Engellilerin Sorunlarını TBMM’de dile getirdi

Ömer Fethi Gürer, Niğde’yi de içine alacak şekilde Engelliler sorunu TBMM’de kürsüden dile getirdi.

SİYASET 11.05.2016, 17:04 11.05.2016, 17:06 nigdehaber
1108
banner830
 Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Engellilerin sorunlarını TBMM’de dile getirdi. Gürer;” Engelliler için çok söz değil, sorunlarına çözüm üretilmelidir” dedi.
 
 
CHP Niğde  Milletvekili ve KİT Komisyon Üyesi Ömer Fethi Gürer Engelliler Haftasında Meclis araştırma önergesi ile ilgili söz aldı. Gürer konuşmasına  Mecliste engelli milletvekilleri için düzenleme yapılmamasını eleştirerek  başladı . Gürer şöyle dedi:“ Türkiye Büyük Millet Meclisinde, burada bir engelli milletvekilinin olacağı düşünülerek bunu dahi akıl edememişiz. Bu anlamda belediyeleri, kamu kuruluşlarını biraz sonra söyleyeceğim ama işe buradan başlamak gerektiğini düşünüyorum.”dedi.
 
Niğde CHP Milletvekili  Ömer Fethi Gürer sözlerine şöyle devam etti:“Engellilerle ilgili çok söz söylüyoruz, bu konuda yasalar çıkarıyoruz, evraklar üzerinde yazılanlar çok, söylenilenler çok ama uygulama alanlarında bununla ilgili sorunlar da çok büyük. 

    Aile ve Sosyal Politikalar Bakanının yanıtlaması istemiyle bir yazılı soru önergesi verdim orada, yüzde 40 ve üzeri engelli vatandaşlarımızdan Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne başvurarak kendileri için engelli kimlik kartı çıkaran kaç kişi olduğunu sordum. Ülkemizde yürüme engelli sayısının kaç olduğunu, yürüme engellilerden tekerlekli, akülü sandalye kullanabilecek durumda olup, tekerlekli akülü sandalye bekleyen kaç kişi bulunduğunu, bu bağlamda ülke genelinde bir kampanya düşünülüp düşünülmediğini; ülkemizde görme engelli sayısının kaç olduğunu, kaç belediye ya da kurumda görme engelliler kitap okuma birimi bulunduğunu; engellilerin istihdamına vesile olacak eğitim ve rehabilitasyon konusundaki mesleki eğitim ve rehabilitasyon merkezlerinin sayısının kaç olduğunu, illere göre dağılımının ne olduğunu; 1475 sayılı İş Kanunu gereğince yüzde 3 oranında engelli istihdamını zorunlu kılan yasal düzenlemeye göre iş yerlerinde buna uygun olarak engelli istihdamının sağlanıp sağlanmadığını, bu anlamda 2015 yılında yapılan denetimleri sordum. Bunların yanıtlarının verileceğini düşünüyorum.”dedi.
 
 ENGELLİLER  GELİR TESTİ VE ENGELLİ GÜNCELEME RAPORU YANLIŞ
 
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer  engelliler ile ilgili gelir testi ile ilgili yapılan gelir kesintilerini eleştirdi.Şöyle dedi.-“ Bölgelere gittiğimizde sizlere de yansıtılıyor, son dönemde bir uygulama başladı, sosyal yardım vakıfları, engelliler için gelir testi ve engelli rapor güncelleme uygulamasına gitti. Bunun sonucunda, yıllardır, engelli olduğu için yardım alan yurttaşlarımızdan yardımlar kesilmeye başladı. Gerekçe olarak da ailenin gelir durumu değerlendiriliyor. Oysa engellinin gelir durumuna bakılmaz, devlet eğer bir engelliye sahip çıkıyorsa onun elindeki hakkı almaz. Bu bana göre bir ayıptır. Bir an önce bu uygulamadan vazgeçilmesi gerektiğini düşünüyorum. 
    Görme engelliler ile tekerlekli sandalye kullananlar için kamu kuruluşlarında, okullarda, camilerde, bankalarda, yollarda erişilebilirlikle ilgili sorunlar ülke genelinde devam ediyor. Bu anlamda konu ciddi olarak ele alınmalıdır. Öyle ki vatandaşımız kaldırımda engellinin tekerlekli sandalyeyle geçeceği yere hâlâ aracını park etme duyarsızlığı içindeyse bu konuda genelde toplumun da bilinçlendirilmesi ve yapılanların yanında yapılacak olanların da birlikte sahiplenilmesi gerektiğine inanıyorum.”dedi.
 
