta 15 TL sattım  aynı fiyatla yerinden ürün alamadım”

 

 

CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’nin Çiftlik ilçesinde pazaryerini gezdi. Pazarcı esnafının satış yapamadığından, vatandaşın da fiyat pahalılığından yakındığı Çiftlik’te, yıllar sonra ilk kez açılan İkinci el giysi tezgahları, pazaryerinin en çok revaçta olan bölümleri oldu. 

Gürer’e dert yanan bir pazarcı esnafı ise  geçen hafta 15 liraya satıp kar ettiği Osmaniye fıstığını bu hafta 20 liraya sattığı halde kazanamadığını söylerken, anlık fiyat dalgalanmalarının ilçe pazarlarını bile nasıl olumsuz etkilediğini gözler önüne serdi. 

 

 

GÜRER, NİĞDE’Yİ ADIM ADIM GEZİRİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Niğde’yi adım adım gezerek, vatandaşlarla bir araya gelip, sorun ve taleplerini dinlemeyi sürdürüyor. 

ÇİFTÇİK İLÇE PAZARINDA GÜRER’E BÜYÜK İLGİ 

CHP Milletvekili Gürer,  bu hafta sonu Niğde’nin Çiftlik ilçesinde vatandaşlarla bir araya geldi. İlçe pazarını gezen Gürer’e pazarcı esnafı ve alışveriş için pazara gelen vatandaşlar büyük ilgi gösterdi. 

EMEKLİ VATANDAŞ EVİNE YAĞ ALAMIYOR, ISINMAK İÇİN TEZEK YAKIYOR 

Emekli olduğunu söyleyen bir kadın vatandaş eve sıvı yağ alamayacak duruma geldiklerini belirterek, “Bir sıvı yağ 110 lira olmuş. Ben emekli maaşı ile bu yağı nasıl alacağım? Ve ısınmak için tezek yakıyoruz. Kömürün fiyatı 700 lirayı geçmiş” dedi. 

PAZARYERLERİ DURAĞAN..

Pazaryerlerinin ise  en canlılığın  olmadığına vurgu yapan vatandaş, “Her şey ateş pahası Allah yardımcımız olsun. Sizlerin sayesinde inşallah bu sıkıntılar düzelir” diye konuştu. 

GEÇEN HAFTA 15 LİRAYA SATIP KAR ETTİĞİ FISTIĞI BU HAFTA 20 LİRAYA SATIP KAZANAMIYOR 

Bir pazarcı esnafı ise CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’e ürünlerin fiyatlarındaki anlık dalgalanmaları fıstık satışından örnek vererek anlattı. Geçen hafta aynı tezgahta 15 liraya sattığı Osmaniye fıstığını bugün 20 liraya satmak zorunda kaldığını belirten pazarcı esnafı, “Geçen hafta 15 liraya satıp kar ettiğim fıstığı bugün 20 liraya satıyorum ama kazanamıyorum” dedi. 

PAZARCI NE YAPSIN?

Vatandaşın doğal olarak geçen hafta aynı fıstığı 15 liraya aldığı için bu hafta aynı ürünün 20 lira olmasının nedenini sorduğunu belirten pazarcı esnafı, “Osmaniye’de üretici sattıkça zarar ettiği için deposunu kapattı. Satış yapmıyor. Geçen hafta benim 15 liraya tezgahta sattığım ürünü bugün bana 17 liraya satıyor. Ben de ister istemez fiyatı geçen haftaya göre yükseltmek zorunda kalıyor. Bu kez vatandaş ‘geçen hafta 15 liraydı,şimdi neden 20 lira oldu?’ diye bana soruyor. Ben de durumu anlatmaya çalışıyorum. Ancak geçen hafta 15 liraya satıp kar ettiğim ürünü bu hafta 20 liraya satıyorum ama kazanamıyorum” diye konuştu. 

VATANDAŞ İKİNCİ EL GİYSİYE YÖNELDİ 

Çiftlik ilçe pazarında, uzun yıllar sonra ilk kez açılan ikinci el giysi satışının yapıldığı bölümleri de gezen CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Çiftlik ilçesinde ilk kez ikinci el kıyafetlerinin satıldığı bölümler açıldı. Bu ilçe pazarında çok görülen bir durum değildi. Fiyat artışları vatandaşın alım gücünü düşürünce pazarda en revaçta olan yerlerden birisi de ikinci el ürün satışlarının yapıldığı bölüm oldu. Çünkü vatandaş kendisine kıyafet ve giysi alacak ekonomik güce sahip değil. Bu nedenle ikinci el ürünlerle idare etmeye çalışıyor” dedi. 

FİLE DOLMUYOR 

Pazaryerlerine ne alış veri için gelen vatandaşın ne de satış yapan pazarcı esnafının fiyatlardan memnun olmadığın ifade eden  Ömer Fethi Gürer, “Ürünler pahalı diye vatandaş filesini doldurmadan gidiyor.  Satış yapan pazarcı kar koymadan aldığımıza satar duruma geldik. Diye dert yanıyor. Satış yapamadığı için pazarcı esnafı da para kazanamıyor” şeklinde konuştu. 

PEMBE TABLO ÇİZENLERE ‘PAZARA GEL’ ÇAĞRISI 

CHP Milletvekili Gürer, ülkemizde yaşanan ekonomik krizin yansımalarının ile pazarlarında da görüldüğüne dikkat çekerek, “Halen ekonomide pembe tablo çizenler, ilçe pazarlarını gelip krizin hangi boyutlara ulaştığını görebilir” ifadelerini kullandı. 

 40 LİRALIK YEM VERDİM 30 TL SATAMIYORUM 

 

CHP ‘li vekile dert yanan tavuk satıcısı Murat, “Civciv  aldım. Tavuk oluncaya kadar 40 TL yem verdim.25-30 TL satamıyorum. Tavuk beslemekte yem fiyatlar artış nedeni ile artık çok zor. Vatandaş alım gücü kalmadığından fiyat düşük olsa da zaruri ihtiyacını alıyor” dedi .Gürer ‘de tavuk yemi dahi İthal eder duruma düşürüldüğümüzü söyledi.