banner689

Yanlış Tarım Politikası Üreticiyi Zora Sokuyor

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta kuru fasulye olmak üzere bazı tarım ürünlerinde gümrük vergilerinin kaldırılması sonucu üretici ve tüketicilerin yaşayabileceği sorunları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı.

Yanlış Tarım Politikası Üreticiyi Zora Sokuyor

banner780
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, başta kuru fasulye olmak üzere bazı tarım ürünlerinde gümrük vergilerinin kaldırılması sonucu üretici ve tüketicilerin yaşayabileceği sorunları, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na yönelttiği soru önergesiyle TBMM gündemine taşıdı. 

Gürer, Bakan Bülent Tüfenkçi tarafından yanıtlanmasını istediği önergede, Türkiye’de üreticinin ürünlerini satamama kaygısı yaşarken, kuru fasulyenin bile yurtdışından ithal edilecek olmasının sebeplerini sordu. 

CHP Niğde Milletvekili ve Kamu İktisadi Teşekkülleri (KİT) Komisyonu Üyesi Ömer Fethi Gürer, Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkçi tarafından yanıtlanmasını istemiyle verdiği soru önergesinde, gümrük vergilerinin hangi ürünlerde kaldırıldığını sordu. 

CHP Milletvekili Gürer, “Ülkemizde son yıllarda artan gıda enflasyonunun düşürülmesi ve gıda fiyatlarında yaşanan spekülatif fiyat dalgalanmalarının önüne geçmek amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığının gümrük vergilerinin sıfırlanması kararı aldığı ürünler hangileridir? 2016 ve 2017 yılında bu ürünlerin ülkemizde üretim rekolteleri nedir? Maliyeti nedir? Üretici satış fiyatı nedir? Stokta ürün var mıdır? Yurt dışından ne kadar ithal ürün gelmiştir?” şeklinde sorular yönelttiği önergesinde, bu ürünlerin ülkemize giriş ve raf satış fiyatlarının hangi aralıklarda olduğunu sordu. 

ÜRETİCİ SATIŞ YAPAMIYOR, BAKANLIK İTHALATI KOLAYLAŞTIRIYOR
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı tarım ürünlerinin ithalatının kolaylaştırılması için gümrük vergilerinin sıfırlandırılmasına rağmen, ülkemizde üreticilerin ürünlerini satamama kaygısı yaşadığına dikkat çekerek, “Niğde, Nevşehir. Konya ve Karaman illeri kuru fasulye üretiminde ülkemiz üretiminin yüzde 62'si gibi çok büyük bir bölümünü üretmektedir. Bu ürünlerin ekim zamanıdır. Üretici ürettiğini satamama kaygısı yaşamaktadır bu konuda bir önlem almayı planlıyor musunuz?” şeklinde soru yöneltti. 

YANLIŞ TARIM POLİTİKASINI DÜZELTMEK İÇİN NE YAPIYORSUNUZ?
Tarım ürünlerinde fiyat dalgalanmalarının önüne geçebilmek için uygulamaya konulduğu iddia edilen gümrük vergisinin sıfırlandırılması kararının, gerçekleri yansıtmadığını vurgu yapan CHP Milletvekili Gürer, fiyat dalgalanmasının asıl sebebinin üretim miktarı veya ürün kalitesi değil, yanlış tarım politikalarından kaynaklandığını vurgu yaptı ve “Tarım politikası uygulamalarının yanlışlığından kaynaklanan bu süreçlerin yaşanmaması için bir çalışmanız var mıdır” diye sordu. 

 CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, bazı tarım ürünlerinde gümrük vergisinin sıfırlandırılmasının sonucu olarak başta kuru fasulye olmak üzere pek çok tarım ürününün ithalatının kolaylaştırılmasıyla ilgili, üretici ve tüketicilerin yaşayabileceği sorunların belirlenmesi için bir de Meclis Araştırma önergesi vermişti.

 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.