Bakıp da görmeyenlere, görüp de anlamayanlara!...

32 yaşındayım, doğma büyüme Bor’luyum. Allah’a şükür aklım fikrim yerinde, algılama kabiliyetim de fena sayılmaz. Herhangi bir bunama belirtimde yok. Bundan şüphe duyan ve düşünen kişilere tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu da arzu ederlerse gönderebilirim.

SİYASET 27.06.2011, 23:56 27.06.2011, 23:56
1305
 Bakıp da görmeyenlere, görüp de anlamayanlara!...
banner830
32 yaşındayım, doğma büyüme Bor’luyum. Allah’a şükür aklım fikrim yerinde, algılama kabiliyetim de fena sayılmaz. Herhangi bir bunama belirtimde yok. Bundan şüphe duyan ve düşünen kişilere tam teşekküllü bir hastaneden heyet raporu da arzu ederlerse gönderebilirim.
 
Gelelim bu günkü konumuza;
Geçen Hafta Perşembe günü yazmış olduğum köşe yazıma istinaden çok saygı duyduğum büyük gazeteci meslektaşım yazımı ve dolayısıyla beni eleştirmiş. Öncelikle açık yüreklilikle şunu belirtemeden geçemeyeceğim, meslektaşımın yazısını çok beğendim.
Ama “İbik Ötmeden, Düdük Öttü” başlıklı son yazısının ikinci bölümünü okuduğumda yine anlamadım. Meslektaşımın bende algılama sorunu olduğunu düşündüğü içindir belki anlayamamam! 
Ben bir önceki yazısını tekrar tekrar okudum derken, anlamadığımdan değil, algılama sorunum olduğundan hiç değil. Değerli meslektaşımın son yazısının son satırında bir Nasrettin Hoca Fıkrasına bağladığı söz olan “ bilip-bilmeden, duyup-duymadan, ağzına bazı şeyleri sakız yapanlara ithaf olunur” dediği gibi. Gazeteci bilip bilmeden, duyup duymadan ağzına bir şeyleri sakız etmez. Hatta duyduğu şeylerinde aslını doğrusunu öğrenmeden ağzına sakız etmez. Ben küçük bir gazeteci olarak sadece büyük gazetecilerin kulaktan dolma duydukları bilgiler ile yazı yazmasını eleştirdim bir önceki yazımda.
 
Değerli Meslektaşım demiş ki;
“O anlamadığı yazıdan, ne algıladı ki; saygısız, ağza alınmayacak laflarla  tehdit dolu bir yazı kaleme aldı? Bakın ne diyor o yazıda: “Yandaşlık, yalakalık yapanlar ilk darbede, ilk operasyonda ilk tokadı - darbeyi yiyenler olacaktır…” Pardon anlamadım siz kimsiniz? Meslektaşımız; gazeteci olduğunu unuttu galiba. Hem savcı, hem yargıç, hem güvenlik gücü ve hem de bir anda “darbesever” oldu… Bu ülkede devletin güvenlik güçleri var. Siz mi yapacaksınız operasyonu kendi yandaşlarınızı yanınıza alarak? Sizin yaptığınızın adı operasyon değil de sevgili meslektaşım çetecilik olur”
 
Biz kimseyi tehdit etmedik yazılanları nasıl tehdit olarak algıladı şaşırdım doğrusu. Biz anlama zafiyeti çekiyor olabiliriz meslektaşımızın düşüncesine göre, ama çok şükür edebiyat kurullarını da aldığımız eğitim sayesinde az buçuk biliriz. Yazımız da ne demiştik “Kulaktan dolma duyumlarla aslını gerçeği araştırmadan yazı kaleme alan gazeteci “MESLEKTAŞLARIM” işin ucunu nereye varacağını hesap etmeden yazı “YAZDIKLARINI” zannediyorlar. “BAZILARI” yandaş gibi davranıyorlar. Şunu bilin yeter, yalakalık “YAPANLAR’ ilk darbede, ilk operasyonda ilk tokadı darbeyi “YİYENLER” olacaktır, bunu da bir tarafa “YAZSINLAR”. Yazacağı konuyu da önce bir “ARAŞTIRSINLAR” gerçeklik payını öğrensinler sonra kalemi eline “ALSINLAR”. Evet aynen böyle yazmışız yukarıda büyük harflerle yazdığım Meslektaşlarım - Yazdıklarını, Bazıları  - Yapanlar – Yiyenler -  Yazsınlar - Araştırlar kelimeleri “lar-ler” eki almışlardır. Lar-Ler ekleri çoğul ekleridir. Tekil isimlerin sonuna gelerek çokluk katan eklerdir.
 