İŞİTME ENGELLİLER İÇİN TERCÜMAN
 
Niğde  CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer işitme engeliller için tercüman bulundurulması konusunu da Mecliste dile getirdi. Şöyle dedi:“İşitme engellilerle ilgili bir kanun teklifi verdim. Doğrudur, işitme engelliler için tercüman bulunduruluyor ancak işitme engelliler hastanede, resmî kuruluşlarda, mahkemelerde kendilerini ifade edebilmek için tercüman beklememeli ve bu konuda onların ulaşım noktalarında mutlaka ve mutlaka konuyla ilgili tercümanlar bulundurulmalıdır yani hastanelerde, yani kamu kuruluşlarında, iş görecekleri yerde bunlar için tercüman bulundurulması şarttır.”dedi.
 
GÖRME ENGELLİLERİN YOLLARI DÜZENLİ YAPILMALI
 
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer TBMM konuşmasında görme engellilerin sorunlarına da değindi. Gürer şöyle konuştu-“  Niğde Altınokta Körler Derneğini ziyaret ettim, dernek kirada. Kamu kurum ve kuruluşlarında bunlar için verilecek bir yerin dahi olmaması ve kendi derneklerini kendilerinin açık tutmaları yönündeki uygulamayı da yanlış bir uygulama olarak düşünüyorum. 
    Ülkemiz genelinde görme engellilerle ilgili yapılan çalışmalar olsa da bunların çok sınırlı kaldığını düşünüyorum. Yüzeylerin özel malzemeyle kaplanmadığı, sıcaklardan etkilenip kalkan ve "Yollarda görme engelliler yararlansın." denilirken sorun olan birkaç yerdeki ulaşım ağındaki sıkıntılara mutlaka sizler de tanık oluyorsunuz. Yani yapılmış olmak için iş yapılmamalı, bu sorun kalıcı, sürekli ve engellilerin de yaşamları boyunca rahat davranabilecekleri bir şekilde çözülmelidir.
    Niğde'nin Horoz Köyü'ne gittim hafta sonu. Musa Dayı beni yakaladı, dedi ki: "Bana bir akülü, tekerlekli sandalye". Sosyal yardım vakıfları var, hayırseverlerimiz var. Televizyonlarda, gazetelerde bakıyoruz bu tür yardımların yapıldığına tanık oluyoruz ama köydeki, kasabadaki yurttaşlara çok ulaşmıyoruz. Bunların da bir reklam aracı olması gerekmiyor. Muhtarlara sorulursa, belediyelere sorulursa, genelde tespit edilen her kişi bundan yararlanırsa bu insanların da sorunları aşılmış olur. “ dedi.
 
ENGELLİ SPOR KULUPLERİNE YARDIM
 
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer konuşmasında engelli sporcuların sorunlarını da dile getirdi.-“  Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımımız Niğde'de terfi ligine kaldı. Başkanı kutlamak için aradım. Onların malzeme sorunu olduğunu, yer sorunu olduğunu öğrendim, oldukça şaşırdım. Amatör spor kulüplerine yardım edildiği söyleniyor ama İşitme Engelliler Spor Kulübümüzün de Tekerlekli Sandalye Spor Kulübümüzün de malzeme sorunu var, yer sorunu var, bunların da bir an önce giderilmesi için yetkililerin dikkatine sunuyorum. 
    Keza, Beyazıt Kütüphanesinde görme engelliler için gönüllü kitap okuyan Sabahat Varol İnsel hemşehrimi daha önce de burada dile getirmiştim. Arkadaşlar, eğitimli insanlarımızın bir kısmı okey masalarında harcadıkları zaman kadar gidip kütüphanelerde görme engelliler için sesli kitap okurlarsa toplumsal fayda sağlanmış olur, bunu da genelde bizleri izleyen herkesin dikkatine bir kez daha sunmak istiyorum.”dedi.
 
