Çocuklarda Şişmanlık Araştırması

Niğde İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bilgehan Öztürk, Türkiye’de Çocukluk çağı şişmanlık araştırması sonuçlarını açıkladı.

Çocuklarda Şişmanlık Araştırması

 Niğde İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bilgehan Öztürk, Türkiye’de Çocukluk çağı şişmanlık araştırması sonuçlarını açıkladı.

Niğde İl Halk Sağlığı tarafından yapılan açıklama da çocuklar konusunda ilginç veriler var.

Ulusal sağlık politikalarının ana hedefi sağlıklı bireylerden oluşan sağlıklı bir topluma ulaşmaktır. Obezite küresel boyutta önemli bir halk sağlığı sorunudur. Hem gelişmiş ülkelerde hem de gelişmekte olan ülkelerde her geçen gün artış göstermektedir. Teknolojinin ilerlemesiyle ortaya çıkan yenilikler insanlığın hizmetine sunulmakta ve bunun sağladığı imkânlar sayesinde insanlar daha az hareket etmektedirler. Beslenme tarzındaki değişiklikler ve fiziksel hareket azlığı gibi bir takım olumsuz koşullar bir araya geldiğinde tüm dünyada obezite (şişmanlık) görülme sıklığı artmaktadır.

Dünyada her yıl 2,8 milyon insan, fazla kilolu ve obezite (şişmanlık) nedeniyle hayatını kaybederken, hareketsizlik (fiziksel inaktivite) yüzünden her yıl 3,2 milyon insan hayatını kaybetmektedir. DSÖ Avrupa Bölgesi'ndeki tüm yetişkinlerin yarısı ve çocukların ise beşte biri fazla kiloludur. Bu çocuklarında üçte biri obez olup, rakamlar hızla artmaktadır. Fazla kiloluk ve obezite bulaşıcı olmayan hastalık oranlarının artmasına, yaşam süresinin kısalması olgusuna katkıda bulunmakta, yaşam kalitesini olumsuz yönde etkilemektedir.

Yapılan çalışmalar incelendiğinde ülkemizde fazla kilolu olma ve obezite sıklığının giderek arttığı, çocukluk çağı obezitesinin %6,5, fazla kilolu oranının %14,3’e ulaştığı görülmektedir. T.C. Sağlık Bakanlığı, T.C.Milli Eğitim Bakanlığı, Dünya Sağlık Örgütü işbirliğinde 20 ülkede uygulanan “Avrupa Çocukluk Çağı Obezite Araştırması”na bu yıl ülkemizde katılmıştır.

Bu çalışmanın amacı uluslararası bir araştırmaya katılarak okul çağı çocuklarının büyümenin diğer ülkelerle kıyaslamalı olarak izlenmesidir. Proje kapsamında öğrenciye, velilere yönelik anketler ve çocuğun içinde bulunduğu okul çevresi ile ilgili bilgiler elde edilmiştir. Araştırmanın iki yılda bir tekrarlanarak okul çağı çocuklarının büyümelerinin değişimin izlenmesi hedeflenmektedir.

TÜRKİYE ÇOCUKLUK ÇAĞI ŞİŞMANLIK ARAŞTIRMASI SONUÇLARI
ARAŞTIRMANIN TEMEL SONUÇLARI:

•Beden kitle indeksine göre çocukların, yüzde 22.5’ i şişman (kilolu dahil) yüzde 2,1’ i zayıf.

• Erkek çocukların yüzde 23,3’ü şişman (kilolu dahil), kız çocukların yüzde 21,6’sı şişman (kilolu dahil)

•Boya göre sınıflamada çocukların yüzde 2.3’ü bodur (ciddi bodur dahil)

•Vücut ağırlığına göre çocukların yüzde 2.3’ü zayıf (ciddi zayıf dahil)
.
OKULLARLA İLGİLİ SONUÇLAR :

•Okulların yüzde 78,5’inde kantin (kentte yüzde 92, kırda 26.4), yüzde 20.6’sında yemekhane (kentte yüzde 17.8, kırda yüzde 26,4) bulunmaktadır.