Bunu değerli meslektaşım benden çok daha iyi bilir. Ben bütün meslektaşlarım derken çoğunluktan bahsederken, benim Algılama sorunu olduğumu düşünen sayın meslektaşım maalesef kelimeleri tekil olarak algılamış ve kendi üzerine almıştır. Belki de diğer binlerce meslektaşlarımızı gazeteci olarak görmüyor olabilir.
 
Şimdi bende düşünmeye başladım değerli meslektaşımın bende düşündüğü “Algılama Sorunu” kendisinde de mi var acaba?
 
Değerli meslektaşımın dediği gibi “algıda seçiliğe sahip olamayanlar bakmakla görmek arasındaki farkı da algılayamayacaklardır” Tıpkı sayın meslektaşımın algılayamadığı gibi.
Son olarak Niğde ilimizde o kadar büyük gazeteciler var ki, bizim başımız onların ayaklarına yetişmez.
Hazır köşe yazılarında fıkra meşhur olmuşken bende bir fıkra anlatmak isterdim. Fakat ben fıkra anlatmak yerine kısa bir şiir yazacağım. Kim bilir belki köşe yazılarında şiir moda olur bundan sonra.
 
BOŞ TENEKE
Boş teneke gürültüdür tüm sesi,
Kulağı yok kıyma güzel tek söze…
Çağlayandır çokbilmişin nefesi,
Parmağı ok batar gören her göze…
 
Her konunun diplomasız uzmanı,
Çokbilmişler derneğinin yazmanı,
Boş meydanın baş keseni azmanı,
Anadan kör gerek görmez gündüze…
 
Büyüklerimiz der; sakın alma muhatap,
Taş duvara boşunadır her hitap,
Boş raflarda almış yutmuş bin kitap,
Ekşi koruk setler dizer her düze…
 
