CHP, Erdoğan Özegen'i Fena Yakaladı

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, İl ve İlçe Yönetimi Ak Parti Milletvikili Erdoğan Özegen'in CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in patates konusundaki sorusunun ardından verilen yanıtı kendi çabası gibi basına vermesini eleştirdi.

SİYASET 08.03.2016, 17:28 08.03.2016, 17:45 nigdehaber
3209
CHP, Erdoğan Özegen'i Fena Yakaladı
banner830
CHP Niğde Yönetimi Ak Parti Milletvikili Erdoğan Özegen'in CHP Milletvekili Ömer Fethi Gürer'in patates konusundaki sorusunun ardından verilen yanıtı kendi çabası gibi basına vermesini eleştirdi. 

Borhaber.net durumu fark etmiş  ve haberi " Ömer Fethi Gürer, Orta Yaptı, Patates Erdoğan Özegen'de" şeklinde vermişti. Haberimiz burada tıklayın

CHP Niğde İl Başkanlığı ve Merkez İlçe Başkanlığı konu ile ilgili bir basın açıklaması yaptı. Açıklama aynen aşağıda...


Kamuoyuna duyuru

Cumhuriyet Halk Partisi olarak her yıl sorunu artarak devam eden Patates Üretimini Kamuoyu  gündemine, Meclis gündemine  taşıyarak, Milletvekilimiz de soru önergeleri vererek Cumhuriyet Halk Partisi olarak soruna çare bulunmasındaki çalışmalarımız devam etmektedir. Her Kasabada, her Köyde konu üreticilerimize  sorunun  Hükümetin alacağı kararlarla çözüme kavuşabileceği anlatılmaktadır. Şu anda patates ambarlarda çillenmiş vaziyettedir. Sayın Vekilimiz bugün itibarı ile TBMM de konu ile ilgili basın açıklamasında bulunacaktır.

Ama Ne yazık ki...

AKP Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen adına Niğde yerel basınımızda yer alan” Başkentte  Gündem Patates” haberi patates üreticisine sırtını dönen AKP hükümetinin düştüğü şaşkınlığı yansıtmaktadır.

1-      Haberde Niğde Milletvekili Erdoğan Özegen, 2016 yılı bütçe görüşmelerinde milletvekillerine fırında patates ikram ettiği doğrudur. Ancak patates Türkiye Büyük Millet Meclisinde Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının 2016 yılı bütçe görüşmeleri sürerken fırında pişirilen Niğde patatesleri genel kurulda bulunan milletvekillerine dağıtıldı. Niğde patatesinin TBMM salonunda dağıtıldığı sırada Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik patates konusunda açıklama yaptı “biçiminde ki haber yanlış ve çarpıtmadır. Genel kurulda patates dağıtılmamış, Meclis oturumu yöneten başkanın verdiği arada yemekhane de patates dağıtımı yapılmıştır. Genel Kurul salonuna hiçbir gıda maddesi girdirilemez. Bu dahi haberin tutarsızlığının göstergesidir.

 

2- Bakan Faruk Çelik açıklamasını Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in patates ile ilgili sorusu üzerine yapılmıştır. Açıklama soru yanıt bölümünde yapılmıştır. TBMM tutanaklarına girildiğinde görüleceği üzere Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in sorusu şöyledir. Tarım Bakanına: Patates ve elma Niğde'de depoda kaldı, 200 bin tonu aşkın patates çimlenmeye başladı, yurt dışı satış olanağı görünmüyor. Büyükşehir belediyeleri vasıtasıyla acil patates ve elmanın pazarlanması düşünülmekte midir ya da farklı bir çözümünüz var mıdır?”

 

3-  Tarım Bakanı Faruk Çelik-“. Patatesle ilgili olarak şunu ifade edeyim: 2014 yılında 4,1 milyon ton patates üretimi var iken, 2015 yılında 4,7 milyon ton; yüzde 14’lük bir artış söz konusu. Aylık tüketimimiz 300 bin ton. Dolayısıyla, stokta şu anda 710 bin ton patatesten bahsediliyor, ifade edilen 710 bin ton yani iki aylık bir patates stoğu var...”demiştir.

 

 

4-  Yukarda belirttiğimiz gibi TBMM tutanakları gerçeği görmek isteyenlerin bakabilecekleri adrestir. Hal ve durum böyle iken kamuoyuna yanıltıcı haber servis edilmesi doğru değildir.

 

5-  Keza arşivlere bakanlar görecektir ki Büyükşehir  Belediyeleri  eli ile patates tüketilmesi sözlü ve yazılı ifade eden de aylardır Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’dir.