KARTAL İŞİTME ENGELLİLER ORKESTRASI
 
Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer Kartal Belediyesi tarafından kurulan İşitme Engelliler orkestrasını da TBMM anlattı-“ Engellilerle ilgili yapılanın sınırı yok. Bakınız, Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz engelliler birimini kurduktan sonra bununla ilgili ne yapılabilir diye çalışmalar yürütmüştük. Ben de o ekibin içindeydim, birlikteydik. Yapılan bir çalışma, işitme engelliler orkestrası kuruldu. O orkestranın sahne aldığı gün keşke hepiniz orada olsaydınız. Onların duygularıyla buluşup onu görünce içsel olarak ayrı bir varlığa eriyorsunuz çünkü "İşitme Engelliler Orkestrası" akla zor gelen, yapılabileceği şüpheli görülen bir iş. Oysa şunu biliniz ki: Engelli yurttaşlarımızın yalnızca bedensel engelleri var. Onlar da bizler gibi, düşünmede, üretmede, verileni yerine getirmede çok yetenekliler. Yeter ki onlara gerekli olan eğitim sağlanabilsin. Eğitim alanında sorun var, ulaşım alanında sorun var, ama yapılanlar da var. Yalnız, yapılanların yetersizliğini söylemek bizim görevimiz. Yapılanlardan -daha önce de söyledim- Allah razı olsun, hiçbir eleştirimiz o konuda yok, yapılan işler bizim her zaman desteklediğimiz konular. Bunu kimin yaptığı da önemli değil. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğundan beri her alanda yapılanlar var. Ama yapılmayan eksiklikleri bizim dile getirmemiz gerekiyor. Onların çözüm yerinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu düşünüyorum. 

    Ben, köylerdeki konuşmalarda, terör konusunda, yurttaş sorduğu zaman diyorum ki: Milletvekili seçildiğimden beri 1 kez terör konulu Mecliste oturum olmadı. Onun için de terörle ilgili çözümün dahi tek adresinin Türkiye Büyük Millet Meclisi olduğunu dile getiriyorum, ifade ediyorum. 
    Bu bağlamda, diğer sorunlar için de çözüm adresini Türkiye Büyük Millet Meclisi gördüğümüzde, bunları burada dillendirdiğimizde, neticeye gidilmesi yönünde adımlar atılacağını düşünüyorum. 
    Engelliler, tabii sorunları farklı farklı... Görmeyle ilgili var, tekerlekli sandalyeyle ilgili var, buna benzer, farklı alanlardaki yaşadıkları sıkıntılar, sorunlar da var. Ama bizler engellileri yalnızca Engelliler Haftası'nda anımsamayalım. Nasıl ki annelerimiz için bir gün yetmezse, engellilerimiz de yaşamımızın içinde, her anında olmalı. Onlarla iletişimde, ilişkide, ziyarette, her kesimin, farklı biçimde onları sahiplenmesinin gereğine inanıyorum. 

    Bu dönemin Engelliler Haftası'nda söylediklerimizi, umarım ve dilerim, gelecek yıl -ki buraya gelmek nasip olursa- söylediğimizde yerine getirilmiş olur. 

    Tüm engellilerimizin yaşamları güzel olsun, gönüllerince gelecekleri olsun.

    Hepinize saygılar sunuyorum”dedi.
 
 
Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması yasaktır.
Yorumlar (0)
Son Yorumlar
Ağlanacak halimize
Tantum draje uyuşturucu hap falan değil normal ilaç ya bari bu kadar atmayın parol uyuşturucu hap olsun
NARLIGÖL projesi Hiç bahsedilmiyor Geçmişte yapılan proje hala ADIM atılmadı. Belediyenin ne gibi düşüncesi veya çalışması olacak bilen duyan varmı?
o parayı capcanlı zimmete geçirdiler inşAllah çocuklarından bulurlar
Siz benim yorumumda bir sakınca falan mı gördünüz de yayınlamıyorsunuz. chp milletvekili ömer fethi gürer cenazeye niye gelmedi diye sordum
16°
parçalı az bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 15 Nisan 2021
İmsak 04:33
Güneş 05:59
Öğle 12:46
İkindi 16:27
Akşam 19:24
Yatsı 20:44
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 32 70
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 32 62
4. Trabzonspor 33 58
5. Alanyaspor 33 52
6. Gaziantep FK 32 50
7. Hatayspor 32 49
8. Karagümrük 33 49
9. Sivasspor 32 47
10. Göztepe 33 46
11. Antalyaspor 33 42
12. Konyaspor 32 40
13. Ankaragücü 32 36
14. Rizespor 32 36
15. Kasımpaşa 33 36
16. Malatyaspor 32 34
17. Başakşehir 32 33
18. Kayserispor 32 33
19. Gençlerbirliği 32 31
20. Erzurumspor 33 28
21. Denizlispor 32 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 30 63
2. Adana Demirspor 30 58
3. Samsunspor 30 58
4. İstanbulspor 30 54
5. Altay 29 53
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 30 49
8. Tuzlaspor 30 44
9. Ümraniye 29 41
10. Bursaspor 29 40
11. Bandırmaspor 29 39
12. Boluspor 29 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 29 22
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 31 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 31 49
8. Everton 30 48
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 31 38
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Brighton 31 33
16. Burnley 31 33
17. Newcastle 31 32
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 31 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@