 
banner697
Yorumlar (15)
Vatandtaş rıza 10 yıl önce
Valla Alpaslan kardaş siz gazeteciler hesaplaşıyorsunuz ama bir borlu olarak pek birşey anlayamıyoruz. Gazeteciler hep böyle anlaşılmaz mı yazar açıkça yazsınız amacına daha iyi ulaşıbililirl.
Niğdeli Muhabir 10 yıl önce
yazının altındaki yanlış yazılmış " Gazeteci-Yazar-Şair" olması lazım, dikkatinize!
lerler larlar 10 yıl önce
hemşerim, kardeşim,meslektaşım alpaslan bey diplomayla felan gazeteci olunmaz, hele bir avuç edebiyat bilmekle kimse olamaz. nedendir bilmiyorum ama üstadın yazısı niçin zorunuza gitti, üstad mı tek taraflı yoksa sizLER mi YANDAŞ. bir atasözü var gerçi sen diplamalısın duymamış okumuşsundur ''babaya dayanma karıya güvenme' derLER.üstadım gibi bizLER gazeteciLER doğru dürüst gerçekleri yazmalıyız. meslek taşlarımıza destek çıkıp arkasında olmakla kendimizden gurur duymalıyız. ''görenedir görene, köre nedir köre ne?'' lütfen sabit fikirli olmayalım. halkımıza gerçekleri üstadım gibi yansıtalım.
Borlu Mamur 10 yıl önce
Alpaslan bey önceki yazınızı okudum size yakıştıramadım. Sıtkı Erat'ı koruma ihtiyacı neden hissediyorsunuz. Onun aleyhinde yada yanlış yazılan bir yazı varsa onun da dili , basın bürosu, eli kolu, telefonu var. Heryerde de demeci yayınlanır. Ama sizin bu olaya atlamanızın sebebi nedir. Merak ediyoruz.
mithat ersöz 10 yıl önce
yazarlık gazetecilik sınırlarını aşan nitelikteki karşılıklı atışmaların okuyucuya hiçbir katkısı olamaz sizden hasleten rica ediyorum bor haber netin ayrıcalıklı yayın özelliğini bozdurmayın arkadaşların bir sorunları varsa canlı yayında bir televizyon proğramında kapışsınlar sizde bunu haber yaparsınız halk doğruyu eğriyi görür saygılarımla
borlu 10 yıl önce
edebiyattan anlarmış? Algılama Kabiliyeti varmış? Kültürlüymüş? okul medrese bitirmiş? dönsün baksın ne yazadığına ne anlatıyor acaba sanırım okuyanın %80 ni bişey anlamamıştır.
BİRİSİ EDEBİYATMI DEDİ!! 10 yıl önce
edebiyat konusunda daha çok yol almanız gerekecek sanırım şair alparslan bey.... neden mi buyurun o az buçuk bildiğiniz edebiyat kokan yazınızdan bir satır "ama çok şükür edebiyat kurullarını da aldığımız eğitim sayesinde az buçuk biliriz." "edebiyat kurullarını????" bune biçim edebiyat yahu... edebi anlayışta değişmiş bizler görmeyeli... saygılarımla...
Bir dost 10 yıl önce
Sevgili Alpaslan, bir dost olarak sana bazı eleştirilerde bulunacağım.
1. Şerife Hanım Niğde Belediyesi ve Bor Belediyesi üzerine yazı yazdı, doğru bulursun yanlış bulursun ama yazdı. Senden ve gazeten den hiç bahsetmemişken hatta ima dahi etmemişken sen Bor Belediyesi ve Sıtkı Erat adına savunmaya ve saldırıya geçtin. Üstelik öyle bir basit bir köşe yazısı yazmışsın ki bu konu burada yer aldıktan sonra çocuklara o günün gazetesini buldurup okudum, ve herkesin köşe yazarı olamayacağına karar verdim. Herkes her aklına geleni gazete de yada kamu ya açık yerlerde yazamaz bunu bilmen lazım.
O yazınız kötü köşe yazısına örnektir.
2. Sıtkı Erat kendisini savunamaz mı senin gazetene, yeni yıldıza, borhaber'e bir açıklama gönderse yayınlanmaz mı yayınlanır. Nitekim Şerife ile konuşmuşlar. Neden kendine vazife çıkardın ve şaibelere meydan verdin.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın
Son Yorumlar
Çocuk evlilikleri ile ilgili mücadele konulu, Sağlık Müdürlüğü ve Niğde Üniversitesinin 2012 de güzel bir projesi vardı.Projeyi Valilik de destekliyordu.Ama zamanın sağlık Müdürü 'daha sonra FETÖ den ihraç edildi)bu proje çalışmasını durdurdu daha doğrusu iptal etti.Bu hainlerin her konuda ihanetleri olduğu gibi bu konu da da ihanetlerinin bedelini Niğde halkı ödedi.FETÖ cü eski sağlık müdürüne bazı siyasiler sahip çıktı FETÖ borsası doktor olarak memuriyete geri döndürüldü.Şimdi nerelerde ne iş yapıyor bilmiyoruz ama Niğde halkına ihanetleri oldukça fazla oldu.Bu kişiye en fazla destek çıkan eski il başkanı muhasebeci vatandaş da siyaset çöplüğündeki yerini aldı.
Sayın Başkan Nutuk da dağıtmanızı bekliyoruz.
En iyi Tacirlik günümüzde Din üzerinden yapılıyor. Her zaman böyle olmuştur ve Olmaya devam edecek gibi Sanki Cami yaptırmak isteyenler O bölgedeki camilerin adedini ve Cemaat sayılarını hesaplasalar böyle şeyler Sadece Din istismarıdır Bu Arkadaşlar Cumadan Cumaya Camiye geliyor oda siyasetçi oldukları için birşeylerin üzerini örtecek hareketler bunlar
Sözde AVM' mizde olacaktı.
Cami yaptırıyoruz derler, belediyeden iki akrabası kendi çift maaş alır.
19°
parçalı bulutlu
24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60 24_09_2013_02 Image Banner 142 x 60
Günün Anketi Tümü
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
BOR'da Hangi Yatırım Gerçekleştirilmeli... Geliştirilmeli...
Günün Karikatürü Tümü
Namaz Vakti 23 Nisan 2021
İmsak 04:19
Güneş 05:48
Öğle 12:45
İkindi 16:29
Akşam 19:31
Yatsı 20:54
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 34 66
4. Trabzonspor 35 60
5. Alanyaspor 35 55
6. Hatayspor 34 53
7. Gaziantep FK 34 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Ankaragücü 34 38
15. Malatyaspor 34 37
16. Kasımpaşa 35 37
17. Başakşehir 34 36
18. Kayserispor 34 35
19. Erzurumspor 35 34
20. Gençlerbirliği 34 32
21. Denizlispor 34 27
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 33 77
2. M. United 32 66
3. Leicester City 32 59
4. Chelsea 32 55
5. West Ham 32 55
6. Tottenham 33 53
7. Liverpool 32 53
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 31 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 32 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 32 34
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 32 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 32 73
2. Real Madrid 32 70
3. Barcelona 31 68
4. Sevilla 32 67
5. Real Sociedad 32 50
6. Real Betis 32 49
7. Villarreal 32 49
8. Granada 31 42
9. Osasuna 32 40
10. Athletic Bilbao 31 38
11. Levante 32 38
12. Celta de Vigo 32 38
13. Cádiz 32 36
14. Valencia 32 35
15. Getafe 32 31
16. Deportivo Alaves 32 30
17. Real Valladolid 31 28
18. Huesca 32 27
19. Elche 32 27
20. Eibar 32 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@