•Okulların yüzde 78,5’inde beslenme eğitimi verilmektedir.

•Okulların yüzde 96,3’ünde oyun alanı bulunmaktadır.

•Okullarda haftada ortalama 87,8 dakika beden eğitimi dersine süre ayrılmaktadır.


ÖĞRENCİLERLE İLGİLİ SONUÇLAR:
(Araştırma yapılan öğrencilerin velileri tarafından verilen bilgilere göre değerlendirilmiştir.)

•Her altı çocuktan beşi (yüzde 84,6) her gün kahvaltı yapmaktadır.
•Ailelerin yüzde 42,8’i çocuklarının her gün taze meyve, yüzde 18,3’ünün sebze tükettiğini belirtmiştir.
•Her gün her 10 çocuktan 5’i peynir, 4’ü tahıl,ekmek, yumurta, taze meyve, yoğurt, 3’ü ayran ve süt tüketmektedir
•Çocuklar haftada 1-3 kez şeker içeren gazlı içecekleri yüzde 50, cips, patlamış mısırı yüzde
60, şekerli barklar ve çikolatayı yüzde 56, bisküvi, kek, kurabiyeyi yüzde 54, pizza, pide, lahmacun, patates kızartması ve hamburgeri yüzde 66 oranında tüketmektedir.
•Çocukların uyuma süreleri ortalama 9.30 saattir.
•Her dört çocuktan üçü (yüzde 74,2) hiç spor kulübüne gitmemektedir.
•Çocuklar hafta içinde yüzde 60’ı 2 saat ve üzerinde, yüzde 40’ı her gün 1 saat ve 1 saatten az oyun oynamaktadır.
•Ailelerin yüzde 30’u okul yolunu güvenli, yüzde 70 güvensiz bulmaktadır.
•Öğrenciler okula giderken yüzde 70’i yürüyerek, yüzde 20’si servisi, yüzde 7’si arabayı, yüzde 0,3 bisikleti kullanmaktadır. (Milli Eğitim Bakanlığı Mevzuatına göre çocuklar evlerine yakın okullara kayıt edilmektedir)
•Öğrenciler hafta içinde ev ödevi yapma ve kitap okumaya yüzde 71 oranında 1 veya 2 saat zaman ayırmaktadır.
•Evlerden yüzde 52,5’inde bilgisayar bulunmaktadır.
•Çocukların hafta içinde yüzde 43,4’ünün ve hafta sonunda yüzde 55,8’inin günlük aktiviteleri arasında bilgisayarda oyun oynama gelmektedir.
•Televizyon seyretmek çocukların önemli etkinliklerinden birisidir. Hafta içinde çocukların yüzde 74,5’i ve hafta sonunda yüzde 87’si günlük 2 saatten fazla televizyon seyretmektedir.


İlimizde Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak toplumu sağlıklı beslenme konusunda bilgilendirmek ve obeziteyle mücadele adına çalışmalar yapmaktayız. Bu amaçla Merkez Toplum Sağlığı Merkezi bünyesinde Zayıflama Danışma Merkezinde, Merkez 4 ve 5 nolu Aile Sağlığı Merkezlerimizde ve Niğde Belediyesi Bayanlar Yaşam ve Spor Merkezinde Diyetisyenlerimiz tarafından poliklinikler yapılmakta, halk eğitimleri de aralıksız sürmektedir. Sağlıklı yaşam, sağlıklı zayıflama, yeterli ve dengeli beslenme alışkanlıkları için halkımızı yanlarında çocukları ile bu merkezlerimize davet ediyorum.”dedi.


Kaynak: Sitemizden haber fotoğraf alınması kesinlikle yasaktır... Hukuki işlem yapılır...
banner697

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.