Ahiler Kalkınma Ajansı Aylık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı 26 Şubat 2016 Cuma günü Kırıkkale Valiliği Toplantı Salonu’nda gerçekleştirildi.

 

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Aksaray Valisi Şeref Ataklı başkanlığındaki toplantı, Aksaray, Kırıkkale, Kırşehir, Nevşehir ve Niğde illeri Valilerinin yanı sıra Belediye Başkanları, İl Genel Meclisi Başkanları, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanları ve Ahiler Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mehmet Fatih Yıldız’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

 

Ahiler Kalkınma Ajansı Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Aksaray Valisi Şeref Ataklı toplantının açılışında yaptığı konuşmada şunları söyledi:

 

Toplantımız, bir önceki Yönetim Kurulu Toplantısı’nda alınan kararlarla ilgili çalışmaların değerlendirilmesiyle başlayacaktır.

Geçtiğimiz ay gerçekleştirilen faaliyetler arasında, öne çıkan çalışma; 2016 yılı Mali Destek Programı’nın ilan edilmiş ve tanıtım toplantılarının gerçekleştirilmiş olmasıdır. Yine bu çalışmalara, 39 adet Teknik Destek Projesi için eğitim ve danışmanlık uygulamaların tamamlanmış olması eklenebilir.

Öte yandan, Mali Destek kapsamındaki 49 Adet proje ile 2 adet Güdümlü Projenin uygulamaları davam etmekte olup bu projelerin izleme, ihale, sözleşme değişiklikleri,  raporlama, ödeme ve diğer işlemleri takip edilmektedir. 

Geride bıraktığımız bir aylık süreç içerisinde, Ekonomi Bakanlığı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesi Desteği (URGE) Programına Aksaray’daki Hayvancılık İşletmelerinin dahil olması için Aksaray Ticaret Borsası’nda toplantı gerçekleştirilmiş, Projeye Aksaray, Kırıkkale ve Nevşehir İlleri dahil edilmiştir.

Ayrıca, Aksaray Ticaret ve Sanayi Odası işbirliği ile 6 adet Uygulamalı Girişimcilik Eğitimleri başlatılmıştır. Aynı konu ile ilgili Kırıkkale İŞKUR İl Müdürlüğü ve Kırıkkale Ticaret ve Sanayi Odası ile protokol imzalanmıştır.

Kırşehir’de gerçekleştirilen 2 adet KOSGEB Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi, 2015 Yılı Ajans Faaliyet Raporu’nun hazırlanması ve Niğde OSB Konferans Salonunda gerçekleştirilen Kamu-Üniversite-Sanayi İşbirliği Planlama ve Geliştirme Kurulu ARGE Destekleri Tanıtımı etkinliği, geçen ayın önemli faaliyetleri arasında yer almıştır.

Bugünkü toplantının gündem maddeleri arasında; Kırıkkale’de uygulanan madde bağımlılarına yönelik “Hayat Boşluk Kabul Etmez” Projesi’nin TR71 Bölgesi’nde yaygınlaştırılması konusu yer alacaktır. Niğde İli “Marka Şehir” çalışmalarının gerçekleştirilmesi ile ilgili çalışmalar ve Genel Sekreterlikçe hazırlanan Yıllık Birim Faaliyet Raporu da bu toplantıda değerlendirilecek diğer maddelerdir.

Önümüzdeki bir aylık dönemde; Otomotiv Yan Sanayi İhtisas OSB ve Aksaray Yenilenebilir Enerji Endüstri Bölgesi Fizibilitesi çalışmalarının tamamlanması planlanmaktadır. Ayrıca, Seyfe Gölü Sürdürülebilir Turizm Raporu değerlendirilecek ve AHİKA Devlet Destekleri Rehberi hazırlanacaktır. Ayrıca 2 Şubatta ilan edilen Mali Destek Programı kapsamında TR71 Düzey 2 Bölgemizin tüm illerinde proje hazırlama eğitimleri verilecektir.

Girişimcilik Eğitimleri ise önümüzdeki ay da devam edecektir. Kırşehir’de 2, Niğde’de 6 adet girişimcilik eğitimi düzenlenmesi planlanmaktadır.