 

 

6-   Patates sorununun bir an önce çözülmesi için gösterilen her çaba önemlidir ve doğrudur. Şüphesiz Niğde Milletvekillerinin Niğde sorunlarını gündeme taşıması doğru olandır ve bu konuda özellikle çiftçi sorunlarında milletvekillerimizin çaba ve çalışma içinde olmaları olağandır ancak haberin çarpıtılıp kamuoyuna eksik ve  yanlış bilgi sunulması etik değildir. Mutlaka her milletvekilinin bu konuda bir çabası vardır ama haberin sunuluşu ve kamuoyunu oluşturma amacı ile düzenlenişi doğru ve kabul edilebilir bir yaklaşım değildir. Bir suçluluk psikolojisinin yansımasıdır. Sayın Milletvekilimiz Ömer Fethi GÜRER’in 08.12.2015 tarihinde vermiş olduğu yazılı soru önergesi her şeyi açığa çıkaracaktır.

 

 

ÖNERGE AŞAĞIDA Kİ GİBİDİR.

 

Gürer patates üreticisinin sorunlarını Meclis Gündemine taşıdı.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, patates üreticilerinin sorunları Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik’e soru olarak iletti. Yanıtlanmasını istedi. Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer patates üreticisinin depolardaki ürününü satamama riskine karşı yurt dışı satış olanakları yaratılması, Patates için bölgede entegre bir tesisin kurulması adına hükümet desteğinin sağlanması adına bir çalışma olup olmadığını sordu.

Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer soru önergesinde şu görüşlere yer verdi:

“Niğde İli patates üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Patates ilk anda maliyet üzerinden bir alıcı bulmasına karşın hasat artışı ile maliyetin altında alıcı bulması nedeni ile depolanmak zorunda kalınmıştır. Halen Niğde’de önemli miktarda ürün, üreticinin deposundadır. Geçen yıl 150 bin dönüm alana ekilen patatesin bu sene 173 bin dönüme ekim yapıldığı ifade edilmektedir. Verim üzerinden yapılan hesaplama ile 800 bin ton civarında yıllık ürün gerçekleşmiştir. 1 kilogram patatesin maliyetinin 80-90 kuruşa çıktığı bir dönemde, kilosu 40 kuruşa kadar düşünce üretici satmak yerine depolarda stoklamayı tercih etmiştir.. Şu anda bölgede depolarda önemli miktarda patates bulunmaktadır. Görünen o ki üretici için sorunlu bir süreç yaşanması olasıdır.” dedi

-Sorular-

Gürer, önergesinde şu sorulara yanıt aradı:

1- Niğde İli, ülkemizde patates üretiminde ilk sırada yer almaktadır. Nevşehir ile birlikte bölge önemli bir patates üretim merkezidir. Bu bölgede patatesin işlenmesine yönelik entegre bir tesis yer almamaktadır. Patatesi çok yönlü değerlendirecek tesislerin bölgede yapılması için özel sektörün yatırım yapmasını sağlamak amaçlı bir teşvik uygulamasına gidilmesi düşünülmekte midir?

2- Depolarda bekleyen patatesin değer bulması için bir çalışma yapılmakta mıdır?

3-Patatesin değerlendiği geçmiş dönemde, hükümetin İthal patates getirme girişimleri akıllardadır. Bu gün ise patatesin rekoltesi yükseldiği için üretici, maliyetine bile ürününe değer bulamamaktadır Bu durumda yurt dışı satış yollarının açılması için görüşmede bulunulan bir ülke mevcut mudur?

4-Birkaç ay içinde depolardaki ürünün değer bulmaması halinde, çiftçi gelecek yıl ekim yapamama durumu ile karşı karşıyadır. Bu sorunun aşılması için, çiftçilerin zararları halinde zararlarının karşılanması planlanmakta mıdır?

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’NA


Aşağıdaki sorularımın T.C. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Sn. Faruk ÇELİK tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim. Saygılarımla. 8.12.2015

Ömer Fethi GÜRER 
Niğde Milletvekili

 

Kamuoyuna saygı ile duyururuz.

