Niğde Elma Üreticiler Birliği ve Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi işbirliğiyle 'Niğde elması dünya pazarında' eğitim programı gerçekleştirildi.

Şehit Ömer Halisdemir Kongre ve Kültür Merkezi'nde düzenlenen programda konuşan Niğde Valisi Yılmaz Şimşek, kentin patates üretiminde birinci sıradan ikinciliğe gerilediğini, elma üretiminde ise üçüncü sıradan ikinci sıraya yükseldiğini kaydetti.

ÜRETİMDE İKİNCİ SIRADAYIZ

Elma üretiminin Niğde için büyük bir ekonomik değer olduğunu ifade eden Vali Şimşek, "Ancak biz bu değeri daha yeni yeni farkına varıyoruz. Özellikle yabancı firmaların kentimizde geniş bahçelerde elmacılık yapması ile birlikte yerel üreticilerde tabiri caizse uyandı ve elmacılık kentte büyük bir gelişim gösterdi. Nitekim Niğde artık elması ile söz ettirmeye başladı. Niğde patates üretiminde birincilikten ikinci sıraya düştü ama elma üretiminde de üçüncülükten ikinci sıraya çıktı. Bu da demek oluyor ki artık Niğde patateste değil elma ile anılacak bir şehir olacaktır" dedi.

NİĞDE İÇİN ÖNEMLİ BİR İSTİHDAM

Ömer Halisdemir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan Uslu ise Türkiye'de yaklaşık 550 bin ton elma üretiminin Niğde'de yapıldığını belirterek, "Niğde yeni dikilmiş modern elma bakımından da birçok ile göre daha iyi durumdadır. Elma üretimi denildiğinde Türkiye de ikinci sıradadır ve yaklaşık yüzde 12-15 civarında bir pay almaktadır. Türkiye de üretilen elmaların yaklaşık yüzde 6-10 arası ihraç edilirken Niğde de üretilen 550 bin ton elmanın yaklaşık 150-200 bin tonu yani yaklaşık yüzde 30-35’i ihracata gitmektedir. Elma şehrimiz için önemli bir istihdam alanı oluşturmaktadır" diye konuştu.

NİĞDE ELMASI TESCİLLENECEK

2019 Yılında kuruluşu gerçekleşen Niğde Elma Üreticileri Birliği’nin  Başkanı Atilla Kaplan da Niğde elmasını tescil ettirmek için Ahiler Kalkınma Ajansı ile Ticaret Borsası'nın müracaatta bulunduduğunu kaydederken, şunları söyledi: "Coğrafi işaret alma aşamasındayız. Cefakar üreticilerimizle birlikte zorlu şartlarda üretim yapıyoruz. Dolayısıyla zor bir iş ile uğraşıyoruz ama meşakkatli olduğu kadar da zevkli bir iş yapıyoruz. İnşallah bütün üreticilerimiz için kazançlı bir yıl olur. Faydalı olabilmek içinde birliğimizi kurduk ve çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

“Qua Concept” Doğanın İzinde! “Qua Concept” Doğanın İzinde!