banner765
banner779

Gürer, Niğde’nin suçu ne?

IPARD kapsamındaki 42 ilde, proje üreten çiftçilere AB desteğiyle 6.7 milyar proje bedeli ödendi ama Niğde neden yok.

Gürer, Niğde’nin suçu ne?

banner796
IPARD kapsamındaki 42 ilde, proje üreten çiftçilere AB desteğiyle 6.7 milyar proje bedeli ödendi ama Niğde neden yok.
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesine yanıt veren Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, Avrupa Birliği (AB) tarımsal Hibe programı olan IPARD’dan bugüne kadar 10 bin 667 proje için 6.7 milyar lira destek sağlandığını açıkladı.  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “Projeye dâhil edilmeyen Niğde’nin suçu ne?” diye sordu.
 
CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer, önergesinde, “IPARD kapsamında tarım ve kırsal kalkınma destekleme kurumunca 10 yılda desteklenen projelerden faaliyete geçmeyen var mıdır? Bu destekten yaralanıp iflas eden var mıdır? İflas edenlerden geri alım sağlanabilmekte midir? Toplam geri dönüş olmayan tutar nedir?” şeklinde sorular yöneltti.
 
Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in önergesine verdiği yanıtta, Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumunca (TKDK) IPARD Programı kapsamında desteklenen projelerin son ödemesinin ardından başlayan beş yıllık izleme dönemi boyunca, yatırımın amacı doğrultusunda kullanılıp kullanılmadığının ve sürdürülebilir olup olmadığının kontrolünün yapıldığını açıkladı.
 
Kontroller sonucunda faal olmayan işletmeler için düzeltici önlemler alındığını ve işletmelerin faaliyete geçmesi için ek süre verildiğini ifade eden Bakan Fakıbaba,  Süre sonunda faaliyete geçmeyen projeler için, mevzuat çerçevesinde işlem yapılarak kısmi geri alım ya da fesih sürecine kadar giden yaptırımlar uygulandığını bildirdi.
 
10 BİN 667 PROJE…
 
Bakan Fakıbaka, “IPARD kapsamında 10.667 proje hibe desteğinden yararlandırılmış olup; sağlanan destekler ile 6,7 milyar TL yatırım gerçekleştirilmiştir. 10.667 projenin 132 adedinin bireysel düzeyde yaşanan sorunlarından dolayı TKDK ile sözleşmesi fesih edilmiştir. Fesih edilen bu az sayıdaki projenin geri alım işlemleri TKDK tarafından 6183 sayılı "Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun" kapsamında yürütülmektedir” dedi.
 
IPARD’A ALINMASI GEREKEN İL NİĞDE’DİR
 
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise, bir AB Hibe programı olan Niğde’nin, IPARD desteğinden faydalanması gereken illeri başında olmasına rağmen, ne yazık ki bu programa dâhil edilmediğini anımsattı. Niğde ilindeki çiftçilerin bu desteklemelerden fayda sağlayamamasının, Niğde çiftçisi açısından büyük bir dezavantaj olduğunu vurgulayan Ömer Fethi Gürer, “Maalesef Niğde, IPARD kapsamındaki 42 il içinde yer alamadı. Yıllardır, Niğde’nin de bu kapsama alınması için verilen çabadan da bir sonuç çıkmadı. Niğde her alanda olduğu gibi tarımsal destekleme konusunda da üvey evlat muamelesi gördü Niğde halkı 24 Haziran seçimlerinde Niğde unutanlara gereken dersi verecektir” diye konuştu.
 
 
 

Kaynak: TİYO AJANS
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Gakkoş - 11 ay önce
Senin gibi bir adamı vekil seçmek. Siyasetin bu kadar katledildiği başka bir dönem olmadı. Yazıklar olsun size
Avatar
Gürer siz olmaz - 11 ay önce
İnşAllah bu seçimdede aday olursunuz seçime girdiğiniz herzaman oyum CHP nindir
Avatar
Vatandaş - 11 ay önce
Ömer bey sen bittin artık boşuna konuşma sen bırak ineği öküzü iyi partiye niye gittin onun cevabını ver.yillarin Atatürkçü partisini meral gibi 6 aylık partiye nasıl peşkeş çektiniz önü anlat hele
Avatar
DENİZ - 11 ay önce
Bu arkadaş hangi partiden bilemedik ??????
Avatar
osman - 11 ay önce
bence hiç konuşma sayın vekil hey 15 15 li derler nokta
Avatar
osman - 11 ay önce
bor haber sahibi kesin chpli o kadar yorum yazıyoruzb küfür yok iftira yok yayınlamıyonuz malmısınız siz nokta
Avatar
Türkmen - 11 ay önce
AAAAAA. İYİ Adammmmmmmmm !!!!!!! Yok canım CiHiP Adam
Avatar
denizcan - 11 ay önce
Niğde'nin suçu hangi partiden olduğuna karar verememek. Böyle İYİ olmuyor. Ne demişler ya olduğun gibi görün ya da göründüğün gibi ol