 Kamil DAVARCI                       Erhan ADEM

Merkez İlçe Başkanı                  İl BaşkanıKaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
Yorumlar (10)
ÖMER FETİ GÜRER 4 yıl önce
Sayın vekil bela oldu adamlara..Her taşın altından çıkıyor..Ne derlerse aksini belgeleriyle açıklıyor.Adamlar Ömer beyden için nerden çıktı bu adam başımızın belası diyordur..Uyuma Niğde li senin için çalışanı gör ve takdir et
Yasin bayram 4 yıl önce
Show varsa erdoğan özegen vardiŕ. İş varsa telefina bile bakmaz
Niğde sevdalısı patetes mağduru 4 yıl önce
Kesinlikle siyasi olarak chp li değilim ama Niğdenin tüm sorunlarını ö. Fethi güler bey dile getiriyor izliyoruz meclis tv de kardesim bizi kimse salak zannetmesin özellik le patates Akkaya barajı vs..diğerleri özellikle ozegen şov peşinde neyse...
Safborlu 4 yıl önce
Sayın ömer fethi güler daha bu Erdoğan özegenin sana karşı ilk .. Kağıtçılığı.hele sen bundan sonra seyret başına neler gelecek. Akıllı olmazsan herhafta bir salvo ile karşılaşırsın. Bu işler onun uzmanlık alanıdır.muharem selemoğluna sor onu sana çok iyi anlatır.
NİĞDELİ 4 yıl önce
niğdeliler çalışanı değil, çalışıyor görüneni daha çok sever. niğdenin geri kalmışlığının en büyük nedeni de bu.
ŞAHİN 4 yıl önce
VAY PATATES KAFALILAR VAY..BIRAKIN ŞAHSİ MESELELERİNİZ ÜLKENİZ TEHDİT ALTINDA CHP VEKİLİ PATATES DERDİNDE.CHP BŞK YRD S.TANRIKULU AÇIKÇA YPG yim DİYOR SES YOK.BAŞKA VEKİL BEN OYUMU HDP BARAJI AŞSIN DİYE ORAYA VERDİM SES YOK.BAŞKA VEKİL RUSYA HAKLI DİYOR SES YOK..ESKİ BŞK.DENİZ BAYKAL CHP ATATÜK ÇİZGİSİNDEN KAYIYOR DİYOR SES YOK..İSTANBUL DA CHP DELEGELERİ 4/3 TUNCELİLİ.FEZLEKELER MECLİSTE DHP BASTON LAZIM CHP..BE HEY GAFİL HİÇ HABER DİNLEDİNİZMİ AĞLAYAN ÖKSÜZ ÇOCUKLAR DUL KADINLAR,ANALAR BABALAR.GAFİLLER ŞİMDİ PATATESİNİZ PARA ETSE NE ETMESE.NE..ŞİMDİ VEKİL PARTİSİNİ ÖVSE NE ÖVMESE NE-SAYGILAR
AK Partili 4 yıl önce
Sn Bor haber kim kimi söylemiş kulislerde dağıtılan patates fotoğraflarını nerenize sokacaksınız ve birde neden bakanın açıklamasını yarım veriyorsunuz bir ikincisi CHP neden böyle bir açıklama gereği görmüş patatesi dağıtsa ne dağıtmasa ne.
yiğit 4 yıl önce
ömer bey boş işlerle uğraşıyorsunuz bi tane işe yarar iş yok yaptıgınız
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
banner833
kapalı
banner696
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Sivasspor 19 41
2. Fenerbahçe 19 37
3. Başakşehir 19 36
4. Trabzonspor 18 35
5. Alanyaspor 19 35
6. Galatasaray 19 33
7. Beşiktaş 19 30
8. Göztepe 19 29
9. Malatyaspor 18 24
10. Gaziantep FK 19 24
11. Çaykur Rizespor 19 24
12. Denizlispor 19 22
13. Gençlerbirliği 19 21
14. Konyaspor 19 18
15. Antalyaspor 19 17
16. Kasımpaşa 19 15
17. Ankaragücü 19 13
18. Kayserispor 19 11
Takımlar O P
1. Hatayspor 19 40
2. Erzurum BB 19 34
3. Bursaspor 19 33
4. Keçiörengücü 19 29
5. Adana Demirspor 19 28
6. Akhisar Bld.Spor 19 28
7. Ümraniye 19 28
8. Menemen Belediyespor 19 28
9. Altay 19 27
10. Giresunspor 19 27
11. Fatih Karagümrük 19 24
12. Balıkesirspor 19 24
13. İstanbulspor 19 20
14. Altınordu 19 20
15. Osmanlıspor 19 17
16. Adanaspor 19 14
17. Boluspor 19 14
18. Eskişehirspor 19 10
Takımlar O P
1. Liverpool 23 67
2. Man City 24 51
3. Leicester City 24 48
4. Chelsea 24 40
5. M. United 24 34
6. Tottenham 24 34
7. Wolverhampton 24 34
8. Sheffield United 24 33
9. Southampton 24 31
10. Arsenal 24 30
11. Crystal Palace 24 30
12. Everton 24 30
13. Burnley 24 30
14. Newcastle 24 30
15. Brighton 24 25
16. Aston Villa 24 25
17. West Ham 23 23
18. Bournemouth 24 23
19. Watford 24 23
20. Norwich City 24 17
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 46
2. Barcelona 21 43
3. Sevilla 21 38
4. Getafe 21 36
5. Atletico Madrid 21 36
6. Real Sociedad 21 34
7. Valencia 21 34
8. Villarreal 21 31
9. Athletic Bilbao 21 31
10. Osasuna 21 28
11. Granada 21 27
12. Real Betis 21 27
13. Levante 21 26
14. Deportivo Alaves 21 23
15. Eibar 21 23
16. Real Valladolid 21 22
17. Mallorca 21 18
18. Celta de Vigo 21 17
19. Leganés 21 15
20. Espanyol 21 15
Günün Karikatürü Tümü

Gelişmelerden Haberdar Olun

@